Jiné příjmení pro děti než matky. Jaká je vaše zkušenost?
Ahoj holky, díky zaměstnání jsem zjistila, že hodně maminek pojmenuje své dítě dle příjmení otce a neplánují se sezdat (případně dítěti nahlásí i jiné trvalé bydliště než mají ony). V budoucnu s tím má maminka jen problémy- musí dokládat rodný list, aby byla jako matka ověřena. Bohužel se nemohu těchto matek v práci zeptat co je k tomu vede a mimo práci jsem se s takovým postojem nesetkala. Pouze v případě, že se matka o dítě neplánovala starat. Setkali jste se s tím? Případně co vás k takovému rozhodnutí vedlo? Už mi to 5 let vrtá hlavou...
Stručné shrnutí
- V současnosti je běžné, že nesezdané matky dávají dětem příjmení po otci; udávané důvody zahrnují dohodu s partnerem, estetickou volbu jména a očekávání pozdější svatby.
- V praxi většina rodičů nehlásí zásadní administrativní komplikace při odlišném příjmení matky a dítěte; soukromé subjekty (banky, pojišťovny, zaměstnavatelé) a některé úkony (zápis do školky, žádost o pas, zakládání účtu) však někdy vyžadují rodný list.
- Státní instituce podle diskuse mají přístup do centrálních registrů (CRO) a mohou ověřit vztah k dítěti bez předkládání rodného listu; odlišné příjmení tedy obvykle znamená spíše sociální/neformální nejasnosti (oslovení, zvonek, sousedé) než právní překážky.
Nejčastější otázky
Q: Kdy budu muset předkládat rodný list dítěte, pokud mám jiné příjmení než ono?
A: V diskusi byly uvedeny konkrétní situace, kde se vyžaduje rodný list: při zápisu do školky, při vyřizování pasu, při zakládání účtu v bance a u některých zaměstnavatelů nebo pojišťoven; u většiny běžných návštěv u lékaře nebo na letišti rodný list většina rodičů podle zkušeností předkládat nemusela.
Q: Mají státní instituce přístup k informacím, aby ověřily rodičovství bez rodného listu?
A: Ano — v diskusi bylo opakovaně zmíněno, že státní instituce mají přístup do CRO, takže často není nutné rodný list na úřadech dokládat.
Q: Proč rodiče nesezdaní dávají dětem příjmení po otci?
A: Uvedené důvody v diskusi byly: dohoda s partnerem, preference “hezčího” jména, očekávání, že se pár někdy vezme, a tradiční zvyklost, že dítě „patří“ do otcovy rodiny; některé matky daly příjmení po otci i bez plánované svatby.
Q: Co se stane s příjmením dětí, když se rodiče později vezmou?
A: Podle příspěvků v diskusi může sňatek vést k hromadné změně příjmení rodiny, a někteří rodiče uvedli, že mít děti již pojmenované po otci může znamenat méně administrativy při následné změně jmen.
Q: Může odlišné příjmení matky a dítěte vést ke sporům nebo k pochybnostem okolí o rodičovství?
A: Diskuse uvádí, že odlišné příjmení někdy vyvolává otázky u sousedů, v rodině nebo při oslovení u lékaře, ale většina rodičů podle zkušeností neopakovala, že by to vedlo k právním problémům nebo k nutnosti rozsáhlého dokazování rodičovství.
Závěry z diskuze
Shoda
- Odlišné příjmení matky a dítěte je v současnosti běžné a samo o sobě obvykle nezpůsobuje zásadní administrativní potíže.
- Soukromé instituce (banky, pojišťovny, zaměstnavatelé) a některé úřední úkony (zápis do školky, vyřízení pasu, zakládání účtu) mohou požadovat rodný list jako doklad.
Sporné názory
- Možnost 1: Odlišné příjmení zvyšuje riziko, že bude matka někde muset dokládat rodný list, a může budit pochybnosti o příslušnosti k rodině.
Možnost 2: V praxi to nikdo neřeší; většina rodičů nikdy nikde dokládání rodného listu kvůli jinému příjmení nezažila.
Otevřené otázky
- Ve kterých konkrétních případech a podle jakých interních pravidel bank, pojišťoven a zaměstnavatelů je rodný list nezbytný (jednotný standard chybí)?
- Jaké jsou přesné administrativní kroky a dopady při změně příjmení rodiče po svatbě u dětí, které už mají jiné příjmení?
Zmíněné značky a firmy
banky, pojišťovny, zaměstnavatelé, úřady, školky, pasové oddělení, CRO
Zmíněné produkty a metody
rodný list, trvalé bydliště (evidence trvalého pobytu), zápis do školky, vyřízení pasu, předkládání rodného listu, změna příjmení po svatbě, střídavá péče
Místa a osoby
žádné
Moje deti maju iné priezvisko nikto nikdy nič nekomentoval ani sa nepýtal 😂 co sa tyka rodného listu ten napr pri vybavovaní pasu, pri zápise do skolky som musela dokladovať bez ohľadu na moje priezvisko ale inde nikto len kvoli inému priezvisku nechcel nič navyše a ani si neviem predstaviť situáciu kde by to potrebovali takto overovať dokonca ani na letisku ani v zahraničí nás nikdy nikto kvôli tomu neriešil, to ze dieťa ma rovnaké priezvisko neznamená, že dospelá osoba, ktora je s ním musí byť rodič môže to byť ktokoľvek z rodiny. 😂 A dala som im po ich otcovi lebo tak sme sa s partnerom dohodli nie je za tým nič závratné iba dohoda.
@magdalenabarsva jako setkala si se s tím pouze v případě, že matka dala příjmení otce dítěti, jen když se o něj nechtěla starat ? Jako vážně ?!
@alice180 já nevím, ale je to úplně běžná věc, ne ? Já z nám plno ženských, který to tak měly a svatbu měly třeba až déle. Já jsem teda taky nikdy problém neměla dokazovat to je moje dítě. Jediný, co tak při objednávání k doktoru, že řeknu své příjmení a následně máma od... Nevim co mě vedlo k tomu své dítě pojmenovat po jeho otci, nikdy mi to hlavou nevralo a překvapuje mě, že to někomu hlavou vrtá a ještě pět let
Mám takových případů v okolí hodně, ale nevím o tom, že by s tím někdy ty matky měly nějaké problémy, že by musely někde dokládat rodný list. Já mám stejné příjmení jako děti a nepamatuju se, že by někdy někdo zkoumal, jak se jmenuju a jestli jsem skutečně matka svých dětí. Když například jdu s dítětem k lékaři, tak se na moje jméno nikdo neptá, moje doklady vidět nechtějí.
Jinak co k tomu ty ženy vede, že dají příjmení po otci, to netuším, já bych to neudělala.
Mám takových děti v okolí několik a vůbec mě to teda netrápí 🤷♀️ hold pro někoho není svatba důležitá...
Já taky první otěhotněla a až potom jsme se brali, nijak mi teda nevadilo, že se jmenuji jinak než dcera, když mi všude říkali jejím příjmením a rodný list jsem nikde nedokládala 🤔🤔🤔
A jinak dceři jsem dala příjmení po příteli, přišlo mi to úplně normální, žili jsme spolu a ač bylo dítě trochu neplanované tak co už 🤷♀️ a ano byla jsem si vědoma toho, že mě může opustit a budu mít jiné příjmení než dcera, to mi však ani svatbou a společným příjmením nemůže nikdo zarucit...
@alice180 přesně 👌 mě spíš zaráží, že to má někdo neustale potřebu řešit...
No tak bych měla jiné příjmení než dcera, kdybychom se rozešli...No a? To by snad byl můj problém, co je do toho ostatním...
V mém okolí se většinou děti jmenují po otci, protože slíbil (nebo v to aspoň dotyčná doufala), že jednou bude svatba. Zhruba v polovině případů na to nedojde, protože se ti dva už rozešli. Ale ono by to bylo přeci stejné, kdyby se manželé rozvedli a žena se vrátila k rodnému příjmení nebo se znovu vdala - taky by se jmenovala jinak než její děti. Jiné trvalé bydliště se poslední dobou hodně dává kvůli spádovosti mateřských a základních škol. Takže i když si o tom myslím svoje, není to nic nepochopitelného. Matku, která by dala příjmení po otci a už v té době plánovala, že se o dítě starat nechce/nebude, ve svém okolí nemám.
Státní instituce snad mají přístup do CRO, tam pak není potřeba dokládat rodný list. Nesetkala jsem se s tím, že matka s odlišným příjmením musí dokládat rodný list jinde, než matka se stejným. V jaké situaci?
Syn má jiné příjmení než zbytek - já se znovu vdala a máme s manželem další děti. Syna jsem dala po jeho otci, který se na poslední chvíli chtěl nechat zapsat do rodného listu. Následně jsme se stejně rozešli a příjmení jsem už bohužel nevysoudila. Je mi to jedno, jen kluk se chce jmenovat jak my…
Popravdě ani by mě nějak nenapadlo dávat svoje dívčí, protože je blbý :D proč do toho někdo vůbec šťourá? Tohle je stejný, jak když se děti ve škole někomu posmívají za jméno - děti by to nikdy nenapadlo, za to jejich rodiče ano…
Oba synové měli příjmení po otci, nestihli jsme svatbu před detma, vzali jsme se, když mladšímu synovi byly 2 roky. Nějak mě to teda netrapilo, zas tak často jsem nikde nemusela ověřovat, ze jsem jejich matka, aby mě to obtěžovalo. Stejně sem do budoucna plánovala svatbu a bylo s tím min papirovani, než kdybych jim nechala příjmení po sobě a pak to po svatbě měnila cele rodině.
