Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

emjee
15. led 2009

kristianka • 10tt • 13. jan 2009 o 12:40
Ahojte,prosim vas,,poradte mi som 4.tyzdni tehotenstva,,,,a pracovna zmluva mi konci 5.3.2009.Byvame s priatelom v podnajme,,,uz v cechach sme dva roky,,,poradte mi ako sa vybavuje cele tehotenstvo,,,atd,,,,a kedy ma moze lekar vypisat na pn??a ako to budem mat s zdravotnou poistovnou???

susik77
15. led 2009

baby a keby ju nemam , mala mi ochorie-neco bezne-horucka, kasel a pod., kolko by ma to asi mohlo stat u doktora?

yvetta
15. led 2009

walli a platila si nieco na SR pri osetreni, alebo si to zdravotne poistovne vybavia medzi sebou hmmm???? 🙂

wali
16. led 2009

yvetta, praveze som neplatila absolutne nic! len vypisali papiere, prefotili si Jakubovu karticku zdravotnej poistovne a uz si to zrejme potom vybavovali medzi sebou. uplne bez problemov, comu som sa vazne divila. je mi jasne, ze ked dieta nahle ochorie, ma teploty, tak ho vezmu ako na pohotovosti, ale toto bolo na koznom, cize to vazne akutne nebolo (teda z mojho pohladu ano, ale teraz viem, ze to nebolo nic vazne).
a susik, teda ked ti dieta ochorie na SK, tak ked ho vezmes na pohotovost, kedze tam nema svojho dr, tak platis len normalny poplatok na pohotovosti. neviem presne kolko to je, ja som posledne na SK chytila anginu a platila som na pohotovosti 60 sk. ale to tam platili vsetci, inak bolo vsetko zadarmo. akurat este aj v lekarni kde som na predpis brala lieky, si prefocovali karticku poistenca.

susik77
16. led 2009

wali-tak to je super 😵
my tam jazdime raz za 3 mesiace na vikend, takze mi staci ta karticka z cr. ale rozmyslam vybavit karticky detom, ked budu vacsie a budu tam na prazdninach

bianca
16. led 2009

susik my sme boli s malou u dr na slovensku ked mala 3 tyzdne lebo sa cela osypala a dr.po nas nechcel vobec nic.Povedal ze aj ked mu to poistovna nepreplati tak sa nic nedeje.Ani v lekarni nebol problem.Len chceli mat okopirovany preukaz z ceskej poistovne,u nas iba potrvdenie lebo este stale nema karticku

inak oni fakt nepatraju po tom kolko a ako casto ste v SR.Staci povedat ze jazdite casto a neni problem.Kamoska ma dokonca vs.lekarov pre seba na slovensku na ten formular a vsetko je v pohode.

bianca
16. led 2009

kristianka mas v CR poistenie a karticku?Ak ano tak nemas problem.V pohode mozes stravit tehotenstvu tu.Ja som bola na Pn od zaciatku

kristianka
16. led 2009

bianca dakujem ti za odpoved 🙂 ,,,a mam narok aj na porodne???poistenie tiez mam aj karticku ,,,ibaze mi aj karticka konci,tak isto ako zmluva, 😖 ,,neviem ako to bude dalej??vies este poradit??ako si mam potom predlzit karticku?? ☹

yvetta
17. led 2009

kristianka neviem ako to je ked koncis pracu, keby si mala pracu tak by si mala narok na porodne, aj matersku aj rodicovsky, ale neviem ako to je, ked koncis 🙂

bianca
17. led 2009

kristi no karticku poistenca ti predlzia na zaklade prac.zmuvy.Podla mne nebude zmluva-nebude ani karticka ale kazdopadne by som sla na poistovnu poinformovat sa.Oznamila si zamestnavatelovi ze si tehulka?Ako to vyzera s pokr.prac.pomeru?

slnecnica11
17. led 2009

Ahoj kocky,je tu nejaka slovenka,ktora pracovala v cechach a je teraz tehu a vratila sa na Slovensko?

ollako
17. led 2009

baby neviete mi poradit s porodnym? som stale zamestnana v cechach aj matersku zatial dostavam...ale mam problem s porodnym a s rodicovskym prispevkom..mylsite,ze mam nan narok ked uz nebyvam v CR?

androna
17. led 2009

ollako pokial si stale v cechach zamestnana tak mas narok i na porodne i na rodicovsky prispevok po dobrani materskej.s byvanim to nema nic spolocne.
kristianka s tvojim pripadom som sa nestretla.keby si ale bola ceska a koncila ti takto zmluva tak by si urcite mala narok na rodicovsky prispevok,popripade mozno i na matersku,pretoze ochranna doba je 6mes.ale neviem ako to je ked si slovenka.

bianca
17. led 2009

ollako nechcu zaplatit?Mne prislo porodne v pohode

ollako
18. led 2009

androna oni odo mna ziadaju, potvrdenie o pobyte v CR,ale ako im ho mam dat,ked ho nemam...tak im vravim,tak teda poslite postou zamietave stanovisko,aby som si mohla poziadat v SR a raroha,ze aby som prisla osobne,po to zamietnutie...no su normalni, ved mam 4 mes dieta,ktore kojim, a kde tam asi prespim?
mam take nervy od 18 rokov robim poctivo odvadzam vsetko co treba,este som nebola nezamestnana a teraz ked chcem nieco ja tak na mna kaslu 😠 😠 😠 😠 😠 asi napisem do televizie nech to preveria juj ci mam nervy

androna
18. led 2009

ollako ale ked si v cr zamestnana,tak im posli proste pracovnu zmluvu odkedy tam robis nie.to im musi stacit.v ramci EU nebolo nikdy povinnostou sa prihlasit v cechach k pobytu.a este by som asi napisala na cudzinecku policiu.oni by ti na zaklade pracovnej zmluvy to potrvdenie vystavit mohli.ale myslim si ze si narazila iba na nejaku blbu uradnicku.

