Chtěla bych synovi změnit příjmení, jak postupovat?

eva89pouzarova
9. dub 2015

Mám 3,5 letého syna,s jeho otcem už nežijeme ve společné domácnosti, má jeho příjmení a chtěla bych aby měl příjmení mého ninějšího přítele, narodil se nám chlapeček a časem se chceme vzít a chtělibychom mít všeci jedno příjmení , stejné. Ale asi bude problém, otec stím asi nebude souhlasit,jak se dá postupovat nebo jak to je. 😒

pisisvori
9. dub 2015

Ano otec s tím musí souhlasit, že je to v zájmu dítěte. Jde se na matriku a tam se podepíše papír.

anatanka
9. dub 2015

Souhlas otce je bohuzel nutny. Muzes zkusit zazadat s oduvodnenim, ze jste ted nova rodina a syn se tim padem citi odstrceny vzhledem k jinemu prijmeni, ale pokud se s otcem styka, tak si myslim, ze spis neuspejes...

kikimaruska
9. dub 2015

Řešili jsme stejnou situaci, nyní jsem vdaná s novým manželem, máme spolu dítko. My 3 se jmenujeme stejně a starší syn jinak. Souhlas otce je nutný, pouze ve vyjmečných případech může rozhodnout soud, kdy to schválí i bez souhlasu otce, ale to jsou extrémy (otec se nestará, je to kriminálník, neplatí výživné, příp.domácí násilí atp). Pokud je vztah otce s dítětem v pořádku, otec se zajímá a platí a řekne NE, tak smůla. Má právo spolurozhodovat stejně jako ty, ikdyž je ve tvé péči.

tifanyt
9. dub 2015

Osobní zkušenost nemám, ale logika mi napovídá, že souhlas nutný bude.
Neznám vaše vztahy, ale nepřijde my úplně v pořádku, aby se příjmení dítěte měnilo podle toho s jakým přítelem maminka zrovna žije...
Stejně jako mi nepřijde správné obcházet otce dítěte, který se stará, platí a jeví zájem. Brát mu jeho příjmení mi pak přijde sprosté...
Ale jak jsem psala-to záleží na vztazích. Jsou otcové, co se nestarají, nezajímají...to je pak jiná. Ale mezi dítě a otce by se neměla stavět nějaká osobní nevraživost mezi rodiči...

toga25
9. dub 2015

Musím souhlasit s @tifanyt
Záleží samozřejmě na vztazích, ale taky mi nepřijde fér a v pořádku, aby se dítě jmenovalo jinak jen proto, že bude vypadat blbě, když vy budete mít jedno příjmení a ono jiné.
Má jiné, ptž má taky jiného otce. Pokud se samozřejmě nestará, nejeví zájem, tak ano, ale jinak ne. Je to tvé a jeho dítě ne tvoje a tvého nového partnera.
Zkus si představit (pokud tam teda vztah tatínek-dítě funguje), že tvůj ex by si bral jinou ženu a vzal si její příjmení a chtěl by podle ní přejmenovat i vaše dítě. Souhlasila bys? Myslím, že asi ne a krajně by se ti to nelíbilo. Aao asi to bude vypadat blbě, že vy tři budete mít jedno příjmení a tvůj syn jiné, ale je třeba to dítěti vysvětlit, že má prostě jiného tatínka a tak má jeho jméno.

Tohle bych opravdu zvážila, mojeho chlapa se na toto přesně zeptala jeho ex, kdyby do budoucna čistě hypoteticky se vdala, jestli by mu vadilo, kdyby měl i jejich syn příjmení podle nového ,,tatínka" Myslím že úplně po právu ji slušně poslal do pr...e s tím, že na to at zapomene tak rychle jak na to přišla, že je on jeho otec a že k tomu ji nikdy nesvolí... Podotýkám, že můj chlap se řádně stará, řádně platí i nad rámec povinností. Už tak není spokojený s tím, že má dítě příjmení po matce a ne po něm.

Víš ono se manželství nedejbože podařit nemusí a za třeba 5 let s jiným přítelem budeš řešit zase to samé? 😒 😒 No nevím, promysli to a pokud máte relativně dobré vztahy tak nedělej zbytečně zlou krev. Nezáleží jaké má dítko jméno, ale jak se k němu kdo chová 🙂

jjaanca
9. dub 2015

Taky by se mi líbilo kdyby se dcera jmenovala v budoucnu stejně jako my. Sice má jiného tatínka který se "stará", ale vidí se jednou za 14 dní o víkendu, a občas ve všední den po škole. Opravdu rodina jsme dohromady s novým partnerem. Když je nemocná není se svým otcem, ale s nevlastním, vodění do školy a všední starosti řeší s námi, žije s námi..... její rodina jsme my a je smutné že se nejspíš nebude moci jmenovat jako my, kvůli egu svého otce. To pro toga25 a tifanyt

stekkna
16. dub 2015

Ano, musí souhlasit. Nedivila bych se kdyby nesouhlasil. Také bych nesouhlasila. Je to pěkná hovadina. Za dva roky bude třeba nový chlap a co pak? Zase budete měnit? Co když syn bude chtít mít příjmení po otci? Co když se s vaším novým manželem nebude snášet?...... Představte si tu situaci obráceně. Já bych teda manžela asi uškrtila kdyby chtěl mým dětem změnit jméno

katka_mel
16. dub 2015

Tak nevím, jestli dají příjmení po přítelovi, to se zkuste zeptat na matrice. Kdyby jste byli manželé, tak to by šlo, ale musel by s tím písemně souhlasit otec.