Na jaké příspěvky mám nárok?

baruu1994
9. srp 2014

Dobrý den 🙂
Chtela bych od vás zjistit zda někdo víte něco o těch příspěvcích. Slyšela jsem ze jsou i příspěvky pro kojící maminky a taky ns vitamíny. Nechci běhat s miminkem po úřadech tak se radši nejdřív ptam tady. Mate s tímto nějakou zkušenost? A co všechno je k tomu potřeba. Moc vám děkují za odpovědi 🙂

j.a.n.i
9. srp 2014

@baruu1994 Být v hmotné nouzi...

gepe
9. srp 2014

@baruu1994 jak psala j.a.n.i anebo zdravotni pojistovna Tvoje, pokud ma nejaky program pro maminky a novorozence. Nebo Ty si myslis, ze Ti na to snad daji na socialce? 😕
Zkusenost mam jen takovou, ze pred odchodem na materskou jsme s manzelem jen na odvodech mesicne statu museli davat dohromady neco pres 30tis. kazdy mesic a nemame narok na nic. Kdyby se manzelovi ted stalo nedej neco zlyho, tak dostaneme a mame narok taky na nic.
Neber to osobne, ale podle me ma mit narok na cokoliv jen ten, kdo radne pracuje a odvadi poctive dane. Ale na ty stat kasle.

baruu1994
autor
9. srp 2014

To ja jsem před mateřskou normalne pracovala a i partner. . To ne ze bych nic nedělala a sedela doma

kamino
9. srp 2014

http://www.socialni-davky.cz/prispevek-na-kojen...

Ta od státu je limitovaná příjmy, bohužel na ní většina lidí nemá šanci dosahnout...

suzief
9. srp 2014

Myslím, že některé pojišťovny tohle mají ale vlastní zkušenost nemám, podívej se na net a jejich programy pro ženy a děti.

marketa11112
9. srp 2014

ahoj, pokud jsi pracovala ty i manzel, nebudete mit zrejme nárok na nic. bude to stejne jako u nas -- porodne, příspěvky na dite i ruzne davky ( i na vitaminy a kojeni a pod.) v cr nedostavaji pracujici lide, ale jen lide, kteří nepracuji a ziji z nasich dani. bohužel. co ti stat muze vrátit , jsou nejake dane. ale to si rok pockac. lze odečítat asi 24000 na manželku na materske ci rodicaku za rok ( nesmis mit sama vetsi prijem nez 68000 za rok -- pocita se zamestnani, materska, dovolena, rodicak se do této castky nepocita), pak se da odečíst penzijko, zivotka, nejaky urok z hypotéky a nakonec pak můžete mit odecet na dite - tusim 1117 na dite mesicne. pokud ma manzel nizky plat, vrati ti malo, pokud ma slusny , muze to byt klidne i několik desitek tisíc rocne. zalezi kolik zaplati na danich.
jinak ja jsem u vzp, ta ma schvaleno příspěvek 500 pro tehotne --- proplati mi tedy část screeninku nebo někdo vyuzije na predporodni kurz, otce pri porodu a pod. ale to ma kazda pojistovna jinak. t o není nic moc.

ale v tomto state jsme vdecni za vse 🙂)

jinak ted se ještě chysta jednani, ze by si lide mohli z dani odečítat i poplatek za skolku, tak se uvidi, zda to schvali. kazdopadne pak uz musí mit lide dobre platy. ale zase, když bude prcek chodit do skolky, budu uz pracovat i ja. takze by něco dal k odectu z dani manzel a něco ja.

urcite i tyto peníze rodinam hodne pomohou. ale pokud bys byla na rodicaku a manzel bral třeba 10000, tak ti vrati malo. takze moc velka podpora pro pracujici rodiny s mensim platem to opravdu není.

lenejewel89
11. srp 2014

Dobry den, mame rok a pul stareho syna a planujeme dalsi miminko. Ted beru na syna 1x za mesic 3.800,- Kc, protoze jsem si to dala na 4 roky. Chtela jsem se zeptat, jak to bude s financni pomoci na duhe dite? Jestli a kolik budu mit materskou a rodicovsky prispevek? Pracuji na 4 hodiny denne. Dekuji moc.

