5měsíční miminko, problémy s usínáním a chováním mimo domácí prostředí

lilidee
3. kvě 2021

Ahojky holky, chtěla jsem se zeptat, zda nějaká z vás nemá podobnou zkušenost. Máme doma 5 měsíční holčičku na UM. Je zdravá, prospívá, ale máme šílené problémy se spánkem. Večer malou musíme vykoupat přesně v 19h, jinak prostě neusne a je doma hysterie. Je schopná v klidu spát tak max. do 24h. Pak se budí na krmení co dvě hodiny až do sedmi do rána a má hrozně neklidné spaní. Pořád se vrti kňoura, 20x za noc jí dávám dudlík. Jsem už nevyspala a zoufalá (samozřejmě vím, že to k tomu patří). Malá je ale protivna i přes den. Celé dny probreci a profnuka. Nepomáhá nosítko, šátek, kočárek, kolébka jízda autem je za trest 🤯. Nemůžeme jet společně ani na nákup na návštěvu už vůbec. Prostě s ní musím být pořád doma a snažit se jí co dvě hodiny uspávat a být s ní v domácím prostředí, aby byl relativně klid. Když už usne tak je to na 15-30 min a to už je něco. Jsem vážně bezradná. U doktora jen řekli, že je malá v pořádku, že je každé miminko jiné a prostě máme vydržet. Jenže tohle je celé dny a já už jsem "na prášky" Často mi přijde že pláče únavou a skoro ji nejde usnout. Prdíky to nejsou, na fyzio prý také v pořádku a jiný problém také nemá. Se smíchem nám doktor řekl, že je to asi povaha 🙄. Neměla jste to některá podobné? Popřípadě, co vám na to pomohlo? 🙏🏼🙏🏼🙏🏼🙏🏼🙏🏼🙏🏼 S malou se musí celý den přesně podle "rituálu", aby byl relativně klid. Nemůžeme ani ven na.prochazku do města. Jakmile jedeme jen k doktorovi nebo prostě někam musím.. Máme neskutečný hysterak a nic jí neuklidní. Spinká s námi u postele, nepomáhá ani spaní v posteli. S přítelem se teď budeme stěhovat a nikdo nám nepohlida ani na chvíli. Neumím si představit, že s ní mám jít pak do obchodu, kde to pak vypadá...že to dítě snad týrám...

hanyzka11
3. kvě 2021

A je taková od narození? Pokud ne, tak první, co mě napadlo, že jí roste zub. Zkus sáhnout do pusinky. Náš malej bude mít za týden taky 5 měsíců a už má zuby 2 🙄 Před tím byl hodnej, pěkně spal i v noci (vstávala) jsem max. 2x. A pak na konci 3. měsíce, přesně jak píšeš. Špatně spal, budil se v noci po 2 hodinách i méně, přes den spal krátce, uplakaný, unavený. Uslintaný - to je hlavní znak 😁. Teď po prořezání zase zlatej kluk. Takže záleží jestli je to tak od začátku nebo ne. Každopádně se drž. Je to náročné.

jjasmina
3. kvě 2021

@lilidee jj já sice kojila, ale malá mi do roka nespala víc jak hodinu a od narození usinala mezi půlnoci a druhou ranni, mazec, mazec, je potřeba vydržet, nic jiného nezbývá, jinak já jsem malou v 5 měsících už dala do sportaku ikdyz neseděla, v kočárku to musíte zkoušet no, tím, že ji tam dávat nebudete abudete raději doma nic nevyresite a jinak my také hlídání nemáme a věřte já měla takové k.o. stavy rovnou na odpis

me_druhe_ja
3. kvě 2021

Já mám skoro tříměsíční mimi a taky dost složitý - špatně usíná, spí krátce a lehce. V kočárku spí tak 20-30min...i když je v pohybu. Syn spaval klidně 3hod i dýl, i když se nejelo. Nicméně jak už mám starší dítě, tak té mladší nemůžu "ustupovat". Prostě na tu procházku ven jdeme, kluk by se doma umlatil nudou. Stejně jako do obchodu. Někdy prostě řve, lidi se klidně můžou dívat blbě, ale co je mi do nich. Prostě si musí zvykat na jiné prostředí a situace. Už teď je to lepší než na začátku. Tim, že ji takhle "zavřes" doma tomu moc nepomůžes....ale chápu, že je to těžký....

