Jsem nezaměstnaná a těhotná. Kam se můžu obrátit?

martina75
5. pro 2007

Ahoj, mám dvojčátka, kterým budou v únoru 4 roky. Jsem pravděpodobně těhotná. V práci mi rodičovskou neprodloužili do 4 let, takže jsem nezaměstnaná. Zajímá mě, když mi v březnu přijde poslední dávka rodičovského příspěvku, kam se můžu obrátit, abych do doby než se narodí další mimi, měla alespoň nějaké peníze.

brumdinka
17. črc 2010

braty - pokud děláš jen brigádu tak na rodičovský máš nárok od dne porodu - 4.letá varianta (to máš i kdyby si byla jen na up a měla jen dohodu o provedení práce - což mám já), ale nemáš nárok na mateřskou.

andelka
21. črc 2010

Holky, nemáte někdo vzor, jak napsat tu dohodu o převzetí dítěte do péče a pak její vypovězení? Budeme dělat s manželem tu maškarádu s mateřskou, rodičovskou a jím vybranou variantou rodičáku. Papírování je až nad hlavu. A když bude na mateřské řekněme od 10. do 13.8., tak já jako datum v té dohodě napíšu 10.8. od kdy ta dohoda platí a vypovězení od 13.8., nebo až 14.8., od dalšího dne, kdy už nebude na mateřské?

braty
21. črc 2010

brumdinka aha takže na tříletou nárok nemám?

vojtisek2007
21. črc 2010

@andelka žádný vzor předepsaný na tu dohodu není, a když v dohodě rovnou uvedete odky dokdy tak pak nemusíte nic vypovídat. Dohodu stačí volně napsat.

andelka
21. črc 2010

@vojtisek2007 Aha, díky, to mě nenapadlo. On totiž má být na tom ověřený podpis. Tak by stačil jeden a ne dva. Na sociálce mi o tom nic neřekli, i když jsem se na to byla ptát už 2x (před porodem i potom, jak jsem dávala žádosti o rodičák a porodné). Ale říkali to v práci u manžela, že tohle chybí.

lulii
21. črc 2010

@braty nemáš, jen na tu 4-letou variantu.

lulii
21. črc 2010

@andelka prosímtě, nás možná bude čekat to samé, ale zajímalo by mě (když už máš s tím zkušenost 🙂 ), co bude manžel dostávat, normálně svůj plat a i mateřskou? Nebo jak to je? Tomuhle jsem ještě nepřišla na kloub 😠 😀

andelka
22. črc 2010

@lulii No, v ty dny kdy bude v práci bude mít svůj plat, dny kdy bude doma mateřskou (tuším že je to pořád 70% z platu) a dny kdy bude na rodičáku rodičák a plat, protože při něm se může normálně chodit do práce.

@vojtisek2007 Ptala jsem se manžela a prý v práci říkali, že ten papír se má podepsat na sociálce a jim máme dát kopii. Ale na sociálce o tom neříkali vůbec nic. Jinde mi zas říkali, že na té dohodě má být ověřený podpis. Tak já už jsem z toho labuť. 😕

j.a.n.i
22. črc 2010

@andelka Co já vím, tak buď ověřený podpis a pak stačí, když to na sociálku odnese jen jeden, nebo jít na sociálku oba, podepsat to před nimi a pak ověřený podpis netřeba. Oni si ho "ověří" sami.
Jinak s penízky máš pravdu, jen mateřská není 70% platu, ale 70% redukovaného vyměřovacího základu, takže 70% platu to vychází u příjmu do cca 24000,- pak už jsou to menší procenta.

