Očkování proti prasečí chřipce. Ano nebo ne?
Ahoj
dnes jsem jela s dcerou k dr. A ta mi řekla že nám pojišťovna dala možnost zdarma očkovat proti prasečí chřipce. Ale já nevím jestli jo nebo ne. Prosím o vaše názory děkuju
Stručné shrnutí
- Vakcína proti prasečí chřipce byla v diskuzi popisována jako nová, narychlo připravená a pojišťovna ji mohla nabídnout zdarma jako možnost očkování; alternativou zmiňovanou v diskusi bylo vyhýbání se velkým shlukům lidí a zvýšená hygiena.
- V diskuzi se uvádělo, že stát (Česká republika) přebírá právní odpovědnost za vakcínu a výrobce odmítl nést případné finanční následky; toto bylo používáno jako argument pro i proti očkování.
- Mnoho diskutujících tvrdilo, že očkování má smysl hlavně pro rizikové skupiny (senioři, imunodeficitní osoby) a že účinek vakcíny nastupuje přibližně za 4 týdny, proto podle nich očkování v době probíhající epidemie ztrácí účel.
Nejčastější otázky
Q: Kdo by se měl nechat očkovat proti prasečí chřipce?
A: V diskuzi byla nejčastěji zmiňována cílová skupina osoby s imunodeficiencí a senioři; několik příspěvků doporučovalo očkování jen pro rizikové skupiny a odmítalo plošné očkování zdravých dětí a dospělých.
Q: Je bezpečné očkovat v těhotenství?
A: Názory byly rozdělené: jedna respondentka uvedla, že dostala vakcínu ve 2. trimestru na doporučení gynekologa a nezaznamenala vedlejší účinky, zatímco jiní diskutující a někteří lékaři v debatě tvrdili, že v těhotenství očkovat nelze nebo se nedoporučuje (a že se vakcína nemá podávat v 1. trimestru).
Q: Jak rychle začne vakcína působit a má smysl očkovat během epidemie?
A: V diskuzi lékaři i rodiče uváděli, že imunita se rozvíjí přibližně za 4 týdny, proto řada diskutujících považovala očkování v době probíhající epidemie za opožděné a méně efektivní.
Q: Jaké obavy jsou spojovány se složením vakcíny?
A: V debatě se opakovaně zmiňovalo, že vakcína obsahuje skvalen; diskutující citovali článek o použití skvalenu v antraxové vakcíně u amerických vojáků a uváděli stížnosti veteránů (padání vlasů, chronické bolesti hlavy, ztráta paměti); toto tvrzení bylo v diskuzi prezentováno jako varování a není v ní ověřeno.
Q: Kdo nese odpovědnost za případné následky očkování?
A: V diskuzi bylo uvedeno, že výrobce vakcíny odmítl nést právní a finanční následky a že odpovědnost za dodávku a kompenzace přebírá stát (Česká republika) jako objednavatel.
Q: Jaké jsou zkušenosti s proplácením či dostupností jiných preventivních léků (např. Synagis)?
A: Zkušenosti byly smíšené: jedna komentující uvedla, že pojišťovna Synagis dříve neschválila její dítě, zatímco jiní psali, že Synagis dostali automaticky; otázka proplácení tak byla v diskusi prezentována jako proměnlivá podle konkrétních případů.
Závěry z diskuze
Shoda
- Mnoho diskutujících doporučovalo neočkovat zdravé děti a dospělé a místo toho se vyhýbat shlukům lidí a dodržovat hygienu.
- V diskuzi převládal názor, že očkování má hlavní smysl pro rizikové skupiny (senioři, imunodeficitní osoby).
- Bylo často uváděno, že účinek vakcíny nastupuje přibližně za 4 týdny, takže očkování v epidemii je podle diskuse méně efektivní.
Sporné názory
- Bezpečnost očkování v těhotenství: část diskutujících ho odmítala, jiní uvedli případy doporučení a bezproblémového podání ve 2. trimestru.
- Obsah vakcíny a rizika skvalenu: někteří diskutující cituji články o nežádoucích účincích spojených s použitím skvalenu, jiní toto považují za nepodložené obavy.
- Role státu versus výrobce v odpovědnosti: někteří uváděli, že stát přebírá odpovědnost, zatímco jiní tuto skutečnost považovali za problematickou.
Otevřené otázky
- Jaká je skutečná mortalita a procento úmrtí u prasečí chřipky v ČR a jak se liší od sezónní chřipky?
- Jaké jsou dlouhodobé vedlejší účinky složek vakcíny (např. skvalenu) a existují robustní klinické údaje?
- Jak budou konkrétně postupovat pojišťovny při proplácení vakcín a léků jako Synagis ve sporných případech?