@magdalenabarsva taky jsem měla prvně dvě děti a potom svatbu, nakonec ještě jednoho prcka. Nevidím v tom nic divného 🙂. U lékaře mi stejně říkala sestřička příjmením dětí (po otci), i když jsem byla svobodná a nijak mi to nevadilo. Jsem jejich máma a nevím proč bych se před někým měla obhajovat jaké mám příjmení. Znám spoustu maminek co to mají podobně. Třeba kamarádky přítel jí opustil, když byla těhotná s druhým dítětem. Do dnes (už je to 7 let) má svoje příjmení a děti mají příjmení po otci. A je to skvělá máma, takže to není tím, že by se o ně nechtěla starat.
@alice180 no vzhledem k tomu, že odešla bez dítěte za cizím chlapem jsem si tohle vydedukovala. Jiný důvod proč mě nenapadl a říkala jsem si, že to plánovala..
@alice180 jako máma mám pro své děti stejné bydlení a jméno. Takže místo rodiny Nováků jsou to Novákovi a Opatrná? Vůbec bych si neřekla, že k nim dlouhodobě ta dotyčná patří.
@magdalenabarsva Moje deti maji jine prijmeni nez ja a teda rodny list 'abych byla jako matka overena' jsem za 7 let jeste nikde nepotrebovala. Co to byla prosim za situace, kdy to bylo potreba?
@krisstina93 jojo, to chápu, ale když se neberou a pak si ženská po x letech jen změní příjmení mě dost zarazilo. Říkala jsem si, co jí k tomu tehdy vedlo. Zjevně potřebu patřit do rodiny a nebýt to jen Novákovi a Opatrná měla velkou..
@sinicka jen mě to zajímá, nešťourám. Stejně jako je přece normální zajímat se o názory druhých, ne?
@emillyhk tohle se týká těch, kteří přihlašují dítěti trvalé bydliště na úřadě. Ale i tak, bydlení je přece společné...
@magdalenabarsva a kde teda matka s odlišným příjmením dokládá RL dítěte, kde matka se stejným nemusi?
@veruuu_kubesovic pokud ti vadí, že je někomu něco do tvé situace, tak se k tomu jednoduše nevyjadřuj 🙂
@sinicka požadavek na RL mají zpravidla soukromé instituce (banky, pojišťovny, zaměstnavatel ). Míst bude hodně, ale my se jmenujeme všichni stejně.
@magdalenabarsva U pojistovny ani zamestnavatele jsem to nikdy nepotrebovala, bankovni ucet moje deti nemaji. Neboj, ta situace neni tak kriticka, jak si myslis.
@magdalenabarsva Aha, tak TP na úřadě mě napadá opravdu jen kvůli spádovosti MŠ 🤷♀️ Ale tak lidé jsou různí, no...
Po mně nikdo nic z výše uvedených nechtěl nic navíc, než u děti se stejným príjmenim 🤷🏼♀️
Deti maji prijmeni po otci, svatbu neplanujeme a svete divse nikdy po me nikdo dokazovat nechtel ze deti patri ke me ani banka.. ani pojistovna.. ani doktor, na letisti.. ne nikdy nic😃😃 po nekom prijmeni dostat musi a me je uprimne uplne jedno jestli ma moje dite prijmeni X a nebo Y .. a starat sem o se o ne teda planovala a planuju nadale.. to je zase nazor za bludistaka 🙂🙂🙂🙂
@ai30 něříkám, že je kritická :D jen si pak tatínek vezme jinou děvčicu a mají dítě ve střídavce a jmenují se Novákovi, tak pak když člověk ví, že v domě bydlí manželé a dítě se stejným příjmením tak ta biogická s jiným příjmením máma nevzbuzuje důvěru. A nepatří k nim. Hlavně by mě nenapadlo, že dotyčná že ta co má stejné příjmení není její nebo jeho máma. Říkám si, že je to jakobych já se dotazovala na děcko souseda..
@daisy95 a jaký názor jste z mého dotazu vydedukovala? Kdybych na to nějaký názor měla a napadlo mě, co se honí v hlavě takové ženě neptala bych se 🙂
@magdalenabarsva je smutné, že máš natolik nudný život, že musíš řešit nesmysly...
Každá z nás hold nemusí mít první svatbu a pak děti, hold to máme třeba naopak🤷♀️ a komu to vadí? Jedine tobě...
Pořád jsem se nedozvěděla, kde bych ten rodný list měla ukazovat??? Nikdo ho po mě nikdy nechtěl, na zvonku jsme měli napsáno příjmení moje + pritelovo než jsme se vzali...nikdo to neřešil...a i kdyby? Co je komu potom 🤷♀️🤦♀️
Stejně jako jsem porodila a najednou jsme byli rodina XXXXXXXX a co? Já nikdy na svém rodném příjmení nelpela a vůbec mě to netizilo, že se jmenuju příjmením jinak...
Řeší to všichni ostatní, kdo to udělali nejspravneji jak mohli, ovšem ani první svatba a potom dítě ještě neznaci lásku na 100let...

máme v rodině,
nechtěla se vdávat těhotná a pak... nějak plynul čas, dětem je deset a svatba v plánu není... 🙂