Chci přítelovo příjmení bez svatby. Kdo má zkušenost?

laja64
20. zář 2014

Ahojte holky. Chci si nechat úředně změnit příjmení. (dcerka ho má po příteli od narození ) . Brat se nechceme, je to pro nás jen papír. Vím,ze to jde, když máte příjmení hanlivé. Ale četla jsem, ze to jde i tak, ze se napíše průvodní dopis - do nej se uvede, proč chcete příjmení změnit ( např. ze chcete mít ,,lepší,, vyřizování,, na úřadech atd... A ptam se : máte s tím některá osobni zkušenost ? Kde zadost podat ? (trvaly pobyt mam na Slezské Ostravě, ale slyšela jsem, ze se chodi žádat na matriku do Ostravy na radnici ). Psali jste průvodní dopis ? A za jak dlouho a jestli vám změnu příjmení schválili ? Dekuju moc a moc za vaše odpovědi. Lenka 🙂

adorablemamka
26. čer 2017

@blahova_andrea Prvni syn je po byvalem a ted s novym partnerem cekame prirustek. Predchozi partner me opustil těhotnou takze na jmeno po nem nemelo kdy dojit. Ted bych chtela abysme byli proste vsichni stejne...

blahova_andrea
26. čer 2017

@adorablemamka no a on je v rodném listě a stýkáte se, stará se? teda opustit těhotnou... ☹

adorablemamka
27. čer 2017

@blahova_andrea v rodnem listu je soudni cestou. Bydleli jsme ve stejnem meste a nemel nikdy zajem. Synovi je 6 a pul a videl ho asi 4×. Jj tenkrat to bylo hodne drsny. Jeste ze jsem mela mamku ktera me v tom nenechala. Alimenty plati protoze jsem mu je nechala brat exekucne...mesic po soudu mi napsal ze platit nebude...ze ma malo pro sebe. Nelituji ze mam syna ale mrzi me ze jsem nepoznala driv co je ex zac. Ale prcek mi vynahradil vzdycky vsechno trapeni. Proto si ted tehu uzivam mnohem vic...kdyz vodim chlapa na UZ se slzami v ocich a tu obrovskou radost. Ted uz je slabounce mimino citit pres bricho tak je uplne uneseny 🙂

blahova_andrea
27. čer 2017

@adorablemamka to je fajn, že na druhý pokus to máš o tolik lepší. že nový partner má zájem 🙂

eyjey
21. srp 2017

Zdravim maminky, cekame miminko v listopadu. Kazdopadne...ted si budu menit trvale bydliste a stim vsecky doklady....no a v ramci toho si chci vzit prijmeni pritele. Potrebuju k tomu jeho souhlas ?? Vzit si ho urcite nechci. Nikdy jsem se vdavat nechtela....a ani nebudu. Rodinka by tezce nezvladla, kdyby mel malej moje prijmeni. Protoze proste to je automaticky ze ma tatinkovo prijmeni 🙂 takze chci at jsme vsichni stejne. A i do budoucna.....kdyby se nahodou neco stalo tak je blbost menit prijmeni malemu.

jezz1e
23. srp 2017

http://www.mvcr.cz/clanek/jmena-a-prijmeni-zmen...

Souhlas partnera k tomu potřeba není.

kessiezostravy
25. zář 2017

@indy2 dobrý den, měla bych dotaz, protože se v jedné FB skupině polemizuje, zda rodné příjmení (to se kterým jste se narodila) figuruje nebo ne v dokladech a někdo tvrdí, že se musí při změně příjmení měnit i matur.vysvědčení atd. Mě to teda přijde jako hloupost, protože, ať si změním příjmení, tak vždy mé rodné příjmení bude to, pod jakým jsem se narodila.

luccien
25. zář 2017

Kamarádka se podruhé vdávala a nechávala si své příjmení z 1.manželství kvůli dětem - aby se jmenovala stejně jako ony (kvůli škole). Pak děti odrostly a přestaly chodit do školy a chtěla si vzít příjmení manžela a dělali s tím děsné vofuky, nakonec jí to teda povolili, ale bylo s tím prý víc běhání než normálně a málem to nešlo, že si tam musela vymýšlet pseudodůvody, aby jí to vůbec povolili. Ale asi je to matrikářka od matrikářky.

Vím, že jste říkala, že se vdávat nechcete, ale zkuste to zvážit ve variantě svatba na úřadě ve čtyřech bez všech okolo... Známí se takhle brali v 8. měsíci těhotenství - jen oni dva a svědci, většině lidí to řekli až dodatečně (myslím že i rodičům), aby jim do toho moc nekecali a argumentují tím, že si svatbu hodlají zopakovat ještě jednou na 1. výročí svatby... Je to jednodušší i vzhledem k doktorům (manželovi můžou podávat informace, někomu, kdo se náhodně jmenuje stejně, asi ne), a kdyby se nedej bože něco stalo, tak aspoň berete vdovský důchod.

