Přestat kojit nebo tomu dát jště šanci?

veru123123
14. dub 2019

Ahoj, máme doma 4 týdny starého kloučka, který se narodil akutním císařem. V porodnici mi ho nosili jen občas na kojení a po třech dnech mi ho dali s tím, že ho mám mít u prsa pořád. Tak jsme tak učinili. U prsa jsem ho měla celé dny i noci až jsem mela prsa užužlaná do krve, protože mi u toho pořád chrněl a měl mě prostě jako dudlík. Po propuštění z nemocnice jsme stále zkoušeli pořád kojit, ale po kontrole u doktorky kdy nepřibíral jsme začali přikrmovat. Zkoušeli jsme cévkou, ale to odmítal tak jsme dokrmovali stříkačkou. Neustálý kolotoč zvážit - dát obě prsa - zvážit - dormit, nám trvalo kolikrát až hodinu, protože mi z prsou vytáhne okolo 30 až 40 ml, takže více dokrmujeme než nakojíme. Po opakované kontrole u doktorky nám sestřička řekla, že by to viděla už na flašku s UM, ale doktorka řekla, že by to ještě zkusila. Já ale nevím. Cítím že to nemá cenu, protože toho mléka mám míň a míň a malej už mi začal ty prsa plivat a je u kojení nervózní a dokrmovat stříkačkou už jsme vzdali, protože mlíčko rychle stydlo a to trhané krmení bylo strašné a malej prostě vubec nevypadal jako spokojené miminko. Zkusili jsme teda lahvičku medela a tu mi neutáhne a spolyká spíš více vzduchu. Přešli jsme teda na normální flaštičku s tim, že vždy mu na střídačku dám jednou flašku a pak prsa a i tak dokrmujeme. Jsem z toho už zničená. Po vypití mlíčka z flašky je uplně spokojenej, ale po prsu a následném dokrmení ne. Bijí se ve mě dva hlasy z nich jeden ví, že kojení je už pase a přejít plně na UM je nejlepší abysme meli spokojené miminko a klidnou maminku, ale druhý hlásek někde uvnitř má strach a špatný pocit s kojením přestat i přes radu všech blízkých, že to nemá cenu. Moje mamka taky neměla mlíčko i přes to, že já i sestra jsme se narodili přirozeným porodem tak jsme obě na UM a jsme zdravé jako rybky. Tenhle kolotoč kojení a dokrmování mi připadá jako strašné mučení jak mě tak miminka a rozhodně nejsem v klidu. Myslíte, že má cenu s kojením pokračovat nebo máme přejít plně na UM a být oba v klidu? Děkuji za radu Verča

jatva
14. dub 2019

@veru123123 laktacna vas uz videla? Ak nie, este by som to skusila s nou. Kojenie je velmi pohodlna zalezitost. Skoda sa jej vzdat, ak si ochotna dat tomu este sancu 🙂

calvac
14. dub 2019

@veru123123 Dej tomu sanci,koj dle chuti. Mleko se pozdeji ustali. V hlave vis, ze je k dispozici UM. Kdykoliv. Zkus laktacni poradkyni. Nekdy to proste trva. Kolik nabral pri posledni kontrole?

veru123123
autor
14. dub 2019

@calvac při poslední kontrole nabral 100g ale už byl na příkrmu no

calvac
14. dub 2019

@veru123123 Aha,tak to je malinko. Jak pisu,zkousela bych a porad mas opravdu k dispozici UM. Uz to vedomi dela hodne.

veru123123
autor
14. dub 2019

@calvac no jo když já to neumim vypustit z hlavy, nepřemýšlim nad ničim jinym než nad kojenim a UM 😔

veru123123
autor
14. dub 2019

@jatva poradkyni jsme ještě nezkoušeli to je fakt

calvac
14. dub 2019

@veru123123 Ja ti rozumim. Psychika dela hodne,jsi navic po porodu,takze i hormony. Uvidis,jak to pujde,i s UM mlekem zustanes nejlepsi maminkou pro sve mimi. Ja mela prvniho syna kojeneho dva roky, ma astma a je casto nemocen. Druhy byl kojen trinact mesicu,taky nic moc zdravy a chystame se na alergologii s podezrenim na alergii a astma. I deti na UM jsou zdrave. Oproti mym detem stoprocentne. Bohuzel. Uvidis,zkus laktacni a drz se. Drzim palce.

