MUDr. nás uvrtala do očkování hexa+prevenar, máme reakce
ahoj,
je mi jasný, že těhle témat je tu asi milion, přesto by mě zajímalo, jak to bylo s očkováním a následnou reakcí u vás.
Naše doktorka nás přesvědčila ať necháme malou naočkovat společně Prevenarem 13 (myslím, že je to 13) s Hexou, že na to nejsou žádné reakce a že to děti zvládají bez problémů. Moc se nám do toho nechtělo, starší dcerku jsme neočkovali a je v pohodě. Ale mudra nám tvrdila, že ať mladší naočkujeme, že starší bude nosit ze školky samý bacily (což chápu, to jí neberu) a že bude mladší od ní chytne a že to u ní bude horší, atd. atd.
No a tak jsme ji naočkovali, první očkování bylo před měsícem - a reakce byla. V noci ukrutný řev, horečky poté asi dva dny, neklidná, plačtivá byla asi týden. Včera jsme naočkovali znovu, opět horečky (kolem 39 st.), tak volám mudře, že máme horečky a ona na to, no vy jste nějaký atypičtí, že se ještě se žádnýma reakcema co tohle očkuje nesetkala. Zítra máme přijet, pokud budou stále horečky.
Tak jak je to u vás, jste taky atypičtí 😕 ?
Stručné shrnutí
- Kombinace vakcín Prevenar 13 (pneumokok) a Hexa byla v praxi očkována najednou a rodiče v diskusi popisovali reakce od žádných přes ospalost až po horečky kolem 39–40 °C, zvracení a několikadenní neklid.
- Někteří pediatři a rodiče doporučují rozložit dávky (např. Hexa a Prevenar se 14denním odstupem), zatímco jiní praktičtí lékaři očkují obě vakcíny současně; ve vlákně byla opakovaně citována informace, že SÚKL nedoporučuje očkovat více vakcín naráz.
- Rodiče ve vlákně uváděli konkrétní praktiky: hlásit nežádoucí účinky na SÚKL (www.sukl.cz/hlaseni-pro-sukl, e‑mail posta@sukl.cz), snižovat horečku rektálními čípky nebo Nurofenem a počítat s doplatkem na Prevenar 13 cca 300–400 Kč za dávku.
Q: Můžu podat Prevenar 13 a Hexu najednou, nebo je lepší je rozdělit?
A: V diskusi rodiče i praktičtí lékaři uváděli oba postupy: někteří očkují Prevenar 13 a Hexu najednou (úspora návštěv), jiní doporučují rozdělit dávky (např. odstup 14 dnů); v příspěvcích bylo také opakovaně uvedeno tvrzení, že SÚKL doporučuje neočkovat více vakcín naráz (toto tvrzení bylo ve vlákně citováno jako autoritativní, ale v diskusi bylo také zpochybňováno).
Q: Jaké jsou běžné nežádoucí účinky po Prevenaru a jak dlouho trvají?
A: Většina rodičů ve vlákně popisovala horečky v rozmezí ~38–40 °C (často do 48 hodin po vpichu), neklid a plačtivost trvající obvykle 1–10 dní, místní otoky a zarudnutí v místě vpichu až 14 dnů a ojedinělé zvracení 3–4 hodiny po očkování; ve vlákně byl také zaznamenán případ hospitalizace s akutním zánětem středního ucha po vysoké horečce.
Q: Kam a jak mám nahlásit nežádoucí účinky po očkování?
A: Ve vlákně rodiče doporučovali hlásit nežádoucí účinky na SÚKL přes formulář na www.sukl.cz/hlaseni-pro-sukl nebo e‑mailem na posta@sukl.cz; rodiče uvedli, že lékař je povinen hlášení provést a že nedoplnění hlášení může mít následky pro lékaře (v diskusi bylo zmíněno, že pacient může hlásit i sám).
Q: Kolik stojí Prevenar 13 a proplácí to pojišťovna?
A: Rodiče ve vlákně uváděli doplatek na Prevenar 13 přibližně 300–400 Kč za dávku; Prevenar 7 byl v diskusi zmíněn jako hrazený (VZP) a bylo také uvedeno, že proplácení a režim závisí na věku zahájení schématu (ve vlákně byla zmínka, že očkování musí být ukončeno do 7. měsíce nebo se platí samo — toto bylo v diskusi prezentováno jako praktická zkušenost rodičů).
Q: Jak snižovat horečku po očkování a kdy podat čípek nebo lék?
