Kdy na matriku kvůli nahlášení jména pro dítě?

andy15
7. srp 2015

Ahoj. 🙂
S přítelem čekáme mimi v Prosinci a chci se zeptat, kdy tak cca máme jít na matriku, kvůli tomu, aby se mimčo jmenovalo po otci? ( příjmení)
Díky moc. 🙂

miren
7. srp 2015

stac mesic max dva pred porodem🙂 radsi driv, kdyby si rodila predcasne at s tim pak nemate litani 🙂

andy15
autor
7. srp 2015

@miren Dobře, děkuju. 🙂 Já jsem si nebyla jista, jestli třeba nezajít ted nebo tak. A platí se za to něco ?? 🙂

j.a.n.i
7. srp 2015

@andy15 Je plně jedno, kdy tam zajdete můžeš klidně teď, ale stejně tak se to dá zvládnout i po porodu.

miren
7. srp 2015

neplati, je to zdarma....ale musite tam jit oba a mit i rodne listy a platne OP

ty_na
7. srp 2015

Po porodu se to sice dá také zvládnout, ale v porodnici by mělo dítě příjmení automaticky po vás, pokud nebudete mít papír z matriky. Je lepší to mít vyřízené před porodem. Já tam byla si před třemi týdny. Potřebujete s sebou občanky a rodné listy vás obou a těhotenskou průkazku, přítomni musíte být oba kvůli podpisům. Je to zdarma a trvá to tak 15 minut. Po porodu stačí jeden z rodičů, aby vyzvedl rodný list dítěte a musí s sebou mít občanky obou.

andy15
autor
7. srp 2015

@ty_na Jé, super. 🙂 Jsi hodná, moc děkuju! 🙂

mayyas
7. srp 2015

Ještě doplním, pokud bys byla rozvedená, musíš mít s sebou navíc i rozvodový rozsudek.

andy15
autor
7. srp 2015

@mayyas Nejsem ještě ani vdaná, takže si myslím, že určo nebude potřeba. 😀 Ale díky

mysonek
7. srp 2015

@andy15 také chtějí vidět těhotenskou průkazku, tak pokud jí nenosíš pořád sebou tak si ji nezapomeň vzít. Jinak my byli na matrice asi měsíc před termínem.

andy15
autor
7. srp 2015

@mysonek Nosím jí furt u sebe. 🙂)

mysonek
7. srp 2015

@andy15 no já ji u prvního těhotenství také nosila, podruhé už pořád ne, měla blbý rozměr a do peněženky se mi nevešla. Takže jsem jí občas nechala doma.

j.a.n.i
7. srp 2015

@ty_na No a co, že bude mít dítko v porodnici jméno po matce? Až si na postel a na zavinovačku píšou, co chtějí.

ty_na
7. srp 2015

@j.a.n.i
No a nic, jen to říkám pro informaci, aby @andy15 věděla veškeré info a počítala s tím. Takže zůstaň v klidu 🙂

nonnni
7. srp 2015

@ty_na jeste doplnim, ze matrika v pohode zasle rodny list postou, doporucene, takze ani vyzvedavat se nemusi😉

ty_na
7. srp 2015

@nonnni Fákt??? Nám matrikářka řekla, že si RL musíme vyzvednout osobně. 😖 🙂 Tak asi jak kde. Ale ještě se na to poptám, díky za info 🙂

nonnni
7. srp 2015

@ty_na pokud maji na matrice vsechny udaje spravne, coz s tebou projedou po tlf a pripadne si vyzadaji zbytek, tak zasilaji postou uplne regulerne. Nemohou ocekavat, ze kazdy ma protejsek k dispozici a ze se novomatka citi na to, tam doklusat.

smardik
7. srp 2015

kdykoliv, ale předem mi to přijde jednodušší, proč se pak tahat s dítětem na matriku. My si to vyřídili nějak kolem 30 týdne at máme klid, hned chtěli teda i jméno a příjmení a bylo to, otázka fakt 15 minut

ty_na
7. srp 2015

@nonnni Nám řekla, že do tří pracovních dní (nebo tak nějak) od narození mimča je RL připraven k vyzvednutí a že si ho musíme vyzvednout osobně. To je fuk, já tam v pondělí zavolám.

nonnni
7. srp 2015

@ty_na si, pani urednice, zjednodusuje praci...

norkiego
7. srp 2015

nevíte prosím jak je to pro slovenky žijíce v ČR? my jsem oba dva slováci, i dítě bude slovenské národnosti, ale žijeme tady a i rodit budu tady v ČR. Děkuji

andy15
autor
7. srp 2015

Všem moc díky. 🙂 Teď už jsem alespoň v obraze. 🙂 Fakt moc díky. 😵

kabul
14. pro 2015

holky, můžu se zeptat..? Proces je mi jasný, ale netuším, zda můžu jít na kteroukoliv matriku? Trvalé bydliště máme s přítelem každý v jiném městě a bydlíme v Praze. díky moc 🙂

ppejskova
14. pro 2015

@kabul jj můžeš kdekoliv,stačí mít s sebou otce dítěte a výše zmíněné doklady,já si taky měnila trvalé až ten den,jediné co,tak se tě zeptají na kterou adresu malé napsat 🙂 po nás nechtěli teda ani ty rodné listy takže záleží jak která úřednice 🙂

kabul
15. pro 2015

@ppejskova Děkuju 🙂

kabul
20. pro 2015

@ppejskova ještě mě tedy napadlo.. je možné malého nahlásit na adresu nájemního bytu i když ji tam nemají rodiče? Budeme se totiž stěhovat cca za rok po porodu takže pro nás nemá cenu si ji měnit.

ppejskova
20. pro 2015

No,to asi nepůjde, musí být stejná Jako má jeden z rodičů... A jediné jak by to šlo, je písemný souhlas majitele bytu, a ani tak to nebude možné se obávám jestli ani ty,ani tatínek tam trvalé nemáte

endy2002
3. dub 2016

Ahoj,také se chci optat,malá se nám s přítelem má narodit koncem května začátkem června, každý máme jiný trv.pobyt a chceme aby se jmenovala příjmením po něm... můžeme jít na matriku kde se malá narodi????

j.a.n.i
3. dub 2016

@endy2002 Můžete jít na libovolnou matriku, klidně i na tu, kde se malá narodí a to buď před porodem nebo po něm.

cattus
3. dub 2016

@endy2002 muzete jit na kteroukoliv matriku. Doporucuji zajit tam nejpozdeji mesic pred terminem porodu, aby kdyby nahodou. Ja mela termin v pulce unora a na mateice jsme byli nekdy v zacatkem prosince jestli se nemylim. No a Jirik se narodil na zacatku unora...
Trvaly pobyt je uplne jedno. ...

j.a.n.i
3. dub 2016

@cattus No, tak kdyby náhodou, tak to vyřídí po porodu, ono se houby děje.