indy2
25. zář 2017

@kessiezostravy rodne prijmeni se opravdu meni take..po zmene mi byl vystaven novy rodny list, kde v kolonce rozena figuruje nove jmeno 😉

mciko
3. pro 2019

Ahoj takze rekneme ze divody mam. Matrikarka mi prijmeni skutecne zmeni a kdyz jsem nebyla vdana tak budu mit nivy rodny list kde me puvodni rodne jmeno figurovat nebude? A jak je to treba s diplomem ci iinym takovym dokumentem? Musim jit na vs ho zmenit nebo dostanu nejaky papir jako oddaci list ze jsem to ja? Dekuji

kaisermil
9. led 2022

@laja64 Lenko, zaplní mozek!
Co je manželství?
Je to právní ochrana pro rodinu, hlavne pro Tvoje děti.
Pro tvého milence je to fajn. Pohoda. Pro tebe je to urážka a neúcta. A oba dva ABSOLUTNĚ NEMYSLÍTE NA SVE DĚTI. Proc chceš stejně jméno? Protože je to tak správně. Uz to začínás cítit. Ale az se te děti zeptají proc jsi je měla s milencem, bude to horší.
Jestli si te tvůj milenec ještě ted aspon trochu váží, řekni mu, at zítra koupi kytku a zajde k tvým rodičům požádat o tvoji ruku. Začni si váží sebe sama!!!
To není tvoje místo - začít běhat po úřadech kvůli jménu a snažit se utvořit rodinu kdyz on to neudělal. Seber odvahu a požádej ho at to ON udělá správně.
Ziju ve Státech.. V Cesku jsou lidé vetsinou atheiste ( jako ja) ale tady jsou verici.
Cti zákony a staré tradice. Asi tomu nebudete chtít věřit, ale v Čechách komunisté úplne zdevastovali morálku. Lidé přestali ctít zákony a právo. Kradou a nectí nic.
Žít s někým na psi knížku je tady nemyslitelné. Možna nejaka nevzdělana cernoska, ktera chce od státu dostat na díte podporu...Tou opovrhuji, ale najevo ji to nedají.
Nežijes s přítelem. Žiješ s milencem. Manželství je právní jednotka, utvořena k ochraně děti.
V manželství nejde o nejaky papír. Jde o ochranu děti. Pokud je mas rada, je tvoje povinnost je chránit.
Napřed si pořídis legálního manžela a jestli te ma opravdu rad a váží si te jako ženy, tak přijde k tvým rodičům s kytkou a požádá o tvoji ruku. Obe rodiny se setkají a seznámí při svatbě. Tak to dělají slušní lidé. Ale komunisti vytvořili povl. Vytvořili skupinu lidi, kterým na sobě nezáleží.Nemaji sebevědomí. Nevzbuzuji respekt. Jsou na dolním okraji společnosti.
Jestli jsi pro nej jen holka do postele a vůbec si te neváží, ignoruje tvé rodiče a jejich oficiální souhlas, pak te později velmi lehce opustí. Jsi jen milenka. Nemáš žádný statut. Jestli jsi ochotna žít s nim na hromadce, žádnou úctu si ani nezasloužís. Žádnou nevzbuzujes. Od nikoho. A nebudeš ji mít. Jsi chudák.
Setkas se s lidmi a představis se: Ja jsem Marie a tohle je můj milenec Honza...

Az tvoje děti povyrostou, budou cestovat, rozhlednou se po světě a budou se za tebe velice stydět. Všude ve světě budou muset říci - naše máma nás měla s milencem. Ani mu nestala za to, aby si ji vzal.

TY OPRAVDU MUSÍŠ BĚHAT PO ÚŘADECH A SNAŽIT SE MÍT STEJNE JMÉNO JAKO MILENEC A JEHO DĚTI? Kdyby si te vážil, tak by to nebylo třeba.

Zpet k těm cernoskam. Kdyz nechtějí pracovat a chtějí podporu na děti od státu, pořídí si několik děti s několika milenci. Je to totéž, co děláš ty. Jeden milenec, nebo dva; nebo nový milenec dvakrát za rok...
Kdyz si nevazis sama sebe, NIKDO SI TE NEMŮŽE VÁŽIT.

kaisermil
9. led 2022

@eyjey Mas to všechno úplne zmatené. A absolutně žádnou sebeuctu či seberespekt. Začni konečně myslet mozkem, ne vaginou.
Rodina je právní jednotka k ochraně děti. Je to základ státu. Přestaň běhat po matrikach a snažit se vytvořit nějakou “pseudorodinu” změnami příjmení. Postarejbse konečně o svoje děti, nebo te budou vinit, ze jsi je měla s milencem. Pokud si te tvůj milenec ABSOLUTNĚ NEVÁŽÍ, pokorně ho ho popros, aby kvůli dětem koupil kytku a šel Tvoje rodiče požádat o ruku. Udělejte co je správně. Bez toho Česko nemůže vstoupit do Evropy.

pampeliska1313
9. led 2022

@kaisermil proboha.🙂)

michaela666
9. led 2022

@kaisermil Ty budeš troll nebo trotl. 🤦😃 Česko v Evropě je už pěkně dlouho.

kaisermil
9. led 2022

@laska.nezna.hranic Bozi prostoto.
Takove strašně sobectví.
Mysli na děti aspon ty kdyz uz tvůj milenec nema kousek rozumu, slušnosti či respektu.
Vůbec mu nestojím za to, aby šel tvoje rodiče požádat o ruku.
Žádný respekt k nim, žádný k tobě, žádný k dětem. Cos to vybrala za otce svých děti?
A ten disrespect bude jen horší, věř mi.

laja64
autor
9. led 2022

@kaisermil hej v klidečku jo, nerozčiluj se..už jsme to přehodnotili oba. 20.8.2022 máme svatbu 🤣🤣🤣 Jinak jsem si to příjmení před cca 5 lety stejně změnit úředně nechala. Takže už X let se jmenujeme stejně, svatba bude ale až letos. A to jen kvůli tomu papíru. Ať je to úředně jak to má být.

kaisermil
10. led 2022

@kessiezostravy Kdyz si změníš příjmení, tak budes mít nove a jine příjmení. To je logické. Tvůj řidičák či maturitní vysvědčení budou na to staré příjmení. Budes muset závit chodit po matrikach. Nedostaneš se dlouho ke svému bankovními účtu. Nesmí používat ilegální kreditku....

laska.nezna.hranic
21. bře 2022

@kaisermil - co to meleš?