Jsem nezaměstnaná a těhotná. Kam se můžu obrátit?

martina75
5. pro 2007

Ahoj, mám dvojčátka, kterým budou v únoru 4 roky. Jsem pravděpodobně těhotná. V práci mi rodičovskou neprodloužili do 4 let, takže jsem nezaměstnaná. Zajímá mě, když mi v březnu přijde poslední dávka rodičovského příspěvku, kam se můžu obrátit, abych do doby než se narodí další mimi, měla alespoň nějaké peníze.

sponiarka
31. led 2011

to je na prd mi chodíme na umělé oplodnění dřív to vědět nebudu jestli to vyšlo

mikesova25
31. led 2011

pokud budeš na úp tak ti ani nevystaví neschopenku,tak jít marodit dřív k normálnímu doktoru a domluvit se s ním

sponiarka
31. led 2011

to asi jo jen se bojím že mě nedá neschopenku

puckal
31. led 2011

@sponiarka zkus se domluvit, záleží na dr. ale třeba na nachlazení by ti ji dal 😉

martinkaalesek
9. únor 2011

Ahojky... řešíme s manželem naší situaci, jak nejlépe se vypořádat s mateřskou, rodičovskou, aby to samozřejmě pro nás vyšlo finančně a s výberem rodičovské co nejlíp, asi jako chce tady každá... Ještě předtím musím říct, že těhu nejsem a prozatím se ani zatím nesnažíme, protože já mám ještě momentálně na 4 měsíce od Dr. prosbu/nařízení, že nesmím otěhotnět... Zároveň jsem od května 2010 na ÚP, čili v této chvíli již bez podpory, ale to neřešíme. Chci se vás zeptat, zda mi dokážete poradit, někde v předchozích stránkách jsem se dočetla, že pro přiznání mateřské musím mít 270 dní na pojištění v posledních 2 letech od porodu... před tím, než jsem dala výpoveď, tak jsem byla 2 měsíce na neschopence a jinak jsem byla od roku 2008 zaměstnaná.
Chci teď požádat o radu, jak nejlépe to teď vymyslet, slyšela jsem, že i manžel by mohl nastoupit na MD na den třeba, myslím, že by se se zaměstnavatelem dokázal domluvit a poté přepsat RD už na mě a tím bychom mohli domluvit rodičák na 3 roky? a mít i MD?
Manžel je zaměstnaný, placený tak, že já nemám nárok na sociální dávky, protože vydělá víc (než by podle soc. měl, abychom utáhly barák na hypo 😀 )
a já jsem teď v situaci, že jako práci hledám, ale jak jsem se dozvěděla, tak když nesplním za ty dva roky 270 dní a ani v té další práci bych to nesplnila, tak stejně na MD nárok nemám... a já zase potřebuju za ty 4 měsíce otěhotnět co nejdřív kvůli své nemoci...
Btw. pomohlo by k něčemu, když bych zařádala o částečný invaliďák?? Má nemoc má status nevyléčitelné nemoci, čili na něj nárok mám...
Uff, snad to někdo pochopil a dokáže nám poradit.

vojtisek2007
9. únor 2011

@martinkaalesek zažádáním o částečný ID nic nevyřešíš, to ti nezaloží nárok na MD, bohužel. a jak jsi to správně pochopila, tak vzhledem k tomu, že za poslední dva roky nesplníš 270dnů účasti na nemoc.pojištění, tak ikdybys zaměstavatele měla,nárok na mateřsko stejně mít nebudeš. A ano, jde to udělat s manželem tak, že po ukončení šestinedělí nastoupí on na den (o víkendu) na mateřskou, zažádá o rodičák, zvolí ty tři roky, které chcete a pak se rodičák převede na tebe s tou jeho volbou roků....

martinkaalesek
9. únor 2011

@vojtisek2007 děkuji za odpověď... takže asi opravdu nemá smysl teď někam nastupovat do práce. Manžel musí tedy na ten jeden den ukončit a znovu nastoupit do práce?
Kolik je prosím rozdíl, finanční mezi 3. a 4. letým rodičákem?
Těch 270 dní, to je tedy cca 9 měsíců v práci a pracák se nepočítá, že? 😉
achjo, hledám asi jehlu v kupce sena a myslím, že nenajdu, jak to nějak šikovně "obejít" ... 😅

paulito
9. únor 2011

@martinkaalesek Podle toho co mě řekli na ČSSZ tak těch 270 dní je pracovních dní....

martinkaalesek
9. únor 2011

jo ještě pracovních dní... 😀 😀 takže necelej rok... jéééé, ti ouředníci nám to vše tak zlehčujou... 😀

martinkaalesek
9. únor 2011

@paulito tak teď jsem si našla, že se jedná o 270 kalendářních dní... takže těch cca 9 měsíců...
prosím ještě, jak se dá využít nárok nemocenské poskytované v souvislosti s porodem?

