icon

Baby šátky. Jaké používáte?

avatar
srpka
7. led 2007

Ahoj holky,

chci se zeptat jaké šátky na nošení dětí používáte a jak jste s nimi spokojené. Především mě zajímá (pokud to můžete některá zhodnotit), jestli jsou ty levnější (do 1000,- Kč) dost kvalitní, nebo zda je lepší pořídit si nějaký dražší. Díky za vaše postřehy.

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 4. čer 2026 · 80 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Kvalitní tkané šátky (ručně tkané guatemalské nebo indické) jsou v diskusi doporučovány jako lepší volba; běžné ceny střední třídy se pohybují kolem 1 500–2 000 Kč a často zmiňované značky jsou Didymos, Vatanai a Storchenwiege.
  • Elastické šátky typu Moby stojí kolem 1 270 Kč a mají pevnou délku 5,5 m; v diskusi se uvádí, že jsou vhodné pro novorozence a snadné učení vázání, ale pro vrtivější nebo těžší dítě je lepší pevný tkaný satek.
  • Volba délky je klíčová: 4,5–4,6 m se často doporučuje pro matku, 5 m a více (např. 5,0–5,5 m) se doporučuje pokud bude šátek nosit i vysoký partner (zmíněn partner 186 cm), protože kratší šátky nemusí stačit pro některé úvazy jako kříž s kapsou.


Nejčastější otázky

Q: Jaké značky šátků jsou v praxi doporučované?
A: V diskusi jsou opakovaně doporučovány značky Didymos, Storchenwiege, Vatanai a guatemalské ručně tkané šátky; elastické alternativy zmiňované jako spolehlivé jsou Moby a MaM (MaM eco).

Q: Jaký materiál šátku je vhodný pro novorozeně?
A: V diskusi se doporučují tkané materiály; konkrétně MaM eco se uvádí jako kombinace konopí a biobavlny, buretové hedvábí je označeno jako luxusní volba a ručně tkané guatemalské/indické látky jsou popisovány jako pevné a přitom měkké.

Q: Jakou délku šátku mám koupit, když jsem malá a partner vysoký (např. 186 cm)?
A: Doporučení z diskuse: pro matku 162 cm stačí často 4,5–4,6 m; pokud má šátek nosit i partner vysoký 186 cm, zvažte 5 m nebo 5,5 m (Moby má jedinou délku 5,5 m) nebo pořídit dvě délky.

Q: Jsou elastické šátky jako Moby vhodné od narození?
A: V diskusi je uvedeno, že elastický Moby (5,5 m, cena cca 1 270 Kč) je vhodný pro novorozence a usnadňuje učení vázání; zároveň je upozorněno, že některé pružné modely (MaM interlock) mohou být příliš pružné pro starší nebo vrtivější děti.

Q: Poškozuje nošení v šátku záda nebo kyčle dítěte?
A: Podle citovaného shrnutí v diskusi mají ortopedi i neurologové „veskrze kladný“ vztah k nošení v šátku a doporučují správné široké balení pro kyčle; jeden uživatel v diskusi uvedl názor, že odborníci radí max. 2 hodiny nošení kvůli zádům, tento názor byl v diskuzi však zpochybněn (konflikt názorů).

Q: Kde šátky koupit a kolik základně stojí různé typy?
A: V diskusi jsou zmiňovány e‑shopy a zdroje: babysatky.cz (guatemalské), latkovky.cz (indické 5 m cca 1 500 Kč), nosenideti.cz, mamaja.cz (MaM cca 1 800 Kč), isatky.cz (Amazonas EL COMAL), přibližné ceny: Moby 1 270 Kč, MaM Eco ~1 800 Kč, Vatanai kolem 2 000 Kč, guatemalské a indické ručně tkané cca 1 500–1 800 Kč.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Tkané (zejména ručně tkané) šátky jsou považovány za kvalitnější volbu než levné šité/neudržitelné kusy látky.
  • V cenovém rozpětí kolem 1 500–2 000 Kč je podle více účastnic vysoká pravděpodobnost dobrého poměru cena/kvalita.
  • Délka šátku se volí podle nositelů; delší (5 m a více) doporučovaly matky, kde nosí i vysoký partner.


