Jsem nezaměstnaná a těhotná. Kam se můžu obrátit?

martina75
5. pro 2007

Ahoj, mám dvojčátka, kterým budou v únoru 4 roky. Jsem pravděpodobně těhotná. V práci mi rodičovskou neprodloužili do 4 let, takže jsem nezaměstnaná. Zajímá mě, když mi v březnu přijde poslední dávka rodičovského příspěvku, kam se můžu obrátit, abych do doby než se narodí další mimi, měla alespoň nějaké peníze.

j.a.n.i
29. bře 2013

@lenicicka Na mateřskou mít nárok nebudeš, takže rodičák od porodu, ale možná ti opět vznikne nárok na podporu, tam záleží cos dělala před tím prvním nástupem na UP a jak dlouho budeš pracovat.

luciasc
4. čer 2013

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jsem dva měsíce zaregistrovana na uradu práce a za měsíc mám nastoupit na mateřskou dovolenou. Vím že prvních půl roku by mě měl platit zaměstnavatel a pak normálně dostávat rodicovsky příspěvek, ale vůbec nevím jak mam postupovat ted? Kam mám odnést papír od doktora?

j.a.n.i
4. čer 2013

@luciasc Bývalému zaměstnavateli 🙂

nickynikola
24. čer 2013

Ahoj prosim vas mam dotaz...Jsem na uradu prace a trvale bydliste mam take na urade.A jsem tehotna.Mam narok na nejake penize?? a co mimco to prece nemuze mit trvalak na urade ze ne??

j.a.n.i
24. čer 2013

@nickynikola Ne, na žádné speciální peníze z důvodu těhotenství nárok nemáš a dítko klidně může mít TP na úřadě, kde jinde by ho mělo mít? Případně ho můžete nahlásit podle tatínka.

nickynikola
1. črc 2013

dekuju za odpoved jinak o miminko sem prisla... =´(

pidalinka12
17. říj 2013

ahoj holky muzete my nekdo poradit sem tehotna jsem v 8 tydnu.a jsem na pracaku jestli muzu nebo mam narok nakou penezitou pomoc. prosim o pomoc dekuji ☹

leejlaa
22. říj 2013

@pidalinka12 záleží na tom, jestli si před nástupem na ÚP pracovala, a popř. jak dlouho, mohla bys totiž být v tzv. ochranné lhůtě, a to bys pak měla nárok na PPM, ovšem jsou tam ještě další podmínky,
ve zkratce pro nárok na PPM musíš mít
– ke dni nástupu na PPM odpracováno minimálně 270 dní s účastí na sociálním pojištění za poslední 2 roky
– ke dni nástupu na PPM musíš být účastna soc. poj., případně být v ochranné lhůtě, která je 180 dní po ukončení zaměstnání (pokud zaměstnání trvalo dobu kratší než 180 dní, tak je to pouze tolik dní, kolik trvalo zaměstnání)

verlis1
6. pro 2013

Prosím o radu, koncem ledna 2014 mi konci roční smlouva na dobu určitou, bohužel mi už ted oznámili, ze mi ji neprodlouží, chci se zeptat, pokud by se mi do te doby nepodarilo najit neco jineho a byla bych na ÚP a otehotnela bych, dejme tomu v unoru/breznu vztahovala by se na mě ochranna lhuta, nebo ochranna lhuta trva jen v dobe pokud bych otehotnela jeste v dobe trvani te pracovní smlouvy?? Diky za info, jestli nekdo víte, V.

j.a.n.i
6. pro 2013

@verlis1 Ochranná lhůta pro nárok na PPM trvá pouze pokud pracovní poměr skončil v době, kdy si byla těhotná.

verlis1
6. pro 2013

@j.a.n.i myslela jsem si to, diky

patty88
24. led 2014

Ahojky, mám otázečku. Jsem zaměstnaná, ale asi jsem těhotná. Bývalá kolegině dostala výpověď dohodou, když to známila. Takže poud se to ted potvrdí, že jsem těhotná a půjdu na pracák, rozumím tomu, že musím jít marodit, a až po porodu dostanu Na 21 měsíců 7600 a pak do čtyř let věku dítěte 3800 kč..?? a co porodné, příspěvky v nouzi, na bydlení, mám nárok. Děkuji za odpověď'!

