Dostanem RP v ČR, ak som Slovenka a budem nezamestnaná?

martinahost
28. lis 2012

Ahojte mamičky, prepačte ak tu už taka tema je ale chcela by som sa informovat a poradit ak niekto mate taku skusenost. Žijeme v ČR a mame jedno dieta, ked som si na nu žiadala RP tak nebol žiaden problem pretože som bola zamestnanana, len som musela doložit papier od zamestnavatela že pracovni pomer stale trva. No vtedi pred troma rokmi mi vraveli že ak by som bola nezamestnana tak nemam narok na RP tu v ČR, ale že by to mohol žiadat manžel na svoje meno.
Od vtedi už sice prešiel nejaky čas, tak by som chcela vediet ako to vlastne je. Nečakame druhe, ani zatial neplanujeme, ale začala som sa o to zaojimat pretože o dve mesiace mi konči na dcerku RP ja budem nezamestnana a tak ma napadlo že ako by to bolo keby sme mali druhe miminko, tak či by som mala nejaky narok na RP, alebo ak by sa to napisalo na manžela tak by musel byt manžel doma? A ak by som bola tehotna a nezamestnana tak dostala by som počas tehotenstva nejake peniaze, marodku a tak od štatu. Chcela by som ist niekam do prace, ale ak nič nenajdem tak by som aj šla na matrsku, ale neviem či by sa mi to vyplatilo. Zamestnana som aj teraz, ale aj keby som do konca RP stihla otehotneit a šla na marodku tak by ma určite aj tak prepustili pretože to je agentura a nie firma.Ked sa narodila dcerka tak som dokonca musela poslat čestne prehlasenie zamestnavatelovi že do jej troch rokov chcem ostat zamestnana, ak by som to neposlala tak by ma prepustili už vtedi. Neviem čo mam robit, bojim sa že si nenajdem pracu v dnešnej dobe a bez penazi ostat nemožem. Dakujem a budem rada za nejaku radu.

aannidze
28. lis 2012

Ahoj, zavolaj si na Cesku spravu socialneho zabezpecenia 840 406 040 tam ti presne povedia, ake podmienky musis splnat, aby si mala narok na materku, a o rodicovsky prispevok ti poradia na urade prace-myslim, ze tam ziskas najaktualnejsie info 🙂