Jméno Natálka. Je povolená?

kattry
5. únor 2024

Dobrý den,

Ráda bych se zeptala, jestli tady někdo nemá knihu Jak se bude jmenovat... Jde mi o jméno Natálka, vím, že jsem někdy před dvěma lety viděla na netu seznam povolených jmen a bylo tam, že Natálka je povolená. Teď to ale bohužel nemohu dohledat a na stránkách ministerstva vnitra to taky nemohu dohledat, asi jsem na to lempl🙈 děkuju za pomoc

mollyweasley
6. únor 2024

Vím, že budu mít nevyžádanou radu, ale přesto si neodpustím. Dobře zvaž, jestli chceš dát dítěti jméno jako zdrobnělinu. I kdyby sis obhájila, že jsi v pohodě s tím, aby se tvoje 45 letá manažerka podniku jmenovala Natálka, mysli na to, že 99% lidí bude tvar jejího jména považovat za nesprávný a bude ji psát jako Natálie, a když se představí (ve škole, na úřadě, při pohovoru) jako Natálka, budou si o ni myslet, že je infantilní.

pampelina18
6. únor 2024

@kattry myslíš snad Natálie ne ??? Přece Natálka je zdrobnělina. To je asi jako kdyby se někdo jmenoval Lukášek Novák, Kačenka Nováková, Tomášek Nový, nebo Simonka 😂😂😂 takový pedofilní v dospělosti

herminka
6. únor 2024

Denně přijdu do kontaktu s desítkami lidí, už mi prošly rukama OP se jmény Ivanka, Tom nebo Vojta. Vzpomínám si, že i takový Mirek Topolánek svého času říkal, že musel všude vysvětlovat, že není Miroslav.
Taky nevyžádaně radím, dejte jméno v "oficiálním" tvaru, říkat jí pak můžete jakkoli.

nanyh
6. únor 2024

@kattry Ahoj. Knihu mám, ale jen Natálka tam není, pouze zdrobnělina Natálie.

nanyh
6. únor 2024

@herminka To furt jde. Včera jsem koukala na staré díly malých lásek. Holčička dostala jméno Wikki. Jak to tam ta maminka vysvětlovala, že dvojté V, dvě K. Já šla do kolen.🫣😃
A to nemluvím o tom, že jsem na porodních sálech dělala a občas fakt masakr. Každopádně ,,nejzajímavější” jména ve většině případů dávali cikáni.🙈

zlataberta
6. únor 2024

Znám holčičku, která se jmenuje NATALI🙂

morgan
6. únor 2024

@kattry knihu už doma bohužel nemám, ale mají jí v knihovně (ale nevím, odkud jsi). Každopádně tuhle podobu jména mají v ČR 2 lidi, takže to povolené určitě je https://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?id=7808...

Nechápu ty věčný hejty tady a nevyžádaný rady (osobně mi na čtyřicetiletý manažerce jménem Natálka nepřijde nic divnýho). Ne všechno, co vám přijde divný, tak je divný všem. To je v každý druhý diskuzi tady něco podobnýho.

levandule_k
6. únor 2024

@nanyh Wikki to je taky dobrý úlet, mně to přijde jako zkratka wikipedie se špatným pravopisem.

@morgan Mám normální tvar jména, jednu dobu jsem hodně nesnášela, když mě někdo oslovoval zdrobněle, evokovalo mi to malou holčičku. Autorka otevřela diskuzi, že tak hodlá pojmenovat svoje dítě, sice se nikde neptala na názor, jestli se nám líbí, nebo ne, ale jednou je o diskuzní fórum, tak se lidi vyjadřují k různým věcem, mají různé názory i na to, co se nikdo neptal.

Kdyby mi rodiče dali zdrobnělý tvar jména, nechám se přejmenovat v dospělosti na normální tvar.

4formy
6. únor 2024

@herminka ja mam Vojtu 😀

hanka_12345
6. únor 2024

Me by nebavilo to furt nekomu vysvetlovat jak to je, viz pani s WIKKI :D Taky mi to pripada docela infantilni pro dospelyho cloveka. Treba Ivanka Devátá..jako pro starou babču už je to asi roztomily ale ve 30 se nekde predstavovat jako Hanička tak se prejmenuju na normalni tvar :D

natysnovec
6. únor 2024

@nanyh Ahoj nemáš Veroniku??🙏🏻🙏🏻 prosím

hanka_12345
6. únor 2024

Tady jde pouze o tvar jmena v rodnem liste, stejne to nikdo neuvidi jak to tam je, list zalozis a 5 let ho nevezmes do ruky. Stejne ji kazdej bude rikat jak ho napadne a ruku n asrdce-ty chces za kazdym behat a rikat mu hele ale ona neni natalie ale natalka... Budes za trapnou matku. Dalsi vec co by mi vadilo je to aby mi kamaradka na hristi prikazovala aby jsem jeji decko oslovovala POUZE v zdrobneline a jinak nesmim. To by sme asi kamosky dlouho nebyli.
Nejvetsi gol bude az ponese zzivotopis do nejake kancelare na vysoky post managera a oni ji budou rikat Natalko 😀
Podle me je totedy prkotiny.. Hele divej se na to takhle
Ja chtela moc dat Kryštofa a nakonec mame jmeno jine protoze manzel to nechtel. Ty budes mit jen jiny tvar

hanka_12345
6. únor 2024

a jeste jsem si vzpomnela, na seznamu byl jednou nejakej clanek kde pani z uradu vysvetlovala rodicum, ze jmeno Nutella opravdu neni jmeno vhodne pro dite 😀 :D

hanka_12345
6. únor 2024

aha, tak to byl soud uz primo, hnali to vejš 😀
musim se smat 😀 😀
https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-nutella-n...