Sporné názory

  • Bezpečnost a délka nošení: část diskuse uvádí, že někteří odborníci doporučují omezení nošení (údajně max. 2 h), zatímco jiná část (včetně citace z tehulka.cz) uvádí, že ortopedi a neurologové nošení v šátku veskrze vítají.
  • Elastické šátky: někteří je doporučují jako skvělý start (Moby), jiní je považují za méně vhodné pro delší nošení nebo starší vrtivější děti.


Otevřené otázky

  • Je lepší koupit jeden kvalitní tkaný šátek, nebo kombinaci elastického pro novorozence a tkaného pro pozdější nošení?
  • Jakou přesnou délku volit pro konkrétní kombinaci nositelů (např. 162 cm + 186 cm) pro všechny běžné úvazy?
  • Jak se dlouhodobě chovají méně běžné materiály (konopí, buretové hedvábí) po intenzivním používání a praní?


Zmíněné značky a firmy

Vatanai, MaM, MaM Eco, Didymos, Storchenwiege, Moby, Hoppediz, ŠaNaMi, Ellevill, ERGO, Amazonas EL COMAL, Jané Carrera MATRIX PRO, babysatky.cz, latkovky.cz, nosenideti.cz, mamaja.cz, isatky.cz, mimibazar.cz, nosime.sk, houpacisite.cz, tehulka.cz, attachmentparenting.org, babycentrum.com, ellaroo.com, deremate.cl

Zmíněné produkty a metody

guatemalský ručně tkaný šátek, indický pětimetrový šátek (5 m), Vatanai, MaM Eco (konopí + biobavlna, cena cca 1 800 Kč), Moby elastický šátek 5,5 m (cena cca 1 270 Kč), Didymos, Storchenwiege, Hoppediz, ŠaNaMi, ERGO nosítko, Ellevill Jade fog 3,7 m, Amazonas EL COMAL, Jané Carrera MATRIX PRO (polohovatelná autosedačka), úvaz „kříž s kapsou“, úvaz „kolébka/kolíbka“, autosedačka „vajíčko“, buretové hedvábí, konopí, biobavlna

Místa a osoby

Ostrava, Motol, Guatemala, Indie, Dominikánská republika, MUDr. Chládek

Strana
z3
avatar
kamus77
26. čer 2007

Holky jste skvělý, díky moc. Začínám být co se šátků týče o něco moudřejší 😉 .
Jsem mimo CZ, takže všechny informace sháním přes internet. Asi teda vyhrála Guatamela, délka 4,6m. Btw. Tlapičko, píšeš, že už je na tvoji dcerku malej (respektive, že je na tebe už těžká), jak je stará? Nechceš náhodou ten šátek prodávat?? 😀 😀 😀 . Nebo očekáváte v nejbližší době dalšího potomka? 😉

avatar
miquel
26. čer 2007

kamus, koukám ,že už jsi se asi rozhodla 🙂 ale třeba to bude zajímat i někoho jinýho
já mám šátek od šanami - bílá káva - a jsem s ním spokojená
nemůžu porovnávat, protože jsem si jiný neošahala, je fakt že je trochu tužší (holt bavlna len) , ale když je teď malej těžší tak to beru jako výhodu protože se tak nevytahá
jinak mám délku 5 m a je to akorát jsem vysoká 175 cm a mám velikost 44-46 ( takže žádnej drobek 😅 ), ze 4,5 m bych kříž s kapsou neuvázala , já vlastně používám jen tenhle úvaz

možná kdybych si mohla šahat ten indickej a guatemalskej tak by mě taky dostali 😉

avatar
sage
26. čer 2007

miquel, ja mám tiež šátek "bílá káva", ten čo som tu chválila, že teda až na tú tuhšiu kvalitu nemá chybu. od akého veku v ňom malého nosíš? ja som ten môj kúpila až keď mala šári 4 mesiace, tak by ma to zaujímalo, že ako sa v ňom nosí menšie miminko, či sa dá pohodlne podoťahovať na maličké dieťa čo ešte nedrží hlavičku, či sa dajú z neho dobre viazať aj "kolísky", teda či neodstávajú okraje a tak.