suzanna123
11. srp 2014

@gepe
@marketa11112 ono by pro začátek stačilo, kdyby stát pracující tak neodíral na daních - pak by nebyl důvod jim to ani "vracet" v podobě různých příspěvků...

gepe
11. srp 2014

@suzanna123 no proto to mame taky tak vysoky, nejen ZP a SP. Dane pocinaje vyplatou platime nekolikatery. Abohuzel, Ti co plati, vetsinou nemaji narok na nic, tj. jim ani nic "nevraci" jen bere.

suzanna123
11. srp 2014

@gepe tak na to mysli, až budou volby 😉

gepe
11. srp 2014

@suzanna123 myslis, ze levicove strany snad neco budou snizovat? 🙂

nonnni
11. srp 2014

@gepe vymlatit to vsechno od zakladu...takovou malou atomovku do budovy vlady by to chtelo...ja se zrovna dozvedela, ze ac mesicne odvadim 15 000 na zdravotnim a socialnim + dane (OSVC) + dalsi zdravotni, socialni a nemocenske z dalsi prace (DPC) a jsem i ucastna na nemocenskem pojisteni posledni 3 roky, tak narok na materskou nemam. Kvuli jedne zaklete vete ve smlouve. Dobry co?

suzanna123
11. srp 2014

@gepe no tak ty určitě ne 😀 A bohužel ani ty "pravicové" , co jsou teď ve sněmovně 😖

gepe
11. srp 2014

@nonnni to si delas prdel, ne? To jsou *** pardon. Ja prave pred materskou sla radsi pro jistotu do zam. pomeru pro jistotu. Vzala si nejvyssi rodicak, at aspon neco dostaneme zpatky, protoze ani u tohohle clovek nema jistotu.
@suzanna123 uf, uz jsem se lekla 😀 pruser je, ze u nich utika hodne penez za nic. Cernoprdelnici - nektere prominou, nikdy nebyli pravicaci a Ano, no. 😅

suzanna123
11. srp 2014

@gepe bohužel ani TOP a ODS, které se pravicově tváří (a pak zvyšují daně... 😖 ). Takže tím, že se u moci budou střídat levicové a "pravicové" strany, co jsou v PS teď, se nic nezmění 🙄 No nic, končím, než nám tuhle diskuzi zatrhnou... 😉

nonnni
11. srp 2014

@suzanna123 nezmeni se nic dokud se nevzpamatuji lide/volici...pak nebudou volit takove panoptikum a mozna vzejde i neco slusneho, co by se dalo volit. Me by se nejvic ted libila nejaka defenestrace.
@gepe hele, to neres...me jen toci, ze mi ani spravnou informaci nikdo poradne nedokaze podat. Proste bordel...ono to bylo v JAR jednoduzsi o to, ze tam proste nikdo nedostane nic a tim padem se eliminuji podminky a je klid 😝

j.a.n.i
11. srp 2014

@nonnni Tak určitě to nebude jen kvůli jedné větě...

nonnni
11. srp 2014

@j.a.n.i je, je ta smlouva vedena, jako smlouva maleho rozsahu a na ni se nevztahuje ochranna lhuta (ac mi z i odchazi nemocenske pojisteni + zbytek), takze bych si musela v mesici, kdy jdu na materskou vydelat minimum 2 500, jenze ja skoncila k 30.7. a na materskou mohu nastupuit az v polovine zari. Takze ano, neni to jen ta veta, ale ta veta proste ma za nasledek, ze se na me nevztahuje zadna ochranna lhuta.

j.a.n.i
11. srp 2014

@nonnni Jasně, ale není jen kvůli té větě, ale třeba i kvůli tomu, že si neplatíš jako OSVČ nemocenské pojištění... a pokud opravdu zaplatíš měsíčně 15 tis. na odvodech, tak mi zas tak úplně malá nebyla.

