Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Krize. Třeba poradíte?

zuzan88
25. dub 2020

Ahoj holky, nejdu ani tak s otázkou, jak se spíš někomu svěřit a třeba si nechat poradit... Poslední dobou to mezi mnou a přítelem docela dost skřípe... Nerozumíme si, vidíme jeden na druhém jen to špatné. Z jeho strany, ať udělám co udělám, je to špatně, ať řeknu co řeknu, je to opět špatně, jelikož jsem zvolila takový nebo makový tón hlasu. Údajně se neumím postarat o domácnosti a dnes už prý ani o děti - což mě teda zamrzelo ze všeho nejvíc. Má denně uvařené, ob den vysávám, vytírám dle potřeby, prach utírám asi 2x za týden, ve špíně rozhodně nežije a jediné čím argumentuje, že jsem celé dny doma, tak bych toho měla stíhat víc (RD s dětmi 1,5 a 5 m)
Já mám pocit, že s narozením druhého mimča jsme se postupně začali odcizovat a bohužel, jaksi nejsme schopni najít tu cestu zpět... Štve mě to, jelikož nejsem ten typ být s chlapem, jen kvůli dětem a taky se nechystám ze vztahu hned utéct, ale jsem momentálně v koncích, nevím jak to dál řešit, co dělat či nedělat...
Z bývalého vztahu jsem zvyklá na ledaco nerozhodí mě kdejaká maličkost a možná o to víc mě to teď mrzí... Že se prakticky nechodím ani na hnůj...
Všem co to dočetli do konce, děkuji 😊

loylii
25. dub 2020

@zuzan88 známe asi všechny... averze na toho druhého. U mě se spokojenost našeho vztahu odvíjí od toho, jak jsem se sebou spokojena. Když mám dobrý dny, máme doma slunce. Když ne, máme doma bojovou náladu. Ani se nám to nezdá, ale ten druhy je na nás napojeny. Taky jsem na mateřský. Mě pomáhá odpocinout si od deti a hned mi je lip. Třeba jen na 2h vypadnout ven a hned se jakoby restartuju. Pokud nekojis, zkusila bych si odfrknout. Od všech doma. Prosadit si nějakou svou potřebu, koníček..

zuzan88
autor
25. dub 2020

@loylii kojím, kojím a kojím... Já to na jednu stránku jakože chápu, ale na druhou... Můžu mít i dobrou náladu, s dětma den ok a chlap přijede z práce a konec... Jsme zase tam kde jsme byli... 🤷‍♀️

shaun40
25. dub 2020

Není stredobodem pozornosti tak je z toho nervózní. Oni chlapi jsou jak male děti.Já už ve svém věku bych na to neměla nervy.Spousta páru žije idylicky do doby až se narodí děti a to proto že žena se soustředí na chlapa a jemu se to líbi.Pak se narodí děti zájem o něj je menší tak keca nesmysly a tímto na sebe upozorni.Právě pro to si pak hledají milenky poněvadž potřebují aby k nim někdo vzhlížel.

zdenamol
25. dub 2020

Myslím, že představy mužů o tom co se má doma s dětmi stíhat jsou naivní. Není to jako dřív když po práci byl čas gruntovat nebo ve volnu. Teď není volno v podstatě nikdy
Jedině mu ukázat, nechat ho s dětmi samotného, aby viděl jaká je realita. Samozřejmě chápu, že s miminkem jde tohle hůř. Ale to je jen můj názor jak by mohl otevřít oči.

monca24
Autor odpověď smazal
Zobraz
monca24
Autor odpověď smazal
Zobraz
monca24
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
jjasmina
26. dub 2020

@zuzan88 jako u nás to bylo furt , že mateřská dovolená, tak sme si to na jeden den vyměnili, já jen kojila jinak se staral on i v noci vstával apod. Řeknu vám tak se do práce těšil jak nikdy a už navečer říkal jak je vyrizeny , takže asi tak..