vojtisek2007
9. únor 2011

@martinkaalesek těch 270dnů je kalendářních a pracák se tam právě bohužel nepočítá - kdyby sis našla zaměstnavatele teď, tak a dejme tomu na mateřskou měla jít za nějaký 4měsíce - tak se ti těch 270dnů bude dohledávat červen 2011 - červen 2009, tak tam by se těch 270dnů najít dalo, když jsi psala, že jsi pracovala od 2008....a splnila by jsi, že máš zaměstnavatele, ale když ještě těhotná nejsi...a budeš až třeba za ty 4měsíce + dalších 8než nastoupíš na mateřskou, tak by se ti bralo období únor 2012 - únor 2010 - a tam už asi těch 270dnů nenajdeš ...☹
Kolik je rozdíl mezi tříletým a čtyřletým nevím,to si ale lehce spočítáš, tříletý bereš od půl roku dítěte do jeho tří let 7600 a u čtyřtletýho bereš od dne porodu 7600 a od devíti měsíců do 4 let 3800....
Manžel na jeden den nic neukončuje, prostě dá v práci žádost o mateřskou - na sobotu třeba, aby mu to nevadilo v práci,a v pondělí jde zase normálně do práce....jen dostane potvzení z ossz že opravdu byl v tu sobotu na mateřksý a jak jí měl vysokou a to se dá k žádosti o rodičák, tím pádem může volit roky a až se rodičák převede na tebe, jeho volba roků už zůstane neměnná...

martinkaalesek
10. únor 2011

@vojtisek2007 já myslela, že se to počítá od porodu zpětně 2 roky... to do června 2011 nestihnu... 😀

vojtisek2007
10. únor 2011

@martinkaalesek těch 270dnů se počítá za dva roky před nástupem na mateřskou

vojtisek2007
10. únor 2011

@martinkaalesek ale zase kdyby sis teď našla zaměstnavatele a vydržela tam ty 4měsíce, pak otěhu a klidně šla na PN na těch 8měsíců, tak by ti těch 270dnů dalo z tohohle poslední zaměstnání.....počítá se tam ikdyž by jsi byla na PN...

silerovav
11. únor 2011

Ahoj holky, nečetla jsem celou diskuzi, jen nevíme kam se obrátit...kdybyste měly radu.... Kamarádka v červnu 2010 dostudovala VŠ, od té doby hledá práci - nikde ji ale nevzali. Má nárok aspoň na nějaké životní minimum? Pokud by otěhotněla, dá se nějak pořešit, aby rodičák měla na 3 roky? (s otcem dítěte, nebo jak se to "obchází"?)
Mockrát díky

vojtisek2007
12. únor 2011

@silerovav Jde to tak, že po skočení šestinedělí nastoupí na mateřskou (musí mu na ní vzniknou nárok) manžel - stačí jen o víkendu - potom udělá volbu roků a pak se převede rodičák zpět na manželku, volba roků přitom zůstává už neměnná....je to trošku složitější na papírování, ale jde to 🙂

sponiarka
13. únor 2011

@vojtisek2007 Ahoj Chtěla bych se tě jen zeptat jsem na pracáku podporu začnu pobírat až v květnu tet na ní nemám nárok dostala jsem odstupné když otěhotním do kdy to musím nahlásit na pracáku a asi pobírar podporu nebudu.

vojtisek2007
13. únor 2011

@sponiarka ahoj, to že jsi těhotná nemá žádný vliv na pobírání podpory v nezaměstnanosti....nemyslím si, že je nějaká stanovená lhůta pro nahlášení těhu, když jsi na pracáku....to bude záležet na tobě, kdy to budeš chtít říct......stejně tak je to když jsi zaměstnaná, taky nemáš žádnou lhůtu kdy to musíš hlásit zaměstnavateli.....až to bude jistý a budeš chtít, aby to věděli...klidně třeba až v pátem,šestém měsíci, já to taky dřív v práci neřekla...

sponiarka
13. únor 2011

@vojtisek2007 děkuji za odpověd třeba se ještě na tebe obrátím

hp
20. únor 2011

@vojtisek2007 Ahojky,byla jsem v nemocnici na lapar.,jelikož nemohu otěhotnět a začala jsem řešit mateřskou se spolubydlící a ona mi doporučila tebe 🙂Když jsem si,tak četla dotazy a odpovědi, jsem ráda,že o tobě vím 😀 pracuji v gastronomii a samo,že mám na výpl.pásce minimum.jen se chci zeptat,jak dlouho zpětně se vypočítává mateřská?

vojtisek2007
20. únor 2011

@hp ahoj, bere se zpětně 12měsíců před nástupem na mateřskou....měsíce kdy by jsi byla na nemocenské se nepočítají 🙂

lulii
26. únor 2011

@vojtisek2007 Ahojky, tak mám na tebe po delší době opět dotaz 😅 Sice to nepatří do téhle diskuze, ale nevím, kde jinde bych tě našla. Dne 16.2. jsem nastupovala do nemocnice na laparku. A od tý doby marodím. Na kontrolu jdu až 14.3. A jde mi o to, jestli manžel může být se mnou doma, jako formou ošetřování. To mu asi potvrdí můj doktor, který mi napsal neschopenku? Nebo kdo mu to mám potvrdit? A jak je to potom s jeho penězma? Taky to u ošetřování platí jako u nemocenské? Že je první tři dny doma zadarmo a pak se mu počítá cca. 60% z platu? Nebo to na jeho výplatě nebude znát? Víš o tomhle něco? Moc děkuju 🙂

j.a.n.i
26. únor 2011

@lulii Nejsem sice vojtisek, ale odpovím 😉 Manžel s tebou být doma může, pokud tvůj doktor usoudí, že se bez ošetřování neobejdeš. Takže to manželovi potvrdí on a je to placené 60% z redukovaného vyměřovacího základu, tj. cca 50% u platů do 25000,- u vyšších je to méně. Je to placeno od prvního dne, ale pouze 9 dní, od 10. dne už by byl doma zadarmo.