Zmíněné značky a firmy
Týden, Česká lékařská komora, idnes.cz, Blisty.cz, Česká republika
Zmíněné produkty a metody
Synagis, Prevenar, Tamiflu, skvalen, antraxová vakcína, vakcína proti sezónní chřipce, vakcína proti prasečí chřipce, očkování v 1. trimestru, očkování ve 2. trimestru
Místa a osoby
USA, Perský záliv, Ukrajina, Irsko, Vít (hlavní hygienik ČR)
Ahoj, jsem ve 34.týdnu těhu a dneska jsem byla na gyndě(pozvali si mě kvůli očkování na prasečí chřipku). A byl to mazec.
Doktor se mě arogantně zeptal, jestli to chci, nebo ne a když jsem řekla, že spíš ne, že o tom nemám informace, tak to začalo...
že jsem nezodpovědná, že když to dostanu, tak mi nemůžou dát žádný léky, MIMINO mi vyříznou z břicha, že teda sice asi přežije, ale bude slepý, já v komatu a chudák manžel se bude muset o všechno starat!!!!!!!!
Tak jsem se odvážila zeptat, jestli to očkování nemůže miminku ublížit a on se zase rozohnil, že se furt všichni staráme o to, co to udělá s miminem, ale že tady jde o náš život a že stát přebírá zodpovědnost, když něco nevyjde. To mě teda jako mělo uklidnit!!!!!
Jjá tam odtud vypadla jako blesk, brečela jsem snad hodinu a to tak, že fest, ani jsem nemohla řídit. Braly mě křeče do břicha, bála jsem se, že snad z toho porodím. Už tam nikdy nepůjdu.
Zítra jdu hledat jiného gynekologa, snad mě v tomhle stavu ještě někdo vezme 😖 Tohle přeci nemůže, mě takhle stresovat, měl by mi dát informace, pro a proti a ne ze mě udělat největšího idiota a dostat mě do takovýho stavu, že bych nejraději žádný miminko neměla. Možná mám hormony někde uplně jinde, ale takhle by se přeci chovat neměl ne?
no tak já se teda očkovat v těhotenství rozhodně nedám, podle mně nemůžeš vůbec vědět, co to může dítěti způsobit. Raději opravdu dodržovat určitá pravidla : jako něchodit mezi hodně lidí (letos holt nakupujeme dárky přes net) a baštit céčko
vlkousek, mala si sa ho opýtať, či by naočkoval vlastnú ženu, keby bola tehotná a vzal na seba tie strašné riziká! Dobre robíš. Je to nevyskúšaná vakcína a oni si tu z tehotných a detí robia pokusné králiky! A poďte do Voľnej diskusie, tam je téma Očkovanie proti prasačej chrípke a petot tam dáva super odkazy :o)
Ja som doktor, ale varujem všetkých v blízkom a aj ďalekom okolí, aby toto riziko s očko nepodstúpili
Vikousek - to je síla, jsi skvělá, že jsi to ustála! 😉 Takhle by se lékař rozhodně chovat neměl, nejsi žádný kus dobytka, ale soudná dospělá bytost s vlastním rozumem a právem rozhodování!
Navíc v TV zrovna včera říkali, že na očkování už bylo zaznamenáno (ne u nás) několik úmrtí a závažné reakce!
TAK JÁ JSEM BYLA NA KONTROLE S MALOU U PNEUMOLOGO a taky jsem se ho ptala a on neřekl ani tak ani onak. Prej nemám poslouchat humbuk kolem toho. Když jsem byla u dr. dětské tak ta mi řekla že ona se taky nenechá . Jsem ji řekla že třeba budu litovat a ona mi odpověděla že ona třeba taky. Sama tomu nevěří
Tak to nikdy 😅 I kdyby bylo dokonalý jakože si myslim že to neni,tak očkovat když už je epidemie tady je naprostá hovadina a divim se že to někoho napadne.
to rikal i lekar v televizi,ze je ucili ve skole,ze jak to propukne uz to nema cenu
vždyť to hlásají i při očkování na běžnou chřipku že to lidi musí udělat včas než až v epidemii.........a najednou to neplatí? 😅
baby, jasné, že je už neskoro, keď už je to tu, ale je v tom predsa kopec prachov 😝 😝
a než to zabere jsou 4 týdny. Dr. říkala že i když očkuje normální chřipku tak jsou potom ještě víc nemocní
holky
jak je to vůbec s tou prasečí chřipkou v česku? jak se to vyvíjí? máme tam letět na vánoce a mám teda celkem strach..prý to má být nejhorší kolem vánoc?