j.a.n.i
24. led 2014

@patty88 Dostat výpověď dohodou je nesmysl...

reynocek
28. únor 2014

@j.a.n.i
Ahoj, můžu také požádat o radu, prosím? 🙂
Do 15.12.2013 jsem byla na tříleté rodičovské s druhým dítětem. Zaměstnaná jsem byla od prosince 2005 do 8.1.2014 s tím, že od 16.12.2013 do 6.1.2014 jsem měla neplacené volno a 7.1.2014 jsem nastoupila na jeden den do práce. Od 9.1.2014 jsem evidovaná na ÚP. Do ochranné lhůty 180 dnů po skončení pracovního poměru bych se vešla, pokud bych nastoupila na mateřskou 8 týdnů před porodem. Zajímalo by mě, jestli bych měla mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství a jestli je možné z ÚP nastoupit na mateřskou 8 týdnů před porodem. Někde jsem četla, že pokud jsem na ÚP, tak je to automaticky 6 týdnů. Děkuju moc za radu.

klara1994
28. únor 2014

Ahoj holky,chci se zeptat,se snoubencem někou dobu bydlíme a pokoušíme se o miminko,jenže háček je v tom,že přítel je zadlužený,zaměstnaný je už přez 4 roky v jedné firmě a plat má 18000,- ale exekuce mu strhává z platu 7000,- měsíčne + platíme nájem 8500,- to znamená že nám zbyde na jídlo cca 2500,-.A já jsem před měsícem ukončila ve skušební době prac.poměr a nyní jsem doma a hledám aspon brigádu ale to je ta otázka pokut mě na žádné brigádě nezaměstnají jelikož budu těhotna a budu doma,budu dostávat aspon od socialky životní minimum tj. cca 3400,-kč,když mám trvalé bydliště v Děčíně a bydlím v Praze ? já vím že jiné peníze od státu dostavat nebudu jelikož nesplnuji jejich podmínky, jen mi de oto a mam strach abysme z penezma co se týče na jídlo atd vyžili celých 9 měsícu mého těhotenství ☹

j.a.n.i
28. únor 2014

@reynocek Ano, můžeš nastoupit 8 týdnů před termínem porodu, takže pokud se vejdeš do 180 dnů, tak nárok na PPM máš.

j.a.n.i
28. únor 2014

@klara1994 Nebudeš dostávat životní minimum neb bydlíš s přítelem, který vydělává... takže bych doporučila nejdříve najít práci a pak se teprve snažit o miminko.

reynocek
2. bře 2014

@j.a.n.i Vážně? Ani jsem nedoufala 🙂 Myslela jsem, že tam bude nějaká výjimka, že když jsem byla na rodičovské, tak mi tu PPM nedají. Díky moc za radu.

j.a.n.i
2. bře 2014

@reynocek není, podstatné je, že trval pracovní poměr, to žes měla RD a neplacené volno není pro nárok na ppm podstatné.

reynocek
27. bře 2014

@j.a.n.i Můžu mít ještě jeden dotaz k výše uvedené otázce? 🙂 Na první PPM jsem nastupovala začátkem července 2008. V listopadu 2010 jsem nastupovala na druhou PPM a tříletá rodičovská mi skončila 15.12.2013. Od 16.12.2013 do 6.1.2014 jsem měla neplacené volno, 7.1.2014 jsem nastoupila na jeden den do práce a k 8.1.2014 mi skončil pracovní poměr. Od 9.1.2014 jsem evidovaná na ÚP a do ochranné lhůty se vejdu. Z čeho se mi bude teď počítat PPM? Díky moc.

j.a.n.i
27. bře 2014

@reynocek Jistě to nevím, ale tipuji, že z platu někdy z toho roku 2008.

reynocek
27. bře 2014

@j.a.n.i Ty jo, jsi super rychlá 🙂 Taky jsem to tak někde četla, že by to snad mělo být z toho platu před první PPM. Říct by mi to snad měli na OSSZ, ne? I když ty jejich odpovědi se dost často mění nebo liší ☹ Tak budu doufat. Moc děkuju.