A: Rodiče ve vlákně často uváděli použití rektálních čípků a ibuprofenu (Nurofen) pro kontrolu horečky; jedna pediatrička v příspěvcích uvedla praxi podávat paracetamol při tělesné teplotě nad ~38,5 °C (při rektálním měření kolem 39 °C), v diskusi ale toto rozmezí kolísalo a bylo také doporučeno chladit vlažnou vodou a konzultovat s lékařem.
Závěry z diskuze
Shoda
- Nežádoucí účinky po očkování jsou možné a zahrnují horečku, neklid a lokální otoky.
- Reakce se liší dítě od dítěte; někteří rodiče hlásili žádné reakce, jiní opakované vysoké horečky a neklid.
- Rodiče mají možnost hlásit podezření na nežádoucí účinky na SÚKL (www.sukl.cz/hlaseni-pro-sukl, posta@sukl.cz).
Sporné názory
- Očkovat Prevenar 13 + Hexu najednou pro úsporu návštěv versus rozložit dávky (někteří rodiče a lékaři očkují dohromady; jiní rodiče a podle v diskuzi citovaného stanoviska SÚKL je vhodnější dávky rozložit).
Otevřené otázky
- Zda kombinace Hexa + Prevenar zvyšuje riziko závažných či dlouhodobých následků u jednotlivých dětí.
- Přesné podmínky pro proplácení Prevenar 13 pojišťovnami při opožděném zahájení očkovacího schématu.
Zmíněné značky a firmy
Prevenar 13, Prevenar 7, Hexa, Synflorix, Infanrix, Rotarix, PRIORIX, PRIORIX TETRA, MMR, Adacel, SÚKL, VZP, prevenar13.cz, modrykonik.cz, porodnice.cz, slobodavockovani.sk, stopockovani.estranky.cz, lecivacesta.cz, ČT1 (Máte slovo)
Zmíněné produkty a metody
Prevenar 13, Prevenar 7, Hexa, Synflorix, Infanrix, Rotarix, PRIORIX, PRIORIX TETRA, MMR, Diazepam (uvedený jako lék předepsaný pro případné příznaky), Nurofen (ibuprofen), Paracetamol/Panadol Sirup, rektální čípky, chlazení vlažnou vodou, hlášení nežádoucích účinků na SÚKL (www.sukl.cz/hlaseni-pro-sukl, posta@sukl.cz), očkovací schéma s 14denními odstupy, PFAPA syndrom (zmíněna možná souvislost)
Místa a osoby
Brno, Praha, Polsko, Turecko, Tunisko, Maroko, Mongolsko, Vietnam, Ukrajina, Jitka Ž*** (Tiskové a informační oddělení SÚKL)
Nezodpovědnost od lékaře to je - když je po první dávce významná reakce, k druhé dávce by měl přistupovat podle toho a dávku přinejmenším rozdělit. Nechápu, jak může někdo tvrdit, že doktorka za nic nemůže, když očividně nepřistupuje k dítěti individuálně, což je vlastně největší problém očkování u nás - mnoho lékařů nebere tu individualitu v potaz a znám i případ, kdy to mělo pro dítě fatální následky (přehlížení oslabené imunity, zaočkování živým virem (MMR), přičemž holčička na jeho následky zemřela - jde sice o jiné očkování, ale pro ilustraci přístupu některých lékařů to myslím stačí).
Takže fakt zkuste samy nejdřív popřemýšlet a něco si pozjišťovat, než půjdete do takových očkování a víc dejte na mateřský instintk než na srdceryvné reklamy. Kdyby moje dítě mělo po kombinaci očkování jako v případě zakladatelky tématu takovou reakci, tak do druhého stejným způsobem nikdy nepůjdu.
Jinak k tomu víc nepíšu, je to jak boj s větrnými mlýny... 😒
Naše doktorka očkuje ve dvoutýdenních rozestupech - začíná se Hexou, za 14 dní Prevenar atd. říká, že je lepší to udělat takhle, ať se to v organismu nepere...
Právě jsme se vrátili z očkování. Malý měl dostat vakcínu proti spalničkám. Ale odešli jsme s ďobacem od Prevenaru13. Prý se právě změnilo schéma, Prevenar má být nově doočkován v 15. měsíci věku a další novinkou je, že se nemá dávat v kombinaci s Hexou. Takže spalničky nám posunuli o měsíc, Prevenar máme hotový a Hexa nás čeká za dva měsíce (má být hotová do 18 měsíců věku).
Takže ty reakce z kombinace nebyly tak ojedinělé a mírné. My jsme nechali očkování dávat zvlášť i před tím, protože pokud se má projevit rakce, tak chci vědět, an co to je...
