Jiné příjmení dětí než matky. Co vás k takovému rozhodnutí vedlo?

magdalenabarsva
10. srp 2023

Ahoj holky, díky zaměstnání jsem zjistila, že hodně maminek pojmenuje své dítě dle příjmení otce a neplánují se sezdat (případně dítěti nahlásí i jiné trvalé bydliště než mají ony). V budoucnu s tím má maminka jen problémy- musí dokládat rodný list, aby byla jako matka ověřena. Bohužel se nemohu těchto matek v práci zeptat co je k tomu vede a mimo práci jsem se s takovým postojem nesetkala. Pouze v případě, že se matka o dítě neplánovala starat. Setkali jste se s tím? Případně co vás k takovému rozhodnutí vedlo? Už mi to 5 let vrtá hlavou...

daisy95
10. srp 2023

@magdalenabarsva tak urcite mas podlozeny to ze se ta konkretni maminka o dite planovala uz predem nestarat a tak vyspekulovala aby nemela s ditetem ani spolecne prijmeni..to je teda fakt a ne pouze tvuj nazor? Mimo praci si se s takovym postojem nesetkala.. ale holek v praci se na to nemuzes zeptat.. tak predpokladam ze sis to asi jako svuj nazor utvorila sama teda 🙂

alice180
10. srp 2023

@magdalenabarsva já se zeptám znovu, jak víš, že se nevezmou. Jako ono to trochu potom všem vyznívá jako dehonestace, sorry - znám jen jediný případ, kdy se ženská nechtěla starat, ta ženská k nim nepatří?

mama_mila
10. srp 2023

Setkávám se s tím, někdo má svatbu po dítěti/dětech, někdo ne. Neznám žádnou matku, která by nebyla sezdaná a měla dítě pojmenované po sobě. Já osobně jsem chtěla svatbu před tím, než budeme mít děti, já i děti máme manželovo příjmení. Pro mě je tohle "to správné", jinak by mi to vadilo. Kdybych náhodou otěhotněla před svatbou, tak by to bylo na domluvě, buď bychom se vzali v těhotenství (to spíš) nebo by mělo dítě moje příjmení. Ale to je moje věc, jak to mají ostatní, to je věc zase jejich, mně je to celkem fuk 😄

magdalenabarsva
autor
10. srp 2023

@veruuu_kubesovic nevadí mi to, nenapsala jsem ani slovo o tom, že mi něco vadí. Netvrdím, že svatba musí přijít jako první, nikomu nic nevymlouvám ani nechci vyvrátit. Jen mě to zajímá. Tebe věci nezajímají?

magdalenabarsva
autor
10. srp 2023

@alice180 a patří když od nich odešla? Nesetkávám se s tím, že by se brali ani po letech, spíš že táta s nimi pak přestal bydlet atd...

alice180
10. srp 2023

@magdalenabarsva ,,Ahoj holky, díky zaměstnání jsem zjistila, že hodně maminek pojmenuje své dítě dle příjmení otce a neplánují se sezdat" ?
Na tohle se ptám, když teda nemáš možnost se těch matek zeptat, co je k tomu vede, tak jak víš, že nemají v planu se vzít ?

magdalenabarsva
autor
10. srp 2023

@alice180 nebylo by tu tolik dětí ve škole/školce s jiným příjmením

ai30
10. srp 2023

@magdalenabarsva Nevim no, mne neprijde, ze abych patrila ke svym detem, musim mit stejne jmeno. Patri ke mne, navzdycky.
Taky ta situace, ze bych se nekde na sve deti vyptavala sousedu, ktere neznam, teda jeste uplne nenastala.. 🤣🤣

ai30
10. srp 2023

@magdalenabarsva A jeste k tomu scenari, kdyz maji deti stejne prijmeni jako matka, ale nova devcica ma taky stejne prijmeni, tak si ti sousedi nemysli, ze devcica je jejich matka? Kdyz tu pravou mamu podle tveho scenare vubec neznaji?
Nebo kdyz se jmenuju Svobodova, tak se muzu automaticky vyptavat cizich lidi na deti, ktere se taky jmenujou Svoboda/Svobodova?
Chudaci imaginarni sousedi! Jak se v tom maji vyznat! 😆

sinicka
10. srp 2023

Já vůbec nevim, jaky prijmeni maj děcka ve školce, natož jejich rodiče. Znám tak 2? 🤷🏼‍♀️

alice180
10. srp 2023

@magdalenabarsva a to víš jak ? Počty dětí ve školkách a školách s jiným příjmením než mají jejich matky ?