carrie_b
6. únor 2024

To je stejné, jako když tu někdo psal, že se jim jako rodičům podařilo vybojovat jméno Honza (nikoliv Jan). Stejně ho tak nikdy nikdo nenapíše a ještě si bude klepat na čelo, že se jim ředitel banky představuje jako někde u piva 😀
A Natálce zrovna budou děti ve škole říkat Natálo, už kvůli té zdrobnělině.
Panebože, lidi, myslete taky na to, že z toho miminka bude jednou dospělý člověk. A třeba bude mít dva metry a nadváhu a pak bude s takovým jménem zbytečně poutat nechtěnou pozornost.

lentilkah
6. únor 2024

Ve zpravach me vzdycky prasti do usi- a ted predavam slovo Anicce...
Takze za me je peklo tohle zrobnovani u dospelych, natoz zdrobnelinu zvolit jako oficialni jmeno.

nanyh
6. únor 2024
natysnovec
6. únor 2024

@nanyh ooo děkuji

kattry
autor
6. únor 2024

@morgan děkuji moc 🙂 asi bych měla pomalu přemýšlet, jak to bude vypadat i na úmrtním listu 🙈

kattry
autor
6. únor 2024

@carrie_b no vidíte a v rodině máme Štěpánku a nikdo ji neříká Štěpáno

kattry
autor
6. únor 2024

@pampelina18 kdybych myslela Natálie, napíšu Natálie a ne Natálka...

kattry
autor
6. únor 2024

Škoda, že jsem se nezeptala na Hildegardu nebo Květoslava 🙈

carrie_b
6. únor 2024

@kattry Tady se ale jedná o jméno z kalendáře, takže si nikdy nikdo neřekne, proč na Štěpánku mluvíte jako na malé dítě. Protože ve vedlejší třídě je Štěpánka, paní učitelka je Štěpánka... Ale Natálka v 18 letech vedle těch dalších Natálií bude vypadat dost dětinsky 😉

carrie_b
6. únor 2024

@morgan Mně to třeba na stokilovou účetní přijde děsivý 😀

michaela666
6. únor 2024

Táži se Vás Václave Nováku, berete si Natálku XXX za manželku,...
Jméno je to krásné, ale mít zdrobnělinu přímo v rodném listě, tak si stejně v 18 změním tvar na Natálii. Dospělá žena se tím bude dostávat do trapných situací.

jancazao
6. únor 2024

@4formy lepší než Vojtěch 👍 kamarádka to tak taky má.
Já chtěla Ondru, stejně mu Ondřeji nikdo v životě neřekne. Ale manžel tenkrát zapomněl, že jsme se tak domluvili a já rodila velice rychle...

xxx3d
6. únor 2024

@kattry mohla bych se zeptat, jaký máš důvod, pro takovou podobu jména?
normálně by mě to nenapadlo, se ptát, ale v rodině jsme dvě zdrobněliny měli, jedna teta Alenka, druhá teta Danuška - obě nebyly rády, že se takto jmenovaly
tak asi proto mě napadlo se tě zeptat.

jinak v čr žijí dvě Natálky
https://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?id=7808...
nevím, jestli ti to k něčemu bude.

alianan
6. únor 2024

Znám Báru a přijde mi to hezčí než Barbora, sama jsem chtěla dát Lídu.
Ale Natálku bych nedala, to mi přijde fakt jako úlet.
Měla jsem doktorku Bohdanku, přejmenovala, nebo se alespoň pak představovala, jako Bohdana.
A MUDr. Natálka Novotná je ještě větší úlet, to bych dítěti neudělala a že mají málo dávaná jména.

lentilkah
6. únor 2024

Jak tu byly ty priklady- jako Vojta misto Vojtecha nebo Bara misto Barbory, tak to mi prijde v pohode, protoze se nejedna o vylozene zdrobneliny.
Vojtisek a Baruska uz by byla blbost stejne jako Natalka.

lentilkah
6. únor 2024

@kattry Znam dve Stepanky a nikdo jim nerika Stepanko- mozna prave proto, ze to tem lidem u dospele osoby prijde divne. Takze Stepko, Stepo, Stepano.
Mozna jste na ty zdrobneliny z rodiny zvykly, proto ti varianta Natalka prijde normalni, ale jak vidis z vetsiny komentaru, tak to uplne normalne ostatni nevidi. Kdyz uz, tak ta Natali, kdyz nechces klasicky Natalii.