nonnni
11. srp 2014

@j.a.n.i ano, neplatim si jako OSVC nemocenske, ale platila jsem posledni 3 roky nemocenske z me smlouvy DPP. Kdybych k tomu OSVC nebyla, tak mi ta smlouva bezi uplne stejne. To, ze jsem OSVC je irelevantni. Kdyby moje DPP nemela v sobe tu formulku "dohoda maleho rozsahu" (coz i na jednu stranu chapu, ze mit musi a jinak to napsat neslo s ohledem na druh prace...bylo mi tedy vysvetleno, ze je to proto, ze tam nemusi specifikovat presny pocet odpracovanych hodin za mesic a ja to to mela z podstaty prace klouzave), tak se na me vztahuje klasicka ochranna lhuta. Protoze nemocenzke pojisteni odvedene mam uplne s prehledem z teto smlouvy.

Me totiz ani tak uz neslo o tu materskou, jako o fakt, ze uz nekolik tydnu se dohaduji mezi CSSZ a mzdovkou a zpatky CSSZ, protoze jedna strana tvrdi toto, druha opak, pak si to navzajem vyvraceji, nasledne si to odkyvou a v podstate mi nikdo nebyl schopen dat informaci, za kterou by si mohli stat. Coz me na cele stuaci asi prudi tak nejak nejvic, protoze jsem jak oteklej vorvan a mam toho litani po vsech certech tak akorat plne zuby.

j.a.n.i
11. srp 2014

@nonnni Tak já chápu, že tě to prudí, ale zase kdyby byl zaměstnavatel co k čemu, tak ti nějakou práci na září dá a tím pádem bys na mateřskou nárok měla.
A jinak u smlouvy malého rozsahu je problém ten, že CSSZ těžko pozná jaká to smlouva je, když ji nemá v ruce, jsou tak trochu závislí na tom, co jim zaměstnavatel nahlásí (a že to občas hlásí blbě). Oni si mohou stát za informací, že pokud je to zaměstnání malého rozsahu tak... ale nemohou ti bez přesného znění smlouvy říct, zda je nebo není.

nonnni
11. srp 2014

@j.a.n.i jenze ja ji mam v jejich systemu vedenou, jako smlouvu maleho rozsahu. Bohuzel urednice nevedely, ze se na tyto smlouvy nevztahuje ochranna lhuta...o tom byly ty dohady. Jedna strana si tvrdila, ze pokud mam odvedene nemocenske, tak je splnena podminka a to bez ohledu na to, jak je smlouva vedena. Coz tedy bylo vyvraceno.

Mozna mi muzes pomoci tomu porozumet, ale postradam v tom logiku, ze z jedne smlouvy DPP odvedeu dane a bla bla a nemocenske pojisteni a ochranna lhuta se na me vztahuje a z druhe smlouvy DPP odvedu to same a lhuta se proste nevztahuje. Platila jsem treba mensi odvody, kvuli tomu, jak byla smlouva registrovana?

j.a.n.i
11. srp 2014

@nonnni Jo, tak logiku v tom bohužel nenajdeš... ta v zákonech (obecně, nejen v tomto konkrétním) dost často není. Prostě DPČ (DPP ne, u té je to vždy bez ochranné lhůty) může být buď zaměstnání malého rozsahu (ve smlouvě není uvedena minimální měsíční částka či počet hodin) a pak je to bez ochranné lhůty a nebo "normální" (je tam uveden příjem minimálně 2500,-) a pak ochranná lhůta je. pravděpodobně to vychází z předpokladu, že tyhle malé rozsahy jsou bokovky a člověk má nějakou "hlavní smlouvu" jinou, ale kdo ví... Ale jinak bych fakt na férovku zkusila toho zaměstnavatele, za zkoušku nic nedáš... jo a i kdyby to měli na CSSZ jako smlouvu malého rozsahu a dle smlouvy by to neodpovídalo, tak se to dá přes odvolání vyhrát - alespoň jsem to (teď nevím jestli tady nebo na jiném serveru) s někym řešila a pak mi dotyčná psala, že ji to uznali.

nonnni
11. srp 2014

@j.a.n.i promin, jasne, ze DPC, ne DPP...ja jsem uz napsala sve prime nadrizene,ktera ma na starosti uvazky na dalsi skolni rok, takze uvidim.

A diky za radu!