MUDr. nás uvrtala do očkování hexa+prevenar, máme reakce
ahoj,
je mi jasný, že těhle témat je tu asi milion, přesto by mě zajímalo, jak to bylo s očkováním a následnou reakcí u vás.
Naše doktorka nás přesvědčila ať necháme malou naočkovat společně Prevenarem 13 (myslím, že je to 13) s Hexou, že na to nejsou žádné reakce a že to děti zvládají bez problémů. Moc se nám do toho nechtělo, starší dcerku jsme neočkovali a je v pohodě. Ale mudra nám tvrdila, že ať mladší naočkujeme, že starší bude nosit ze školky samý bacily (což chápu, to jí neberu) a že bude mladší od ní chytne a že to u ní bude horší, atd. atd.
No a tak jsme ji naočkovali, první očkování bylo před měsícem - a reakce byla. V noci ukrutný řev, horečky poté asi dva dny, neklidná, plačtivá byla asi týden. Včera jsme naočkovali znovu, opět horečky (kolem 39 st.), tak volám mudře, že máme horečky a ona na to, no vy jste nějaký atypičtí, že se ještě se žádnýma reakcema co tohle očkuje nesetkala. Zítra máme přijet, pokud budou stále horečky.
Tak jak je to u vás, jste taky atypičtí 😕 ?
Stručné shrnutí
- Kombinace vakcín Prevenar 13 (pneumokok) a Hexa byla v praxi očkována najednou a rodiče v diskusi popisovali reakce od žádných přes ospalost až po horečky kolem 39–40 °C, zvracení a několikadenní neklid.
- Někteří pediatři a rodiče doporučují rozložit dávky (např. Hexa a Prevenar se 14denním odstupem), zatímco jiní praktičtí lékaři očkují obě vakcíny současně; ve vlákně byla opakovaně citována informace, že SÚKL nedoporučuje očkovat více vakcín naráz.
- Rodiče ve vlákně uváděli konkrétní praktiky: hlásit nežádoucí účinky na SÚKL (www.sukl.cz/hlaseni-pro-sukl, e‑mail posta@sukl.cz), snižovat horečku rektálními čípky nebo Nurofenem a počítat s doplatkem na Prevenar 13 cca 300–400 Kč za dávku.
Q: Můžu podat Prevenar 13 a Hexu najednou, nebo je lepší je rozdělit?
A: V diskusi rodiče i praktičtí lékaři uváděli oba postupy: někteří očkují Prevenar 13 a Hexu najednou (úspora návštěv), jiní doporučují rozdělit dávky (např. odstup 14 dnů); v příspěvcích bylo také opakovaně uvedeno tvrzení, že SÚKL doporučuje neočkovat více vakcín naráz (toto tvrzení bylo ve vlákně citováno jako autoritativní, ale v diskusi bylo také zpochybňováno).
Q: Jaké jsou běžné nežádoucí účinky po Prevenaru a jak dlouho trvají?
A: Většina rodičů ve vlákně popisovala horečky v rozmezí ~38–40 °C (často do 48 hodin po vpichu), neklid a plačtivost trvající obvykle 1–10 dní, místní otoky a zarudnutí v místě vpichu až 14 dnů a ojedinělé zvracení 3–4 hodiny po očkování; ve vlákně byl také zaznamenán případ hospitalizace s akutním zánětem středního ucha po vysoké horečce.
Q: Kam a jak mám nahlásit nežádoucí účinky po očkování?
A: Ve vlákně rodiče doporučovali hlásit nežádoucí účinky na SÚKL přes formulář na www.sukl.cz/hlaseni-pro-sukl nebo e‑mailem na posta@sukl.cz; rodiče uvedli, že lékař je povinen hlášení provést a že nedoplnění hlášení může mít následky pro lékaře (v diskusi bylo zmíněno, že pacient může hlásit i sám).
Q: Kolik stojí Prevenar 13 a proplácí to pojišťovna?
A: Rodiče ve vlákně uváděli doplatek na Prevenar 13 přibližně 300–400 Kč za dávku; Prevenar 7 byl v diskusi zmíněn jako hrazený (VZP) a bylo také uvedeno, že proplácení a režim závisí na věku zahájení schématu (ve vlákně byla zmínka, že očkování musí být ukončeno do 7. měsíce nebo se platí samo — toto bylo v diskusi prezentováno jako praktická zkušenost rodičů).
Q: Jak snižovat horečku po očkování a kdy podat čípek nebo lék?
A: Rodiče ve vlákně často uváděli použití rektálních čípků a ibuprofenu (Nurofen) pro kontrolu horečky; jedna pediatrička v příspěvcích uvedla praxi podávat paracetamol při tělesné teplotě nad ~38,5 °C (při rektálním měření kolem 39 °C), v diskusi ale toto rozmezí kolísalo a bylo také doporučeno chladit vlažnou vodou a konzultovat s lékařem.