Ani doktori neveria tejto ockovacej latke, nechcu sa dat zaockovat, ja nedam seba ani dceru zaockovat ani proti normalnej chripke. Moji rodicia ma dali raz zaockovat proti normalnej chripke a lahla som s takou chripkou do postele ze som skoro skoncila v nemocnici so zapalom pluc. Takze ockovanie proti chripke nechcem ani vidiet...Aj moja detska doktorka povedala ze sama by sa nedala zaockovat proti chripke...
A este som zabudla podotknut ze ten strach z chripky vyvolavaju media, pisu to tak strasne hrozne ze clovek ma strach ist von...Presne tak ako pisali o chripke na Ukrajine, mam tu kamaratku co je z Ukrajiny. Noviny informacie skreslovali v skutocnosti to tam tak strasne nebolo.
Ahojte, zrovna to resim. Dnes me v poradne doktor doporucil se oockovat, napsal me kontakt, kde se to u nas dela a mam to hulkovym pismem v prukazce - ze me to doporucuje. Rikal, ze vetsina chripek ted neni sezonni, ale praseci, ze to je strasne vysoky cislo a ze on sam je ockovanej. Nechtela jsem o tom ani slyset, ale tomuhle doktorovi zrovna verim a vubec nevim, co mam delat....asi mu jeste zavolam a trochu se poptam...rekl me to jako fakt a nijak jsme to nerozebirali, ja na to koukala jako blazen.
svoja být tebou tak místo očka se spíš budu vyhýbat hodně lidem a překlepu ty 4 týdny do porodu, pak s mimčem stejnak nikam moc nebudeš chodit první týdny a pak už to zvládneš bez očka, já bych to teda neriskla v těhu už vůbec 😝 ale samo je to na tobě 😉 🙂
Teď jsem poslouchala v událostech komentáře, že vakcína je to nejlepší, co pro své dítě můžeme udělat. já osobně si myslím, že v době epidemie, je to fakt velká hovadina. Stát nakoupil vakcínu, dodali ji pozdě a teď neví, co s ní, takže se jí snaží udat za každou cenu.
JJ taky si myslim ze uz je pozde,mozna to zlehcuji ale pripada mi to ze je to proste zmutovany virus obycejne chripky a holt na ockovani je myslim pozde.Jelikoz kazda vakcina na urcitou inkubacini dobu nastupu.A stejne naockuje se proti jednomu viru a clovek onemocni jinym druhem. 😒
...no a navíc,když už bys byla zrovna nakažená v době,kdy ještě nemáš příznaky a dala se očkovat,udělá ti to v těle pěknej mazec!!!Já bych to viděla na zaplacenou pandemii
V těhotenství se preci nesmi očkovat!? Aspon mi to rekl muj gynekolog, protože u nas v praci( ve zdravotnictvi se plosne ockovalo proti chripce a ja byla v te dobe tehotna, musela jsem mit papir od gyn, ze jsem tehu...)
já bych do toho nešla. manžel je lékař a očkování taky odmítl. mělo by to smysl, kdyby vakcína byla vyzkoušená a hlavně předtím, než to vypuklo....očkovat v době epidemie je podle mě kravina. krom toho nějací kolegové od manži se naočkovat nechali... a všem jim bylo tak blbě, že si museli vzít neschopenku.
my jsme každoročně očkovaní na chřipku sezónní, díky tomu nejsme prakticky nemocní. a ti, co mají prasečí chřipku, myslím naočkovaní na sezónní nebyli ani jeden.... mimohodem sezónní se taky vždycky očkuje PŘED tím, než to vypukne....
hmm, tak uz je to zas tady, ziju v Irsku a tady ted zacinaji hlasit, ze se stari a tehotne zeny maji nechat ockovat, ale ja sem cele tehu zdrava, snad nikdy sem chripku ani nemela a budu se ted vyhybat (krome prace) vetsim shromazdenistim lidi a tak na to ockovani nepujdu... doufam, ze to bude vse ok
ja jsem vakcinu dostala, byla jsem v 2. trimestru
gynekolog mi ji vice nez doporucoval (a je to profesor na univerzite, tak k nemu mam duveru)...
vubec zadne vedlejsi ucinky jsem nemela, citim se dobre a miminko je take v poradku
kazdy rok jsem ockovana proti sezonni chripce, letos byla vakcina 2 v 1 - tj. vcetne praseci chripky
urcite se nazory ruzni, ja verim svemu zkusenemu lekari

Já osobně bych se naočkovat nedala, a pokud bych byla těhotná, to už vůbec ne. Vždyť je to chřipka jako každá jiná, jen má prostě název prasečí. Něco jiného je to u lidí s nějakám jiným vážným onemocněním, ale pokud je někdo zdravý, připadá mi to zbytečné.