Jméno Natálka. Je povolená?

kattry
5. únor 2024

Dobrý den,

Ráda bych se zeptala, jestli tady někdo nemá knihu Jak se bude jmenovat... Jde mi o jméno Natálka, vím, že jsem někdy před dvěma lety viděla na netu seznam povolených jmen a bylo tam, že Natálka je povolená. Teď to ale bohužel nemohu dohledat a na stránkách ministerstva vnitra to taky nemohu dohledat, asi jsem na to lempl🙈 děkuju za pomoc

rozitta
6. únor 2024

@jancazao jak jako, že mu Ondřeji nikdo v životě neřekne? Takový nesmysl. My Ondřeje máme a říkáme mu i takto.

rozitta
6. únor 2024

@kattry rozhodně dej Natálie a nekomplikuj jí život, proboha 🤦‍♀️

hanka_12345
6. únor 2024

@rozitta stručně a jasně 👏 libi se mi jak jsi to napsala

jancazao
6. únor 2024

@rozitta však když vám tohle oslovení vyhovuje, tak v pořádku.
On sám říkal, když byl mladší, že není Ondřej, nedokázal to pochopit.

lilian2111
6. únor 2024

Vím že se na to neptáš ale je to fakt praštěný. Že “ty” jsi chtěla vždy dát takový jméno, ale ona s ním třeba spokojená nebude. Říkat jí tak můžete i ve 40ti, ale do RL bych to rozhodně nedala.

herminka
6. únor 2024

Vzpomněla jsem si na paní Petrušku Šustrovou, u ní to jméno opravdu působí bohužel komicky. Kdysi jsem ale četla, že rodiče k němu byli "donuceni", chtěli ji pojmenovat Petra, což znělo soudruhům příliš buržoazně, a navrhli jim podobnou, ale více rusky znějící Petrušku.

@hanka_12345 Hana je strašně tvrdé jméno, nacházím si k němu cestu dodnes. Jak já jsem záviděla všem těm Lenkám, Eliškám apod., které šlo oslovit hezky i jménem z kalendáře.

hojda
6. únor 2024

@herminka Taky znám jednu Danušku. Já si nedovedu představit, že jdu někam na úřad jako dospělá a diktuju jim jako jméno zdrobnělinu. Je mi jasné, že to stejně napíšou v tom nezdrobnělém tvaru a pak to pořád někde vysvětluj, že jsi opravdu Petruška, nebo Danuška.

rebe
6. únor 2024

@kattry Nebudu hodnotit tvůj výběr jména, sama jsem si v těhotenství vyslechla, jestlisi dělám sranu, když jsem se rozhodla pro Jasminu. Ale k tomu, co tu padlo - dítěti je většinou naprosto jedno, jestli má někde jméno napsáno tak nebo jinak. Naše dcera se jmenuje Jasmina s krátkým, protože dlouhé má v příjmení. Skoro všude ji všichni píšou s dlouhým a nikdy jsme to nikomu nevysvětlovali. Ofiko dokumentu bude z většiny řešit v dospělosti, pokud s tím bude mít problém, změna stojí tisícovku, tu jí klidně dám. Pokud jde o zdrobněliny, většina dětí sama sebe vidí s tou zdrobnělinou a reaguje dost citlivě na sdělení, že se jmenuje tím základním tvarem. I já to tak jako dítě měla. Změnilo se to v dospělosti. Pokud by mi pak mé jméno vadilo - změna stojí tisícovku. Klid 🙂

veronicka89
6. únor 2024

Me dostalo balkanska podoba Milan- Milanka holka 😅ale je to u nich normalni
...

Jinak mě se cizí jména libi...neobvyklé...různé ale tak hak už se mi nelibi treba jméno Eliška, tsk nechapu co by někoho vedlo ke jménu Natálka...

A to pochopím Naty, Natty , Natali, Natally

Ale prijit do firmy a predstavit se reditelovi : dobry den jsem natalka novakova ... mi prijde proste jako ulet a prejmenovala bych se ...

Me se treba libi jak dal kdysi ten cesky moderator dceri co ma ted uz pres 20 let jmeno Trinity ...to si v nemocnici musely sestry lamat pera 😀 a je to bozi a to jmeno ji zavidim...ikdyz s Veronikou jsem taky spokojena ;)

sanoela
7. únor 2024

Znám již postarší ženu, která se jmenuje Barunka a nikdy mi to nepřišlo divné, patří to k ní. I holčinu Andelku, takže klidně Natálka, když se Vám to líbí🙂

veroniquecz
7. únor 2024

@sanoela přesně tak. Mojí babičce je přes 80 a v rodném listě má Ivanka. Nikdy mi to nepřišlo divné. Prababičce se prý Ivana zdála moc tvrdá. Stejně ji prý v práci říkali Ivi, Ivo 🤷🏻‍♀️

veroniquecz
7. únor 2024

@veronicka89 všechno nejlepší ;)

sanoela
7. únor 2024

@veroniquecz přesně, stejně jsou pak různé tvary toho jména. Já jsem třeba Leona a plno lidí mi říká Lea někteří ani nevěděli, že jsem skutečně Leona😁

hanka_12345
7. únor 2024

@veronicka89 jmeno Milana se tady taky dava 😀

hanka_12345
7. únor 2024

@herminka me se moje jmeno taky nikdy nelibilo ale nevim jaky bych chtela misto nej