Závěry z diskuze
Shoda
- Nežádoucí účinky po očkování jsou možné a zahrnují horečku, neklid a lokální otoky.
- Reakce se liší dítě od dítěte; někteří rodiče hlásili žádné reakce, jiní opakované vysoké horečky a neklid.
- Rodiče mají možnost hlásit podezření na nežádoucí účinky na SÚKL (www.sukl.cz/hlaseni-pro-sukl, posta@sukl.cz).
Sporné názory
- Očkovat Prevenar 13 + Hexu najednou pro úsporu návštěv versus rozložit dávky (někteří rodiče a lékaři očkují dohromady; jiní rodiče a podle v diskuzi citovaného stanoviska SÚKL je vhodnější dávky rozložit).
Otevřené otázky
- Zda kombinace Hexa + Prevenar zvyšuje riziko závažných či dlouhodobých následků u jednotlivých dětí.
- Přesné podmínky pro proplácení Prevenar 13 pojišťovnami při opožděném zahájení očkovacího schématu.
Zmíněné značky a firmy
Prevenar 13, Prevenar 7, Hexa, Synflorix, Infanrix, Rotarix, PRIORIX, PRIORIX TETRA, MMR, Adacel, SÚKL, VZP, prevenar13.cz, modrykonik.cz, porodnice.cz, slobodavockovani.sk, stopockovani.estranky.cz, lecivacesta.cz, ČT1 (Máte slovo)
Zmíněné produkty a metody
Prevenar 13, Prevenar 7, Hexa, Synflorix, Infanrix, Rotarix, PRIORIX, PRIORIX TETRA, MMR, Diazepam (uvedený jako lék předepsaný pro případné příznaky), Nurofen (ibuprofen), Paracetamol/Panadol Sirup, rektální čípky, chlazení vlažnou vodou, hlášení nežádoucích účinků na SÚKL (www.sukl.cz/hlaseni-pro-sukl, posta@sukl.cz), očkovací schéma s 14denními odstupy, PFAPA syndrom (zmíněna možná souvislost)
Místa a osoby
Brno, Praha, Polsko, Turecko, Tunisko, Maroko, Mongolsko, Vietnam, Ukrajina, Jitka Ž*** (Tiskové a informační oddělení SÚKL)
@formelina Před 7 lety jsem tento názor slyšela od lékaře v Sama doma, že je lepší to dát najednou a v čem tkví ta výhoda? Píchance bude stejně pořád dva (původně jsem si myslela, že je to nějaká namixovaná vakcína a dostane jen jeden píchanec) a tělo se musí vypořádat s dvojitou zátěží, tak nějak nevím, kde je ta výhoda?
@renap No,moje neteře, všechny 4 jsou takto očkované a reakce žádné, jen byly trochu plačtivé
@hojda copak za nás bylo TBC neúčinné? asi ne, když se skoro vymítilo...ano,jsem informovaná co se týká očkování dost, i to že se na Tbc čeká, někdy i 2 roky a zase to není takový nesmysl, když to potom hodně lidí dává.Já o kladech i záporech očkování vím, jak jednotlivých,tak i spojených a nemusí mě o tom nikdo přesvědčovat
@veronikav31 tak to je trochu právě divné, že co doktor to názor ... rodič by se měl přece rozhodovat podle informací lékaře ne? Vždyť to je přece odpůrcům vyčítáno nejčastěji, že někde něco vyčetli na internetu a jsou chytřejší než doktoři ... proto by doktoři měli mít přehled a vědět co je doporučeno z vyšších míst (viz SÚKL - kdo jiný než ti co léky kontrolují by měli zhodnotit, co je vhodné a co není). A pokud doporučují dohromady neočkovat, tak bych to teda nedělala.
@pavlikovarenata třeba moje doktorka(dělá i na dětském oddělení v nemocnici)je pro dávat hexu+další očkování(prevenar, atd), jiná doktorka by to rozdělila, proto jsem napsala co doktor to názor.
Krom toho, teď odbočím od očkování, hodně doktorů tvrdí, že použití konopí, nemyslím technického je nepřijatelné(to je pár let zpátky), teď už se předepisuje pár jedincům,ale je to hodně drahé. Ano, jsem proti kouření marihuany lidmi aby byli v rauši, ale hodně lidem pomáhají odvary,mastičky,apd. a přitom jsou popotahováni když si to doma pěstují. Začali se vyrábět věci z technického konopí, koupila jsem si ho-osypala jsem se po něm ještě víc, mám doma mastičku z domácího konopí a pohoda, pomáhá mi na ekzém. Takže i v tomto se názory doktorů různí. Budu konat podle svého nejlepšího svědomí, já jsem máma.
@veronikav31 tak se Vaši paní doktorky zeptejte co říká na to, že to SÚKL nedoporučuje, docela by mne zajímala odpověď 😉
@pavlikovarenata nevím proč bych se jí měla ptát, nezajímá mě to. kdyby se mě to nezdálo, tak oboje naráz nedám.
