Péče o osobu blízkou. Započítává se do mého příjmu i jeho starobní důchod?

cherrynka89
3. únor 2021

Dobrý den,
budu se starat o dědu (přes 80 let, nemohoucí+ nemocné ledviny..) jako Péče o osobu blízkou. Zajímá mě, jestli se do méhopříjmu započítává i jeho strobní důchod? Na Google jsem nic takového nenašla, jen to, že vyplácené kč mě za jeho péči se mi nezaočítávají. A jeho důchod? To jsem nikde nezjistila. Každý mi říká něco jiného a mě to přijde jako nesmysl. Tak kde je pravda? Je tu někdo, kdo pečuje o osobu blízkou a ví to na 100%? Děkuji.

majena39
3. únor 2021

@cherrynka89 nevím jestli je to to samé ale beru na babičku příspěvek na péči. Nikoho nezajímalo kolik máme kdo plat nebo důchod. Prostě na základě zhodnocení lékařem nam vypocitali stupeň závislosti na péči a od toho se odvíjí částka, kterou měsíčně vyplácejí.

malenka3
3. únor 2021

@cherrynka89 ty se ptáš kvůli slevě na dani na nevýdělečnou manželku? Pro tvého manžela? Není důvod, aby se příjem, který není určen tobě, byl z daňového hlediska považován za tvůj příjem. To jsou peníze dědy. Jestli je spravuješ, protože on není svéprávný, na tom nic nemění.

cherrynka89
autor
3. únor 2021

@malenka3 Dobrý den, děda je svépravný, myslí mu to skvěle, jen nechodí, šatně dýchá a ledviny má úplně v čudu, takže dělám fyzickou práci a starám se o zábavu atd.. partnera nemám, jsem jen se synem a žijeme v jedné domácnosti několik let, jen před pár dnama mě to napadlo o to zažádat, kdyř už nechodí. Já jen že beru příspěvek na syna, tak sjem chtěla vědět, jestli se mi ten příspěvek na péči a jeho důchod počítá do příjmu, co vše mám udávat.

cherrynka89
autor
3. únor 2021

@majena39 Já o to budu žádat poprvé, tak si zjišťuji info, jaké příjmy udávat, beru na syna příspěvek. Tak jsem potřebovala vědět, jestli mám na ÚP udat i jeho starobní důchod. No prostě se v tom nevyznám moc, tak sháním info, kdo má zkušensot

terla
3. únor 2021

@cherrynka89 moje mamka se stara o maminku a pobira na ni prispevek na peci,plzs osetrovne.Starobni duchod je ale stale maminky,takze to bude i vas pripad.Pokud je svepravny,duchod nalezi jemu a neni to tudiz tvuj prijem.Pokud je otec ve spolecne domacnosti a pobirate napr. prispevek na bydleni,to uz by se zapocitaval do spolecnych prijmu.

majena39
3. únor 2021

@cherrynka89 jak řikám moje příjmy ani babičky důchod nikoho nezajímaly. Ale bylo to velký papírování a obíhání ☹ Žádala jsem loni v lednu a první příspěvek nám přišel v červenci (vyplaceno zpětně od ledna). Museli jsme dát papíry na sociální úřad, pak návštěva obvodního, návštěva paní ze sociálky. Bylo to na dlouhé vyřizování, ale příspěvek máme 🙂

cherrynka89
autor
4. únor 2021

@terla Děkui za odpověď. A to je nějaký rozdíl v péči o osobu blízkou a ošetřovné? á jsme v této situaci poprvé, tak abych něco věděla, než oo to půjdu žádat. Ano bydlí hned vedle mě, máme dvougenerační domek, takže jakoby jeden 🙂

cherrynka89
autor
4. únor 2021

@majena39 Tak to teda trvá dlouho. :( to jsme myslela, že to bude rychlejší teda 🙂 ale co se dá dělat. Dědu si chci určitě nechat doma, má tady kočky, tak ať si je mazlí 🙂)

majena39
4. únor 2021

@cherrynka89 a jinak o příspěvek na péči žádala babička. Ne já.... Takže ona musela ty papíry všechny podepsat (já ji to pochopitelně vyplnila) a napsat tam, že se o ní starám já. Takže nežádáš ty ale děda 🙂

gramar
4. únor 2021

@cherrynka89 Jestli se ptáš kvůli příjmům na nárok na přídavky na děti/příspěvek na bydlení atp. (?), tak do této částky se počítá příjem všech společně posuzovaných (žijících) lidí ve společné domácnosti. Tedy pokud s dědou žijete v jednom bytě a jedné domácnosti, tak se jeho důchod bude do příjmu počítat, ale bude se jeho osobou i navyšovat životní minimum...

cherrynka89
autor
20. únor 2021

@gramar to ne, mame kazdy svou domacnost. Mame 2generacni domek. Vse zvlast

lachipie
29. lis 2021

@cherrynka89 pokud je svéprávný, důchod je jeho a ty ho uvádět nikde nebudeš. Není to tvůj příjem. Pokud se ti jedná o přídavky na bydlení atd, posuzují se všechny osoby ve společné domácnosti. Pokud to je zvlášť, nikde jeho důchod udávat nebudeš. Já beru na syna PnP a PnP se ani pro účely daňového zvýhodnění na mě nebere jako můj příjem