Nechaly jste očkovat miminka proti pneumokokům?
Milé maminky, které z Vás nechaly svá miminka očkovat proti pneumokokům? Měla Vaše miminka nějaké jiné příznaky po očkování ( teploty, zvracení....)....a jsou zde i maminky proti tomuto očkování???
Stručné shrnutí
- V Česku jsou dostupné pneumokokové vakcíny Prevenar (původní verze kryla 7 sérotypů, v diskusi byla zmíněna i verze Prevenar 13), Synflorix (10 sérotypů) a polysacharidová vakcína PNEUMO 23 (23 sérotypů); proti meningokoku B byla v diskuzi zmiňována vakcína Bexsero.
- V praxi se názory na načasování očkování liší: někteří pediatři doporučují zahájit očkování ve 2–3 měsících, jiní radí odložit na 7–8 měsíců nebo počkat až po roce u zdravých dětí, pokud nejsou v riziku nebo nekonají kolektivy.
- V diskusi rodiče popisovali převážně mírné nežádoucí účinky (horečka 37,5–39 °C, ospalost, nechutenství, plačtivost); závažné dlouhodobé následky byly v několika příspěvcích zmíněny, ale tyto tvrzení byly v diskuzi kontroverzní a neověřené.
Nejčastější otázky
Q: Jaké vakcíny proti pneumokokům jsou dostupné a které sérotypy kryjí?
A: V diskuzi uvedené vakcíny: Prevenar (původní verze kryla 7 sérotypů, zmiňován byl i Prevenar 13 kryjící 13 sérotypů), Synflorix kryje 10 sérotypů a PNEUMO 23 obsahuje polysacharidové antigeny ze 23 sérotypů; proti meningokoku B byla zmíněna vakcína Bexsero.
Q: Kdy je vhodné začít očkovat dítě proti pneumokokům?
A: V diskuzi pediatři a rodiče doporučovali různé termíny: zahájení ve 2.–3. měsíci, v 3.–4. měsíci, nebo odložení na 7.–8. měsíc či až po 1. roce; hlavní argument pro brzké očkování je ochrana v prvním roce života, protiargumentem je snaha o pozdější „méně zatěžující“ očkovací plán u zdravých dětí.
Q: Jaké nežádoucí účinky po Prevenaru nebo Synflorixu rodiče hlásili?
A: Rodiče v diskuzi nejčastěji popisovali zvýšenou teplotu 37,5–39 °C (často jen 1 den), ospalost, nechutenství a zvýšenou plačtivost; současně bylo mnoho hlášení bez jakékoli reakce.
Q: Hradí zdravotní pojišťovny očkování proti pneumokokům?
A: V diskusi rodiče uváděli, že VZP údajně přestala přispívat na některé nepovinné vakcíny „do konce dubna“, zatímco soukromé pojišťovny (příklady uvedené: ZPMA/Metal‑Aliance, OZP, ZPMVČR) měly rozdílné příspěvky — v jednom příspěvku ZPMA uváděna částka 1 000 Kč „na každou vakcínu“ a v jiném uveden příspěvek ZPMVČR 500 Kč ročně.
Q: Lze kombinovat očkování pneumokokem s hexavakcínou a jaké jsou zkušenosti?
A: V diskuzi rodiče uváděli společné podání Prevenaru nebo Synflorixu s hexavakcínou (v rámci schémat 3 dávky podle věku) a většina hlásila jen mírné zvýšení teploty; někteří lékaři však neočkují, pokud má dítě i banální rýmu.
Q: Co je PNEUMO 23 a pro koho je určena?
A: V textu byla citována informace, že PNEUMO 23 je 23‑valentní polysacharidová vakcína určená pro osoby od 2 let v rizikových skupinách (např. 65+, imunokompromitovaní, po splenektomii); v diskuzi bylo uvedeno, že není primární indikací pro opakované záněty horních cest.
Závěry z diskuze
Shoda
- Vakcíny proti pneumokokům nepokrývají všechny sérotypy a neposkytují 100% ochranu.
- Většina hlášených nežádoucích účinků je mírná (horečka, ospalost, nechutenství).
- Rozhodnutí očkovat závisí na individuálním riziku dítěte (častý pobyt v kolektivu, rodinná anamnéza zánětů středního ucha, předchozí onemocnění).
Sporné názory
- Někteří odborníci a rodiče doporučují zahájit očkování ve 2–3 měsících pro ochranu do 1 roku, zatímco jiní preferují odklad na 7–8 měsíců nebo až po roce u zdravých dětí.
- Existuje spor, zda je „lepší“ Prevenar (včetně nové 13‑valentní verze) nebo Synflorix (10 sérotypů) — zastánci uvádějí rozdílné krytí sérotypů a možnosti „dodočkování“.
