Změna prsou po kojení - za jak dlouho se projeví?

helen_h
20. říj 2015

Ahoj holky, slyším z různých stran, že po kojení prsa ochabnou, vyvěsí se, prostě už nejsou to co dřív... Stalo se Vám to? A za jak dlouho po ukončení kojení jste změnu zpozorovaly? (Případně jak dolouho jste kojily, jestli na to vlastně má vliv i délka kojení...)

lv
20. říj 2015

asi tak měsíc, 2 po ukončení kojení (zhubla jsem, u kojení jsem nehubla). 1.kojená jen 4m, to to ještě šlo, 2.8m, denně 10-12x, z prsou 2 lovecký salámy (dlouhý, štíhlý). Ale necím, zda za to nemohou i dost velké výkyvy váhy v těhotenství, kolem 20kg, věk..asi jo 🙂

solvejg
20. říj 2015

Obě děti jsem kojila něco přes rok a prsa jsem měla (nebo spíš vůbec neměla 🙂 nejhorší hned po odstavení a ke konci kojení. Za pár měsíců se to vždy dalo do kupy. Ale jako před dětmi to samozřejmě není. Nemám je nějak extra vytahané, ale zmenšily se mi. Dá se s tím žít... 😀

anatanka
21. říj 2015

@helen_h Mlecna zlaza se kojenim extrémně zvětší a utrácí v prsu vazivo, které se pak už neobnoví, i když zlaza opět splaskne.... Čili z prsou zmizí jakási ta výplň a jsou prostě prazdnejsi.... Ja kojila, blbec, rok a prsa to odnesla jednou velikosti, ale aspoň drzej na místě 🙂 Znatelne bylo uz vice mene ke konci kojeni.... Řekla bych, ze na větších prsou se ztráta vaziva projeví především povolením a na menších úbytkem velikosti.

helen_h
autor
21. říj 2015

@anatanka Díky za praktickou vysvětlenou. Já s tříměsíční přestávkou kojila 5,5 roku, tak uvidíme, co nastane. Prsa mám C-D a momentálně nekojím 14dní...

pety91
21. říj 2015

Přechodně je to hodně špatný 🙂 , potom se to zlepší. 🙂

betelgeuzz
21. říj 2015

Nám v předporodním kurzu PA říkala, že větší vliv mají ty váhové výkyvy, nalívání prsou, než samotné kojení. Prsa by se měly už v těhotenství posilovat. Já kojila obě holky necelý rok, prsa jsem měla a pořád mám B. Změny jen nepatrné.

rousse
21. říj 2015

já mám krutou možnost porovnání (po 4 m kojení se mi v pravém přestalo dělat mléko - doteď 8m - kojím jen z levého) a je to smutný pohled 😀 není vytahaný, ale rozhodně o dost menší než před kojením... zatím to vypadá vtipně, když to druhý je 2x, někdy i 3x takový 🙂

pincola
21. říj 2015

Kojila jsem 2 roky. Předtím jsem měla prsa fakt hezký od přírody, takový kulatý, plný a větší i když ne moc velký. Prostě pěkný prsa. Teď jsou vytahaný, rozhodně nejsou tolik plný. Velikostjakoby zůstala, ale není tam ta plnost. Už nejsou kulatý, ale placatý. Doufám, že ještě trochu půjdou do sebe 😀 U mě je ta změna znát. Myslím, že nejsou nijak šílený oproti mým kamarádkám, co taky kojily. Ale jsou mnohem horší než mají mladé, bezdětné slečny u moře, co se opalují nahoře bez. Trochu závistivě jsem koukala, protože takhle u mne kdysi taky bývávalo. Před mužem se lépe cítím v podprdě. Bez ní už si nejsem tak jistá jako dřív. A líto mi to je, pro ženskou to je ztráta. Přes to všechno nelituji kojení. Bylo to překrásné období a stálo to za co. Cena není uplně malá, ty prsa šly do háje a v dnešní době, kdy je skoro hlavní ženskou hodnotou krása to není příjemný. Ale to kojení a to, co tím dáte dítěti je tak nádherný, že to stojí za to i když je to takhle "drahý". Jinak mě se prsa hooodně zvětšily už v těhu. Druhého kojení už se tolik nebojím, už tam asi nebude ta ztráta té krásy prsou. Stav se možná ještě zhorší, ale vím, že už teď to není paráda. Jinak pra se stejně měněj s věkem. Lepší si je zničit kojením, než aby ty nádherný prsa jen tak zestárly a nikdy to těhu a kojení nezažily.

shine2015
21. říj 2015

Ono je to hodně i o podprsenkach....doporučují v těhotenství pevne s kosticema a i v období kojení..to taky hodne pomůže. Pokud někdo nosí volnou podprsenku bez kostic jen takovou kojící bavlnenou tak se nemůže divit velkým změnám....