krupka3
26. dub 2020

Myslim, ze tyhle krize zazijeme ve vztahu cas od casu vsichni. Nejhorsi je, kdyz si clovek neda pozor na pusu a vypusti neco, co nemysli uplne vazne nebo o tom moc nepremysli, a dokaze druheho trvale ranit. Vetsinou je dobre si to prvni prestavit ve sve vlastni hlave, ujasnit si, proc se mit jeste radi, proc v tom vztahu spolu fungovat a snazit se o to... A pak se podle toho zacit chovat. Spolknout ego a vsechno horke, co v tobe dokaze aktualne partner vyvolat, nepristoupit na hadku a zkusit se chovat "normalne", mile a snazit se ten vztah hodit do tech puvodnich koleji. Vetsinou dokud s tim nezacne ani jeden, zbytecne se takova krize prohlubuje. Mnohem ucinnejsi je si sednout a vazne si promluvit o tom, co jednomu na druhem vadi (idealne bez hadek a urazek a hlavne ne v "aktualni situaci", ale obecne a dlouhodobe) a nastavit si nejaka pravidla, jak by to do budoucna mohlo fungovat. Pokud na tohle pristoupite oba, krize muze byt zazehnana tak rychle, jak prisla. Drzim pesti, at je brzy lepe!

tynka9
26. dub 2020

@jjasmina souhlas... nechala bych ho, ať si to na víkend zkusí... protože ono se to nezdá, ale i s jedním prckem je práce až až, ale pokud třeba ještě přes den spí, tak se kupa věcí dá dohnat přes jeho spánek a tak... ale se dvěma už je to jiný záhul. Máme chlapečka 2 roky a 5 měsíců a k němu roční holčičku a fakt se nezastavím. Malá je dost akční, takže pořád někde leze do výšek, když neleze do výšek, tak je zvědavá, co dělám, tak mi visí na noze a chce do náruče... když bych ji chtěla dát třeba do jídelní zidle, ať se dívá, co dělám, tak z ní leze na linku, a potřebuje si vše osahat, ožužlat... proste zvědavá ještěrka. A dvouletý už přes den málokdy spí, takže třeba vytírání už je jedině noční akce, nebo když si děti vezme muž na zahradu... jsem dost puntičkář a mám ráda pořádek, ale musela jsem trochu slevit, protože bych se opravdu uštvala. Naštěstí muž ví, kolik je lítání jen kolem dětí, natož práce kolem domácnosti a zahrady a tak spíš přiloží ruku k dílu, nebo si vezme děti, abych já mohla v klidu a nebo si nestěžuje. Znáš ten vtip? Jak přijde muž domů z práce a tam totální Armagedon? Děti večer v upatlaných pyzamech, vytopená koupelna, všude strašný nepořádek... a v uklizené ložnici si na posteli čte úplně v klidu jeho žena... “miláčku? Co se tu stalo?” “Víš, jak mi často říkáš, co tu celý den dělám? Tak dneska jsem, miláčku, nedělala opravdu vůbec nic.” Vím, že s tak malými dětmi takové radikální řešení moc dobře nejde, ale zapojit ho, aby viděl a pochopil, to by snad jít mohlo, alespoň na víkend... třeba by si pak uvědomil, že se chová jako hlupák, třeba by víc pomáhal, třeba bys pak ty byla víc v pohodě a zase by to víc klapalo... mateřská rozhodně není dovolená ❤️ Drž se