avatar
kamus77
26. čer 2007

Možná že si nakonec koupím 2. Jeden menší, pro novorozeně a pak delší (5m), aby ho mohl používat i přítel. Když píše Miquel, že měří 175 cm a ze 4,5 m by kříž s kapsou neuvázala, tak to by neuvázal přítel už vůbec. Ten větší bych vzala od šanami (btw. bílá káva se mi taky líbí) a ten kratší asi z Guatamely. Myslím, že je užiju oba.

avatar
miquel
26. čer 2007

no já si ho koupila už jako těhu, ale protože jsem byla po císaři tak jsem to začala zkoušet když byl malýmu tak měsíc to měl už skoro 5 kilo a jednoduchá klíbka my nevyhovovala tak jsem zkoušela takovou přes obě ramena to taky nic moc , prostě my připadalo , že je v ní prcek tak divně zkrucenej nikdy jsem tomu nepřišla na chuť tak jsem brzy přešla na kříž s kapsou a to je v pohodě, když byl malinkej tak jsem mu hlavičku fixovala tím šikmým pruhem, tenhle úvaz my jde dotáhnut v pohodě

avatar
sage
26. čer 2007

kamus, podla mňa je guatemala a šanami s ľanom úplne ideálna kombinácia - máš dva veľmi kvalitné šátky, jeden viac hreje, druhý sa znese aj v totálnom horku, a v neutrálnom počasí hociktorý, obidva krásne 🙂 .

avatar
kamus77
27. čer 2007

Asi jo. Taky jsem viděla jeden inzerát na starší šátek od Storchenwiege, ale jen 3,15m. Možná by taky stačil, kdybych k němu přikoupila ten od Šanami - 5m. Co myslíte?

avatar
laola
28. črc 2007

Ahoj holky, zkuste odkaz http://www.houpacisite.cz/

avatar
listicka77
28. črc 2007

Ahoj holky, já už dlouho uvažuju, jaký šátek si pořídím (řešila jsem to už dávno před otěhotněním) a pročetla jsem hrozně moc diskuzí a zkušeností na nosenideti.cz. Dospěla jsem k závěru, že kvalita a cena jdou obvykle ruku v ruce a jako nejlepší mi nakonec přišly šátky Storchenwiege. U kamarádů jsem viděla Šanami se lnem, ale vůbec mě to nenadchlo.
Teď jsem se ale hrozně nadchla pro elastické šátky Moby. Dělají tedy jen jednu délku 5,5 m (celková délka i se zúženými konci), ale šátky stojí jen 1270 Kč. Pro malé mimi musí být asi hodně příjemné (a samozřejmě i pro nosiče), protože nikde nic netlačí a neškrtí. Ale prý se neprověšují a dá se s tím unést i těžší dítě (i když pro "vrtivější" dítě už je lepší šátek pevnější). Tak jsem si říkala, že to je ideální pro začátek, aby se v prvních pár měsících ukázalo, jestli děťátku nošení vyhovuje. Také se s ním lépe váže (právě z toho hlediska škrcení a pod.), takže se to na něm dá skvěle naučit. No a pokud bude nošení supééér (což doufám 😀 ), tak později pořídit pevnější šátek (třeba právě toho Storcha). Ale tohle jsou jen vyčtené teorie, takže se chci zeptat, jestli některá Moby (nebo případně jiný elastický šátek - např. MaM) nemáte a nepodělíte se o přímou zkušenost?

avatar
musko
28. črc 2007

Ja som mala ten šanami a je fakt, že je čiste bavlnený a nepruží - čiže, užili sme si ho málo. Už by som doň nešla.... Toť moj názor.

