Jiné příjmení dětí než matky. Co vás k takovému rozhodnutí vedlo?

magdalenabarsva
10. srp 2023

Ahoj holky, díky zaměstnání jsem zjistila, že hodně maminek pojmenuje své dítě dle příjmení otce a neplánují se sezdat (případně dítěti nahlásí i jiné trvalé bydliště než mají ony). V budoucnu s tím má maminka jen problémy- musí dokládat rodný list, aby byla jako matka ověřena. Bohužel se nemohu těchto matek v práci zeptat co je k tomu vede a mimo práci jsem se s takovým postojem nesetkala. Pouze v případě, že se matka o dítě neplánovala starat. Setkali jste se s tím? Případně co vás k takovému rozhodnutí vedlo? Už mi to 5 let vrtá hlavou...

xxx3d
10. srp 2023

máme v rodině,
nechtěla se vdávat těhotná a pak... nějak plynul čas, dětem je deset a svatba v plánu není... 🙂

gdpr
10. srp 2023

Moje deti maju iné priezvisko nikto nikdy nič nekomentoval ani sa nepýtal 😂 co sa tyka rodného listu ten napr pri vybavovaní pasu, pri zápise do skolky som musela dokladovať bez ohľadu na moje priezvisko ale inde nikto len kvoli inému priezvisku nechcel nič navyše a ani si neviem predstaviť situáciu kde by to potrebovali takto overovať dokonca ani na letisku ani v zahraničí nás nikdy nikto kvôli tomu neriešil, to ze dieťa ma rovnaké priezvisko neznamená, že dospelá osoba, ktora je s ním musí byť rodič môže to byť ktokoľvek z rodiny. 😂 A dala som im po ich otcovi lebo tak sme sa s partnerom dohodli nie je za tým nič závratné iba dohoda.

alice180
10. srp 2023

@magdalenabarsva jako setkala si se s tím pouze v případě, že matka dala příjmení otce dítěti, jen když se o něj nechtěla starat ? Jako vážně ?!

xxx3d
10. srp 2023

@alice180 je to trochu zvláštní formulace, taky mě zajímá jak to autorka myslela 🙂

alice180
10. srp 2023

@alice180 já nevím, ale je to úplně běžná věc, ne ? Já z nám plno ženských, který to tak měly a svatbu měly třeba až déle. Já jsem teda taky nikdy problém neměla dokazovat to je moje dítě. Jediný, co tak při objednávání k doktoru, že řeknu své příjmení a následně máma od... Nevim co mě vedlo k tomu své dítě pojmenovat po jeho otci, nikdy mi to hlavou nevralo a překvapuje mě, že to někomu hlavou vrtá a ještě pět let

jaja01k
10. srp 2023

Mám takových případů v okolí hodně, ale nevím o tom, že by s tím někdy ty matky měly nějaké problémy, že by musely někde dokládat rodný list. Já mám stejné příjmení jako děti a nepamatuju se, že by někdy někdo zkoumal, jak se jmenuju a jestli jsem skutečně matka svých dětí. Když například jdu s dítětem k lékaři, tak se na moje jméno nikdo neptá, moje doklady vidět nechtějí.
Jinak co k tomu ty ženy vede, že dají příjmení po otci, to netuším, já bych to neudělala.

veruuu_kubesovic
10. srp 2023

Mám takových děti v okolí několik a vůbec mě to teda netrápí 🤷‍♀️ hold pro někoho není svatba důležitá...
Já taky první otěhotněla a až potom jsme se brali, nijak mi teda nevadilo, že se jmenuji jinak než dcera, když mi všude říkali jejím příjmením a rodný list jsem nikde nedokládala 🤔🤔🤔
A jinak dceři jsem dala příjmení po příteli, přišlo mi to úplně normální, žili jsme spolu a ač bylo dítě trochu neplanované tak co už 🤷‍♀️ a ano byla jsem si vědoma toho, že mě může opustit a budu mít jiné příjmení než dcera, to mi však ani svatbou a společným příjmením nemůže nikdo zarucit...