Nás čeká taky očko, poslední dávky. Sousedka říkala, že jim doktorka navrhla očkovat dohromady právě proto, že jejich malej mívá reakce, tak aby ho netrápila dvakrát. No nevím, já se spíš rozhodnu pro očkování postupně, malej reakce neměl a nechci mu zatěžovat tělíčko kombinovanou dávkou....
Ahoj holky, pred troma dnami nam bolo pichnute prevenar + hexa, preockovanie na roku. Malicky dovtedy okrem zvysenej teploty (37) ziadne reakcie nemal, teraz mu vybehla teplota do vecera na 38,5 a este na druhy den rano mal 37,5 po dvoch nurofenoch. To by nevadilo, to som chapala. Co ma trapi je ze odvtedy ma problem zo spankom, zaspi v poriadku okolo osmej vecer, za dve hodiny sa prebudi s placom a chce odist z postele. Ked konecne zaspi asi po hodine celu noc sa melie , mrvi a pomrnkava placlivo. Doteraz spal krasne u seba vpostielke. Mate niektora skusenosti s takymto nekludom po ockovani? Ako dlhoto moze trvat? Dakujem za skusenosti.
@barcaldine Ahoj, naše malá měla reakce vždy - horečka ke 40C a neklid a pláč cca 3 noci. S ústupem teplot se zkepšil i ten neklid a pláč. Vzpamatovávala se tak 8 dní pokaždé. Tak vydrž, je jim prostě blbě. 😒
Ahoj takyja, dakujem za odpoved. Mas pravdu, dnes v noci uz malicky spal krasne, ani sa nevrtel v posteli. Uz to asi preslo. Presne ako pises trvalo nam to 3 noci. Chvalabohu to ma za sebou.
@hanule05 Ahoj tak mi jsme asi take atipičtí 🙂 měli jsme teda hexu a synflorix dohormady a vždy reakce podobne jako vy ☹ tak jsem změnila dr pže tamta si stála za svým a ani nam nevyhověla třeba v tom že by nam ty pigárka dala zvlášt třeba po 14ti dnech nebo jak se to děla prý že by dítě třŕpělo ☹ no spiše trpělo tim jak měl dvě najednou a pak hicoval tři dny v kuse posledni ted na roce měl u jine dr a každou zvlášt s měsičním odstupem a měl jen lehce zvýšenou teplotu ale tak to mi přijde normální a hlavně jen ten večer po očkovaní!!
Holky já vím, že je někdy domluva s dr těžká - fakt někdy proti nám stojí a my nemáme odvahu se dohadovat, nicméně pokud vám něco nesedí, nebo nedostanete fundovanou odpověď na otázky ohledně očkování - ptejte se jinde, piďte se po informacech. Očkování není banalitka a když už, musíte být o něm přesvědčené. Jakékoliv nejistoty klidně konzultujte s jiným dr a pokud vám něco našeptává změnit dr, nebojte se toho.
Maminka má prostě ten 6. smysl, který se vyvíjí během těhu (a je doktory tolik zlehčován), tak na něj ve všem dejte.
Očkování se "míchá" z odborných podkladů, 6. smyslu a selského rozumu - tak přeju ať nám u něj nechybí ani jedna složka.
@barcaldine To jsem ráda, že je prckovi líp 🙂 My jdeme příští pátek na přeočkování, je mi z toho zle, jen na to pomyslím.. zase budou čtyřicítky, chjooo ☹
takyja, jj je mu uz dobre, aj teraz si uz spinka v postielke 😀 Dufam ze ockovanie zvladnete v pohode a ze vas nepotrapi reakcia velmi. Ja mam teraz hrozu z tej MMR vakciny co nas caka, ale to je na inu diskusiu.
Starší měla reakci jen na samotnou hexu.při každé dávce měla dva dny horečky.Prevenar jsme tenkrát dávali až dýl a byla bez reakce.
Tak to je fakt individální,každé dítě je jiné a reaguje jinak.Nesvalovala bych to jen na ten prevenar
My jsme při první dávce měli cca dvě hodiny teplotku 38, druhá byla nejhorší 39 a neklidný celé další tři dny a třetí reakce nebyla žádná 🙂 Je dle mého blobost, že ti doktorka řekla že na to není žádná reakce. My jsem píchali obě naráz aby ta reakce byla jedna a naráz
U nás první hexa v pohodě, žádný problém. Teď máme po prvním prevenaru a malá je plačtivá a neustále blinká ☹ . Teplota zatím naštěstí není. Tak jsem zvědavá, jak to bude s dalšími dávkami.
