Kdy zajit na matriku?

connie26
26. srp 2018

Krasny podvecer. Chtela jsem se optat. Jak to je s rodnym listem miminka? Nekde mi rekli ze se vystavuje po porodu ze mi ho zaslou postou a znamy mi rikali ze si musim sama zajit na matriku jeste pred porodem. Tal jak to teda je?

zelenaesmolda
26. srp 2018

porodnice posle podklady na matriku,ty si vyzvednes RL tusim nejdriv tri dny po porodu.jdes na matriku podle mista narozeni ditete,ne podle bydliste,na to pozor 🙂
zeptej se v porodnici,tam ti urcite reknou pod jakou matriku spadaji

connie26
autor
26. srp 2018

Je to nachodska porodnice tudiz predpokladam ze spadam pod Nachod. Ja jen aby na mne nekoukali v porodnici jak pero z gauce 😀😑 taky si myslim ze rodny list se resi az po porodu.

adau
26. srp 2018

Jak jako pred porodem? 😀 jinak je to matrika od matriky, nam ho poslali postou 🙂

zelenaesmolda
26. srp 2018

@connie26 tak nemuzes dostat rodny list na dite,ktere se jeste nenarodilo :D

betelgeuzz
26. srp 2018

Před porodem chodí na matriku nesezdané páry, pokud chtějí, aby mělo dítě příjmení po otci. Sepíší prohlášení o jméně. POkud jsi vdaná, nebo chceš pro dítě příjmení po sobě, tak na matriku před porodem nemusíš.
Po porodu se buď zajde na matriku pro rodný list (může otec), někdy chodí pracovnice z matriky do porodnice a rodný list donesou (měla jsem u první dcery), někde i zašlou poštou.

vanea
26. srp 2018

Jak píše @betelgeuzz , nám ho třeba zaslali poštou domů🙂

semisovamys
26. srp 2018

Mne v obou pripadech prisel postou posledni den hospitalizace v nemocnici po porodu az na pokoj😊

barchen
26. srp 2018

@connie26 Ano po porodu. U nás třeba jsou obě možnosti, nechat si ho zaslat domů, dle papírů to trvá 21 dní a nebo ho může v kratší lhůtě rodič vyzvednout na matrice příslušného úřadu, to je vždy do pár dnů od narození miminka.

kaneshiro
26. srp 2018

@connie26 rodný list miminka ti přijde poštou, alespoň u malého to tak bylo.

j.a.n.i
26. srp 2018

@betelgeuzz Já jen doplním, že ani když chceš jméno po otci, tak není potřeba tam jít před porodem, dá se to vyřídit i po porodu, při vyzvednutí RL.

iviiii
26. srp 2018

Je to taky hlavně o tom,jestli jsi vdaná nebo ne..hodně lidí si zkresleně myslí,že je to jen o jméně ale je to taky o tom,že pokud nejsi vdaná tak nebude přítel zapsany v rodném listě miminka jako otec-samozřejmě dá se potom dopsat ale musíte na úřad potom a nevím jestli se pak něco neplatí..my byli a zase pujdem před narozením miminka na matriku at tam jednak určíme jméno a příjmení miminka a přítel podepíše otcovství...

j.a.n.i
26. srp 2018

@iviiii No a proč tam budu chodit jednou před porodem a podruhé po něm, když to můžu sfouknout na jednu návštěvu. Na "naší" matrice se musel RL vyzvedávat.

connie26
autor
27. srp 2018

Nejsem vdana. A pritel je cizinec a musi se cekat na preklad jeho dokladu aby jsme ho mohli uvest vubec jako otce . Takze si myslim ze kdyz jsem se s pritelem dohodla ze ponese moje prijmeni zatim nez se vse vyresi tak je zbytecne tam chodit pred porodem .

ah1234
27. srp 2018

@connie26 no ono sa na matriku chodi bud na zapis miminka, alebo na urcenie otcovstva - ale zapisovat mimi nema vyznam dopredu, lebo to fakt urobia v nemocnici. A kym nema priatel papiere prelozene, tak ho teda asi ako otca nenapisu a tym padom je nezmysel tam ist, zbytocne by ste si urobili cestu ako my - poslali ma do kelu, ze ako Slovenka potrebujem nejake papiere navyse+podpisat im nieco, ze som slobodna a bla bla a museli sme tam ist znovu. Tak si usetrite cestu a chodte tam az, ked budu prelozene doklady. Ale isla by som tam skor ako porod, aby bol priatel vedeny ako otec 🙂 dopisovat to a riesit po porode mi pride velmi zlozite s novorodencom. Inak sme rovno zapisali aj priezvisko - to od nas chceli a aj mena - to od nas nechceli. 🙂

astyna
Autor odpověď smazal
Zobraz