Od doby, co se dcera narodila, se manžel dost změnil
Ahoj, prosím jak byste resily vzniklou situaci?
Mam manzela, 3 letou slwcnu. Od doby co se dcera narodila se muz dost zmenil, je hodne protivny, je toho na nej dost v praci..domu chodi kolem 6hod. Po pulhodine venovani se diteti uz toho ma dost...potrebuje si odpocinout. Mala ho naprosto miluje. Ja ho mam take stale rada, ...ale... nejak si uz proste nerozumime. Co se ssexu tyka..ma chut tak jednou tydne...ja bych mohla klidbe 4x :( kdyz mame malou na hlidani, je uplne vymeneny... jinak se to jeste asi seslo se stavbou domu, hypoteka...vydelava hodne penez, nijak nam neublizuje, k dceri se chova uzasne...ale ja nevim, prakticky porad myslim na rozvod :( co s tim? Vlastne nebyt v tom dite, tak uz s nim nejsem, ackoliv kdyby dite nebylo, tak aai nemame zadne problemy :( ach jo
Stručné shrnutí
- Po narození dítěte se u párů často objevuje únava, narušená intimita a horší komunikace; v diskutovaném případu manžel chodí z práce kolem 18:00, věnuje se dítěti přibližně půl hodiny a má chuť na sex asi 1× týdně, partnerka by preferovala cca 4× týdně.
- Jako dostupná řešení se v diskusi uvádělo systematické zajištění hlídání (zmíněno i pouze 1 den v měsíci nebo najmutí „paní na hlídání“), domluvení pravidelného společného času a vyhledání manželské poradny.
- Praktické intervence zahrnují omezení času na počítači a sociálních sítích (zmíněno „fb“ a závislost na počítači), jasné rozdělení domácích prací, případné najmout úklidovou službu a zvážit změnu režimu (návrat do práce nebo společné sportování) před rozhodnutím o rozvodu.
Nejčastější otázky
Q: Jak získat více času pro vztah po narození dítěte?
A: Domluvte pravidelné hlídání nebo najmout „paní na hlídání“; v diskuzi se zmiňovalo i jedno hlídání měsíčně jako výchozí možnost a doporučovala se i půlhodina večerního společného odpočinku.
Q: Kdy vyhledat manželskou poradnu?
A: Manželskou poradnu lze vyhledat při opakovaných komunikačních potížích nebo když domácí rutiny a práce vedou k trvalému odcizení; v diskusi byla „manželská poradna“ uvedena jako doporučený krok před konečným rozhodnutím o rozvodu.
Q: Jak řešit rozdílnou sexuální potřebu partnerů?
A: Doporučuje se otevřeně domluvit kompromis a vyčlenit čas na intimitu; v příkladu v diskuzi měl partner chuť zhruba 1× týdně a partnerka by 4× týdně, takže navrhovaná řešení zahrnovala komunikaci, plánování společného času a případné poradenství.
Q: Co dělat, když partner tráví hodně času na počítači a sociálních sítích?
A: Navrhovaná opatření zahrnují omezení času u počítače/„fb“, hledání společných aktivit (společný sport, procházky) a motivaci partnera k vypnutí technologií, případně dohodu na fungování bez techniky v určitých časech.
Q: Je rozvod rozumné řešení, když vztah „vyprchal“?
A: V diskuzi byl rozvod považován za krajní možnost; doporučovalo se nejprve zkusit komunikaci, hlídání, změnu režimu nebo poradnu, protože mnoho komentářů popisovalo podobné krize jako řešitelné bez okamžitého rozchodu.
Q: Jak prakticky řešit nerovnoměrné rozdělení domácích prací?
A: Konkrétní kroky z diskuse zahrnovaly přímou žádost o pomoc, ocenění a poděkování za vykonanou práci, případně delegování úklidu externí službě nebo najmutí paní na úklid/hlídání.
Závěry z diskuze
Shoda
- Mnoho účastníků považuje popsané potíže za běžnou krizi po narození dítěte, kterou lze často řešit lepší komunikací a organizací času.
- Doporučené kroky jsou komunikace, domluva na hlídání, vyčlenění společného času a vyhledání manželské poradny před konečným rozhodnutím o rozvodu.
Sporné názory
- Někteří považují situaci za přechodnou krizi, kterou má cenu řešit kompromisy a terapií, zatímco jiní zastávají názor, že pokud není vztah dlouhodobě naplňující, odchod může být oprávněný (oba postoje byly v diskuzi prezentovány jako možnosti).
Otevřené otázky
- Zlepší se situace automaticky s věkem dítěte, nebo je potřeba aktivní zásah (hlídání, poradna, změna režimu)?
- Měla by rodina plánovat další dítě, když už existují signály nespokojenosti v současném vztahu?