sonnn
3. kvě 2021

@lilidee asi tě nepotěším, ale u nás dost podobné a taky nikdo nepohlídal, do toho stěhování... musíš se zakousnout a vydržet, je to fakt děsný...návštěvy jsme prostě neměli (i díky situaci kolem covidu)...až teď co vylezly i horní zuby a byl spurt (9.měs.) ,co se malá plazí a už vnímá atd. je to mnohem lepší .. už je mnohem míň umrčená, uplakaná, konečně si pohrajeme, směje se atd..akorát těch x měsíců extrémního vypětí (pláč a celodenní mrčení je podle mě šílenej stresor + už od odpoledne se člověk děsí co bude zase v noci) to člověka fakt dožene :/ (já teda kompenzuju ztrátu energie zeleným čajem, fakt kvalitním jídelníčkem a hooodně potravníma doplňkama) a taky sem dost povinností v domácnosti převedla na manžela a to he taky velká pomoc a bez péřové zavinovačky bychom asi nepřežily první půlrok (malou tam zamotám napevno i s rukama a pohupováním, kdy je ke mě otočená boken uklidním a uspím i při fakt velkým hysteráku doteď)

lilidee
autor
3. kvě 2021

@sonnn tak budeme doufat, že nám to také časem povolí. Malá byla v zavinovačce do tech 3 měsíců. Teď se v ní může zbláznit. Ale je pravda, že bez doplňků a pravidelného zdravého jídla, bych už možná ani kolikrát nevstala 🙈...

sonnn
3. kvě 2021

@lilidee je to mazec, já si každej ukončenej měsíc slavím jako malé vítězství ;) , určitě se taky dočkáš, ještě ty zuby jsou fakt krize, to si říkáš ještě nebyl klid a už tohle a fakt máš chuť se oběsit a pak najednou bum a je to stokrát lepší, fakt... chce to tolerantího chlapa a občas si pořádně zanadávat :D , nesrovnávat s vysmátýma, upravenýma v pohodě matkama :D a říkat si, že jednou to zvládnu (u mě teda malá jasnej jedináček...) držím palce

rejalin
4. kvě 2021

Máš to těžké, je mi to líto 😔 ale řekla bych, že je to normální. Malý se takhle budil také a to celou noc. Měla jsem ho v posteli, abych nemusela vstávat. Jenom jsem mu dala prso a usnula u toho (začala jsem to praktikovat nějak tak od 5m, když už jsem se nebála, že ho zalehnu). Jinak bych byla totálně mrtvá. A přesně, čím více se blížilo ráno,tím víc se budil a byl neklidný. Přes den spal tak do 6m jenom na mě (jinak se budil buď hned nebo po 10min). A na procházky atd jsem chodila jenom ve spací čas a přesně jen na tu cca hodinu, jinak by byl řev.
Ale teď se to kolem toho 9m hoooodně zlepšilo. Jak spaní, tak i kočárek ho baví víc 😉 takže určitě výdrž, jednou se to musí zákonitě zlepšit 😁 a jestli můžeš, dej ho o víkendu manželovi na procházku a dospi se 🙂 a na to stěhování, zkus ukecat nějakého kamaráda, jestli by alespoň chvíli nepovozil (a nebo nestěhoval 😁).

bohumilakupkova
5. kvě 2021

Naštěstí jsem to nezažila v takové míře, protože v kočárku dcera přes den spala dobře, ale noci byly divoké až do jejích 2 let. Potom se to zlomilo a začala spát dobře. Možná pomohlo odbourat noční pití, ale to u vás nepůjde, to je ještě brzy. Syn spal taky v noci hrozně a taky se to kolem 2 let srovnalo. Bohužel tedy u nás nezabralo nic než počkat. 🙁

lilidee
autor
6. kvě 2021

@bohumilakupkova to je právě, čeho se bojím 😑..... Že to bude trvat bůhví jak dlouho. Sice má člověk jedno mimi, ale teda vydá s péčí za dva. Nejhorší je asi to nevyspání, protože spim tak 3h denně a začíná to být po 5 měsících mazec.... Vůbec nevím, kde vezmu energii až začne lézt 🙈

bohumilakupkova
6. kvě 2021

@lilidee Věkem se to určitě bude zlepšovat. Až bude lézt a běhat, unaví se a odpadne a ty si budeš moct taky zdřímnout. Nebo starší dítě už někdo bude ochotný vzít na procházku. S miminem je to těžké, obzvlášť, když je ubrečené, to nikdo hlídat nechce. 😅