Kočárek X-Lander XT. Jaký na něj máte názor?
Ahojte maminy stávající nebo budoucí,ráda bych znala váš názor na kočárky značky X-Lander,typ XT z kolekce 2007.
Děkuji
Stručné shrnutí
- X‑lander (modely XT, X1, XA) jsou v uživatelských zkušenostech považovány za dobře ovladatelné kočárky vhodné do města i do terénu; terénní čtyřkolka X1 je však mohutnější a méně skladná.
- Do X‑landera uživatelé běžně používají univerzální fusak Emitex (univerzální nánožník), který uvádějí jako kompatibilní a jeho cena se pohybuje kolem 500 Kč; doporučuje se prát ho ručně.
- Česká obchodní inspekce (ČOI) v kontrolách uváděla mechanické i chemické problémy u některých kočárků (např. ostré šroubky, překročený obsah ftalátů u vybraných modelů), přičemž prodejce Babypoint uvádí, že problematické kusy byly z doprodeje a již se nedovážejí.
Nejčastější otázky
Q: Jsou X‑lander kočárky bezpečné?
A: ČOI ve své kontrole uvedla, že z 12 odebraných typů bylo 10 kočárků považováno za nebezpečné z mechanického hlediska a u některých byla zjištěna až stokrát vyšší hladina ftalátů; v diskusi se zmínilo, že konkrétní starší modrá‑červená trojkolka X‑lander neprošla kvůli ostrým šroubkům, a prodejce Babypoint tvrdí, že tento kus se již nedováží.
Q: Který model X‑lander je vhodný do terénu?
A: Model X1 je označován jako čtyřkolka vhodná do terénu; uživatelé uvádějí, že terénní verze (X1) jsou mohutnější než tříkolky XT nebo XA.
Q: Vejde se X‑lander do malého auta (Škoda Fabia, Felicia)?
A: Uživatelé uvádějí, že X1 ve složeném stavu bývá největší; model se vejde do větších kufrů jako u Seat Toledo nebo VW (IV), ale do Felicie nebo malé Fabie může být nutné sklopení zadních sedaček, případně kočárek neprojde dveřmi bez manévrování.
Q: Jaký fusak koupit do X‑landera na zimu?
A: Doporučovaný je univerzální fusak od Emitexu, uživatelé jej označují za kompatibilní s X‑landerem, uváděná cena je kolem 500 Kč a doporučuje se prát jej ručně (stěžejní je péče o šňůrky/funkční díly).
Q: Potřebuji zvláštní adaptéry pro autosedačku a korbičku u X‑landera?
A: Adaptéry jsou odlišné pro korbičku a pro autosedačku; například autosedačky značky Maxi‑Cosi se k podvozku připínají pomocí speciálních adaptérů, které prodavač obvykle předvede při koupi.
Q: Co dělat, když u XT přední kolečko klape nebo se neotáčí?
A: V diskusi se zmiňuje, že příčinou může být uvolněný nýtek nebo ložiska; doporučují semazat ložiska, utáhnout šroubky/konzultovat servis nebo reklamaci, protože u některých kusů pomohla výměna/upevnění nýtu.
Závěry z diskuze
Shoda
- X‑lander je většinou hodnocen jako dobře ovladatelný a stabilní kočárek.
- Terénní model X1 je mohutnější a hůře skladný do malých kufrů; tříkolky (XT, XA) jsou vnímány jako obratnější.
- Emitex univerzální fusak pasuje do X‑landera a u uživatelů se doporučuje ruční praní.
Sporné názory
- Původ značky: některé zdroje uvádějí polský původ X‑landera, jiné uvádějí výrobu v Číně nebo informaci, že značku koupila Qunny.
- Bezpečnost starších kusů: jedna interpretace uvádí, že starší modrá‑červená trojkolka X‑lander měla ostré šroubky a neprošla kontrolou ČOI, druhá interpretace říká, že šlo o vyřazené kolekce a současné modely tento problém nemají.
Otevřené otázky
- Proč se u některých kusů XT objevuje hluk a vůle v předním kolečku — závada ložisek, povolené nýty nebo konstrukční problém?
- Je korbička X1 o rozměrech d73 x š31 x v18cm dostatečná pro novorozeně narozené v zimě?