daasqua
10. srp 2023

Ona je teď jina doba než dříve. Dříve prostě byla často svatba stůj co stůj před narozením dítěte (pokud otec nezdrhl). Teď se to neřeší. Obecně lidi teď všechno méně řeší než předtím, jsou víc free. V mém okolí cca 60 % lidí mělo děti před svatbou. Z těch 60 % se pak později polovina sesdala, polovina ne. Já to chtěla tradičně, napřed svatba, pak děti. Známá měla dceru pojmenovanou po sobě, za půl roku byla svatba, tak se pak všichni přejmenovali. Líbil se mi citát "Když jsem Nováková, tak ze mě Dvořák nevyleze". Ale lidi to teď mají často jinak. Já se s tím setkávám tak často, že mi to divné nepřijde.

j.a.n.i
10. srp 2023

@sinicka Asi tak, u mě cca 4 roky okolí ani netušilo, že se jmenuji jinak než děti, žádný problém v tom nevidím.

podaji
10. srp 2023

Tvl to je zase dotaz🙈 nikdy jsem s tim nemela sebemensi problem. Jako nejake prokazovani RL? V cem zijes? Synove 7 a 5 maji prijmeni po otci, bohuzel si me nechtel vzit, nakonec jsme se rozesli. A ted se jako naseru a prejmenuju deti? Tata je to skvělý, kluci proste vedi proc se jmenuji tak jak se jmenuji. Ja jsem s tim v poho. Prijmeni jsem chtela po otci, je to taky rodic, meli jsme se radi. To ze to krachlo...nejsme partnery, ale zustavame rodici.

marimanta
10. srp 2023

@magdalenabarsva biologická máma s odlišným příjmením nevzbuzuje důvěru? V kom? A proč ty řešíš cizí jména? Několik let jsem byla ve školství a zažila opravdu smutné případy....a ani jeden nesouvisel s odlišným příjmení....
Zrovna tuhle jsem dětem zakládala účty a chtěli po mně rodné listy. A vůbec v tu chvíli netušili, jestli jsem vdaná, svobodná, rozvedená nebo vdova. Myslím, že i ve školce chtěli rl, ale ani tam neříkali, že se to týká jen těch s jiným příjmením... prostě to, že by jinak se jmenující máma, musela všude možně dokládat rodný list, je ultra blbost.
Paradoxně mám dlouhodobě pocit, že tohle nejvíc řeší vdané ženy nebo ty, co pojmenovaly dítě po sobě... a často taky čtu, že ta různá příjmení přináší plno problémů. Ale nikdy mi nikdo nevysvětlil jakých...?

nikkigingerbread
10. srp 2023

Prosím tě co to tady plácáš? Vyjadřuji se k diskuzím úplně minimálně, ale ty jsi mě teda zvedla ze židle :D Dcera má jméno po svém otci, mém partnerovi. Líbí se mi prostě více jeho než to moje. Sezdaní nejsme a ani to neplánujeme. A představ si, že ani přesto nejsme o nic míň rodina, než ti co mají stejné příjmení. Bydlíme spolu, ale bydliště máme ještě každý u svých rodičů, dcera u mých rodičů. A? Představ si, že ani kvůli tomuhle nejsme o nic míň rodina, než ti co bydlí ‘oficiálně’ pod jednou střechou. Že máme na zvonku Novákovi a Opatrná? O to jsem míň máma a určitě plánuji utéct a nestarat se o dceru? Panebože. Mlčeti zlato, opravdu. Jo a RL po mně zatím nikdo nechtěl.

alice180
10. srp 2023

Pravděpodobně měl tenhle dotaz jediný cíl - rozčílit !

j.a.n.i
10. srp 2023

@nikkigingerbread Hele a když nemame zvonek, to jsme asi minimálně bezdomovci 😁

kristyn86
10. srp 2023

Nevim,co delas za praci. Ja delam soc.davky a predstav si,ze rodne listy deti nam musi predkladat vsichni,at maji stejne prijmeni jako rodice nebo ne. Proste to je dojlad o tom,kdy se dite narodilo a kdo jsou rodice. A reknu ti,ze kdyz rodice nejsou sezdani,tak jakmile je v rodnem liste otec ditete,tak v 80% pripadu se deti jmenuji prijmenim po otci. Stejne prijmeni jako matka maji deti sezdanych rodicu mebo naopak matek,ktere nemaji otce ditete zapsaneho v rodnem liste,tudiz ani jine prijmeni dat nemohli. Tak jsme asi obe z jineho sveta. A lidi,vcetne deti,co maji trvaly pobyt na ohlasovne uradu znam tisice. Jsou to lide,kteri prevazne ziji na ubytovnach,casto se stehuji atd...a predstav si,ze nejde,ze ty se dojdes prihlasit trvale bydliste na urad. On te na ten urad nekdo musi odhlasit. Byva to majitel bytu,kde uz dani lide nebydli nebo treba rodina daneho cloveka...

nikkigingerbread
10. srp 2023

@j.a.n.i no tak to je konec, volám radši sociálku, připrav si RL a zprávu z porodnice.

