Jiné příjmení dětí než matky. Co vás k takovému rozhodnutí vedlo?

magdalenabarsva
10. srp 2023

Ahoj holky, díky zaměstnání jsem zjistila, že hodně maminek pojmenuje své dítě dle příjmení otce a neplánují se sezdat (případně dítěti nahlásí i jiné trvalé bydliště než mají ony). V budoucnu s tím má maminka jen problémy- musí dokládat rodný list, aby byla jako matka ověřena. Bohužel se nemohu těchto matek v práci zeptat co je k tomu vede a mimo práci jsem se s takovým postojem nesetkala. Pouze v případě, že se matka o dítě neplánovala starat. Setkali jste se s tím? Případně co vás k takovému rozhodnutí vedlo? Už mi to 5 let vrtá hlavou...

dashyyy
11. srp 2023

@mama_mila my máme takový případ v blízké rodině.. chlap řekl, že s ní bude, ale ženit se nechce, tak dala dítěti svoje příjemní, po vzájemné dohodě teda, pak se rozešli, ona se vdala, změnila příjmení a druhé a třetí dítko mají stejné jako ona a ta první holčička má vlastně stejné jen s babičkou a dědečkem, maminka má jiné příjmení, tatínek taky.. to už mi přijde trošku moc, holka v tom má maličko zmatek
Já s tím teda měla problém.. dítě přišlo dřív než svatba, která teda byla od začátku v plánu, jen jsme to nestihli a několikrát se mi u dr stalo, že nás volali synovo příjmením a já seděla a nic, prostě mi to nedošlo, že jde o nás 🤣🤣🙈

luciejonsztova
11. srp 2023

Hmm, čekala jsem, že moje odpověď nebude bez odezvy, ale tohle? 🙈🤣
Tak kde začít.. opravdu je mi srdečně jedno kdo jak se jmenuje, neřeším to, ale zajímá mě, proč to má třeba někdo jinak než já a proč to tak chce mít? Tím, ale přece nevylučuji, že je mi to jedno, jen mě to zajímá. Já jsem pouze vyjádřila svůj názor, nikoho za jeho názor nenapadám a ani neosočuji z něčeho bůhví čeho, takže to samé očekávám od druhé strany.
U nás v novinách se píše jak maminka tak dítě, předem chci upozornit, že nezkoumám rubriky kdo kde kdy se komu narodil, jak tady někdo píše, pouze každý týden čtu místní noviny a přečtu je celé. 🤷‍♀️ To už se také nesmí asi? 🤔 Žádnou statistiku si nevedu, ani nesleduju, jen mi to tak přijde a to ty noviny čtu už pěkně dlouho.
Nakonec musím zmínit to, že jsem natlačila chlapa do svatby. 🤣 Asi jo no, natlačila, on by se mnou totiž ji ak nebyl. 🤷‍♀️
No nic, zkuste být víc v klidu, vždyť absolutně o nic nejde, ať se každý jmenuje jak chce, ať si každý dělá co chce. Já se prostě budu jmenovat stejně jako chlap a pak naše narozené dítě. Nikomu tomu neubližuji, nikoho nenapadám.

luciejonsztova
11. srp 2023

@sinicka U vás speciálně musím dát odpověď, protože vy jste mě pobavila. Zkoumám rubriky narozených dětí? 🤣🤣 Nenapadlo vás, že nic nezkoumám, jen ty noviny prachobyčejně čtu? A prečtu je prostě celý? 🤷‍♀️ Včetně toho kdo umřel, inzerátů, sportu apod.
Mě udivuje, čeho je tady někdo schopnej se chytit a řešit. 🤔

alice180
11. srp 2023

@luciejonsztova dotaz konkrétně mě nerozčílil, rozčílilo mě, že zná pouze případ kdy pojmenovala ženská dítě po partnerovi když se o něj nechtěla starat. Následně další poznámka, že ta ženská do rodiny nepatří. Dotaz jako takový kdyby byl položen bez těhle odsuzujících poznámek by mě nerozčílil.