Zmíněné značky a firmy
X‑lander, X1, XT, XA, Emitex, Maxi‑Cosi, Babypoint (www.babypoint.cz), Qunny, Jané (jane‑nomad), DorJan, Tako City Voyager, Style AT BéBéCar, Sojan Exclusiv, Platon 3 AIR, Scout x Classic, Česká obchodní inspekce (ČOI), TV Nova
Zmíněné produkty a metody
X‑lander XT, X‑lander X1, X‑lander XA, Emitex univerzální fusak (univerzální nánožník), korbička, sporťák (sportovní sedačka), autosedačka Maxi‑Cosi, adaptéry na autosedačku a na korbičku, univerzální nánožník od Emitexu (~500 Kč), ruční praní fusaku, mazání ložisek, utahování šroubků/nýtů, pěna na rukojeť, ČOI kontrola ftalátů
Místa a osoby
žádné
ikdyž se zatím jen snažím, je x-lander můj favorit, zatím vede trojkolka, i když X1 je taky zajímavá a XA též. Rozhodla bych se až naživo a taky jak to bude velký složený, aby se nám to vešlo do Fabie 😀
Děkuji ti na té duskizi už jsem byla ale moc se o mém typu nezminují takže mi to moc nepomohlo,já vozím svoji dceru už ve sportáku a jsem s ním maximálně spokojená 😉
Ahoj jmiso měla jsem možnost pojezdit si se všema a xt jedenoznačně vyhrál v ovladatelnosti mám barvu red
Když si to tak čtu, máte zkušenosti s nějakým X-landerem a Fabií? Nebo sjiným autem? Jak se to tam vejde? 😕
Ahoj maminky,
my jsme pořídili X1.Kočárek je super a doufám, že s ním budeme spokojený.
Chtěli jsme teréňák a zvítězila X1. 🙂
JMISO,máte malou fabii? Tam bych se obávala složení.Já mám felicii krátkou a nevejde se mi kočárek do auta.Vejde se mi v případě,že složím zadní sedačky.
Myslím, že kufr u fabie je ještě menší 😖
Ahoj zusma
Ano máme seat toledo a neměla jsem problém ho tam dát ani s hlubokou korbou ani se sportákem
Koukám, že Petra V. mi už asi odpověděla.
My chceme kupovat auto ale nevíme ještě jaké.
Misakiki seat toledo má určo velký kufr.Toť výhoda 🙂
My máme IV VW a kočárek se také v pohodě vejde složený.Ale do té felicie ho nedám, v případě složených zadních sedaček ano, jinak ne 😒
Zusmo:
je sice fakt že i po složení jsou x-landry mohutnější ale myslím,že ta která chce teréní mohutný kočárek,musí počítat stím že bude mohutbější 😀
Misakiki, souhlasím že teréňák je určitě mohutnější. 🙂 a taky se mi líbí nejvíc ze všech X-landerů 🙂
Petra.v.:
Ty píšeš že máš x1 že?Já mám xt a i přesto že každý říká že tříkolky se špatně ovládají,já jsem s ním neměla problémy ani v terénu ani ve městě 🙂
Misakiki, já jsem byla fanda tříkolek a moc se mi líbí i teď jo,ale nakonec u nás zvítězil 4 kolák.Přijde mi stabilnější a prostě takovej prďáckej.A na tu X1 se víc hodí 4 kola.My vesměs budeme trajdat po vesnici, po nerovným terénu tak asi proto.Ale do města určitě také vyrazíme 🙂
petra.v.:
Určitě je taky dobrý ale po zkušenostech od kamarádek kdy jsem kočárek musela zvedat jsem se rozhodla pro otočná kolečka,ale zas je fakt že do takových to terěnů se dá použít jeden jak druhý,ale myslím že ten xa bude možná nepraktický ne?? 😒
Misa, XA má ty přední natáčecí menší kolečka, že?
Hodně ho vídám u holek ve městě.Je také moc hezký, rozdíl je snad jen v těch pružinách a kolečkách.A do terénu by se s ním také určitě dalo trajdat, ale spíše se přikláním že do města je asi praktičtější.Každý typ má něco do sebe a myslím že značka X-lander je suprová 🙂
Máme fabiu klasickou. Porovnat kufr s feldou neumím, měli jsem předtím citroena.