Zmíněné značky a firmy
fb
Zmíněné produkty a metody
manželská poradna, paní na hlídání, elektronický pomocník, hypotéka, počítač, tablet, smart phone, společné sportování, najmutí úklidové služby
Místa a osoby
Praha, ČR
@dracicez jinak teda mně můj chlap říct, že mám umýt okna no tak nevím... to se mi nestalo, muže by to nenapadlo myslím, viděl, že se s dvěma prcky po 2 letech nezastavím...
každopádně pokud mám čas, tak udělám co můžu a když fakt nestíhám a jemu se to nelíbí, tak to může buď udělat on nebo se může domluvit paní na úklid... určitě okna nejsou něco o čem má smysl se hádat, to spíš ukazuje jak ta komunikace nefunguje...
okna nejsou s malým dítětem fakt priorita 😉
ještě jsem si nepřečetla celou diskusi, ale čistě k hlavnímu příspěvku...přijde mi to jako běžná realita většiny rodin 😅 ☹ kdyby to byl důvod k rozvodu, tak je rozvodovost v čr tak na 90% 😅 je to smutné, ale bohužel je to tak ☹
@dracicez a ty jsi někdy byla 100% šťastná? 😨 tak to jsi všeobecně šťastný člověk, většině lidí se to nikdy nepodaří ani na chvíli, já to třeba vůbec neumím. umím být v rámci možností spokojená, ale 100% šťastná...o tom se mi ani nezdává. chápu, že chceš víc. která bychom od toho svého nechtěla. já si třeba říkám, že jsem ráda, že mám kamarádky, s kterými si svěříme hodně ze soukromí, že jsem měla víc partnerů než jsem se usadila...teď prostě vím, že všude je něco, že u sousedů zelenější tráva neroste a když mě něco štve, tak si říkám...ano tím tím tím a tím mi pije krev a nejraději bych to zabalila, ale pak si hned řeknu...jo,...on to támhle třeba bude mít jinej lepší, ale co tohle, co miluju, co mi vyhovuje, co se mi líbí, na co jsem zvyklá...pro vidinu zlepšení na dvou frontách třeba ztratím klady na dalších deseti, které zas ten jiný mít nebude. nikdo nejsme dokonalý. bohužel ta komunikace se lehko radí a hůř dělá. většina mužů totiž moc komunikativní není a my si pak vedeme jen monology, které vlastně nikdo nevnímá a do poradny by se spousta mužů nenechala dotáhnout ani párem volů. tato rada mě vždy pobaví i naštve zároveň 😅
Holky mají pravdu, žiješ pravděpodobně v hodně nadprůměrném vztahu. Buď ráda, že máš takového muže. Druhá věc je, že máte drobné problémy, které se budou zvětšovat, když je nebudete řešit. Jste, především tvůj muž, otroci práce, hypotéky a moderních technologií. S tou závislostí, roztěkaností, neschopností vypnout musíte něco dělat. Jinak to zničí manžela i váš vztah. I tohle je vlastně klasický obraz současné rodiny.
@simdan ahojky nedavno jel do prace do Prahy a mel najednou dve nove tricka byli citit novym,ostrihanou hlavu a rekl mi ze je dostal od manzelky od jeho sefa a hlavu ze mu strihala jeho segra a me za 2,5roku koupil vonafku prej za 400kc a delal s toho jak kdyby nevim co asi se mam po.... ja mam jedny ryfle roztrhany a druhy od fleku a na doma? a na ven? a ni nechtejste vedet jsem jak Socka a šupák :(
@blahova_andrea ja nemam ani ty kamaradky jen maleho a vecer jsem mela jeho ale co jsem s toho mela kdyz se snami ani neprivita a sedne si na pocitac ? :(a kdyz neco chci resit tak mi rekne zase chces vysirat tak muzes jit :(

@dracicez super, že pracuješ a máš nějaký příjem 😉
závislost chlapů na elektronice je bohužel čím dál tím častější (proto mě udivuje, že tolik malých dětí má tablet nebo smart phone, ale každého volba)... jenže chlap musí nejdřív chtít být v tom vztahu opravdu - ne jen tam procházet... potřebuje vypnout... člověk to občas když jako křeček lítá v tom kole už zapomene jak se to dělá 😉
pokud nemáte hlídání, doporučuju paní na hlídání... (my bychom se jinak tak deset let nikam nedostali, hlídání max. týden za rok)....
jinak najít si někoho jen tak na sex bohužel moc nefunguje - buď to bude super a rozbije to rodinu... nebo to bude super ale on bude chtít fakt jen sex a to si fakt oproti současnému stavu nepolepšíš 😖
ad koníčky manžela - počítač by bylo dobré omezit ale viz výše, musí mít motivaci.... sport byste mohli dělat nějaký spolu, ne?