luciejonsztova
11. srp 2023

@alice180 Dobře to chápu.. zvláštně napsané. Tíhle jsem se ani nezabývala, já reagovala rovnou, na ten hlavní dotaz, ostatní jsem neřešila. Co jsem ale napsala já tak hrozného, že se do mě pustí další holky?

ai30
11. srp 2023

@luciejonsztova No protoze to zni, ze si vymyslis, abys podporila svuj argument. Aby pravidelne jen 2-3 z 10 deti meli stejne prijmeni, jako mama, je opravdu velka statisticka anomalie, asi u vas neco pridavaj do vody ;) :D

alice180
11. srp 2023

@luciejonsztova no, protože to tak nevinnej dotaz nebyl. A ty ses nad tím podivovala. Za mě osobně mi nějak naladění dohromady mě je to jedno, ale překvapuje mě, kolik lidí má dítě před svatbou, jeste když se soustředis na jména a víš zhruba kolik dětí má jiné jméno. Tomu já nerozumím, když je mi to jedno nesoustředím se na to a rozhodně bych tohle nedokázala tvrdit.

ai30
11. srp 2023

@luciejonsztova A to vymysleni je i to, co nas tak nastvalo na tom puvodnim dotazu. To tvrzeni, kolik existuje situaci, kde matka neni brana jako matka, ze se nechce starat a ty dalsi s*ance. Je mi uplne jedno, jaky ma kdo nazor, ja mam na svatby z ultimata taky svuj nazor, ale alespon netvorim tragicke scenare, kdyz se takhle nekdo vezme.

sinicka
11. srp 2023

@luciejonsztova tak když uvádím nějakou mou “podloženou” statistiku, že se 80% matek jmenuje jinak, tak to asi musím zkoumat, ne? Vem poslední troje noviny a spočítej si to.. 🙂
Ano, chceš mít pravdu a chceš být sluníčková, ale zároveň to zabíjíš těma pokryteckýma kecama :D takžeeee… tak 🙂

luciejonsztova
11. srp 2023

Abych vám řekla pravdu, já už ty vaše odpovědi nemám ani chuť číst. 🤷‍♀️ Na to je moc hezký den, mějte se krásně.

ai30
11. srp 2023

@luciejonsztova Tak sorry, ze ti to neproslo, no 😀

marimanta
11. srp 2023

@luciejonsztova taky ti můžu říct, proč to naštvalo mě. Protože ty, které s tím nemají žádnou zkušenost, pořád hlásají, jaké s tím jsou potíže a nutnosti prokazovat se rodným listem a podobné nesmysly. Ačkoli jim dokola opakujeme, že jmenovat se jinak je úplně běžné a nikdo z nás na komplikace nenarazil. Kromě subjektivních problémů (že matku osloví jménem dítěte, nebo je jí její odlišné příjmení prostě nepříjemné) mi nikdy nikdo neřekl jediný objektivní problém. V mnoha komentářích mám pocit i jistého povýšení.
Vzhledem k tomu, že mám doma pět dětí dvou různých příjmení (dokonce dvou matek a tří otců), mám bohaté zkušenosti a můžu říct jen opak - když někde nabízím prokázání svého vztahu k nebio dětem, většinou na mě koukají, jak na blázna.

j.a.n.i
11. srp 2023

@kristyn86 Tak ono zas ani to, že se jmenují stejně, že, klidně mohou být manželé a přesto se matka může jmenovat jinak. Ano, není to až tak časté, ale zas úplná vyjímka taky ne.

j.a.n.i
11. srp 2023

@luciejonsztova No, kdyby o nic nešlo, tak nevznikne takhle diskuze... A jinak pokud tedy chceš vědět možné důvody ostatních, tak já si odmítám měnit jméno, tak mi přijde fét, ať se děti jmenují po otci, ono totiž vždy platí, že matka je jistá, tak proč otci nedopřát alespoň to jméno.

j.a.n.i
11. srp 2023

@sinicka Tak ona i kdyby vzala desatery, tak nějaký místní plátek v horní dolní má stejné nulovou vypovídací hodnotu, nehledě na to, že aby něco takového mohli uvádět, tak musí mít souhlas těch matek, takže ani tam nejsou uvedeny všechny.

