• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Dokáže stát pomoci matce samoživitelce? Na co mám nárok?

29. ledna 2014 
Ahoj holky.
Mám takový delikátní dotaz. I když asi žádná novinka a ani žádná perlička. Ale určitě se každá z vás dostala do situace, kdy prostě nebylo na výběr a bylo to buď a nebo. Omlouvám se, že začínám svůj dotaz menším ospravedlněním - ačkoliv nemusím. Ale byla bych ráda, aby puzzle do sebe alespoň trochu zapadaly a aby celý dotaz nepůsobil jako našlápnutí na ždímačku sociálních dávek.
Zdravotní stav je stabilní jak dětská houpačka. A mě před dvěma roky dalo to vlastní nůž na krk. Ačkoliv jsem mladší ročník a člověk by tedy předpokládal, že problémy nebudou, vlastní orgány mne postavily do situace "buď a nebo". Nebylo to jen jedno buď a ani jedno nebo. Jednalo se o školu, o práci, o zdraví a ve finále i o reálnou šanci poslední jízdenky stát se někdy v životě matkou. Lékař přišel se stejnou nabídkou řešení "buď a nebo" ... a ač rozhodnutí bylo vcelku rychlé a skálopevné, cíl již tak dosažitelný nebyl. Každopádně se podařilo, jsem v 7.měsíci těhotenství a holčička se má čile k světu. Jsem doma na rizikovém těhotenství, pobírám nemocenskou. Na mateřskou nemám ze zákona nárok, jelikož jsme v zaměstnání byla pouze dva měsíce. Jak se říká, člověk asi nemůže mít všechno. Chytil šanci za pačesy a drží s tím, že někde musí být rovnováha a strádání teda přijde ze strany finanční.
Mám sice skvělou maminku, která mi pomáhá jak jen může. Ale furt se snažím být nějak soběstačná a vyjít ze svých úspor s tím, že pak drobnými pracemi si snad uškudlím na základní potřeby. S partnerem počítat nemohu. Jelikož je sám v existenčních problémech, od kterých ho dostaly nezaplacené faktury (odběratelé nezaplatili jemu)- v řádech set tisíc, je to pro něj likvidační a tak se snaží stále oddělovat mě a sebe jako samostatnou jednotku, aby mi ještě nepřitížil. Proto odjíždí do zahraničí za prací, nedokáže se vyrovnat s pocitem, že není schopen finančně podpořit partnerku, natož vlastní dítě.
Zajímalo by mne proto, zda stát dokáže v tomto nějak matce samoživitelce pomoci. Samozřejmě počítám s tím, že po "mateřské" nastoupím do práce a z daní státu vše vrátím :slight_smile:. A určitě i s úroky. Můj plat (bez odvodů) byl 25 000 Kč, nyní pobírám něco mezi 12-13 500 Kč měsíčně. Co jsem se tak dočetla, tak nemocenská mi končí po šestinedělí a pak přecházím na rodičovský příspěvek. Chápu-li to dobře, odpadne mi nemocenská a dostanu pouze 7800 (tuším, že to tak nějak je) po dobu 9 měsíců života dítěte a dále 3400 po dobu dalších 3 let, kdy bych měla být s malou doma. Na porodné evidentně nárok nemám, jako samoživitelka by to bylo do nějakých 11 700 něco, jako rodina do 18600 (za poslední 4 měsíce před porodem). To, že faktury ale nedostal partner uhrazené, nikoho nezajímá (je OSVĆ) a tedy jsou již zahrnuty v účetnictví, kdy si stát přesto z nich nárokuje odvody.
Tedy, sečteno podtrženo, kromě necelých 8000 nemám jako prvorodička a matka samoživitelka nárok? S pobytem u matky, která ke mne nemá žádnou finanční povinnost. Omlouvám se, pokud se můj dotaz někoho dotkl. Hezký den všem.
27. led 2014 ve 14:53  • Odpověz  •  To se mi líbí
Máš nárok na výživné od otce dítka jak na dítě, tak po dobu 2 let i na sebe. A jinak díky té neschopence si můžeš volit rodičák až do 7600,- měsíčně, takže ti to po těch 9 měsících nemusí klesnout. Na nic jiného nárok nemáš, možná pokud nemá matka moc vysoký plat, tak by vám mohl vyjít příspěvek na bydlení.
27. led 2014 v 18:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj, zkus se zeptat v poradně odborníků. Občas tady hledám odpovědi, tyhle věci se pořád mění.
http://poradna.aktualne.centrum.cz/rubrika/socialni-davky/rodicovsky-prispevek/
Držím palce.
29. led 2014 v 17:02  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek