Pokud se expřítelkyně vdá, odpadá mi placení alimentů?

deellepe
7. dub 2010

Chci se zeptat, pokud ex-přítelkyně se vdá, placení alimentů mi tak odpadá ?

deellepe
autor
7. dub 2010

vlastovka385 - pokud toto je i venku, tak se též přidám. Toto jsem samožřejmě též zvažoval.

vlastovka385
7. dub 2010

Jo ale něco mi vysvětli, proč zakládáš další téma, když už se vede paralelní debata ve Střídavé péči? Že by měl Akshara pravdu? 😉 😉 😉 😉 Jinak moje předchozí poznámka byla cynická ironie.

saly
7. dub 2010

S těmi alimenty se stejně uvidí jak to bude ne? To co prosazuje ministryně je pro chlapy dost tvrdé ☹ To bys měl spočítané 😀 😀 24% a finito a modlise, že je jen jedno 😀

Ale pokud už te´d máš pochybnosti o své ženě, tak s ní kvůli dítěti nezůstávej!! UTEKL BYS POZDĚJI A TO BY PRO TO MALÉ BYLO ZDALEKA HORŠÍ..to raději pořeš hned,je to pro všechny tři lepší..ona si tě dítětem nepřitáhne..ale počítej i s výživným na partnerku, ne jen na dítě...

collette
7. dub 2010

Dospělí si vzájemně dokáží pěkně znepříjmenit život a chudák dítě se v tom mele, i když za nic nemůže.

Znám případy, kdy se holka do slova a do písmene nechala zbouchnout, jen aby mohla ždímat otce dítěte. Ale taky takové, kdy si "tatínek" užil a pak se k následkům najednou nechtěl znát. A taková to byla láska. A taky se čím dál častěji oběvují případy, kdy povedení tatínkové, ač měli soudně stanovené výživné, neplatili ani korunu a teď se na dětech či bývalých partnerkách domáhají výživného na sebe.

Tohle je fakt ožehavé téma a nikdo, kdo nezná celou pravdu, i když oboustranně subjektivní, nemá právo vynášet soudy. Otec by se o své dítě měl postarat, jak nejlépe umí a může, ne jak moc se mu chce. Ovšem průšvih je, že mu nikdy nikdo nezaručí, že peníze půjdou opravdu na dítě a že si z nich nebude užívat matka. Ovšem to se bavíme o vysokých alimentech, všichni se zkušenostmi víme, že děti stojí fůru peněz, i když jim chceme dát jen trochu slušný základ, žádný luxus.

deellepe - ty sám si musíš rozhodnout, jak dalece cheš být zainteresovaný, nejen finančně. Pokud se s matkou nedohodnete, výživné určí soud. Je blbé, že to říkám, ale pokud je teprve 5 tt, tak kdo ví, jak to ještě všechno dopadne. Nevím, kolik Ti je, nemohu posuzovat Tvoje smýšlení, ale zdá se, že jsi pevně rozhodnut. Jen si uvědom, že pokud se něco závažného nestatne, tak to dítě ze světa jen tak nezmizí a klidně se může stát, že se to všechno jednou obrátí proti Tobě. Já jsem byla v podobné situaci (myslím toho dítěte). Nedomnívám se, že by kvůli tomu ze mně vyrostl deprivant, ale fakt je, že můj biologický otec je pro mně cizí člověk, se kterým jsem mluvila když mi bylo 24 a on zavolal, že když jsem teda dodělala tu školu, tak ať požádám u zrušení alimentů. To jsem udělala bez velkých bolestí, protože ta směšná částka, co platil, mě tedy rozhodně nevytrhla. Teď je sám a nemocný a měl by zájem. A nemyslím, že by to bylo jen proto, aby se o něj někdo postaral. Ale má smůlu. Mám svoji rodinu, včetně tatínka, a starám se a budu starat o a milovat ty, kteří se starali o a milovali mně... Ale ke Tvé otázce: soud stanoví alimenty podle Tvých oficiálních příjmů, případně podle Tvého majetku. Takže pokud chceš platit málo, musíš málo vydělávat a málo vlastnit. Nejlépe být sociální případ... Jen doufám, že kvůli tomu nebude sociální případ i ten prcek...

deellepe
autor
7. dub 2010

Cynickou ironii jsem zvožoval též.
Další téma jsem zakládal proto, pač přizpěvkovatelé dle mého spamovali.

lenulle81
7. dub 2010

Holky, jak to tady čtu, tak jste tady budoucího otce pěkně roznesli. Ale co taky čekat v diskuzích, kde je drtivá většina žen 😀 Já taky chápu, že dítě má právo na rodiče a plnohodnotný život, ale jsou prostě situace, kdy nemůžete po chlapovi chtít, aby kvůli alimentům dřel bídu s nouzí. I když tohle asi není připad našeho zakladatele tématu 😝 Já to zase vidím z jiného pohledu. Mám manžela, který už je jednou rozvedený a má z prvního manželství dceru. Vždycky jsme se ji snažili zpříjemnit celou situaci, brávali ji na výlety, na dovolenou,na lyže....Jenže, manžel od nich odešel(po nátlaku exmanželky) pouze s dvěma taškami. Vše ostatní, včetně auta jim nechal. Po té, co jsme se vzali, jsme si museli koupit byt a začít tak splácet hypotéku. Celkové náklady na domácnost jsou nehorázně vysoké. Navíc máme spolu 2-letého prcka, takže se nám rozpočet ještě značně zkomplikoval. Do toho si ex usmyslela, že chce zvýšit alimenty....nehledě na to, že ex má barák, jezdí si v parádním autě, mají chatu....A co teď? Už takhle si půjčujeme před výplatou od babiček, takže si nedovedu představit dávat dalších 1500 Kč měsíčně. To by se snad mělo taky zohledňovat, že?! Ne, že bych tady chtěla plakat, každý svého štěstí strůjcem, já jen aby jste viděli i opačnou stránku věci......Pokud jsem odbočila od tématu, tak se omlouvám.

deellepe
autor
7. dub 2010

saly - výživné na ex - přítelkyni ? Si myslím, a někdě jsem i četl, že výživné se platí jen v případě, že byli kdysi manželé. Oprav mě, pokud se mýlím.

saly
7. dub 2010

Opravuju🙂) i pokud nejste sezdání má nárok na finance od tebe..nechci kecat, už je to pár let co jsem si to zjišťovala, ale zaprvé platíš náklady na "slehnutí" ..se to jmenuje..,pak na nějakou počáteční výbavu pro mimi a myslím, že do dvou let věku dítěte ti může soud přiřknout i nějaké výživné..fakt na to mrkni... 😉

deellepe
autor
7. dub 2010

collette - jednoznačně palec nahoru !

saly
7. dub 2010

Nechci tě strašit,ale v tom jestli sis ji před oplodněním vzal nebo ne zas takový rozdíl není...
😉 když bude mít dobrého právníka, jsi v háji..

si počti...
http://www.svoss.cz/web/2007/INFORMAMY/PV.htm

andelka
7. dub 2010

lenulle: I zvýšení výživného musí být v reálných možnostech platícího rodiče, takže se bude posuzovat vaše aktuální situace. Soud by k tomu měl přihlídnout. Naopak soud může dojít i k rozhodnutí, že i když matka požádala o zvýšení alimentů, ale soud zjistí, že se situace na straně otce změnila k horšímu, může výživné naopak snížit - to se stalo mé známé.

saly
7. dub 2010

no pak tě ještě z toho může vysekat ještě test otcovství, pokud je varianta, že není tvoje... 😉

saly
7. dub 2010

andelka: ano ano, tak to je... 🙂 někdy se do toho nevyplatí moc š´TOURAT...lepší je vytahovat penízky z tatínka jinými způsoby..Vánoce, narozeniny.. 😝

deellepe
autor
7. dub 2010

pokud bude chtít, abych figuroval v RL, tak budu muset podstoupit DNA testy

andelka
7. dub 2010

saly: No, třeba já jsem z tatínka ale nevytáhla navíc nikdy nic. Naštěstí mi ale nikdy výživné nesnížili, vždycky jsem aspoň malého zvýšení dosáhla - i když ne takového, jaké jsem si představovala, že. 😅

saly
7. dub 2010

asi jo, jinak nevím jestli tě tam může zapsat, když nejste manželé..to asi nee..to taky nebude nejlevnější, ale pokud si nejsi jistý, tak to udělej..

saly
7. dub 2010

andelka: to víš že jo🙂) pokud nic dát nechce,tak ho ani Vánoce neobměkčí... 😉 zaplatí nutné minimum a finito..

andelka
7. dub 2010

saly: No, a ještě nerad 😀
Ne, fakt není nad normální rodinu. Tyhlety starosti jsou 😝

lulii
7. dub 2010

lenulle, souhlas. Některý chlapi jsou "parchanti", ale některých mi je fakt líto. Je to situace od situace 😉

deellepe, souhlasím s tebou, že pokud bude mít tatínka, který ho bude milovat, nechceš se jim plést do života a zároveň platit co nejmenší alimenty.

deellepe
autor
7. dub 2010

jj

aleachim
7. dub 2010

znám též případ, kdy si "nový" tatínek osvojil dítě a partnerka ho potom opustila a vrátila se k tatínkovi biologickému. Jelikož je osvojení nezrušitelné, "nový starý" tatínek platil alimenty na dítě, které ani nebylo jeho. Některé ženské jsou pěkné mrchy stejně jako někteří chlapi jsou až moc dobří.

deeellepe, nebudu hodnotit, co tu píšou ostatní zasloužilé matky. Je pravda, že dítě za to nemůže a jednou se to může obrátit proti tobě, ale to je tvá věc.

1) pokud budeš chtít DNA testy a bude-li prokázáno, že jsi otcem, budeš je platit ty. Když nebudeš souhlasit s uvedením do RL, musí o tom rozhodnout soud. To, že to ona uvedene, ještě nic neznamená.

2) výživné pro matku dítěte se platí skutečně tak, jak tu bylo nastíněno. Opět o tom rozhoduje soud a pokud vím, tak dosud je praxe taková, že není příliš časté, že se toto výživné matkám přinává, popř. ne příliš vysoké. Mělo by to být ve výši, aby matka měla zajištěný základní standart. Pokud se o ní může zároveň postarat někdo jiný (přítel, rodina), tak se nepřiznává.

3)výživné na dítě. Stanovuje soud na základě příjmů a životní úrpvně obou rodičů. To však jen v případě, že soud ještě nebude aplikovat tu tabulku MS, to jsi pak v háji a je lepší se přihlásit na pracák. No, ale ani to by tě nezachránilo, neboť se placení alimentů nesmíš vyhýbat, a to ani tak, že úmyslně odmítneš práci.

K slavné tabulce výživného si dovoluji poznamenat, že je to naprostá blbost. Protože se podle toho řeší, jen kolik má vyživovatel platit, nicméně nikdo neřeší, jak by si otec ohlídal, kam jeho peníze jdou a mnohdy ani otec (přestože chce) jsou jeho rodičovská práva hodně omezena. A uznejte, když někam dáte 1/4 svých penez, chcete vědět, co se s nima děje.

deellepe
autor
7. dub 2010

aleachim - co se týče těch tabulek proč bych měl být v háji ?
což pokud přiznám dejme tomu 20 000 ,- z toho 20% jsou 4 000,- což si myslím že je únosné. či jsi to myslela nějak jinak?

ria80
7. dub 2010

Ty tabulky nejsou tak hrozné,tak někteří mluví.Ty bys taky určitě neplatil 20%,ale o dost mín,takže není problém.

deellepe
autor
7. dub 2010

ria80 - si myslím, že ty tabulky jsou dobré.. si myslím.. tedy..