- Někteří diskutující tvrdí existenci vážných dlouhodobých nežádoucích účinků po očkování; jiní to odmítají jako neprokázané a zdůrazňují přínos vakcín.
Otevřené otázky
- Do jaké míry vede rozšířené očkování k posunu (serotypové náhradě) v populaci pneumokoků a jaký to má klinický dopad?
- Které konkrétní příspěvky pojišťoven budou platné a od kdy (konfliktní sdělení o ukončení/prodloužení dotací se v diskuzi lišily)?
- Která očkovací strategie (časování, volba vakcíny) je optimální pro děti s opakovanými záněty středního ucha?
Zmíněné značky a firmy
Prevenar, Prevenar 13, Synflorix, PNEUMO 23, Bexsero, Hexa (hexavakcína), Priorix, Trivivac, VZP, ZPMA (Metal‑Aliance), ZPMVČR, OZP, Očkovací centrum, vakciny.net, WHO
Zmíněné produkty a metody
Prevenar, Prevenar 13, Synflorix, PNEUMO 23, Bexsero, Hexavakcína, MMR (Priorix/Trivivac/MMR2), Ospamox, Zyrtec, ATB (antibiotika), očkovací schéma (3 dávky u kojenců), doočkování, výtěr z ucha, odstranění nosních mandlí (laser), trubičky do uší (grommets), indikace/kontraindikace očkování, zákon č. 258/2000 Sb. (povinné očkování)
Místa a osoby
Holandsko, Argentina, Praha, jižní Morava, ORL oddělení, infekční oddělení, WHO
Tak my se zítra poradíme s dr., zad očkovat, nebo ne. Bojím se těch reakcí, když reagoval bouřlivě na všechny Hexa. nebo po Prevenaru nejsou takové reakce, nevíte?
Ahoj holky, ja nechala maleho očkovat synflorixem a žádne reakce. Nechala jsem ho očkovat začatkem května, dnes jsem šla na VZP, že proplaci 500 za očkovaní proti pneumokoku a normálně mi tam řekli,že pojíštovna nic nepřispěje. Že pry přispívalí jen do konce dubna. A že se mam optat v červenci že pry jsou zase nějaky změny. Jsou to ale šmejdi
Elisvel, to myslíš vážně?! To jsou ale sv..ě!!! No vážně, teď koukám na jejich stránky a fakt to tam píšou! Haj..i!!! Dokonce i program Matka a dítě... No tak to je poslední kapka, jdu se přehlásit!
Ahojda....my jsme očkovali prevenarem poprvé ve třech měsících společně s hexou a pak přesně tak ještě dvakrát....nikdy malá neměla žádnou reakci!
Daisy1 - my kvůli prevenaru přešli od VZP k ZPMA....přispívají na každou vakcínu 1000t. v našem případě celkem 4000,- což žádná jiná pojišťovna nemá. Nebo teda v loňském roce neměla 😉 plus každému příchozímu klientovi dávají 3x300 poukázky do lekárny....plus dávají poukázky i když někoho do pojišťovny přivedeš. My jsme tři a šli tam i naši se sourozencema(4) Takže jsem od ZPMA dostala 7x900 tj. poukázky za 6300kč.....no a to je bezkonkurenční!!! 😵
Ještě jsme nepovinně očkovali Meningokoka....
misha25: pročítala jsem stránky ZPMA a silně uvažuju, že se tam přehlásím. Na stránkách VZP jsem zrušení proplácení nenašla, ale dotace té Metal-Aliance je bezkonkurenční....Díky za tip 🙂
ahoj, ja jsem nechala ockovat synflorixem, a žádná reakce
Jinak k tomu očkování, není to tak, že by to pokrývalo jen 7 nebo 10 kmenů z 90 typů, 90 typů pneumokoků existuje, ale jen 11 z nich je zodpovědných za asi 80% onemocnění u dětí a na ty hlavně je účinný Prevenar (na 7 typů) a Synflorix (na 10 typů), takže to pokrývá 80% typů pneumokoků způsobujícíh v ČR závažných onemocnění dětí do 1 roku.
Jinak nejdůležitější je chránit děti právě do 1 roku a proto je nejlepší začít s očkováním co nejdříve, už ve 3 měsících.
Je prokázán i snížený výskyt zánětu středního ucha.
Tak dneska jsem mluvila se svou dětskou mudr. a ta je zastáncem brzkého očkování....čím dřív, tím líp...
Vladka, to je taky co lékař, to názor, naše zase říká, že pokud nejsou často nemocní a nemají oslabenou imunitu, tak bohatě stačí po roce. Tak si vyber🙂 My nejspíš očkovat nedáme vůbec.
