icon

Potíže s výchovou dětí. Jak zvládnout vztek a stres?

avatar
lidija1234
16. bře 2025

Prosím o pomoc.. nevím co.kam se sebou dělat.prvbi dítě bylo v pohodě celkově jsem to nějak zvládala ale s příchodem druhého se vše hrozně změnilo. Myslím že jsem měla poporodní depresí a malej byl hodně uplakaný a večery sním byli děs.. ale z toho už jsem se dostala jen nějak ve mě zůstal žen vztek,nemám vůbec trpělivost na děti a neustále mě tečou nervy. Kolikrát i pak pláču zoufalstvím i tím že jsem na ně zlá ale já to s nimi prostě nedávám...jsou chvíle kdy lituji že jsem mámou nebo si říkám že jsem měla.mit jen jedno.....
Mám dva kluky 3 roky a 1rok..... neustále se rvou společně si spolu vůbec nehrají,mladší chodí za starším ten ho nechce takže neuste řev.. starší když není po jeho chytá záchvaty vzteku řekla bych že toa od malá neustále jsem řešila nějaká jeho období.. jenže on vydrží klidně i hodinu řvát a to já nedávám. Do toho se začíná projevovat i mladší, nemá na nic trpělivost a hrozně se začíná vztekat jak není po jeho..... Říkám si furt kde jsem udělala chyby ? Proč mám tak vzteklé děti? Proč starší neposlouchá a dělá naschvály? Myslím že jsem ve výchově důsledná a rázná tak proč mám tak neposlušné děti ? To je celá den řev a řev a mě rozpoložení tomu taky nepomáhá....

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 7. čer 2026 · 55 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Antidepresiva, psychoterapie a vyšetření hormonů (včetně kontroly štítné žlázy) jsou v diskuzi uváděny jako běžné léčebné možnosti pro rodiče s poporodní depresí nebo chronickou podrážděností.
  • Děti ve věku přibližně 1–3 roky často vykazují intenzivní záchvaty vzteku a sourozenecké konflikty; doporučená krátkodobá opatření zahrnují snížení nároků, více venkovních podnětů a umístění do školky nebo jeslí na některé dopoledne.
  • Krátkodobá praktická podpora zmíněná v diskuzi zahrnuje hlídání, chůvu, babičku, pravidelný pohyb/večerní cvičení pro rodiče a redukci denních nároků; dlouhodobě se doporučuje psychoterapie a konzultace s psychiatrem pro případnou medikaci.


Nejčastější otázky

Q: Kdo může předepsat antidepresiva?
A: Psychiatr předepsat antidepresiva může; psycholog léky nepředepisuje, jak v diskuzi opakovaně uváděly uživatelky doporučující nejdříve konzultaci s psychiatrem.

Q: Jakou roli má psychoterapie u rodiče se zvýšenou vzteklivostí?
A: Psychoterapie byla v diskuzi doporučena jako základní dlouhodobé řešení pro zpracování poporodní deprese a chronického stresu; několik diskutujících uvedlo, že terapie pomohla zvýšit trpělivost a zvládat výbuchy emocí.

Q: Kdy vyžádat vyšetření hormonů nebo štítné žlázy?
A: V diskuzi radili zvážit kontrolu štítné žlázy a hormonů, pokud přetrvává nadměrná podrážděnost, nízká tolerance nebo náhlé změny nálad, popsané jako možné fyziologické příčiny.

Q: Jak získat krátkodobou úlevu od péče o děti?
A: Uvedené možnosti zahrnují školku, jesle, chůvu, pomoc babičky a časově omezené hlídání; jedna respondentka zmínila večerní cvičení jako způsob, jak získat chvíli pro sebe.

Q: Je sterilizace legitimní řešení, pokud rodič nezvládá péči o děti?
A: Sterilizace (u žen laparoskopická operace v nemocnici, u mužů vazektomie, možná ambulantně) byla zmíněna jako možnost několika diskutujícími, ale tento návrh byl v diskuzi silně kontroverzní a vyvolal etické a emocionální výhrady.