lulii
22. črc 2010

@andelka a co bude dostávat matka dítěte? Nic? Nebo jak tohle funguje. To je na úřadu práce a dostává podporu? Ja k je (nebo není) zajištěná ženská, v tomhle případě.
To si např. ženská platí i soc. a zdrav. (nebo co se to vlastně platí 😅 ) po dobu manželova mateřské, resp. doba, než se přejde na rodičák? Když nemá už nárok být na úřadu práce? Jéjej, já tomu vůbec nerozumím 😠 😀

brumdinka
22. črc 2010

lulli - to já taky ne a potřebovala bych vědět jak to je, jelikož na tom asi budu podobně 😀

andelka
22. črc 2010

@j.a.n.i no, ono by to tak nějak vyšlo, můj m zas nevydělává nějak horentně. Mi říkali na sociálce, že máme přijít spolu, ale až po jeho mateřské, až s tím potvrzeným fialovým papírem, že na mateřské byl. Kdežto v práci to chtějí už předtím, než mu schválí žádost o mateřskou. Takže asi budeme muset napsat tu dohodu od do a ověřit můj podpis a udělat kopii, tu dát do práce a originál pak na sociálku. Pokud to chápu správně.

@lulii No, já nejsem na ÚP už a zajištěná nebudu nijak v tu dobu. My to chceme zplichtit během jednoho měsíce a od dalšího prvního to převést zase na mě. Myslím, že nikde nic řešit nemusím (pojištění), myslím, že se to řeší až když ta změna trvá celý měsíc a to nebude. Prostě budu pár dní doma jen tak. Ale zeptám se ještě na sociálce. tohle taky přesně nevím, snad vojtisek poradí jak to je.

j.a.n.i
22. črc 2010

@andelka Počkej na které sociálce? ono se to míchá... Tu dohodu musí mít manžel před tím než půjde na mateřskou, bez tohodle papíru na ní nastoupit nemůže, ale vyřizuje se to na české správě sociálního zabezpečení. To co ty tady nazýváš sociálkou bude sociální odbor při UP (nevím jak se přesně jmenuje) a tam je to opravdu zajímá až pak a tím fialovým papírem, který potvrdí právě na té ČSSZ. Takže budete obíhat vlastně 2 úřady.

andelka
22. črc 2010

@j.a.n.i doprčic, já ani nevím kde to ČSSZ u nás je. Musí se tam nutně? Nepošlou to tam z práce? Na tom fialovém papíru je napsané, že to potvrdí buď ČSSZ nebo zaměstnavatel. Já jsem byla jen na té sociálce při ÚP. Mohla bys mi prosím tě v bodech napsat, co kde teda máme vyřídit? Já už jsem z toho jelen.
Jako první napíšu dohodu o předání do péče a napíšu tam od do - nechám ověřit podpis. Kopii toho a papír z práce se žádostí o nástup na MD a s fialovým papírem dá manžel v práci a nastoupí na MD na pár dní.
Na tu ČSSZ se leze s čím a kdy přesně?
A kdy máme jít na tu sociálku žádat o rodičák? jak bude manžel na MD? Nebo až po jejím skončení a zatím bude běžet rodičák můj?
Ono s kočárem a pracovní dobou do 16h se po úřadech lítá dost blbě. Tak ať někde nejdem zbytečně nebo se nemusíme vracet.

luciana43
11. srp 2010

@andelka - otec dítěte může být na PPM třeba jen jeden den, ale rodičák se vyplácí měsíčně, takže na rodičovské musí být celý měsíc, ale při rodičáku už může chodit normálně do práce, tam je podmínkou jen, že musí zajistit hlídání jinou zletilou osobou, což budeš ty. Taky to teď řešíme - takže manžela pošlu na poslední dva dny v měsíci srpnu na PPM, pak bude od 1. - 30.září na rodičáku a provede volbu a k 1.říjnu ho převedeme zpátky zas na mě.

luciana43
11. srp 2010

@andelka - Takové jsem dostala dnes informace na ČSSZ = tobě tvůj rodičák běžet nemůže, musíš ho zrušit ke dni nástupu manžela na PPM, jinak by ho po tobě chtěla sociálka vrátit zpátky jen co by to zjistila .. Když bude manžel na PPM budeš ty bez příjmu a když na rodičáku, budeš stále bez příjmu, ale jak už jsem psala tvůj manžel může pracovat, takže ten měsíc bude mít vlastně dva příjmy a o nic nepřijdete, jen to půjde tentokrát na jeho účet.
Teď jsem mluvila s paní s ČSSZ co vyřizuje PPM a ta povídala, že to - Žádost o PPM při převzetí dítěte do péče, dohodu o předání dítěte a vypovězení s úředně ověřenými dopisy, Potvrzení k rodičáku + k tomu zaměstnavatel dodá podklady, může poslat k nim vše najednou zaměstnavatel a nemusíte k nim osobně. Na potvrzení k rodičáku poslat adresu na kterou to mají zaslat zpět.
Na sociálce kde se vyřizuje rodičák už ale osobně musíte. Ty tam musíš ukončit svůj rodičák a po ukončení manželovi PPM zažádat o rodičák na něj - tam si sebou ponesete vyplněnou Žádost o rodičák, Žádost o rozhodnutí o volbě... a Potvrzení o nároku na rodičák, až ho budete mít.