95newmommy2020
10. srp 2023

Já to nechápu, mě by bylo trapně třeba ve školce nebo u doktora nebo na dovolené v hotelu. Ale já se vdávat chtěla, ještě před těhotenstvím. Nešla bych do dítěte bez sňatku. Příjmení mám svoje rodné, měnil ho manžel.

kizii
10. srp 2023

Neresim cizi zivoty 💁🏼‍♀️ Kazdeho vec jak si to zaridi..

andelka
11. srp 2023

Nikdy bych to dřív neřekla, ale i moje dvě děti ze tří mají jiné příjmení než já. 8 let jsem měla stejné jako oni a 5 let mám jiné. Kupodivu v tom problém zatím nikde nebyl. Děti rodím tedy zásadně vdaná,ale holt někdy život jde jinak než jste si plánovali.
Různá příjmení jsou z více důvodů, než že se táta a máma nevezmou.

luciejonsztova
11. srp 2023

Mě teda překvapuje kolik ženskejch dokáže, z mýho pohledu nevinnej dotaz, takhle rozčílit. Prostě to autorku jen zajímalo, protože to má jinak. 🤷‍♀️
Podle mýho názoru, ať to má každý jak chce a ja je mu to milý. Ale třeba já jsem chlapovi řekla, že až půjdu do porodnice, chci se jmenovat stejně jako on a dítě. Taky to tak mám a vlastně ani nevím proč a občas mě také překvapuje kolik lidí se nevezme a mají rovnou dítě. Né, že by to bylo špatně! Aby se tady toho zase někdo nechytl, ale, je jich opravdu více, než těch, kteří se jmenují stejně. Jestli se ptáte odkud to vím, stačí si každý týden přečíst rubriku ,,Narodili se..” v novinách. Z těch pravidelných +- narozených 10 dětí, má stejné příjmení jako maminka tak 2-3, víc ne. Takže podle mě, ať to má každý jak chce, také mě zajímalo, proč má někdo jiný názor a proč to chce někdo jinak. Ale já měla štěstí, že jsem se mohla zeptat známých a kamarádů. A nikdo mi za to nevynadal. 😁

sinicka
11. srp 2023

@luciejonsztova nevinný dotaz zní jinak než “ matky s jinym prijmenim se neplanuji o děcko starat” a “ matky s jiným příjmením jsou znevýhodněný a nikdo jim děti nevěří”. Ty taky píšeš, že se má každý jmenovat jak chce a pak se zarážíš nad tím, jak lidi mají děcka nesezdaní a ještě tady zkoumáš nějaký rubriky a jména matek :D takže asi uplně jedno ti to není

sahrazad1
11. srp 2023

Já dokládala rodné listy deti u zaměstnavatele . Ale jinak v pohodě . Mám dvě děti z předchozího vztahu - manželství - a jedno z druhého vztahu - narozené před manželstvím . Tenkrát jsem příjmení neřešila , neb mi to bylo jedno . Pouze tenkrát “ tchyně “ ( tenkrát ještě nebyla tchyně , teď uz ano ) poznamenala , po narození dítěte - ze má ode mě vnuka , ale vlastně neví , co jsem já . A tak pak prý v rodině vykladala , ze jsem maminka vnuka . Což je správně , ale nějak mě to degradovalo na nižší úroveň , proste jsem to vnímala špatně . Až po svatbě prohlásila , ze jsem jeji snacha . Tož tak . Každý to má jinak . Někomu jiné příjmení ( tzn život na psi knížku ) nevadí , a jiný má z toho malém trauma .

marimanta
11. srp 2023

@luciejonsztova v těch novinách píšou i jména matek? Viděla jsem vždy jen jména dětí...

kristyn86
11. srp 2023

@luciejonsztova Me zase pripada divne,ze zenske tlaci chlapa do svatby tim,ze vyhrozuji,ze do porodnice nepujdou s jinym jmenem...Nebo ze pokud si je nevezme,bude se dite jmenovat po ni. To jsme zase meli v rodine. Takze chlap je natlaceny do kouta a zeni se vlastne jen proto,aby byl klid. Tak hlavne,ze pak maji stejne jmeno.
V dnesni dobe to tak proste je,ze se lidi mene berou. Ale to z nich nedela mene rodinu. To preci neni jen o jmene.
Ano,me treba prijde fajn,ze se jmenujeme vsichni stejne.
Ale manzela jsem si brala z jinych duvodu nez z duvodu stejneho jmena. A nemusela jsem ho do niceho tlacit.

alice180
11. srp 2023

@luciejonsztova zase ať si každý dělá co chce, ale ....

marimanta
11. srp 2023

@luciejonsztova a teda asi žiješ ve statistické anomálii, protože dlouhodobě se mimo manželství rodí asi 50% dětí, z nich má ještě část příjmení po matce... takže pokud se u vás rodí 70-80% dětí s odlišným příjmením než má matka, buď v klidu, jinde je to lepší 😎
A nebo to není tak úplně pravda....