Nám teď doktorka řekla, že by to klidně dala až po roce, že nemocná ještě nebyla a že teď bude léto a ta onemocnění jsou hlavně v zimě. Tak to necháme asi až malý bude rok.
my jsme začali Prevenarem 14 dní po třetí hexe, ještě nás čeká kolem vánoc 4. dávka, o synflorixu jsem tenkrát nevěděla
slyšela jsem, že ta nová vakcína by měla přijít na podzim...neví o ni někdo něco víc?
Ahojik maminky.mam holcicku ktera je o 2 mesice driv narozea a chtela bych ji dat synflorix ale zacinam se bat jak to tady pisete.ale zase se bojim aby neco nedostala.
😉
hani...proto jsem tuhle diskusi založila...taky váhám...jsem ale rozhodnuta očkovat až po 3.dávce hexavakcíny...zhruba v tom 7.měsíci....
Holky, já taky hodně váhala, a nakonec jsem malého dala očkovat v 7. měsíci... Hodně záleží, zda chodíte do kolektivu (na plavání třeba, do MC), jezdíte MHD apod.
Ahoj,
já si říkám, že proti všemu dítě stejně nikdy neochráníš a očkování je tolik. My se s manželem shodli, že do Prevenaru nepůjdeme. Až bude Abi starší, tak ji pravděpodobně necháme naočkovat proti žloutence nebo nemocem přenášeným klíšťaty, protože to asi zrovna v našem případě (bydlíme v Praze a zároveň jsme hodně v přírodě) je aktuálnější. Abi je úplně zdravá, donošená, takže mně třeba pro ni Prevenar přijde jako zbytečná zátěž.
martina, hurá, konečně někdo, kdo taky nebude očkovat, už si připadám jako exot🙂 Na internetu všichni už naočkováno mají nebo očkovat brzy budou, jenom ve cvičení kojenců jsme se s ostatními maminami víceméně shodly, že do očkování nepůjdeme.
ta nová vakcína na 13 serotypů je vylepšený prevenar. Ten, kdo dostal první nebo už dvě dávky normálního, tak pak může dostat tu vylepšenou. Se synflorixem ale kombinovat nelze. Tohle vím od mé mudry, když jsem se rozhodovala jestli Prevenar nebo synflorix. No, rozhodla jsem se pro synflorix, protože mudra taky říkala, že to není zase 100%, že ten vylepšený prevenar bude už na podzim. Takže asi tak. 🙂
Ak chcete počuť aj nepopulárne názory, pozrite si aj toto:
http://rizikaockovania.sk/dok/vran/Pneumokok_va...
a toto:
Argentínski rodičia, ktorých deti sa zúčastnili skúšok vakcíny, obviňujú výrobcu zo zastrašovania a zo smrti 12-tich detí. http://www.corpwatch.org/article.php?id=15208
Petot...zaregistrovala jsem tě už ve vícero diskusích na zdravotnické téma....jaké máš vzdělání, jestli to není tajemství....
petot:...no by to zajímalo víc maminek, si myslím. Mě nevyjímaje. Já si trvám na "dýlerství" 😀 😀 , i když jsi to popřel.
Ahojky, tak já se přidám k těm co očkovat pravděpodobně nebudou. Bavila jsem se s dr., tak pokud dítě není vyloženě v té rizikové skupině nebo netrpí na záněty středního ucha tak to není až tak nutné. Navíc to očkování nechrání proti všem typům pneumokoka. U nás na záněty stř.ucha nikdy nikdo netrpěl, malá je zdravá, zatím neměla ani rýmu a taky myslím že v tom prvním roce je těch očkování až až. Proti čemu kažopádně dám po roce je klíšťovka, jezdíme na chatu a tam je klíšťat jak nasr...(minulý víkend jsem jich psovi vytáhla 30 a to by nastříkaný 😠 ) no a asi menigokoka.
Jo a k té reklamě na ten Prevenar, slyšela jsem že ta maminka údajně odmítla nechat propíchnout tomu svému chlapečkovi ouška při tom zánětu a to byl hlavní důvod proč ohluchl, kdyby mu je píchnout nechala tak mohlo být vše ok.Někde jsem to četla,ale už nevím přesně kde. Pěkně hrajou na city,co?? 😉
misicka, o té reklamě jsem to sice neslyšela ani nečetla, ale souhlasím s tebou, tyhle reklamy jsou vyloženě dělané na city, protože ví, že každou správnou mámu zamrazí, když slyší, co by se jejímu dítěti mohlo stát... Přijde mi to až skoro neetické, protože tyhle reklamy úmyslně zveličují rizika. Naprostá většina pneumokokových infekcí jsou běžné infekty, pouze zlomek je způsobený těmi invazivními typy, proti kterým se očkuje, a ty sice mohou, ale taky nemusí mít žádné trvalé následky.

Taky jsem o ní slyšela (od doktorky), má zahrnovat 13 sérotypů. Ale název nevím.