luciana43
11. srp 2010

co se týče zdravotního pojištění, mám si skočit na zdrav.pojišťovnu se s nima domluvit,aby za mě ten měsíc stát platit dále pojistné z důvodu péče o starší dítě (dvouleté).

andelka
11. srp 2010

@luciana43 aha, děkuju. Teď jsme dali ofocenou tu dohodu o předání dítěte do péče a žádost o odchod na mateřskou zaměstnavateli a bude doma 18.-20.8. Takže by to mohl poslat zaměstnavatel. A kdy mám zrušit svůj rodičák a kde?

luciana43
11. srp 2010

@andelka - rodičák na sociálce při UP, tam kde si o něj žádala. Došla bych tam být tebou toho 18.8. nebo radši 17.8, k tomu snad totiž nic nepotřebuješ, zruší ti ho tam na vlastní žádost - aspoň tak mi to říkala ta pani u který sem žádala rodičák po porodu..v každém případě, je lepší tam dojít dříve než pozdě.... Ale jestli bude posílat zaměstnavatel podklady na ČSSZ, musíte mu dát tu podepsanou a úředně ověřenou dohodu o předání v originále, který tam zašle spolu s žádostma, jo a k tomu Potvrzení k rodičáku, mám prý přilípnout papírek s adresou na kterou mi to má přijít zpět potvrzené 🙂

andelka
12. srp 2010

@luciana43 no, my jsme jim dali tu dohodu ofocenou - originál je úředně ověřený. Řeknu anželovi ať se tam zeptá. Ono je to totiž složitější, sice pracuje v Ostravě, ale všechno se vyřizuje přes centrálu v Č. Budějovicích. Toho 18.8. bysme na tu sociálku mohli jít oba a vyřídíme co se dá, třeba něco půjde už tehdy, uvidíme. Už teď mě to papírování nebaví, ale co se dá dělat.

andelka
12. srp 2010

Já už mám z toho hlavu jak balon.
Takže u nás by to bylo, že teď jsem na rodičovské já, 18- 20.8. bude manžel na mateřské, já si teda od toho 18.8. musím rodičák ukončit? A od toho 20.8. to bude jak? To budu na rodičáku zase já, nebo on? Mám v tom pořád zmatek. Potřebovala bych na to jízdní řád ☹ Protože musíme všude chodit s prckem, tak nechci někam jít 2x nebo zbytečně.
Potvrzení k rodičáku - myslíš co?
Jak jsem byla na sociálce, tak to vypadalo, že to bude pohoda, ale zjistila jsem že mi toho řekli málo, že je to mnohem složitější.

andelka
12. srp 2010

@luciana43 tak jsem zjistila, kde u nás ta CSSZ je,tam by se manžel mohl stavit z práce.
Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli máme dobře tu dohodu o předání do péče - npsala jsem tam, že předávám své dítě do péče a datum ode dne do dne, je to brané jako to předání a vypovězení? A podepsala jsem to jen já a nechala ověřit podpis. Zaměstnavateli to stačí ofocené, takže originál máme. Pak jsme dávali ještě jejich papír na žádost o mateřskou a pak máme ten fialový, pak žádost o rodičák a papír s provedením volby. Je to všechno? Ta ČSSZ nám pak pošle to potvrzení, že na mateřské byl a kolik měl peněz a pak s tím půjdem na sociálku. Je to tak?