kejdova
8. dub 2014

Zdravím, chtěla bych se optat. Nastoupila jsem do práce pracovala jsem tam měsíc a půl zjistila jsem že jsem těhotná a šla jsem na neschopenku ve tří měsiční zkušební lhutě jsem dostala vypověd, až mi skončí neschopenka což bude 8-6 týdnů před porodem, tím pádem se musím nahlásit na UP, budu mit nárok na mateřskou nebo na peněžitou pomoc v mateřstvi?? Hlavně nesplŇuji těch 270 dní,... tak mám nárok na peníze nebo ne? jinak tedy dostanu 6 týdnu o porodu až ten rodičovský přispěvek? vůbec tomu nerozumím díky

j.a.n.i
8. dub 2014

@kejdova Pokud nemáš nárok na PPM, tak budeš na neschopence do konce šestinedělí a pak požádáš o rodičák.

luciferda123
28. kvě 2014

Ahoj holky ,chci se zeptat jestli nevite co stim ?zamestnana sem do 31.kvetna 2014 od 1 cervna jdu na pracak dostali jsme vypoved z duvodu ruseni firmy s tremi odstupnyma platy .Jenže jako na potvoru zakon schvalnosti sem zjistila ze jsem tehotna ......cca 2-3tydny ....co ted ?Uz vidim jak me kazdy zamestna jako tehotnou no kazdopadne mi nezbejva nez to zkusit .Pokud by se tak nestalo a ja byla opravdu bez zamestnani na pracaku na co mam narok?3 mesice vpoho budu zit z odstupneho platu ale co dal ?Dekuji za jakoukoliv radu 🙂

marusenka1
30. kvě 2014

Dobry den,
chtela bych prosim poradit. Chtela bych otehotnet, ale chci jeste chvili pockat nez nastoupim do prace konecne na smlouvu, kolik dni bych mela odpracovat ode dne podpisu smlouvy, aby mi priznali materskou? Presne nechapu jak to je kdyz jsem cca 1,5 roku na UP.
Prosim nepiste mi odpoved ve zkratkach moc tomu nerozumim.
Moc dekuji 🙂

j.a.n.i
30. kvě 2014

@marusenka1 270 kalendářních dní.

nikitaguza
20. čer 2014

@j.a.n.i Dobrý den,měla bych dotaz-jsem od února 2012 na úřadu práce,teď jsem otěhotněla,už nepobírám žádnou podporu,budu mít nárok na nějaké peníze,než porodím? (Bydlím s přítelem). Nebo bych se měla nechat aspoň na měsíc někde zaměstnat a pak jít na neschopenku? Vůbec netuším,prosím o radu!!!

kopretinaaa
29. čer 2014

potrebuju poradit nevim co dal...bydlim u pritele je to jeho byt...ja nemam ani jednoho rodice ani kam jit...udelala sem chybu ..neda se snim dal vydrzet,psychicky me tryzni,hadame se uz jsem napokraji svych sil..pracuji....vniocem by nebyl problem..sbalila bych se aneco si nasla...ale jsem ve4mesici tehotenstvi..nevim jak dlouho jeste budu moct pracovat..jak to chodi po porodu,kolik je materska anicemu kolem toho nerozumim...potrebuji od nej...ted hned mam nejakou realnou sanci na zivot?jedno dite ma alimenty neplati..nevim co mam dal delat za kazdou cenu chci od nej..ale kam jit?co bude dal?prosim poradte.

aettka
2. únor 2015

Dobrý den chtěla bych se zeptat asi nak pred 4 tydny jsem zjistila ze jsem tehotna..Jsem bez prace mam odpracovano nak okolo 8 mesicu jinak brigady..Pritele nemam takze otce neuvedu ..na pracaku nejsem a muzu se prihlasit az v breznu pani me vyhodila ze jsem jednou neprisla v den kdy mi rekla i kdyz sem se ten den omluvila ze dorazit nemohu..kam mam nahlasit ze jsem tehotna?a kolik budu mit narok na materskou?dekuji🙂