avatar
kili
28. črc 2007

mne na kurzu viazania neodporučila pružné šatky, tak som si objednala hoppediz. Zo začiatku som bola zdesená, že čo s takým obrom mám robiť, vtedy mi prišlo ľúto, že som si neobjednala ten MaM, ale keď sa to obmotá, tak to nie je vidno, že je to tak veľké a teraz som spokojná. Ale porovnať neviem, ale príde mi, že taký pružný nebude dobre podopierať chrbátik 😕

avatar
listicka77
28. črc 2007

Kili, ale hoppendiz přece taky patří mezi pružné šátky... A kde jsi ho objednávala? V ČR zatím nejsou (ale v dohledné době by měly být, tak se chsi na ně taky mrknout 😉 ).

avatar
kili
28. črc 2007

listicka, nie je pružný, kde si to čítala?
objednávala som ho na nosime.sk, tam je aj o ňom napísané.

avatar
mracik
28. črc 2007

listicka, ja mám Storchewiege, nemenila by som ho 😉 je naozaj parádny, vôbec nie je problém sa na ňom učiť viazať, malého som tam dala prvýkrát keď mal týždeň a odvtedy sa nosíme každý deň
ja si myslím, že je zbytočné kupovať dve šatky

avatar
listicka77
28. črc 2007

kili, četla jsem to někde... asi na nosenideti. Ale koukám, že to byla mylná informace, opravdu je Hoppediz tkaný šátek. Jinak k tomu podpírání zádíček: na nosenideti holky píšou (jak ty, co ho mají, tak testerky šátků), že je pružný, ale dostatečně pevný, aby mimčo pevně obemknul - to je jejich osobní zkušenost a ne reklama výrobců (ale těch zkušeností je tam zatím málo). Ale o MaM interlock psaly, že je pružný až moc... Moby je pevnější (a MaM eco a earth taky).
No mám ještě dost času na rozmýšlení... Ale budu vděčná za vaše zkušenosti. Ty elastické šátky (především právě Moby) ještě nejsou v ČR tak dlouho, tak je zas tolik lidí nemá.

avatar
listicka77
28. črc 2007

mracik, ty máš leo?

avatar
chechta
29. črc 2007

Já si objednala ten indickej 5m - tak uvidíme jak budu spokojená - zatím se mi materiálově líbí

avatar
papaya
6. srp 2007

tak jsem se nechala nahlodat a pořídila si nový šátek.nakonec jsem koupila guatemalský a po prvním dni z něho mám dobrý dojem.nejen že je hezký,ale i se dobře váže,pruží tak akorát a prostě je príma 😵 akorát jsem možná přehnala tu velikost.chtěli jsme takový,ať může nosit i manža (výška 186),vzala jsem teda 5m.jenomže manža je vižle a i u kříže s kapsou mu vzadu zbývá dobrého půl metru látky, co teprve mě 😅 musím si to teda zavazovat vepředu a jsem tím omotaná úplně celá 😀
až budem používat jednodušší úvazy,nevím kam si ten zbytek všude namotám 😕
tak jen ať víte,že pro vysokého hubeňoura by stačil kratší 😉

avatar
aniska
27. lis 2007

janickabez moj matynko vazi uz tyzden vyse 7 kil, tze hura

avatar
maly_prcek
10. zář 2010

Ahojky, prodám šátek...
Nošený šátek Ellevill Jade fog v baťohové délce 3,7m. Kupovaný v lednu, nošený na střídačku s nosítkem, je opečovávaný, praný v mýdlových ořechách.

Bezva univerzální šátek, vhodný na malé miminko i na batole, jemný, ale přitom pevný a nosný.

Super stav, nějaké o pár mimimetrů povytažené nitky, na funkci to vliv nemá, u těchto šátků běžné (na požádání vyfotím).
Inzerát tu: https://www.modrykonik.cz/bazar/202-satky-nosic...

avatar
pavlina014
Odpověď byla odstraněná
Strana
z3