Zkažená dovolená a chování naší tříleté dcery. Jak byste dané situace řešili?

25. črc 2023

Ahoj všem,
před nějakým časem jsem si zde vylila srdce ohledně chování naší tříleté dcery. Všechny jste byly úžasné a řekly svůj názor... Že to je normální zdravé dítě, že to patří k období vzdoru atd atd. Což já samozřejmě vím ale i přes to nezvládam a jsem vyřízená, naštvaná, smutná😭. Snažím se každý den být happy a řešit všechno s nadhledem. Jenže panovačnost, tvrdohlavost a všechny negace začínají být fakt nezvladatelné.
Momentálně jsme již několikrát dní u moře na dovolené a lituju, že tu vůbec jsme.
Dceři jsou skoro tři... Nechce skoro chodit sama, pořád jen nosit nosit nosit. Když jsme jeli sem ztravili jsme dva dny v Rakousku na horách. Vyjelo se lanovkou a panika neudělá sama ani jeden krok. Ano kočárek máme ale nechce v něm být. Takže celou dobu na koni. Jinak neskutečný, hystericky řev který nemá konce.
Přijelo se do Itálie k moři a je mi až stydno co se tu koná 😶. Když opomenu to, že s ní můžeme ani jednou do restaurace neboť ( neposedí, neustále utíká pryč, řve), tak se pomalu nemůžeme dát ani blbý kafe u stánku 😡. Dneska paninka chtěla zmrzlinu tak se jí koupila. Tu co chtěla. A po prvním líznutí letěla přes celou zmrzlinárnu 😡😡😡. A řev.
Chodíme hodně na hřiště. Blbne, litá, hraje si, docela ok všechno a pak strčí kluka z prolejzacek, protože ho tam nechtěla 😶 naštěstí se mu nic nestalo. No dostala na zadek.😡.
Chování na pláži je kapitola sama o sobě. Chvilku leží, jdeme se koupat, sbíráme mušle, blbneme.. vše ok a pak na lehátku začne ječet kvůli blbostem. Nestačí domluvit, vysvětlit nic. Prostě kde jaká kravina je podmět k šílenýmu boji a křiku. Krom toho furt utíká, prostě si jde, jde ( můžu na ní volat a ona si odejde), když vid že jdu za ní začne utíkat a já jí honím. Šílená prdel, několikrát denně ( ráda bych řekla že jsem v 26tt, takže z toho takovou srandu nemám). Můžu říkat že tohle nemusí, že se ztratí, nebo že jí srazí kolo, auto. Úplně u prdele. Muži si vyřvat hlasivky a stejně se ani neotoči.
Prokletá dovolená, lituju že se vůbec někam jelo😭😭.
Zajímal by mě váš názor, jak by jste dané situace řešily? Protože mě přijde že jsme zkusila už za poslední měsíce snad všechno.
Je tu tolik dětí a opět si zase připadám jako největší kráva na písečku. Za celou dobu jsem neviděla žádný podobný chování. Ano děti řvou, zlobí... Ale to co předvádí naše mě už fakt přivede do blázince😭😭.
Manžel na mě začal dneska dokonce řvát že je to nevychovaný spratek, který si dělá jak chce a má náš. u prdele ( což vpodstatě má pravdu) a že je to moje vina 😭😭. Že když byla malá, že jsem jí furt nosila, furt utěšovala, furt hledala blbý řady na internetu jak vychovávat dítě bez trestu atd atd a že teď se nám divit. Že za všechno může jen já, já já.