X1 je ve složení největší. Budeme to muset ozkoušet na živo někde v krámě.
A přinejhorším se konstrukce bude vozit na střeše místo kol 🙂
rodinné auto je sice fajn, ale jiné teď kupovat nebudeme 😒
Ahojky!
Tak chválím x-landera.Celou dobu byl můj favorit a chtěli jsme ho pořidit.Nakonec jsme se rouhodli pro jane-nomad, protoze bydlime ve meste a zvitezla ta vaha.Podvozek ma 6,5kg a ja budu denne jezdit mhd. Ale ted jsem minulej tyden ve meste potkala x-landera a pekně jsem se za ním otáčela.Měli jsme s těma kočárkama hrozný dilema takže už se na žádný nesmím koukat, ale aji jsem na x-landera neslyšela žádný pomluvy.Kdo ho má, je spokojený.
kackadu, to dilema znám, čumím na každej kočárek a pak se z toho zblázním, až bude tchýně chtít znát odpověď, kterej tedy 😀
Ahoj holky,
mám jeden dotaz ohledně X-landerů.jak je to s fusakem na zimu pro mimi.Stačí ten nánožník, nebo se musí extra přikoupit fusak pro miminko na zimu??? 🙂
Ahoj Peto, ja to planuji asi takto 🙂 (a koukám,že budeme rodit podobně): Když bude mimi malé,což bude přes zimu,tak bude samozřejmě v hluboké korbě a do ní dám ještě fusak a navrch tamto (ted nevím,jak se to nazývá 😅 co přikryje tu hlubokou korbu.
Pak první rok přes léto bude ve sporťáku a na další zimu ještě nevím....určitě budu používat nánožník a jestli ještě do toho fusak?? Nevím, zda by se mi tam vešel,tak asi spíš dětátko navleču do zimní kombinézky a třeba do deky a na to nánožník 🙂
Ale to je vše zatím teorie, praxe může být jiná 🙂
Zusmo, díky.Já myslela že stačí kombinézka, teplá deka, nánožník a slídička.Právě jsem si myslela, že ten nánožník je místo fusaku 🙂 nebo já nevím 😒
Peto, a ty máš na mysli dobu, kdy bude mimi v hluboké korbě anebo pak už ve sporťáku??
Petro v. ja jsem v obchode zkousela nasadit nanoznik od x-landeru pres universal fusak od Emitexu a slo to docela tezko....kdybych si ho brala, tak na zimu prikoupim universal nanoznik od emitexu...stoji kolem 500,-
Zusmo a Kackadu, já myslím hned tuto zimu, listopad, prosinec atd atd...
Kackadu, ten fusak od Emitexu jde do X1? a je dost teplý?
Já mám na tuto zimu novou kombinézku (je tam napsáno že je od 0 do 12 ti měsíců) a pak starší fusak z beránka,takže dost teplý. Osobně si myslím, že je pro mimi pohodlnější fusak,ale nevím....Na ten bych event.mohla dát ještě deku a slídu.
Třeba využiju v kočárku i tu kombinézku. Anebo ji asi síš budu dávat, když pojedeme autem,bude zima a mimi bude v autosedačce 🙂
Ahoj!
petra - ten fusak od Emitexu máme - ide krásne aj do X landera! Je suprový. 😵 😵
Zusmo, díky za info.Já si objednám ten fusak od emitexu. 🙂Je prý z fleecu.
Musko, díky Ti Ty máš X-landera?Jaký typ?
Ahoj! My máme XA - čko a som max. spokojná. Ten fusak od emitexu je skvelý, akurát ho treba prať v rukách - ani na jemný prog. do pračky ho nedávaj - rozpluskali sa mi šnúrky 😒 . Ale inak skvelý - aj funkčne aj údržba. 😅

Ahoj Misakiki:
něco jsem našla tady na tomto místě, ale nestudovala jsem,zda se jedná o kolekci 2007. Tak na to můžeš mrknout 😉
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
Já sama mám objednaný XA 2007 a příští týden si pro něj jedeme,tak se moc těším 🙂