veruuu_kubesovic
10. srp 2023

@alice180 přesně 👌 mě spíš zaráží, že to má někdo neustale potřebu řešit...
No tak bych měla jiné příjmení než dcera, kdybychom se rozešli...No a? To by snad byl můj problém, co je do toho ostatním...

emillyhk
10. srp 2023

V mém okolí se většinou děti jmenují po otci, protože slíbil (nebo v to aspoň dotyčná doufala), že jednou bude svatba. Zhruba v polovině případů na to nedojde, protože se ti dva už rozešli. Ale ono by to bylo přeci stejné, kdyby se manželé rozvedli a žena se vrátila k rodnému příjmení nebo se znovu vdala - taky by se jmenovala jinak než její děti. Jiné trvalé bydliště se poslední dobou hodně dává kvůli spádovosti mateřských a základních škol. Takže i když si o tom myslím svoje, není to nic nepochopitelného. Matku, která by dala příjmení po otci a už v té době plánovala, že se o dítě starat nechce/nebude, ve svém okolí nemám.

sinicka
10. srp 2023

Státní instituce snad mají přístup do CRO, tam pak není potřeba dokládat rodný list. Nesetkala jsem se s tím, že matka s odlišným příjmením musí dokládat rodný list jinde, než matka se stejným. V jaké situaci?

Syn má jiné příjmení než zbytek - já se znovu vdala a máme s manželem další děti. Syna jsem dala po jeho otci, který se na poslední chvíli chtěl nechat zapsat do rodného listu. Následně jsme se stejně rozešli a příjmení jsem už bohužel nevysoudila. Je mi to jedno, jen kluk se chce jmenovat jak my…
Popravdě ani by mě nějak nenapadlo dávat svoje dívčí, protože je blbý :D proč do toho někdo vůbec šťourá? Tohle je stejný, jak když se děti ve škole někomu posmívají za jméno - děti by to nikdy nenapadlo, za to jejich rodiče ano…

krisstina93
10. srp 2023

Oba synové měli příjmení po otci, nestihli jsme svatbu před detma, vzali jsme se, když mladšímu synovi byly 2 roky. Nějak mě to teda netrapilo, zas tak často jsem nikde nemusela ověřovat, ze jsem jejich matka, aby mě to obtěžovalo. Stejně sem do budoucna plánovala svatbu a bylo s tím min papirovani, než kdybych jim nechala příjmení po sobě a pak to po svatbě měnila cele rodině.

alice180
10. srp 2023

@alice180 taky by mě zajímalo, jak víš, že se neplánují sezdat ?

jirovapa
10. srp 2023

@magdalenabarsva taky jsem měla prvně dvě děti a potom svatbu, nakonec ještě jednoho prcka. Nevidím v tom nic divného 🙂. U lékaře mi stejně říkala sestřička příjmením dětí (po otci), i když jsem byla svobodná a nijak mi to nevadilo. Jsem jejich máma a nevím proč bych se před někým měla obhajovat jaké mám příjmení. Znám spoustu maminek co to mají podobně. Třeba kamarádky přítel jí opustil, když byla těhotná s druhým dítětem. Do dnes (už je to 7 let) má svoje příjmení a děti mají příjmení po otci. A je to skvělá máma, takže to není tím, že by se o ně nechtěla starat.

magdalenabarsva
autor
10. srp 2023

@alice180 no vzhledem k tomu, že odešla bez dítěte za cizím chlapem jsem si tohle vydedukovala. Jiný důvod proč mě nenapadl a říkala jsem si, že to plánovala..

magdalenabarsva
autor
10. srp 2023

@alice180 jako máma mám pro své děti stejné bydlení a jméno. Takže místo rodiny Nováků jsou to Novákovi a Opatrná? Vůbec bych si neřekla, že k nim dlouhodobě ta dotyčná patří.

ai30
10. srp 2023

@magdalenabarsva Moje deti maji jine prijmeni nez ja a teda rodny list 'abych byla jako matka overena' jsem za 7 let jeste nikde nepotrebovala. Co to byla prosim za situace, kdy to bylo potreba?

magdalenabarsva
autor
10. srp 2023

@krisstina93 jojo, to chápu, ale když se neberou a pak si ženská po x letech jen změní příjmení mě dost zarazilo. Říkala jsem si, co jí k tomu tehdy vedlo. Zjevně potřebu patřit do rodiny a nebýt to jen Novákovi a Opatrná měla velkou..