collette
7. dub 2010

Tak nějak si nevím rady s termínem "zasloužilá matka"... Rozhodně se za ni nepovažuji a skoro bych řekla, že se mě to dotklo 😕

aleachim
7. dub 2010

collette, vůbec jsem ten termín "zasložilá matka" nemyslela nijak urážlivě. Chtěla jsem tím říct, že pohled matky bude na věc vždycky trochu odlišný než člověka, který dítě nemá. Snažila jsem se na to podívat objektivně a odpovědět na otázky bez hodnocení, zda je fér nehlásit se k dítěti.

aleachim
7. dub 2010

k těm tabulkám: no, ono když se vychází z příjmu, který člověk skutečně má (bez všeho obcházení zákonů), tak výměra dle tabulek není až tak zanedbatelná.

hypotetický případ: otec žije v Praze, kde jsou životní náklady nejvyšší a matka např. v Litvínově, kde jsou životní náklady poměrně nízké (omlouvám se žijícím v Litvínově, kteří se mě budou snažit umlátit tím, jak moc je tam draho) Otec bude mít dvě děti a dle tabulek bude pravděpodobně stanovena max. výše alimentu, t.j. tuším (nevím přesně a nechce se mi to hledat) 32%, což z jeho platu bude téměř 1/3. Když mu takto pokrátí mzdu, bude jeho životní úroveň podstatně snížena, kdežto matka bude mít celkem slušný příjem bez toho aniž by bylo jakoliv možné zkontrolovat, zda s výživným hospodaří ve prospěch dítěte. V současné době se právě k takovéto nerovnosti přihlíží rozhodnutím soudu, při zavedení tabulek se pojede podle tabulek a uvážení soudce nebude, protože je třeba to sjednotit, aby všude všichni platili + - stejně bez ohledu na konkrétní jednotlivosti případu.

aleachim
7. dub 2010

deellepe, pokud si budeš umět příjem snížit a tím snížíš výpočet pro alimenty, tak pro tebe jedině dobře. U lidí, kteří jsou řádně zaměstnaní to ovšem nejde.

jinak, pokud jsem se ve svých závěrech nějak popletla, tak se do předu omlouvám.

ria80
7. dub 2010

Já si to nemyslím.Jak je s výživným nakládáno,se opravdu neřeší,ale neřeší se to ani v úpravě,která je ted.Ono to asi ani moc sledovat nejde.
Průměrné výživné je 1500kč na dítě,v současné době.Ale i kdyby to bylo 2x tolik,nějak si neumím představit,jak za to matka jede na dovolenou.

To se týká případů,kdy otec má hodně vysoký příjem a proto i hodně vysoké výživné,a tam je to i dnes snad tak,že to výživné jde částečně na spoření,právě proto,aby si za to matka nemohla užívat.

Aspon u nás,když se rozhodovalo o výživném,tak se mě ptali i na výdaje za dítě,nepřiznali mi nic jen tak.

aleachim
8. dub 2010

ria, a to je právě ono, myslím si, že teď soudce přemýšlí o tom, kolik jsou výdaje na dítě a podle toho rozhoduje. Následně to bude tak, že tabulka, šup a je rozhodnuto bez ohledu, zda to dítě fakticky potřebuje či ne. Je jasné, že ty výdaje není možné ohlídat.

Případ, kdy si za to může matka užívat se zpravidla bude opravdu týkat jen případů, kdy je má otec nadprůměrné příjmy, ale třeba ve svém okolí takových znám celkem dost. Ale i v případě, např. příjmu 20tis, když z toho vyživovatel dá 4tis pryč, zaplatí 12tis nájem, tak bude rád že se nebude muset jít pást. No a např. matka, která má vlastní byt a dejme mateřskou 7,5 kč + ty 4tis., tak na tom bude ve finále podstatně lépe. Teď se k tomuto všemu přihlíží, ale podle těch tabulek bude uvážení soudce minimální, proto se mi to nelíbí. Ale až praxe ukáže, jak to bbude fungovat.