luciana43
13. srp 2010

@andelka - ty musíš od toho 18.8. rodičák ukončit, manžel bude od 18-20.8 na mateřské a pak musí nastoupit na rodičák, provést volbu na kolik let a poté převedete rodičák zas na tebe, akorát nevím jak dlouho manžel musí být na rodičáku, jestli stačí do konce srpna nebo bude muset být až do září, jen vím že na něm musí být celý měsíc. Vzhledem k tomu, že sme se rozhodli poslat manžela na mateřskou vlastně na poslední dva dny v srpnu a pak bud v září na rodičáku od 1.9-30.9, nezjišťovala jsem jak je to když nastupujuš v půlce měsíce.
Potvrzení k rodičáku, myslím ten fialový papír - Potvrzení o nároku na dávky ovlivňující nárok..............

luciana43
13. srp 2010

@andelka - Co se týče dohody, záleží na sociálce, někde jim to stačí tak, někde chtějí obojí....
Tohle sem našla na netu k tý dohodě: Dohoda o převzetí dítěte do péče
Podepsaná M.N., nar. bytem bytem předá své dítě P.N., narozeného dne 15.6. 2009, do péče jeho otce P.N., nar., bytem ode dne 1.8. 2009.
V Praze dne 27.7. 2009 Podpis: obou rodičů
Podpis musí být ověřen buď tak, že bude dohoda podepsána matkou dítěte až na OSSZ, nebo musí být podpis ověřen obecním úřadem nebo notářem. Podpis muže, který bude o dítě pečovat, není na dohodě nutný. OSSZ musí být předložen aspoň k nahlédnutí doklad, že muž je otcem dítěte nebo manželem matky dítěte.....
Co se týče těch dokladů mělo by to být vše.....

luciana43
13. srp 2010

@andelka - vůbec se ti nedivím že se ti nechce s kočárem všude 2x, ono se tomu stejně občas nevyhneme i když myslíme, že máme veškeré informace. Já jsem na tom podobně akorát, že ještě ke kočáru mám sebou druhé 1,5 staré dítko, takže taky nic moc a ještě za vším musím dojíždět do Prahy kam spadáme, naštěstí i manželův zaměstnavatel, přejíždět ještě z jednoho města do druhého kvůli sociálkám to už by bylo asi moc, ale nedá se nic dělat když chci rodičák jen na 3 roky a ne na 4 roky - uživit dvě dítka ze 3800,- mi nepřijde moc reálné...

andelka
13. srp 2010

@luciana43 no, já mám podobný důvod, peníze - máme hypotéku, a kdybych spadla časem na 3 800 tak by to bylo dost poznat.
Děkuju ti za všechny informace. Asi to uděláme tak, že v pondělí zajdu na pojišťovnu zeptat se tam (stejně tam musím) a pak zajedu na sociálku poptat se ještě tam a ukončit rodičák. A manžel zajde na ČSSZ a ve středu jak už bude doma zajdem spolu na sociálku a vyřídíme co se dá. Akorát nevím, jestli už budeme mít všechno od toho zaměstnavatele, jestli nebude problém zase s tím.

luciana43
13. srp 2010

@andelka - zaměstnavatel musí na ČSSZ zaslat jen nějakou přílohu o dávkách - ten samý formulář co se zasílá i k neschopence a s tím ostatním tam dorazíte vy. Byla jsem předtím OSVČ, takže těmhle formulářům od zaměstnavatele moc nerozumím... já sem dnes poslala manžela ať se v účtárně zeptá zda by nám tuto přílohu dali do ruky, že bysme měli vše pohromadě a zajeli na sociálku taky samy, ale nevím nevím.....

andelka
13. srp 2010

@luciana43 tak super, manžel má ten úřad po cestě z práce 🙂 U nich v práci jsou tyhle věci někdy na dlouhé lokte, že to musí přes Budějovice a pak to teprve dostane.

luciana43
13. srp 2010

@andelka - držím palce a přeji dobré pořízení na první pokus 😉 Děj vědět jak ste dopadli, ju?

andelka
13. srp 2010

@luciana43 dík, no bude to zajímavé, snad z toho nezešedivím 😅 a vědět dám určitě