Paragraf na dítě do 10 let nebo do 16 let?

lararose
14. říj 2015

Me by zajimalo,me dceri je 9let a v lednu ji budou 10let.Kdyz onemocni 10.ti nebo 11.ti lete dite,tak mam narok jeste ho osetrovat doma.Podle zakona pise do 10.ti let a na paragrafu pise do 16.ti let.Tak nevim jak to je spravne?Nemam predstavu,kdyby moje budouci 10.ti leta dcera onemocnela a sama doma zvladala ale hlavne obed a leky by jeste nezvladala..

no_title
14. říj 2015

Teoreticky by se dalo uplatnit tzv. Ošetřování člena rodiny. Pokud je člověk tak nemocný, že není schopen se o sebe postarat, lze to pobírat i na dospělého. Můj manžel si to bude po mém porodu taky vyřizovat vlastně na mě.

banitram
14. říj 2015

Žádná věková hranice není - můžete mít OČR i na dospělého člena rodiny, pokud bydlí s vámi ve společné domácnosti - třeba na matku nebo manžela.

j.a.n.i
15. říj 2015

@lararose Žádné věkové omezení není, rozdíl je pouze v tom, že do 10 let dítěte je nárok na OČR automatický při každém onemocnění, kdežto od těch 10 let je již na rozhodnutí doktora, zda je onemocnění tak závažné, že dotyčný potřebuje ošetřovat.

@no_title Ošetřování člena rodiny není nic jiného, než oficiální název pro paragraf...

lucka8383
28. říj 2015

manžel dostal paragraf i na naší 13letou dceru když byla nemocná(měla zánět prudušek a vysoké teploty).když já si nemohla dovolit jít na paragraf a to je nevlastní otec mé dcery.
Zároveň dostal i paragraf na mě jakož to na manželku když jsem byla v nemocnici.

ilon1188
25. srp 2017

Zdravím ,chci se zeptat zda mám narok na paragraf i v době letních prázdnin. A to na zdravé dítě do 10let z důvodu hlídání dítěte. Zda ano kde a jak se vyřizuje. Moc děkuji 🙄

j.a.n.i
26. srp 2017

@ilon1188 No, zalezi v jake situaci, pokud pres prazdniny hlida manzel a odvezou ho do nemocnice, tak narok mas. Pokud jen za bezne situace nevis jak vyresit hlidani ditete, tak na to ne.