drep
25. črc 2023

Nečetla jsem ostatní, ale dobře si pamatuju naší dovolenou, když dceři byly dva a půl. Byli jsme nejdřív na šumavě pod kletí v penziónu s obří zahradou a velkým hřištěm a bylo to super. My orvaní z chození (já ji nosila v nosítku a to měla asi 15kilo) jsme padli na trávu, dcera hodinu lítala na trampolíně. Pak jsme se přesunuli na kaprun, zkazilo se počasí, takže úderem páté byla každý večer bouřka, hotel neměl hřiště, jen wellness ( a zaplaťbůh byl poloprázdný, takže když dcera dělal brajgl ve vířivce, tak mohla, protože jsme tam byli sami), takže orvaní z tury jsme ještě museli vymýšlet zábavu. Snídaně jakžtakž, ale vynikající večeře byly servírované a trvaly hodinu, takže peklíčko, kdy lezla pod stůl, po lavicích a dělala zábavu ostatním hostům (ti z toho naštěstí měli prču, kdyby se pohoršovali, asi bychom večeřeli na etapy). A to moje dcera vlastně není moc neposlušná, jen je temperamentní a živá (po mně). I v tvém příspěvku čtu o normálním třiletém dítěti a mámě, co je těhotná a trochu jí tečou nervy (komu v tomhle věku netečou), ale nečtu žádnou katastrofu. O rok později jsme byli dvakrát u moře a jednou v horách a už to byla pohodička, strašně ta ten rok dospěla a nabrala rozum.

sinicka
25. črc 2023

@journals souhlasim, né každý na to je, ani já nejsem 100%, ale umím se svýma děckama pracovat a fungovat a to je to. Najít cestu. Já nejsem žádná eko bio koza, to spíš naopak, ale co vidím v okolí, tak ta modernější výchova funguje lépe, než 10 přes prdel a do kouta.

honatko092
25. črc 2023

Klobouk dolů, že jedeš v 26tt se skoro tříleťačkou k moří 😅 Já mám pohodového tříleťáka, ale stejně vím, že bych po dovolené u moře potřebovala další dovolenou 🤷🏻‍♀️ Chování dcery se mohlo zhoršit i kvůli tomu, že jsi těhotná - děti ty změny vycítí...jinak máš prostě náročné dítě. Pokoušela bych se najít cestu, jak na ni. Manžel křičel na tebe před ní? Za mě teda hodně křiku i na dítě způsobuje jen další křik dítěte a jste v začarovaném kolotoči...

la_amanita
25. črc 2023

IMHO ji s mužem furt buzerujete a ona nemá žádnou svobodu si hrát a učit se podle sebe. Sice ti tu všichni píšou o nastavení hranic, ale u vás další přístup z pozice síly všechno jen zhorší. Ta holka potřebuje chvíli volně dýchat, vsadím se, že kdybyste na té dovolené u té lanovky chvíli postáli, dobrovolně by se sama vydala na pochod. Očividně ji nutite do věcí, na které není zralá, a máte na ni očekávání, která čistě fyziologicky nemůže splnit.

somalicats
25. črc 2023

Já k tomu ještě podotknu, že čím dřív se oba s manželem smíříte s tím, že teď hezkejch pár let bude lepší plánovat dovolené podle dětí a ne podle toho, co by se líbilo vám, tak tím spíš pak ty dovolené nebudete považovat za "zkažené". Válečka u moře, restaurace - to dá naprosté minimum dětí v tomhle věku. Já s tou naší smečkou mnohem radši nabalím svačiny a zmizím s nima někam do přírody, kde se můžou vylítat, nebo max nějakou tu restauraci, ovšem ideálně s hřištěm venku, kde se dá ta doba, než přinesou jídlo, přežít bez katastrof. A to ty holky ty restaurace už celkem dávají, ale stačí jeden blbej den, mladší vstanou "prdelkama napřed" a je zle. Představa, že se vyvalím u moře, ony si budou hrát a já budu mít chvíli klid - ha ha ha. My to aktuálně raději řešíme tak, že si pronajmem apartmán/chalupu, a děláme výlety po okolí - k moři je vezmu, až bude šance, že si na tom lehátku taky chvíli poležím a zrelaxuju.

teate
25. črc 2023

@alianan Jsou mimina, co neustále jen řvou … 🤦🏻‍♀️ A děti, co mají období od dvou let naprosto top. 🤷🏻‍♀️ Takhle něco paušalizovat podle (asi) svých dětí, se mi zdá trochu moc easy. 😅