urtica
14. dub 2019

@veru123123 Také doporučuji LP, kojení často zachrání - pokud by to nešlo ani pak, asi bych se dál netrápila

pribylovapetra
14. dub 2019

@veru123123 muzete zkusit tu poradkyni http://www.kojeni.cz/maminkam/poradci/ vyberete si dle bydliste. Bylo by škoda nevyuzit vsechny možnosti, protože prece jen to kojeni je lepsi. A placat se v tom sama je taky blby,treba staci jen vychytat polohu. A když to nepujde,date umělý a svet se nezbori.

calvac
14. dub 2019

@urtica
@pribylovapetra Presne tak. Je to pravda.

veru123123
autor
14. dub 2019

@calvac
@urtica
@pribylovapetra zkusim teda ještě LP. Děkuji 🙂

krista25
14. dub 2019

@veru123123 klidně to vyzkoušej😊třeba u tebe to zabere. U nás nezabralo nic. A od té doby co se na UM už nejsem psychicky na dně. Konečně je na malým vidět že je spokojeně. 😊A hlavně si nic nevycitej.

veru123123
autor
14. dub 2019

@krista25 no já si právě řikam, že je důležitý spokojeny miminko a matka v klidu ( což teď neni podle mě ani jedno), ale vyzkoušim to abych byla v klidu, že jsem pro to udělala vše. Ale jak furt nad tim přemýšlim jsem jak ubulená Lída

krista25
14. dub 2019

@veru123123 jo cítila sem se stejně a strasne se mi ulevilo. Když pak na jednou vypil třeba 90 ml a pak klidně spal nebo jen koukal. 😊

pataja
14. dub 2019

@veru123123 ahoj, mám holčičku 12 dní a řeším podobný problém. Nepribirala, hubla. Já prsa těsně před explozi, denně vylevam tak 3/4litru mléka. Zkusili jsme příkrmy, malá je vždy komplet vyblila. Stačilo zavolat laktační poradkyni. Krmim cca každou 1.5-2 hodiny. V noci budim po třech, zlepšila jsem kojící polohy. A začala pribirat. Vážím už jen dvakrát denně nahatou. 😉

pataja
14. dub 2019

@veru123123 a to mám druhé dítě a myslela jsem si, jak vše bude v klidu. To vážení je fakt stresující. Dala jsem prso, vážení, kakani blití, druhé prso, vážení a nakonec měla min než na začátku, to bylo na masli 😕

cuuza
14. dub 2019

@veru123123 Určitě zkus poradkyni, budeš mít případně čisté svědomí, že jsi zkusila vše.. Kontrolovali mu uzdičku? U nás byl problém v ní, nemohl se pak správně přisát a pořádně se nadlábnout.

merope
14. dub 2019

Já mám nedonošence, z prsu vypije prd a trvá to dlouho a ještě mi u toho usíná. Mám elektrickou odsávačku, odsaji, hodím do lednice a když má hlad, dle nálady zkusím prso a pak dám flašku s mým. Někdy zkouším vážit, ale to pak mám pocit že je ve stresu a vypije kulový. Tak spíš odhaduji, kdy má dost (má problémy s bříškem a doktorka říkala dávat míň a častěji). Jo a když v lednici mlíko není, dám UM. Zatím mi to vychází na UM max 1x denně.

Občas mi teda mrňous saje dobře, ale stejně nevím, kolik vypije, protože po vážení dobře nesaje. I s doktorkou jsem se bavila, že na vážení kašlu a ta to odsouhlasila.