vojtisek2007
26. únor 2011

@lulii
Já si myslím, že by manžel mohl s tebou doma být.
Zákon o nemocenském pojištění říká, že nárok na ošetřovné má zaměstnanec, který nemůže vykonávat v zaměstnání práci z důvodu ošetřování jiného člena domácnosti, jehož zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou (to asi bude záležet na dokotorovi, který by mu ošetřování psal - gynekolog nebo tvůj obvodák -nevím od koho máš neschopenku ty) . Tento zákon se odvolává na § 115 občanského zákoníku kde se stanoví, že domácnost tvoří fyzické osoby, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby.
Pokud by se jednalo pouze o doprovod k lékaři na ošetření nebo vyšetření,potom by se vás týkalo NV č. 590/2006 Sb.,
Pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu
A jinak je paragraf placený od 1.dne ve výši cca 60% platu a je placený 9dnů, na ošeetřování samozřejmě může zůstat dýl,ale zadarmo, nebo by musel po těch devíti dnech na jeden den do práce a pak si nechat vystavit zase nový paragraf.....teď záleží na tvém ošetřujícím dr jestli uváží, že je nutné aby měl tvůj manžel paragraf - jak byla náročná operace a jak je náročná rekonvalescence......

lulii
26. únor 2011

@j.a.n.i @vojtisek2007
Holky já vám moc děkuju, opět jste nezklamaly a poradily, jste zlatíčka 😉

A nevíte, jestli s tím doktoři dělají drahoty? Nebo mi to v pohodě potvrdí? Byla jsem na laparce, tak nevím, jak moc vážně to doktoři berou. Cítím se v pohodě, ale nemůžu za nic těžkýho brát. Navíc bydlíme v domečku, kde si musím chodit přikládat do kamen a dávat tam ty špalky a nandavat uhlí není zrovna med.

A ještě jedna otázka, když marodím od toho 16.2., tak manželovi můžou napsat to ošetřování třeba až od 28.2.? To nevadí, že není shodný moje datum marození s jeho nástupem na ošetřování?

vojtisek2007
26. únor 2011

@lulii shodný to asi být nemusí, mohla jsi nějaký čas strávit v nemocnici...apod...a jestli s tím dělají drahoty fakt netuším, ale asi si to budou hlídat...pak by se socka vozila po nich, což si asi taky nenechají.....

lulii
26. únor 2011

@vojtisek2007 Děkuju moc 🙂 , já to proberu s manželem a uvidíme, jak to nakonec uděláme.

valiik
7. bře 2011

@vojtisek2007 Ahojk vojtíšku,mám na výplatní pásce minimum a s manželem se chystáme na IVF,takže následuje marození celé těhotenství.Nerada bych byla doma za 5 tis.,a tak se ptám....kamarádka mi nabídla,že mě( jako) zaměstná za vyžší peníze .Musím se u ní nechat zaměstnat už před IVF nebo můžu počkat,protože,kdyby se to nepovedlo neměla bych se kam vrátit a musela bych na ni marodit cele 3 měsíce než bych šla na další pokus,nebo můžu zůstat v práci(kde ví o IVF) marodit na ně po dobu zákroku a nejnutnější dobu a pak dát výpověď a nechat se zaměstnat u té kamarádky? Kdybych k ní nastoupila,můžu jít marodit třeba za týden a co to pro ni bude finančně znamenat?Omlouvám se za můj sloh,ale jsem ráda,že ještě existují takoví lidé,jako jsi ty a poradí.Předem moc děkuji.

vojtisek2007
7. bře 2011

@valiik ahoj, kamarádka tě může zaměstnat až se IVF povede, a v první práci vůbec výpově´d dávat nemusíš -můžeš mít klidně dva prac.poměry - tzn. že budeš mít neschopenku i mateřskou z obou prac.poměrů ....pro kamarádku to znamená, první měsíc odvody - sociální,zdravotní,dań - vše podle nastaveného platu....a pak až u ní nastoupíš na nemocenskou, tak ti jí prvních 21dnů bude platit ona jako zaměstnavatel, potom už příslušná OSSZ - jeslti budeš potřebovat nějaké konkrétní částky apod. tak klidně do IP 🙂

valiik
7. bře 2011

@vojtisek2007 Děkuji,možná se zeptam hloupě,ale to budu dostávat dvě nemocenské a dvě mateřské 😉 vůbec se nevyznam. ☹