Autorce bych doporučila se zklidnit. Holka jen projektuje nervozitu, kterou v sobě máš. Když si daváš kafe, tak jí kup třeba taky něco, třeba babyccino. Nemůžeš očekávat, že dítě bude na pohodu brát to, že si někde sednete a dáte si kafe. Můžeš jí říct, že tomu rozumíš, že ji to nebaví, ale že i Ty potřebuješ oddych. Pořád s ní komunikovat činnosti a vše vysvětlovat, proč co děláme. Nošení na rukách/na koni - to znám od starší, ta to dělá taky. Někdy doteď (3.5 roku) a za mě to fakt může být i tím, že se jako malá furt nosila. Ale taky nemusí. Asi bych u Tebe radši přežila vztekací nebo řvoucí scénu, kdyz ji připoutám do kočáru, než abych se s ní vláčela. 😅 Chlap nadává, ale stejně ji tahá - wtf? 🤷🏻‍♀️

Nevím no, já tohle chování neznám. Ani u jednoho dítěte. U nás se dalo na všem domluvit. Já mám respekt k jejich potřebám, ony k mým a tak to nějak je od jakživa. 🤷🏻‍♀️ Zkus se dát do pohody. Za mě “období na čočku” neexistuje. A to ani v pubertě. Je to o přístupu.

teate
25. črc 2023

V tomto věku dítěte se často jedná jen a pouze o detašované pracoviště domovské adresy, nikoli o dovolenou. 😅

simkrk
25. črc 2023

Ja kdyz si vzpomenu na dcerku... Tak asi takova uplne nebyla... Ibcas nejaky vylevy mela, ale spis doma. Ne na verejnosti.. 😁🙏 To nerada po ni "stekam" 😁🙄aby na nas vsichni koukali.. 😁🤷 Tezko rict kde je chyba... Jestli vychovavat bez trestu, bez placnuti a jen vysvetlovat... 🤷😊Rikaj ze tomu deti nerozumi, ale nemyslim si... Ja se priznam.. Dcerka dostavala pohlavek, pres ruku, pres zadek a to vzdy kdyz uz ti fakt prehanela. A musim rict ze to vazne k necemu je.. Ma proste jako k mame respekt, ale zaroven vi ze za mnou muze prijit.. 😁🙏.. Ja jsem teda na ni sama, tatinek se nestara... Ale tak kdyz mas pritele... Tak at si ji bere casteji ven a zkusi si to.. 🤷😊 Tedka jen doufam ze treba nejaky placnuti pochopi a pomuze... A nebo ze to je jen jedno blby obdobi.. 😁🙏.. Ale to aby nam deti srali na hlavu tak to ne teda.. ☝️

iva_kucerova
25. črc 2023

Jako kybys psala o našem Ládíkovi. S ním taky dovolená není dovolená, mě vyloženě šikanuje a nevím často, co s ním.

teate
25. črc 2023

@simkrk Nemá respekt, má strach. Ale když má dítě skutečný respekt i bez mlácení, to je teprve 👏.

miryp
25. črc 2023

@simkrk moje máma si tedy u mě žádný respekt bitím nezískala, ba naopak. Dospělo to do fáze, kdy o mě přerazila vařečku a já se jí smála do obličeje, aby pochopila, že tak absurdním chováním mě nedostane. Ztratila veškerou mou důvěru a byla ta poslední, se kterou bych cokoliv chtěla řešit...

martiina_k
25. črc 2023

Já teda budu asi jediná mimo, ale mě to jako "standartní chování tříleťáka" prostě nepřijde. Mluví už dcerka? Rozumí tomu, co říkáš?