codal
26. dub 2020

A přesně tenhle pocit má hromada chlapi, že ženská na mateřský má prostě pohodu. Řáda z nich přestane i pomáhat, protože oni pracují a ona je přece doma a tak by to měla všechno zvládát dáma. Neumí si představit ten kolotoč kolem dětí. Přehodila bych na něj nějaké povinnosti co se týká péče o domácnost a taky péči o starší dítě. Přijde domů, vezme prcka ven, jde si s ním hrát, večer koupe a ukládá, o víkendu přenechat starost na něm alespoň na jeden den, aby to prostě viděl, že to není žádná sranda. Ať u toho ještě uvaří nebo vyžehlí 👍. Dokud si to nezažije a neuvidí, kolik toho denně děláš, tak nepochopí. Nebo třeba týden nedělat opravdu nic, obstarat děti, ale na věci týkající se jeho, jeho jídla, oblečení atd. se vykašlat, aby viděl, jak to vypadá, když opravdu HOVNO děláš. Mýmu chlapovi to bohatě stačilo o víkendu, když tu najednou byl a videl, jakej je to šrumec, vždycky říká, že nechápe, jak u toho dokážu ještě třeba uvařit, když na mě visí dvě děti 🤦. On když hlídá, tak neudělá prý vůbec nic, prostě jen hlídá 😂. Já na začátku, možná první půl rok, furt jen kojila nebo se snažila věnovat se té starší, aby nezářila, stihla jsem tak maximálně uvařit a nějaké vysávání obden to ani náhodou. Uklízelo se víkendu, přes týden, jen to nejnutnější s jen když byl manžel doma. Nikdy jsem od chlapa naštěstí neslyšela, co jako celý den dělám, jak to že jsem něco nestihla, naopak přišel, vzal si starší nebo vzal ten vysavač. Možná má opravdu pocit, že je na druhé koleji a nezvládá to, ale je dospelej, děti chtěl, jsou i jeho, tak by se s tím měl vyrovnat, měl by se podílet na chodu domácnosti a péči o děti a ne ti ještě takhle nakladat nějakou kritikou, která je navíc absolutně nespravedlivá. Podle mě měl možná ještě před dětma příliš velký servis a teď ho nemá, tak je v šoku a snaží se ho získat zpět. Ale takhle to prostě nefunguje a to by si měl uvědomit. No, zkuste mluvit, mluvit a mluvit a ať si to alespoň na dva dny zkusí, co to je být doma a všechno stíhat.

amazonkajanik
26. dub 2020

@zuzan88 jak říkají holky,vyměnit si to. Cítí se nedoceněný,na druhé koleji,tak se může předvést,zda to zvládne lépe.😉

cikitkapb
26. dub 2020

Podle mě vznikla chyba tam, že jsi ho navykla na nějaký komfort, a on teď zkouší posunout tvé hranice, a ty se nechceš nechat. Navíc máte dvě děti, takže většinu času věnuješ jim, nikoliv chlapovi, no a to někteří prostě špatně nesou. Navíc ti doma s ničím nemusí pomáhat, tak si může připadat zbytečný. 🤷🏻‍♀️

jjasmina
26. dub 2020

@tynka9 jako u nás je to už od té doby tak, že manžel chodí nakupovat i vaří, na mě je prakticky jen péče o malou a když má volno tak se stará i on a já třeba idpocivam. Jj ona má dny, kdy přes den spí, ale taky třeba od 5 neusne až do dvou, no zrovna ten den si to vyžral ..

tynka9
26. dub 2020

@jjasmina jako já neměla problém... manžel dřív míval komplet servis, ale stavěli jsme - on se staral o vše kolem stavby, já zase o domácnost, nákupy. Samo, že jsme si povídali co a jak ten druhý řeší, radili jsme se... ale v té době nevysával, nevařil, nic... ale je to prostě o člověku. Jak jsme se přestěhovali, narodila se nám druhé prtě, tak se zapojuje víc a víc. Ví, že se 2 dětma udělat velký nákup skoro nejde, takže jak jede z práce, tak volá, jestli má nakoupit a co... jako doma pořád velkou většinu prací dělám já, ale nemá problém kdykoliv s čímkoliv zaskočit. Zase ještě hodně pracuje na zahradě, potřebujeme ještě dodělat podkroví, má toho i dost v práci.. takže si vycházíme vstříc, když on potřebuje makat na svém, tak se snažím děti stáhnout a nechat ho, když potřebuju něco já, tak zase umí pomoct. Malá dost špatně spí v noci, tka nemá problém si jí ráno vzít a nechat mě dospat... jsme manželé, rodiče, partneři, tak si pomáháme navzájem, je to náše rodina, náš dům, naše starosti i radosti.