Ahoj holky,
podělím se o novou zkušenost. Očkování hexu ve 12m jsme odložili kvůli nemoci a díky výměně mudry jsme nakonec ve 14m očkovali jen samotný Prevenar a hexu máme odloženou na podzim. Výsledek je ten, že se NEdostavily obvyklé reakce (40C teplota, zvracení, několik týdnů rozmrzelost), ale "jen" 1 den zvýšená teplota a cca týden rozmrzelost. Takže doporučuji rozhodně nedávat dohromady (a spílám si, že jsem to kdy dovolila dát malé dohromady - mudra mě přesvědčovala, že by stejně měla horečku, protože horečku "dělá prevenar" - blbost! - ještě, že jsem mudru vyměnila).
my první očko hexa v pohodš, včrea hexa + prevenar a nyní teplota v konečníku 38,4 a rozmrzelost. mám dát čípek na teplotu už?
@adela27 - po odečtení půl stupně je teplota 37,9 a něco na teplotu se má dávat nejdříve při 38 st. Takže ještě chvíli počkej, pokud teplota stoupne, tak čípek dej.
Já bych to naráz nedávala, četla jsem zajímavý článek(viz níže), tam je psáno, že se tak mnohonásobně překračuje limit obsahu hliníku, který se tak dětem do těla dostává. Jak moc důvěryhodný ten článek je nevím, každý si může ale udělat názor sám.
Já jsme teda prevenar nedávala z toho důvodu že se toho do dětí do roka narve tolik, že mi to připadá nebezpečné. Pneumokoka se bojím taky, pokud bych se ho ale rozhodla naočkovat, tak ale určitě později a až podle toho, jak budou děti zdravé/nemocné a jak zvládnou povinná očkování.
Ahoj holky, jen mám dotaz ohledně očkování Prevenarem, máme jít na druhou dávku v září a doktor mi řekl, že je zpoplatněná cca 400Kč proč to tak je? Nepamatuju si totiž že bychom něco dopláceli u první dávky. Díky za odpověď.
@luciasek001 My jsme dopláceli na všechny dávky Prevenaru 13 a pokažde to byla jiná částka. Vy dáváte obyč Prevenar, nebo ten 13?
Aaaa, toto som nemala citat celu diskusiu, my ideme zajtra na druhu Hexa a Synflorix tak sa bojim
@bufina právě, že máme obyč. Prevenar a je to ta 4. dávka po roce tak mě to překvapilo. Když tamty byli gratis. Díky za odpověd
Ahoj, byli jsme na prvnim ockovani az ve 4.mesici, protoze od 9.tt jsme nechali ockovat Rotarix (ustne dve podani po mesici). Na reakci jsme byli upozorneni a taky kdy horecku srazet. Podle varovani kamaradek, co maji male deti jsem reakci cekala. Horecku jsme dostali vecer po ockovani, rostla k 39, kdy jsem dala zabal, protoze Panadol Sirup mel pomaly nabeh. Pomoci cipku se podarilo horecku ukocirovat, taky jsem se poucila, ze cipky rozhodne lepsi nez ten sirup... dohromady jsme meli tri davky leku. ted je jen lehce spavy, ale uz vesely a hravy... proste to k ockovani patri, uz moje mama mi rikala, ze 3 dny reakce byva, a to se za nas rozhodne neockovala ani hexa (ale kdo vic co) ani pneumokokove injekce...
Zajímavé informace o očkování + veškeré potřebné odkazy, které se vám můžou hodit: www.stopockovani.estranky.cz
Ahoj, pro maminky, ktere jeste nejsou rozhodnute, zda a jake ockovani, pripadne otazky vyzivy deti, muzu doporucit prednasky, ktere se budou konat 10.11.2012 v brne. Informace najdete na webu www.zdravedetinase.webnode.cz
Petra
Ahoj holky, byly jsme s malou na očkování, na druhé dávce Prevenaru + Infanrixu hexa a malá má vždycky horečku -
38, 3°c a tak dva dny průjmy se zelenou stoličkou (to dělá prevenar), teď ještě navíc nechce moc papat?Zelenou stoličku máme už čtrnáct dnů. Na další očkování se mně nechce. Máte někdo taky takovou zkušenost? ☹ Moje kamarádky mají děti bez reakcí na očkování. Doktorka mně nedokázala vysvětlit ty průjmy, ani zelenou stolici. Moc toho podle mě obvodní doktoři o Prevenaru neví. ☹

Taky jsme měli Prevenar a Hexu dohromady, úplně v pohodě žádná reakce a kámoška měla to samé a malej měl vysoké teploty, nespal, nejedl podle mě je reakce jak u koho. Doktorka za nic nemůže. 90% dětí prej problémy nemá.