fifinka2020
25. črc 2023

Hele já tě trumfnu 😁. Dcera má 2 a od roka a půl úplně šíleně jeci, když něco není tak, jak chce...nepomáhá nic. Včera jsme došly k hřišti a chytla takový záchvat, že jsme se zase otočili a jeli domů... a to jí jsou teprve 2, takže ještě minimálně "super rok" nás čeká. Zvažovali jsme letos moře a rozhodli jsme se to ještě o rok odložit, protože prostě je to s ní mrzí lidmi náročné. Upřímně dovolené jsou psychicky narocne - člověk má často velké očekávání a o to víc ho pak sebere, když vše není podle představ. Jako chápu, že člověk může začít pochybovat o výchově, ale věř mi, že "dostavím na zadek" by tohle nezmizelo. Nebo možná zmizelo, ale měli byste ustálené dítě, které by se vás balo a důvěra by byla v háji.

fifinka2020
25. črc 2023

@miryp měla jsem to podobné...nedávno mi vycerla, že jsem se radši směřovala v pubertě cizím lidem. No proč asi... měli pro mě víc pochopení a já jim CIC důvěřovala. Strašně nás to odcizilo..

sinicka
25. črc 2023

Mě máti teda trestala taky pohlavkama, fackama, na zadek, zavřít do pokoje, do kouta a stálo mě to 2 roky terapie, ještě stále to nemohu úplně odpustit a to, jak jsem se k ní chovala potom v pubertě, to radši ani nevzpomínat.. tohle bych v životě svým dětem neudělala. Ale kdo chce kam..

simkrk
25. črc 2023

@teate
@miryp
Dcerce uz je 6,5let...a od te doby uz snad fakt na zadek nedostala.. 😁😊 Jen treba zvysim hlas.. 😊Ale uz vsemu rozumi tedka.. 😊Ale samozrejme uvidime jak se bude vyvijet, jak bude fungovat prvni rok ve skole a jaka bude puberta.. 😁🤷.. A rozhodne jsem o ni varecku nelamala😁😊.. Ale nekdy ty deti v tom veku 3let..jsou na palici.. 😁🙏Ja jsem fakt rada ze byla pomerne klidna.. 😊

fifinka2020
25. črc 2023

@drep hihi, právě jsem si vzpomněla na naši poslední dovolenou s téměř dvouletackou. Trošku nedobrovolně jsme skončili v hotelu a poslední večeři odcházeli z naprosto tiché jídelny - asi 100 hostů na nás tiše zíralo, jestli tomu dítěti netrhame nožičky, že tak příšerně řve. Já zla jsem ji odmítla dát skleničku s pitím do ruky,
Ráno jsem prohlásila, že na snídani už nejdu, že radši budu o hladu 😁

eviicka
25. črc 2023

Mladšímu jsou čerstvě tři roky, a k moři bych si tedy netroufla. Jako takový extrém to není, ale řvát umí hodně nahlas (když není v pohodě a není po jeho). Teď jsme na čtyři dny tady v ČR a úplně nám to bude stačit. Z hodně věcí jsem ustoupila (už zase třeba kojím na uspání) bohužel i trochu z důslednosti. Tak snad se doma vrátíme do původního rytmu...

prejeta_zaba
25. črc 2023

Tak přece vidíš, jak se chová doma, tak nemůžeš očekávat dovolenou jak z katalogu - lehátka a koktejly celý den. Prostě tohle je ten slavný život s dětmi, vítej v realitě. 🤷‍♀️Až přejde tohle, bude všechno nudný, hnusný a tisíckrát za vteřinu "mami dívej". A do toho budeš mít mimino. Jako tohle nepochopím, když vím, že mám dítě, který neposlechne a zdrhne, tak přece buď běžím vedle něj a nebo ho vypustím někde na oploceném areálu a ne, že sedím na lehátku a lomim rukama, jak je neposlusne. Ona je bezhlavý batole, který fakt neví, co by dělalo někde na túře a proč by nemělo zdrhat. Nezbyde vám nic jiného než se s tim smířit a být o krok napřed. Žádné jiné takové exempláře jsi nejspíš neviděla, protože rodiče prostě od těch dětí neocekavaji, že se budou chovat jako dospělé a program se přizpůsobí batoleti. Netvrdím tím sedět další 2 roky doma, ale nejdu na túru nebo do restaurace nepřipravená a nedivím se, jak dítě nudou neví, co by vymyslelo. 🤷‍♀️