ollako
18. led 2009

androna ja som im poslala prac.zmluvu a o tom pobyte viem,ale nevies kde by som to nasla napisane,aby som mohla argumentovat,lebo takto to je, ze jedna baba povedala...
a oni mi poslali vyzvu vraj na dodanie potvrdenia o pobyte a potvrdenia,ze v case porodu som tam bola zamestnana...v tom problem nevidim...to mi povedala telefonicky,ale co presne tam je neviem,lebo mi to poslali doporucene na adresu, kde som predtym byvala...tam byva teraz manzelov bratranec takze on dal dodaci listok muzovi,lenze muzovi to na poste asi nedaju...
telefinocky to riesit ta zenska nechcela a osobne tam ist nemozem...jedine pisomn,len co im mam odpisat,ked neviem presne , co je v tom liste napisane. skusim este tu cudzinecku ...ci mi poradia aspon s tym pobytom.
este skusim poslat muzovi splnomocnenie a nech to tam skusi vybavit za mna..

androna
18. led 2009

ollako toto info mam z cudzineckej policie.blbe je ale ze s tebou nikto nebude komunikovat tak ze by ti to priamo posielali do ineho statu.mas to blbe ze si na slovensku.pretoze vsetky tieto pisomnosti su do vlastnych ruk.

zuza80
19. led 2009

ženy za ako dlho vám prišiel rodičovský príspevok od požiadania? bola som na sociálke začiatkom decembra a ešte mi neposlali ani vyrozumenie a ani materská nikde už druhý mesiac.je to normlne, že to tak dlho trvá?

susik77
19. led 2009

mne prisiel hned na dalsi mesiac ako mal. len teraz ma stvu, ze za januar som este nedostala. teraz neviem, ci je to tym, ze sa menila institucia, co to vyplaca, alebo ze sa mi v juli zmenil kod banky, polroku to preposielali na novy kod a teraz im to asi vratili. zajtra mam zavolat tej zenskej. dnes mala jednanie ako som jej volala.

kristianka
20. led 2009

ahojky,,,uz nemusim nic vybavovat ,lebo som pred dvoma dnami mala potrat,,, ☹ ☹ ☹ ale dakujem vam za pomoc,,, ☹ ☹

bianca
20. led 2009

kristianka to mi je luto.Ja som si tym tiez presla a teraz je vsetko.OK.Napis do IP ked sa budes chciet vykecat

andreanovak
20. led 2009

Prosim o radu... Som studentka 2.rocnika VS v Prahe, vydata a cakame s manzelom babatko. Rodit by som chcela v CZ, no neviem ci mam narok na prispevky t.j. matersku a porodne tu v Cechach, kedze som STUDENTKA s trvalym pobytom SR. Viem, ze vsetky odvody behom studia plati stat. Ale ak za mna plati SR, plati mi to aj v CZ, kedze studujem tu? Dakujemm.

blucka
21. led 2009

Ahoj kocky, precitala som si vasu temu, lebo som v podobnej situacii-slovenka zijuca v Cechach s trvalym pobytom na SR. Rodit budem v maji v Cechach a velmi ma zaujimala otazka porodneho, zvlast ked je to dost velky rozdiel. Dnes som volala na urad a pani sa ma hned pytala,ze v Cechach je asi porodne nizsie, ale potvrdila mi, ze mozem poziadat. Potrebujem trvaly pobyt a rodny list dietata a a este nejaku ziadost. Stranky na www.portal.sk su v tejto teme obnovene.

kristianka
21. led 2009

bianca,,,co uz,,,,takto som dopadla,,, ☹

pusik
21. led 2009

Ahoj,poradte mi,prosim. Narodili se mi jako vdane dvojcatka. Otec je cech,ja slovenka. Deti se narodili v praze¨. Jake je porodne na slovensku za dvojcatka a mam na nej narok? Mam v čr trvaly pobyt. Na slovensku diky chybe urednika taky. Muzou mit moje deticky obe obcanstvi? Dekuju za rady co mi poskytnete.

l.magy
22. led 2009

Ahoj dievčatá 😉
Mám dosť veľký problém,dúfam,že mi niekto poradí...Mám v ČR prechodný pobyt(žijem tu),pracujem tu 8 rokov.Zistila som,že som tehotná,rodiť by som mala v lete.Momentálně mám prácu na dobu určitú (do konca decembra 2009),vydatá nie som,priateľ je Slovák kt. tu tiež nemá trvalý pobyt. Takže vobec netuším,či mi tu dajú materskú, a na úrade mi sľúbila že mi to skúsi zistiť,ale nejak ešte nič nevie...
Som zmatená jak sánky v lete 😅
Nevie o tom niekto niečo? Dík

bianca
22. led 2009

l.magy pokial si tu platis soc.poistenie.respektive zamestnavatel tak dostanes porodne i matersku i rodicovsku.Dokonca budes mat matersku dlhsiu ak nie si vydata.

l.magy
22. led 2009

Nebude ale problém s tým,že mám zmluvu na dobu určitú?
Ja sa v tom už vobec nevyznám... 😲

bianca
22. led 2009

l.magy no neviem ako presne to bude 😕 tak do toho az nevidim ale budem ti drzat palceky aby to to dopadlo dobre