magdalenabarsva
autor
10. srp 2023

@sinicka jen mě to zajímá, nešťourám. Stejně jako je přece normální zajímat se o názory druhých, ne?

magdalenabarsva
autor
10. srp 2023

@emillyhk tohle se týká těch, kteří přihlašují dítěti trvalé bydliště na úřadě. Ale i tak, bydlení je přece společné...

sinicka
10. srp 2023

@magdalenabarsva a kde teda matka s odlišným příjmením dokládá RL dítěte, kde matka se stejným nemusi?

magdalenabarsva
autor
10. srp 2023

@veruuu_kubesovic pokud ti vadí, že je někomu něco do tvé situace, tak se k tomu jednoduše nevyjadřuj 🙂

magdalenabarsva
autor
10. srp 2023

@sinicka požadavek na RL mají zpravidla soukromé instituce (banky, pojišťovny, zaměstnavatel ). Míst bude hodně, ale my se jmenujeme všichni stejně.

ai30
10. srp 2023

@magdalenabarsva U pojistovny ani zamestnavatele jsem to nikdy nepotrebovala, bankovni ucet moje deti nemaji. Neboj, ta situace neni tak kriticka, jak si myslis.

emillyhk
10. srp 2023

@magdalenabarsva Aha, tak TP na úřadě mě napadá opravdu jen kvůli spádovosti MŠ 🤷‍♀️ Ale tak lidé jsou různí, no...

sinicka
10. srp 2023

Po mně nikdo nic z výše uvedených nechtěl nic navíc, než u děti se stejným príjmenim 🤷🏼‍♀️

daisy95
10. srp 2023

Deti maji prijmeni po otci, svatbu neplanujeme a svete divse nikdy po me nikdo dokazovat nechtel ze deti patri ke me ani banka.. ani pojistovna.. ani doktor, na letisti.. ne nikdy nic😃😃 po nekom prijmeni dostat musi a me je uprimne uplne jedno jestli ma moje dite prijmeni X a nebo Y .. a starat sem o se o ne teda planovala a planuju nadale.. to je zase nazor za bludistaka 🙂🙂🙂🙂

magdalenabarsva
autor
10. srp 2023

@ai30 něříkám, že je kritická :D jen si pak tatínek vezme jinou děvčicu a mají dítě ve střídavce a jmenují se Novákovi, tak pak když člověk ví, že v domě bydlí manželé a dítě se stejným příjmením tak ta biogická s jiným příjmením máma nevzbuzuje důvěru. A nepatří k nim. Hlavně by mě nenapadlo, že dotyčná že ta co má stejné příjmení není její nebo jeho máma. Říkám si, že je to jakobych já se dotazovala na děcko souseda..

magdalenabarsva
autor
10. srp 2023

@daisy95 a jaký názor jste z mého dotazu vydedukovala? Kdybych na to nějaký názor měla a napadlo mě, co se honí v hlavě takové ženě neptala bych se 🙂

veruuu_kubesovic
10. srp 2023

@magdalenabarsva je smutné, že máš natolik nudný život, že musíš řešit nesmysly...
Každá z nás hold nemusí mít první svatbu a pak děti, hold to máme třeba naopak🤷‍♀️ a komu to vadí? Jedine tobě...
Pořád jsem se nedozvěděla, kde bych ten rodný list měla ukazovat??? Nikdo ho po mě nikdy nechtěl, na zvonku jsme měli napsáno příjmení moje + pritelovo než jsme se vzali...nikdo to neřešil...a i kdyby? Co je komu potom 🤷‍♀️🤦‍♀️
Stejně jako jsem porodila a najednou jsme byli rodina XXXXXXXX a co? Já nikdy na svém rodném příjmení nelpela a vůbec mě to netizilo, že se jmenuju příjmením jinak...
Řeší to všichni ostatní, kdo to udělali nejspravneji jak mohli, ovšem ani první svatba a potom dítě ještě neznaci lásku na 100let...

veruuu_kubesovic
10. srp 2023

@magdalenabarsva a můžu se vyjadřovat jak chci...