ferda90
25. črc 2023

Ahooj, já ti radu nedám, ale jsme ráda, aspoň co, jsem četla zběžně, tak takových děti s takovým obdobím je víc, což jsem ráda, protože mi občas přijde, že je to snad jen u nás 🙂 Já si říkala, že bych nějakou tu dovolenou u moře brala, ale s miminkem jsem se bála (cesta, sluníčko atd) pak když byl trošku větší tak to nějak nešlo a teď jak má 2,5 roku, tak právě v tomhle období vztekání se, všechno chce dělat sám, táta pryč, máma kolikrát pryč atd, tak si tu větší dovolenou v zahraničí ještě letos odpustím 🙂 Byli jsme akorát na chatě a chystáme se na další v srpnu, tam budeme sami, může lítat, skákat, křičet 🙂 Žádný stres z lidí, kteří na vás koukají, jak na blázny když se vám dítě začne vztekat, tohle není pro mě. Držím palce ať to období přejde co nejdřív, je to náročný, taky to znám,ale nejsme v tom sami

miryp
25. črc 2023

@fifinka2020 jako přesně, já tedy s mámou vyrůstala jen do necelých 15, pak jsme byly se sestrami kvůli otčímovi odebrané do DD a máma to psychosomaticky neustála a podlehla v dalším roce rakovině, ale to jediné, za co jsem se do té doby "modlila", byl fakt, abych konečně vypadla na SŠ a nemusela doma být. Dlouhá léta jsem jí to neuměla odpustit, vlastně až ve chvíli, kdy mé setrvávání v roli oběti začínalo mít vliv na mé děti, jsem se rozhodla na tom pracovat a až tehdy mi v rámci technik došlo, proč jednala, jak jednala a že sama byla obětí karmické zátěže a byla prostě další slabý kus, který se tomu neuměl vzepřít a postavit se za sebe a své děti. Mě to paradoxně všechno velmi posílilo a byť to v prožívaném okamžiku bylo všechno děsně těžké, teď z toho čerpám sílu pro ochranu svých dětí...

journals
25. črc 2023

@sinicka a mě by právě zajímalo, jestli je něco (musí být, ne?) mezi dvěma extrémy - fyzické tresty X domlouvání dítěti za každou cenu.

journals
25. črc 2023

K té dovolené s malými dětmi.
Co si tak všímám v okolí, existují dva typy rodin.
1) rodiny tahají děti od mimin kamkoliv a kdykoliv a prostě to funguje. A je vcelku jedno, jestli mají 1, 2 nebo 3 děti
2) rodiny, které s miminy zásadně nikam nejezdí, s batolaty by si to neužily a s dětmi ve školkovém věku nejezdí taky nikam, protože jsou děti ještě malé a nic z toho nemají. Když pak po letech někam vyjedou, neužije si to nikdo a dlouho zase nikam nevyrazí.

Osobně si myslím, že jedna věc je, že děti jsou prostě od malička zvyklé, ale taky si postupně zvykají i rodiče. Protože zažít dovolenou před dětmi a pak dát první dovolenou rovnou třeba s 2 děckama je prostě brutální rozdíl, takže se nedivím, že z toho jsou vyjevení pak úplně všichni. Někdo jezdí téměř od šestinedělí a pak je celá rodina zvyklá na leccos. Kdo jede po x letech poprvé, je logicky vykolejen, jak si dovolenou neužije.
Za sebe, co jsem zatím zažila, je potřeba se toho nebát, dětem to přizpůsobit a plánovat to, co plánovat jde.