Q: Kdy může do diskuze vstoupit OSPOD nebo být podána hlášení?
A: V diskuzi zaznělo varování, že opakovaná slovní nebo fyzická agrese vůči dětem může vést k nahlášení OSPOD; konkrétní hranice nebyly v diskuzi stanovena.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Terapie a případná medikace předepsaná psychiatrem jsou považovány za vhodné kroky při poporodní depresi a extrémní vzteklosti rodiče.
  • Rodič by měl nejprve pečovat o sebe (odpočinek, sport, čas bez dětí), protože jeho stres se promítá do chování dětí.
  • Děti ve věku 1–3 let běžně procházejí intenzivními záchvaty vzteku a sourozenecké soupeření není výjimečné.


Sporné názory

  • Někteří diskutující navrhli sterilizaci jako řešení rodinné zátěže, zatímco jiní to považovali za nevhodný a urážlivý návrh.
  • Někteří účastníci trvali na tom, že nezvládnutí péče rozeznává hranici pro zásah OSPOD, zatímco jiní považovali diskusi o dohledu úřadů za přehnanou.


Otevřené otázky

  • Do jaké míry může mít chování dítěte dlouhodobé důsledky po komplikovaném porodu a kdy vyžaduje specializované vyšetření?
  • Jaký je optimální postup kombinace psychoterapie a medikace u rodiče s poporodní depresí a výraznou vzteklivostí?
  • Kdy přesně je opodstatněné nahlásit situaci OSPOD a jaké důkazy či kritéria by měly být splněny?


Zmíněné značky a firmy

Modrý koník, OSPOD

Zmíněné produkty a metody

antidepresiva, psychoterapie, psycholog, psychiatr, kontrola štítné žlázy, vyšetření hormonů, hormonální antikoncepce (HA), sterilizace, vazektomie, laparoskopický zákrok, léky na nervy, sport/večerní cvičení, školka, jesle, chůva

Místa a osoby

Brno, OSPOD, Modrý koník

Strana
z2
avatar
fioreta
17. bře 2025

@lidija1234 To vůbec není nevhodné. Je to názor jako každý jiný. Sterilizaci lze provést u ženy, ale i u muže. Pokud má již partnerský/manželský pár 2 děti, které chtěl a víc neplánuje, jeden z partnerů se může nechat sterilizovat. Dělá to spousta lidí. Je to dokonce lepší než aby žena utrácela za HA nebo NT, nebo muž za kondomy.
Navíc na co klinika? Tento laparoskopický zákrok se dá u žen udělat hned v nemocnici. U mužů je to snad ještě jednoduší a možná dokonce ambulantní zákrok v LA. 😝

avatar
lidija1234
autor
17. bře 2025

Vím že nejsem dokonalá máma a dost často mě mrzí že nedokážu ty situace lépe zvládat. Proto jsme šla sem pro rady protože někdy už jsem prostě zoufalá a nevím jak dál jak zvládat ty neustále výkyvy nálad a řevu které jsou i během noci. Starší syn měl těžký porod v podstatě se narodil mrtví a je jen zázrak že se to na nem nepodepsalo ale je to i důvod proč asi tak neustále řeším jeho chování a přemýšlím jestli je to normální nebo ne 🤷

avatar
fioreta
17. bře 2025

@suzanna123 prosímtě zřejmě jsi to celé napsala o sobě, odporné jenom to, co píšeš a je mi tě opravdu líto. Ubohé, nechutné a nevkusné vyjadřování nějakých dlaždičů a uklízeček 😅 Opravdu mi to jak se říká: žíly netrhá a okamžitě jsem tě nahlásila holčičko 🙂 Je to pod mou úroveň se tady zahazovat s takovými sprostými lidmi, takže už mi laskavě nepiš.

avatar
mabs
17. bře 2025

@lidija1234 žádná máma není dokonalá. A ta, která to tvrdí, tak kecá. Neboj, ono se to srovná.

