Mám právo zapnout ve společné sušárně topení?

eho
1. pro 2008

Ahoj, vím, že tady na MK jsou také právničky, ráda bych poprosila o radu.
Bydlíme v domě, který má dvanáct bytů a společné prostory - vytápěnou kolárnu a kočárkárnu a také prádelnu a sušárnu. Byty jsou v osobním vlastnictví včetně podílu na společném vlastnictví. Jedná starší paní (no taková bába 🙂 mi stále vypíná topení v sušárně s tím, že za mě nebudou platit. V našem domě si lidé buď suší prádlo doma na sušáku v obýváku (to já dělat odmítám, nechci mít v bytě jako v sauně a plíseň) a nebo neperou (starší nemají pračky). Na schůzi se nic vyřešit nedá, nebyla už tři roky a asi je to lepší - minule tam padl z úst starších návrh, že když je teplá voda tak drahá, tak ji necháme odpojit. Ve všech okolních domech používá sušárnu celý dům a nikdo proti tomu neprostestuje. Po dobrém se to vyřešit nedá, kohoutem jsem chodila otáčet loňskou zimu třikrát denně a to už dělat nechci. Na balkoně už sušit nemůžu, tak jsem se rozhodla to řešit. Můj dotaz tedy je - mám právo zapnout ve společné sušárně topení? Pokud mi ho někdo vypne a brání mi tak využít společných prstor určených k topení, můžu zavolat policii? Budou se tím vůbec zabývat? Prosím poraďte, jsem z toho fakt zoufalá...

kajjinka
1. pro 2008

eho, ja nevim, jak na to z pravniho hlediska, nicmene neslo by to vyresit merakem na topeni a ze by to pak platil ve vyuctovani ten, kdo susarnu vyuziva? tzn. klice bys musela mit jen ty, popripade u nas to bylo resene tak, ze byl neokopirovatelny klic a ten se pujcoval po zaznamu do sesitu...pak se to rozpocitavalo, ale to uz je davno...jeste me napadlo, v te susarne nemusi byt topeni nutne pustene aspon na minimum, aby se udrzovala nejaka stala teplota (napr. pokud je ustredni, nemelo by se uplne vypinat aby neprasklo apod...)

eho
autor
1. pro 2008

Kajjinko - ano, v té sušárně by mělo být topení na minimum kvůli temperování, prostě aby to trošku zavlažilo sklepy. Je tam normální termokohout, podle vyjádření odborníka by to mělo být stále na stupeň 1-2. Ale to spoluobčané odmítají taky, prostě to tam vždycky úplně vypnou, chodí to tam každý den kontrolovat...

kajjinka
1. pro 2008

eho, tak v tom pripade aspon na tohle by ses mohla odvolavat u zastupcu spolecenstvi...i kdyz, jaks psala, je to na dve veci, a co to vyuzivat a platit jen ty osobne??? (samozrejme se zabezpecenim, ze netopis a neplatis nekomu jinemu)

delfi
1. pro 2008

eho: no vzhledem k tomu, že se jedná o společné prostory, které má právo využívat každý ze spoluvlastníků, tak přístup ti tam samozřejmě zajázat nemůžou. Pokud si ovšem (nejlépe na schůzi ) většina (dle součtu podílů) odhlasuje, že se tam prostě nebude topit, tak ty proti tomu bohužel nic neuděláš - většina tě prostě přehlasovala. Bohužel kdyby se třeba kvůli odhlasovanýmu netopení něco stalo - např. prasklo potrubí atd. tak to bohužel budete platit všichni z fondu oprav. Je to blbý já vím, ale bohužel se menšina musí podřídit většině.
Můžeš na schůzi třeba navrhnout to co navrhuje kajjinka, tj. že jí budeš využívat jen ty a budeš od ní klíče mít jen ty (případně systém se sešitem a jedním klíčem). Potom ale samo budeš to vytápění platit ty, případně se to rozpočítá podle toho kdo to využívá. V tomto případě bych pak doporučovala vlastní měřáky v tý sušárně, abys platila jen to cose skutečně protopilo.
je mi líto, že ti nemůžu dát příznivější zprávy - soucítím s tebou, ty důchodci jsou fakt někdy magoři co se týká topení. oni by si snad radši tu teplou vodu ohřívali na vařiči, než aby jí platili jako TUV 😠