Jen někomu to nedochází a podle mě je jediná možnost, jak to změnit - a to právě nechat toho druhého veškerou tu starost zažít na vlastní kůži. O pětiměsíční se asi úplně 100% postarat nedokáže, ale už jen nechat ho se starším dítětem a seznamem, co všechno má k tomu za den stihnout a pak přes noc budit k maličké... to je dobrá terapie. Jo a ještě mě napadá, že je dobré nebát se říct si o pomoc. Kolikrát jsem si říkala, že přeci musí vidět, že padám na hubu a nestíhám a proč si nevezme děti, proč nepomůže... ale měl prostě hlavu plnou svých myšlenek a toto šlo mimo. Takže nevěřit na telepatii, ale říct si o pomoc.

loylii
26. dub 2020

@zuzan88 tak bude mít problém on.. ne ty.

legelata
26. dub 2020

@zuzan88 "Údajně se neumím postarat o domácnosti a dnes už prý ani o děti" - A on se o obojí postarat umí?

zdenamol
26. dub 2020

Určitě bych ho zkusila nechat s dítětem samotného a chtít po něm to stejné co máš splnit ty. Myslím že na 100% neobstojí😁

codal
26. dub 2020

@legelata jako tahle věta, to je prostě kudla do zad.. a většinou přichází z úst chlapa, který doma nehne brvou a dětem se nevěnuje, většinou tohle řekne chlap, co má pocit, že je pan světa jen proto, že chodí do práce a tím pádem už nic jiného nemusí, protože on přece vydělává ty peníze, tak si před ním každý sedne na zadek a především si od manželky za to zaslouží péči a pochopení prot to, že on je děsně unavený a tak má právo půl dne proležet na gauči u telefonu nebo jít na pivo, aby se odreagoval..

sudylichozrout
26. dub 2020

@codal A ještě větší legrace je, že tyhle věty vypouští z huby většinou naprosté parodie na chlapy, docela často lidi, kteří mají sotva výučák, někde hákují ve šroubárně a doma se tváří jak CFO Škoda Auto.

codal
26. dub 2020

@sudylichozrout přesně 👍 kdyby to byl alespoň neurochirurg 🤦.. "chlap", co má pocit, že by mu žena měla líbat ruce, protože on ji a jejich dítě (děti) přece milostivě živí a ona si doma valí prdel za nic 😔.. většinou to navíc bývají otcové roku 👿.. tohle mě tak štve a je to tady denno denně..

letalnica
26. dub 2020

@sudylichozrout Můj dementní ex byl úplně takový 🙂 Jednou mi řekl, že já mám držet hubu, protože jsem jenom blbá pokladní, kdežto on je řidič - skladník 🙂 Teď nemůže říct nic, pošťačku dělala i jeho máti, tak by to bylo do vlastního hnízda, zato jeho přítelkyně je nějaká nevyučená zadlužená uklízečka 🙂 On prostě mířil vejš 🙂 🙂

pleskot
26. dub 2020

@zuzan88 Nechápu, tyhle idioty. Fakt ne. Tvoje práce teď, je starat se o děti. Ne o chlapa, ne o domácnost, ale o děti. Co je na tom do háje k nepochopení? Ať si uklidí lempl sám. Nebo nemá ručičky? Kdo pracuje z domu, musí dělat tomu druhému otroka, nebo jak?