avatar
fioreta
17. bře 2025

@mabs :_D a co je ti do toho prosím tě, nejsi nějaká zvědavá? Nebuď tak moc zvědavá. Jestli ty nemáš na svoje děti čas, tak sis je neměla pořizovat a je mi jich líto. Holt někteří se o svoje děti starají dobře a někteří jsou na ně vzteklí, agresivní a zlí - a ostatní se jich ještě zastávají, takže když se zakladatelky zastáváte, zřejmě se chováte k dětem stejně... čekala bych na MK, že se budou ženy a matky zastávat spíše tech dětí a ne obráceně 😎

avatar
mabs
17. bře 2025

@fioreta já někde psala, že na svoje děti nemám čas? Nepsala. Evidentně neumíš číst. Představ si, že zvládám 2 děti, 3 koně, práci na plný úvazek i domácnost.
Dost se mi nelíbí, jak se navážíš do zakladatelky dotazu. Je jen unavená a místo podpory tu musí číst akorát tvoje odsuzující kecy.

avatar
sarihy
17. bře 2025

@fioreta Miláčku, jdi se nudit jinam, ano?

avatar
fioreta
17. bře 2025

@sarihy Bobečku, budu se nudit, kde budu chtít a tobě do toho nic není. 😝

avatar
sarihy
17. bře 2025

@admin Prosím vás, můžete tuhle osobu vypoklonkovat? "fioreta"

avatar
sarihy
17. bře 2025

@fioreta Tak jako člověk jako ty mi nestojí za žádné rozčilování, ale neboj, na každého dojde...

avatar
fioreta
17. bře 2025

@sarihy Ty nemáš žádné právo někoho vyhazovat z veřejné diskuze, takže si myslím, že to je úplně zbytečné, co píšeš. Nebo jako co, já tebe snad vyhazuji z nějaké diskuze? Za ty útoky tě mohu taky nahlásit a budou ti ty příspěvky smazány, jestli ti to zato stojí...

avatar
lidija1234
autor
17. bře 2025

Na paní neraguje ja udělala ti chybu že jsem se nechala vyprovokovat. Zřejmě kvůli tomu si zakládá profil a schválně se dohaduje. Asi na nic lepšího na práci

avatar
sarihy
17. bře 2025

@lidija1234 Naopak, je to velká zábava takhle při pondělku... 😉

avatar
lidija1234
autor
17. bře 2025

Věřím že i díky mému nahlášení a doporučení si přečtení příspěvků od paní ji snad brzy zablokují 🙏

avatar
sarihy
17. bře 2025

@fioreta Nahlaš, drahunko, nahlaš, jak je libo.

avatar
crejzy
17. bře 2025

@lidija1234 můj první syn byl taky náročný (vztek, kňouraní, časem když byl větší začali slovní výlevy apod.) nyní je mu 7let a pořad máme na čem pracovat. Na jednu stranu je důležité na ty děti pořad nekřičel ( protože oni si pak myslí že takhle se řeší konflikty a problémy a používají to taky) a samozřejmě nebít ( protože to opět okoukají a sami to budou dělat mezi sebou). Na druhou stranu jste taky člověk a dělat chyby je normální a i to mají děti vidět, takže pokud nervy ujedou stojí za to se omluvit a vysvětlit proč se to stalo. Pokud je to ale moc, tak to může být doopravdy zdravotní důvod, fyzický (jak jsem psala třeba hormony) a nebo i psychika. Já měla v synových 2letech taky krizi. Dělal scény kdy se bil do hlavy, lehal na zem, knoural celý den a manžel v práci od nevidím do nevidím. Začala jsem s terapii, vrátila se ke sportu a syna dala na dvě dopoledne do skupinky a bylo líp.