A jak psaly holky...výplň trošku zmizí,ale chce to půl roku po ukončení kojení ještě počkat možná rok, to se taky srovná....

pincola
21. říj 2015

@shine2015 Mě ty podprdy vadily. V těhu mi vadily a dělaly zle a při kojení zastavovaly mléko. Takže jasně ty změny jsou i z toho.

shine2015
21. říj 2015

@pincola já už v tehu spala v podprde....a prsa měla stažené....nebo v pevné podprde. V tehu když se mi nalily prsa tak jsem si ji nechala. Mě by i jinak tekly a bolely bradavky.

blondynka400
21. říj 2015

@helen_h první jsem kojila rok a půl, z D jsem šla na C. Cca po 3 měsícich po dokojení se vrátily do původní podoby, co se týče pevnosti a tak. Tam se nic moc nezměnilo. Jen byla cca o tu velikost menší, což mi až tak nevadilo. Druhou jsem kojila 2 roky a čtvrt, z C mám B 😝 😀, po dokojení trága, pak celkově nic moc a cca za 6 měsíců zase docela dobrý. Jako není to jako před těhotenstvím, z D mám B, ale i manžel nedávno říkal, že jako dost dobrý 😀 Já si to až tolik nemyslím, ale úplně zlé to není, mohla jsem dopadnout hůř, když si vemu jak dlouho jsem kojila (přišlo mi, že čím déle jsem kojila, tím byly splasklejší). V těhotenství jsem nabrala nadpůměrně, ale v prsa se mi velikostně nikdy moc neměnily (jako že by byly větší), nějaká pocit nalistosti jsem taky nikdy neměla...

pincola
21. říj 2015

@blondynka400 podle mne nejhorší je ta nalitost. Buď ráda, žes to neměla, mě se v těhu a pak při kojení zvětšily celkem o 3 čísla! To je nehorší. No a délka kojení taky dělá své.

suzief
21. říj 2015

já stále teda ještě kojím 13 měsíců a nějakou dobu budu, prsa jsou úplně jiná, velká, těžka, jiný tvar. Jakmile odstavím děsím se co bude, už teď jsem z toho nešťastná. Njevicí si nemůžu zvyknout, že mi bez podprsenky leží jakože na břiše/hrudi a neustále se pod nimi potím, děs.....

blondynka400
21. říj 2015

@pincola je to možné. Já to tedy zažila jednou, abych nekecala. Malá asi ve 2 měsících asi zapomnlěa, že miminka v noci jí a já spala tvrdě a probudila jsem se někdy v 5 a prsa jako kámen a vypadalo to jako implntáty 😀

andelka
21. říj 2015

Jo,výplň je buhvikde. Nekojim dva roky a sice se to časem zlepšilo,ale změna je to pořád. Po prvním jsem to až tak nevnimala,měsíc po odstavení jsem byla zas těhotná,takže pořád hormony,po porodu zvětšení o dvě tři čísla,během kojení o dvě, po odstavení zase zpátky na původní velikost,ale ten objem prostě už není takový. Kojila jsem druhého 15 měsíců.

jamia
21. říj 2015

Škoda mluvit, ještě že existují zázraky plastické chirurgie.

ducik
21. říj 2015

no tak na to jsem taky zvedava. ne ze bych se z toho věšela, to fakt ne, ale na cislo podprsenky po dokojeni jsem zvedava. Budu pravdepodobne kojit tak 4 roky v kuse - pokud druhe bude stejny prsomil jako prvni, ktery si jeste ted pred spanim cucne a to bude za tri mesice starsi bracha 😉
ale u me to asi hodne i utrpi velkym hubnutim pred, behem a po prvnim tehotenstvi, takze si nefandim, ze by to jeste bylo koukatelne 😀 ostatne bez podprsenky jsem stejne nikdy nemohla fungovat, tak proste jen asi bude mensi.

jo ale musim rict, ze po peripetiich na zacatku kojeni jsem ted presvedcena, ze plastiku ani za zlaty prase, ani zadarmo! nechapu, jak nekdo muze dobrovolne podstoupit premisteni bradavek a podobny nesmysly 😅 auauau.. treba ve 40 zmenim nazor, ale ted jsem rozhodne proti tomu

scruffy
21. říj 2015

@pincola Mám to úplně stejně, kojení ani na vteřinu nelituju, ale už to prostě není jako dřív, nahoře bez bych už se neopalovala a před přítelem se taky necítím tak sebejistá, ale tak uvidím časem, po druhém dítěti, jestli mi to bude hodně vadit, šla bych i do plastiky.

milotova
10. bře 2016

tak já kojila 8m a prsa mi zůstala asi o 4 cm na objem vetší, ale tvar teda nic moc. Jak některé píší, předtím jsem měla tvar plný a těď trošku povislý a hlavně do špičky a prsa se mirozlela do stran, ale to asi kůli kojení v leže v posteli. Tak snad se to časem spraví. Ale v podrdě jsou ty 4cm znát 😀 😎