legelata
26. dub 2020

@codal Mas pravdu, na druhou stranu mnoho zen je ochotnych to dlouho tolerovat, takove to rozdeleni, ze zenska ma uklizet, varit a starat se o deti a chlap ma snad narok na odpocinek. Je treba ta pravidla si nastavit od pocatku vztahu. Ja jen ziram kolikrat jeste v dnesni dobe nekde prectu, ze chlap ocekava kazdy den teplou veceri... Mne to zni jak ze stredoveku 😅

perexka
26. dub 2020

jooo tvoje pocity chápu, obvzlášť poslední dobou, kdy jsme s partnerem doma v karanténě s dcerou... i běžně pracujeme společně z domu, ale teď se rafáme kvůli každé blbině, jen malá trochu zakňourá 🙂 myslím si, že z vlastní zkušenosti se oba cítíte hodně unavení.. ani jeden nemá na sebe se dvěma dětmi čas.. co si budem povídat.. věčné téma - kdo toho dělá víc? jestli ženská na mateřské nebo chlap v práci?) tohle se dá omílat bohužel pořád dokola :D jestli chceš, klidně napiš.. můžem si navzájem ponadávat :D

mamio
26. dub 2020

@zuzan88 ahoj, evidentně vysira a je s něčím nespokojen. Naprosto s tím souhlasím, odstrikej mliko, dej mu flašky a az budeš vědět, ze ma ten den volno, řekni mu... Ok tak teď ukaž jak se doma valím, já si odcházím odfrknout... Sbohem.

zuzan88
autor
26. dub 2020

@krupka3 krásně napsané, ale ke to sakra těžký 🙈

zuzan88
autor
26. dub 2020

Všem děkuji za váš názor, určitě jste mi aspoň vy tady udělali trochu radost. Nemůžu říct, že nic neudělá nebo že mi nepomůže, sám uklízí dle potřeby, uvařit oběd o víkendu nebo nachystat večeři taky zvládá, ale máte pravdu, když má 1x za měsíc pohlídat malou cca 2 h, když jdu na nehty, tak fakt JEN hlídá... S tím starším, už je to lepší, ten už u všeho asistuje, ale taky to bylo, když byl úplný mimčo, že radši šel ven s kočárem, protože měl jistotu, že bude aspoň chvíli v klidu a nebude řvát...

orisek56
26. dub 2020

@tynka9 az na tu zahradu, kterou nemam a potrebovala bych ji jak prase drbani..... To pises o me ne? Uplne se vtom vidim s deckama.... Taky ai nesednu ani nainutu na zadek. Navic starsi je ted hodne vztekava, velice akcni a porad chce neco vymyslet. Mladsi se mi sape uz po nohach.

lucifux
26. dub 2020

Ze své zkušenosti vím, že když jsou doma děti, všechno musí jít stranou. Na 1. místě děti, 2. místě úklid a práce a na 3. manžel/partner. A taky je důležité v tom každodenním chaosu nezapomínat na sebe. Káva v klidu, lázeň ve vaně atd... i my maminky na mateřské to potřebujeme. Mám to doma podobně. Dva kluky 3,5 r a 1r, čekáme další mimi. Žijeme ve třígeneračním baráku, ale každa generace si tu žije sama za sebe. My bydlíme v části, kde máme 4kk, velkou zahradu, zahrádku se zeleninou, 3 ovce a 2 hafíky. Starám se co mi síly stačeji, ale i můj manžel má někdy dny, kdy je schopen mě sjet za neutřený prach na TV. Ale taky mi dokáže fakt hodně pomoc, uvaří, vyluyuje, umyje nádobí, utře prach. Je to jak kdy.
Taky mi občas řekne že jsem celý den doma, že bych měla stíhat i v nose se dloubat, ale oni už třeba neví, co to je skoro v noci nespat protože děcku rostou zuby, a přes den musíme fungovat, protože nejde říct dětem dneska ne, nevyspala jsem se.
Já osobně se fakt těším až budu v porodnici, odpočinu si a manžel bude lítat, třeba pak přehodnotí svá slova. Jedno dítko je celkem pohoda, ale jakmile jich je víc, tak je to honička, a je potřeba si to časově uspořádat a naplánovat.

Sem začni psát odpověď...

Odešli