avatar
fioreta
17. bře 2025

@lidija1234 Myslím si, že zablokují brzo tebe, protože mám důkazy v SZ že jsi mě jako první napadla a zaútočila na mě. Je ale úsměvné, jak to obracíš na mě. Já jsem tě nekolikrát upozornila, že to nahlašuji a požádala jsem tě, ať mi nepíšeš. Nic nepomohlo a stále jsi mi psala. Takže jsem poslala opravdu podrobné nahlášení. To si neobhájíš, žes mě začala urážet kosočtvercem a začala mi nadávat. Navíc řveš a jsi agresivní na děti. To modrý koník nepodporuje. Ale pokračuj, když na ně takto budeš stále řvát, aspoň to třeba někdo nahlásí a přijde na tebe OSPOD, aby děti zachránil 😉

avatar
lidija1234
autor
17. bře 2025

@sarihy 😄😄
@fioreta v pořádku já se nebudu dohadovat tady ,ano nechala jsem se vámi vyprovokovat což jste očividně chtěla a naše zprávy jsem jim poslala takže asi tak 😉 pojeďte nahlasovat další a mě dejte už svátek 😄pustila jste se do paní i ve starším příspěvku kde vás nazvali velice ostrou tužkou v penálu nechcete přejít tam ?

avatar
lovemusicsun
17. bře 2025

Ahoj, ono je to poměrně subjektivní.. Někdo na děti klidně zvyšuje hlas každý den a je to pro ně normální, pro někoho je to frustrující a pro někoho důvod k medikaci nebo přímo ke sterilizaci (strašné, k tomu se snad ani nemá smysl vyjadřovat).
Každopádně, zakladatelko, já bych se snažila uklidnit a snížit nároky. Já mám také poměrně výbušnou povahu a zvlášť starší dcera ji testuje již několik let celkem vydatně. Teď je jí sedm a zřejmě přichází předpuberta, takže se občas fakt musím držet, abych na ni nekřičela. Co mi pomohlo bylo prostě některé věci nechat být, netlačit je do věcí, které pro mě třeba důležité jsou, ale pro ně až tak ne, hodit se víc do pohody a nechat je ať si konflikty řeší co nejvíce samy (pokud nepoteče krev). Hodně bych s nimi chodila ven, aby měly hodně podnětů. Pokud si spolu nechtějí hrát, tak ať si nehrají. Celkem se mi osvědčilo být sem tam taková ta líná matka, která děti občas jen pozoruje a nesnaží se za každou cenu vychovávat a rozvíjet.
Mám pocit, že často se snažíme promítnout do dětí naše představy a ony se nevědomky vzpírají a projevuje se to vztekem a zlobením.

avatar
fioreta
17. bře 2025

@lidija1234 Budu dělat, co budu chtít a nenechám si to od vás nařizovat. Kam přejdu nebo nepřejdu je moje věc. Opravdu zbytečně lidem neustále říkáte, co mají dělat. Pokud se vám nějaký příspěvek v diskuzi nelíbí - nemusíte na něj reagovat. Já jsem vás vůbec neprovokovala. Nesmyslné překrucování faktů. Napsala jsem obyčejný příspěvek a vy jste reagovala agresí. Tj celé.

avatar
barumrallyebum
17. bře 2025

Skolka/ jesle/ chuva/ babicka. Aspon na par hodin. Musis si odpocinout.

avatar
michaela666
17. bře 2025

@lidija1234 Zablokují jí nebo si sama smaže účet, aby do týdne byla zpátky s novým nickem. Pořád je bohužel čitelná hned po prvním komentáři a většina z nás ví s kým má tu "čest". Zbytečné se s ní vůbec bavit.

avatar
lidija1234
autor
17. bře 2025

@michaela666 že to někoho baví 🙈asi hodně nudný život já teda když už mám chvilku tak si radši pustím podcasty 😄

Modrý koník
17. bře 2025

@fioreta Prosíme o reakci na zprávu od Modrého koníka. Najdeš ji v upozorněních.

Modrý koník
18. bře 2025

@lidija1234 @fioreta prosíme o slušné komentáře bez urážek a vzájemného napadání. Díky za pochopení.

Strana
z2