j.a.n.i
11. srp 2023

@marimanta No, nikdo neřekl jediný objektivní důvod z jednoho prostého důvodu - on totiž žádný není, vše je to o pocitech.

xxx3d
11. srp 2023

@magdalenabarsva pracuješ někde na úřadě?
čistě ze zajímavosti položeného dotazu.

drep
11. srp 2023

@luciejonsztova uf a já ti zkazila statistiku, jmenovala jsem se jinak než dcera a nedala jsem souhlas se zveřejněním v lokálním plátku. Rodinu dělají jiné věci než jaký písmena v občance.

barulina
11. srp 2023

@magdalenabarsva moje dcerka má příjmení po taťkovi a fakt to žádný problém to neni. Nikde fakt nemusím dokládat že jsem matka. Max na úřadech kde to je z úřední povinnosti, ne kvůli prijmeni a dokládají i sezdani rodiče

suzanna123
11. srp 2023

@kristyn86 protože lepší chlapa do chomoutu dokopat než být ta, co si ji chlap nechtěl vzít 😀 Já jsem po svatbě nikdy netoužila - naopak a docela žasnu, kolik ženských si honí triko nebo naopak má komplexy z toho, jestli si je chlap vzal nebo ne. Jak kdyby to jim nebo tomu vztahu dávalo nějakou hodnotu navíc...🙄

suzanna123
11. srp 2023

Co mě k tomu vedlo? Že jsem ke svému příjmení měla negativní vztah a nechtěla jsem ho posílat dál. Prostě jsme já a můj muž měli děti a mohly se jmenovat po mně, nebo po něm - rodiče jsme byli oba stejně, takže záleželo jen na tom, jak se domluvíme. Nemyslím, že by jeden z nás měl větší právo, aby se děti jmenovaly po něm.

daisymaminka
11. srp 2023

Setkávám se s oběma případy kolem sebe. Jsou rodiny nesezdané jak s příjmením dítěte po otci, tak s příjmením po matce. Nikdy mě nenapadlo nad tím přemýšlet. Jestli Součkovi + Novák nebo Novákovi + Součková 🤷‍♀️

magdalenabarsva
autor
14. srp 2023

@suzanna123 tady přece nejde o svatbu nebo o to kdo koho dokopal ke svatbě. Dotaz zněl, podle čeho jste vybrali příjmení jestli podle sebe nebo otce....

magdalenabarsva
autor
14. srp 2023

@j.a.n.i a ty pocity mě právě zajímají 🙂 jakože cítila jsem se blbě pojmenovat dítě po sobě. Partnerovo jméno je hezčí atd 🙂

j.a.n.i
14. srp 2023

@magdalenabarsva Tak tady netvrd, ze jsou s tim problemy a podobné bludy, problém s tim mas evidentně jen ty ve své hlavě.

g_m
14. srp 2023

Pro mě bylo stejné příjmení jedním z pilířů svatby. Jsme rodina a chci se jmenovat stejně jako můj muž i moje děti.
Jsem taky učitelka a jiné jméno matky než dítěte mi v tom akorát dělá bordel 😀

Jinak si myslím, že je to tak tady nastavené, že dítě se automaticky pojmenovává po otci. Mně osobně by to vadilo. Když jsem dělala aupair v Anglii u nesezdaného páru, tak dětem nechali obě příjmení jen s pomlčkou, což by tady asi nefungovalo.

alice180
14. srp 2023

@magdalenabarsva no upřímně, kdyby tam nebyly poznámky typu znám pouze případ, kdy matka dala otcovo příjmení, protože se o dítě nechtěla starat či ta ženská k nim nepatří, když se jmenuje jinak, tak by nenásledovaly další reakce např. zmíněné dokopani partnera partnerkou do svatby.

suzanna123
14. srp 2023

@magdalenabarsva však tahle odpověď nebyla na tebe 🙄Tvoje je níž