Čili pokud jsi nezkoušela, já bych šla do odsávání a flašky s tvým.

dulmich
14. dub 2019

@merope měla jsem úplně stejně a od cca 2.5 měsíce jen kojím. Byla jsem poučena z prvního kluka a tou odsávačkou elektrickou to vybojovala.

veru123123
autor
14. dub 2019

@pataja ja mam právě opačný problém, mam prsa jak vyždímaný pomeranče 🥴

bayt
14. dub 2019

@veru123123 Upřímně? Šla bych do UM a budete mít klid všichni. A to jsem zastáncem kojení. Ještě můžeš zkusit prostě pořád odsávat, dítě v šátku na prsou a pořád kojit. V šátku, v noci....

g_m
14. dub 2019

S oběma dětma jsem skončila na UM a změna byla neuvěřitelná, mně se ulevilo a děti zklidnily.

pataja
14. dub 2019

@veru123123 No jo, ale když budeš kojt, co hodinu a půl, tak se mlíko bude tvořit. Když jsem s první dcerou bral ATB, tak jsem pak také měla méně mlíka. Dávala jsem prso a pak UM pouze večer na dokrm, cca těch 14 dní a pak jsme se vrátily jen k prsu.

kittyy17
14. dub 2019

Vykašli se na to, nemá to cenu. Akorát trápíš miminko, sebe, manžela. Někdy to prostě nejde. Mě to taky nešlo. Oba kluci vyrostli na UM, a jsou naprosto zdraví.

krasna_neznama86
14. dub 2019

Mela jsem to podobne, malej narozenej vaginalne, o tri tydny driv, zloutenka a navoc prso bojkotoval a nechtel se prisavat, jen obcas... Takze strikacka a porad jaem odsavala, ale jenom treba 30 ml. Prsa jaem zkousela tak 4 tydny, nechtel, ja na prasky, on nespokojenej, prevladalo um... Pak sel na flasku,.on spokojenej, ja taky, jen jsem jeste 3 mesice odsavala, ale treba ke konci 10 ml... Ukoncila jsem to a mne se ulevilo...

veru123123
autor
14. dub 2019

@pataja to jsme zkouseli kojit co hodinu a pul, ale to prave vubec nepribiral a byl uplne protivnej a pak mi právě doktorka řekla, že mam přikrmovat, ale tim pádem krmit po třech hodinách

veru123123
autor
14. dub 2019

@kittyy17 mamce to právě taky nešlo a já i sestra jsme na UM a jsme zdravé

linee
14. dub 2019

Ano, pokud by slo kojit, bylo by to skvele a uprimne si myslim, ze je dnes docela tlak na matky, aby kojily co nejdele a kojily za kazdou cenu. A pokud nekoji, nedaji diteti to nejlesi. To je podle mne i tlak, se kterym se vyrovnavas.
Pokud prejdes na UM, bojis se, zda jsi zkusila vse a neochuzujes necim sve dite a zda neslo jeste neco udelat, aby to slo.
Za mne ti doporucuji take laktacni poradkyni - mozna ti pomuze upravit techniku nebo polohu a rozkojis se. A pokud ne, neboj se prejit na UM. Nektere deti jsou proste slabsi a dava jim velkou namahu kojit a nakonec to nejde. Mozna by to slo castecne - kojit a pak ho dokrmit bud ostrikanym mlekem a nebo UM. Dnes jsou uz kvalitni UM.
Za mne je nejpodstatnejsi, abys byla v klidu ty a miminko prospivalo. To je jak pro tebe, tak pro prcka to nejdulezitejsi, aby bylo zdrave a dobre se vyvijelo. Pokud to bude tato cesta (kojeni, dokrmovani) a nebo cesta jina (nepisi, ze jednoduchsi, protoze dat diteti UM se zda byt lehci cesta, ale nektere deti nechteji lahvicku ani cevku a matky se s tim vnitrne perou, jako ty), je to jedno. Dulezite je jak pisi, aby dite prospivalo a ty abys mela silu (i psychickou) se o nej starat.
Takze zavolej nejake laktacni, abys mela i ty pocit, ze jsi udelala uplne maximum a pak sama uvidis. A drzim palce.

kittyy17
14. dub 2019

@veru123123 já jsem měla mléka jako pro dvojčata. Ale můj syn měl jiný názor. Po mém mléku se strašně doblil a řval, když jsem mu dala znovu, zase to vyblil a řval. Když jsem mu dala UM, ublinkl jenom trošku a byl spokojený. Tak jsem s tím kojením sekla. Nechtěla jsem nás trápit

alassel
14. dub 2019

@veru123123 hele, ty jsi mama. Pokud jsi z kojeni na prasky, vyprdni se na nejakou LP a zacni s UM. Dulezity je, aby jsi byla v pohode ty.. pak bude v pohode i mimco