sinicka
26. črc 2023

@journals něco mezi určitě je, ale nespadá sem naprosto přehnané, nereálné očekávání, co by měla 3 letá holčička… to je prostě mimo.
Neznám žádný děcko, které by chtělo chodit po cestě na horách, hrát si vklidu pod stolem v restauraci a 4 hodiny plácat bábovičky u lehátka, než si rodiče odpoćinou.
Mně je té holčičky trošku líto, protože tady podle popisu by fakt stačilo změnit málo u jejich rodičů 🤷🏼‍♀️

crejzy
26. črc 2023

@alianan to mate zřejmě zkušenost jen s jednim typem miminek. Existují totiž neodlozitelné, nonstop plačící, téměř nespící ( třeba jen 5 prerusovnych hodin za 24h) kojenci, kteří ve věku 2-3r taky neposedí a vztekaji se kvůli zmrzlině, ale s tím prvním rokem je to nesrovnatelně příjemnější.

drep
26. črc 2023

@fifinka2020 blbý na těch večeří je, že na 99% na ni jdeš ve chvíli, kdy už je dítě unavené a protivné a i doma by to byl boj, natož někde venku. Plus na příběhu zakladatelky je dobře vidět; jak tatínek není zvyklý s dítětem trávit čas a jak ke vyjevený, že není jako panenka z katalogu. Můj muž byl plnohodnotný rodič a tohle by ho nepřekvapilo, protože se o dceru staral a znal její chování.

pampelina18
26. črc 2023

Ano tvůj chlap má pravdu, je to nevychovaný spratek výsledek moderní výchovy... Prostě teď budeš muset mít pevnou ruku (ne mlatit dítě hlava nehlava) ale jasné dávat na jeho co a jak stát si za tím neustupovat... Je vidět, už dle toho co píšeš, že je rozmazlená až až. Mě udělat to co tobě s mrzlinou tak ji lupnu jednu na prdel a šla by spát.... A žádné sladkosti už bych nekoupila. Naštěstí naše je slušné vychovaná a období vzdoru neznám. Ví, že nemá cenu ani to zkoušet. Zkusila jednou a naposledy.

Jinak ano, je to tvoje chyba, dítě je sice společné ale z 90% si ji vychovala ty, ty si byla 24 hodin doma s dítětem, ty si nechodila do práce, ty si dostávala rodicak aby ses o dítě starla. Omlouvám se pokud to tak není a naopak ty si chodila do práce a chlap byl s malou doma. Tím pádem to je vůle a může za to on....

pampelina18
26. črc 2023

@journals ano, existuje něco mezi. To máme my doma. Bohužel většína žen tady vidí buď totálně týrané zmlácené dítě nebo to že vše se řeší pouze domluvou. Neumí si představit tu věc mezi a jakmile někde zmínite, že má dát jednu na prdel tak z toho 90% matek udělá, že fyzicky tyrate dítě co má jelita po celém těle. 😂😂😂 Takže prostě nic mezi vlastně neexistuje, buď máte zmlácené dítě do krve, nebo dítě co je rozmazlený až na půdu.... škoda, ale když mají ženský vymyté mozky a neumí použít selský rozum, tak tomu pomoci moc není.
A já si stojím za tím, jedna na zadek či přes ruce nikoho ještě nezabila a nikomu neublížila... Naopak to vidím okolo, já Sednu s dcerou ke stolu a sedí v klidu, v klidu si povídáme v klidu jí, když dojí ví, že si může jít hrát a dělat co chce, ale u stolu se sedí a tečka, s jídlem se sedí...a je mi Jendo zda to je bonbón , lízátko, nebo chleba... prostě jakmile jí má sedět... Děti okolo lítají jak pitomi a rodiče jim jen domlouvají jak mají hezky sedět a dítě je má u zadku. 😂

somalicats
26. črc 2023

@pampelina18 A ta jedna na prdel pomůže čemu?

pampelina18
26. črc 2023

@martiina_k není to normální chování 3 letého, možná by potřebovali psycholožku. Dítě je rozmazlený.