@veronikav31 Za nás bylo účinné jen za těch 30 let trošku zmutovalo a současné očkování jej nepokryje 😉 a je to dost známý fakt, najdeš k tomu na netu plno informací. Stačí se zajímvat.
@hojda jj, to možná zmutovalo a proto se objevují nové a nové případy a maminky co se vyznají ve zdravotnictví v mém okolí nechtěli nechat očkovat a pak čekali víc než 2 roky a nechaly děti očkovat. Stačí zdravý selský rozum, poptat se v okolí. Nepotřebuji se zajímat o věci na netu
@veronikav31 Já se taky vyznám ve zdravotnictví,pracuju v tom a proto vím že se pediatří snažili prosadit zrušení toho očkování už před XXX lety. Viděla jsem obrovské,zhnisané uzliny,dokonce amputovanou ručičku. No,vakcíny byly nakoupené musely se sdělat,takže se to zrušilo až před šesti lety.Kromě toho už se dávno vědělo.že ta vakcína není účinná,právě proti těm zmutovaným kmenům. A teď ten polský sajrajt? Bez komentáře,ani náhodou. Kromě toho chytit TBC není tak jednoduchý,Musí se být v úzkém kontaktu s nemocným,aspoň 24 hodin v kuse.Ale samozřejmě když se bojíš toho,že to sem tahají uprchlíci-a máš je doma,myslim tim ty tuberozní migranty a prskají to na vás nepřetržitě tak v tom případě je to očko na místě.
@veronikav31 Nechápeš to, ta vakcína, která je teď nefunguje na ty nové kmeny, takže očkokuješ něco, co nefunguje 😔 .
@renap Upřímně, do zemí jako je Turecko, Tunisko, Maroko apd. jezdíme, nestěhujeme si migranty domů.
@hojda chápu to dobře, vy neočkujete a očkovat nebudete, já ano, nebudete dávat dvě očkování najednou,já ano. Jednoduchá rovnice
@veronikav31 když už.. Určité své dítě milujete a nechcete mu záměrně ublížit...nebo ano??? Pokud ne..udělejte neco co Vás nic nestojí a aspoň ty vakcíny rozdelte, prokazete dítěti velkou službu
Hezký vecer
Mám pocit, že výhoda je to pro lékaře - zvládne dva píchance najednou a stráví s tím méně času, než kdyby si vás měl zvát dvakrát.
Znám doktorku, která očkuje hexu a pneumokoky běžně najednou a maminkám tvrdí, že je to pro miminko lepší. Ovšem své vlastní dceři, která k ní chodí s miminkem, řekla, že to rozhodně naočkuje zvlášť a s větším rozestupem. Tož tak.
@formelina já se chovám slušné, jen jsem se zeptala.. Nikde jsem nenapsala že nemáte očkovat, na to nemám právo, stejně jako Vy mě trapné napadat, aspoň je videt Vaše ubohá úroveň... Co si děláte se svými dětmi a co s nimi bude je Vaše věc, jen jsem se snažila upozornit na to , že naráz dvojitá dávka jedu je určité horší než rozdělena nadvakrát, a pokud myslíte že doktorum nejste sumafuk... Tak sundejte růžové brýle
@veronikav31 Tak potom by mě tedy fakt zajímalo,proč se toho TBC tak bojíte,kde by se to dalo chytit.
Jinak -já očkuju,ale pouze povinné,odkládala jsem,dcera dostala 1.hexu v pěti měsících a zamávalo to s ní takže kdybych nebyla od fochu,tak skončila v nemocnici.MMR to samý,pak už nedostala nic,jenom skoro v šesti letech Adacel místo infanrixu. Ještě nikdy neměla ATB,má velmi dobrou imunitu,nejhůř vždy vypadala po tom očkování
@veronikav31 Já očkuji, ale bezpečně a informovaně 😉 a i tak mám z očkování velký respekt.
@veronikav31
Milá Veroniko, moc informovaná nejsi..
i v těch státech, kde se tbc nikdy plošně neočkovalo je daleko méně případů . než u nás..
a tbc má smysl očkovat pouze do 1.roku života, pokud se očkují starší děti, jejich ochrana je méně než 1% a to je info z oficiálího vakcinačního webu 🙂
@veronikav31 Malé je 2 měsíce a týden a už je očkovaná? To je snad i nelegální,ne? Já myslela až od 9 týdnů,a to ještě zdaleka ne všichni dr. to dávají takhle brzy.
@veronikav31 Jakože už bude dítě řádně naočkované za 2 roky? A co politická situace? Ty víš, že za 2 roky bude vše ok?

Dceru mi taky očkovala doktorka najednou. Údajně je to pro dítě lepší,když se to naočkuje najednou než každé zvlášť. Tak a teď mě odpůrce ukamenují :D