Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

eustoma
13. dub 2010

😉 to hej, ale vies ty to popisujes planovane a planovene mi nepride akutne 😉. ale jasne je to logicke.

janula34
13. dub 2010

mucka - ked porodis na Slovensku musis dieta prihlasit tam do poistovne a uz v nemocnici oznamit meno pediatra a ked sa budete vracat do CR, prihlasis ho v CR do poistovne a odhlasis zo slovenskej poistovne. Ono to nie je problem, len su to vybavovacky tak aby si s tym ratala.

janula34
13. dub 2010

Mucka - este neviem ako je to s poistovnou v SR pre dieta ak mate obaja poistovnu v CR. ale asi to nie je problem oni su radi za kazdu "ovecku" 😀 😀 😀 aspon dufam.

mucka01
13. dub 2010

janula34: Díky moc za info. 😉 a s tou sociálkou to asi ho tam ani nemusim přihlašovat? to až v čr že?

janula34
13. dub 2010

Aku socialku myslis? poistovnu ci soc.odbor na UPSVR?

janula34
13. dub 2010

Teraz som nasla tvoju otazku este v inej teme, takze si myslela soc.poistovnu. Pravdupovediac neviem, ja som rodila na SLovensku, porodne aj matersku som dostavala zo Slovenska takze ja som ho prihlasovala.

mucka01
13. dub 2010

Myslim sociálnu poistovnu.jestli se to vůbec musi hlasit naslovensku? nebo stačí jenom zdrávka?

andrejka77
14. dub 2010

ahojte viete mi prosím poradiť?poberám s Ciech rodicovsku ,pričom zjiem na slovensku ale manžel este pracuje v cechach.plánuje sa vratit a zamestnať na slovensku ako to je po tom s rodičovskou?musím nahlásiť na UP v cechach zmenu zamestnania manzela ,?cakaju ma od znova tie papierovacky ?dakujem 😒

janula34
14. dub 2010

Andrejka - podla mojej skusenosti nemusis, ja som v CR a poberam rodicovsku zo Slovenska, nenahlasovala som nic. Myslim ze zamestnavatel tvojho manzela nema nic spolocne s RP takze zmenu hlasit nemusis.
Mucka - kedze chces porodne zo SR tak urcite.

mucka01
17. dub 2010

ahojte
Máte někdo zkušenosti s porodným? Budu rodit v čr,na sloven.mám trv.pobyt a manžel je čech ja jsem občan sr.dostanu porodne ze slovenska nebo jenom v čr? nebo mužu žádat i tam i tady.nevite nekdo..diky

eustoma
17. dub 2010

mucka01: holky tuna konikovi pisali, ze mozes poziadat aj o porodne na slovensku, ale nemusia ti ho dat. takze mozes poziadat o obe. zakon to nezakazuje.
ale daj pozor na to, ze budes musiet prijem zo slovenska uvadzat v danovom priznani.

kacennnka
18. dub 2010

Ahojte, priznam sa,necitala som celu temu, ak je tu uz odpoved na moju otazku tak sa ospravedlnujem. Ako je to, keby som robila cca 2 roky v cechach, manzel tiez (bez trvaleho pobytu a cohokolvek ineho) a po otehotneni by sme sa prestahovali na slovensko, kde by som aj porodila? V SR nemam odrobene absolutne nic. S akou asi materskou mozem pocitat? Bude mi ju normalne platit CR? alebo nebudem mat narok? Dakujem

barcaldine
19. dub 2010

Ahojte. Prosim o radu. Som slovenka zijuca v Cr s trvalym pobytom SR, prechodny ČR. Od januara 2010 som OSVČ v ČR nakolko som sa chcela zdravotne poistit a inak to neslo. Živnost na slovensku mam od toho datumu pozastavenu. Pred necelymi dvoma mesiacmi som rodila na Slovensku a budem si tam ziadat vsetky prispevky, kedze do socialnej poistovne odvadzam v SR. Lenze: v SR aby mi vyplatili prispevok pri narodeni a potom aj matersku po mne na UP chceli potvrdenie ze som si o toto neziadala v CR. V Cr som bola na UP po tieto tlaciva, tam po mne pani chcela aby som si na nasom danovom urade dala potvrdit nulovy prijem za rok 2008. Na nasom danovom urade mi povedali ze oni ceske tlaciva nepotvrdzuju a ze toto nema nic spolocne s tym ze mi to maju zamietnut v CR aby som dostala prispevky v SR.
Ma niektora skusenosti s tymto a vie mi poradit co mam povedat na uradoch v CR aby mi vydali potvrdenia o tom ze som u nich nijake prispevky neziadala? Som z toho zmetena, vsade chcu nieco ine....
Dakujem za pomoc.

renejaarudolf
20. dub 2010

Ahoj mohli by ste mi poradit, manžel si ma vybyvit prechodny pobyt, ale prac. zmluvu ma už 3 roky staru.bude to problem?Mate s tym skusenost?dakujem

renejaarudolf
20. dub 2010

ešte by som sa chcela spýtat, potrebujem potvrdenie že nebudem ziadat o porodne tu v cechach, ziada sa to z PSSZ ak sa nemylim, a oni maju len jednu pobočku alebo je ich viac?Dakujem 😅

eustoma
21. dub 2010

renejaarudolf: prechodny pobyt sa da ziskat aj za ucelom hladania zamestnania. takze nemusi mat zmluvu, len podpise papier, ze si hlada zamestananie. myslim ze toto potvrdenie je na rok.

o porodnom ja toho moc neviem, tak snad vam holky poradia.

janula34
21. dub 2010

Kacennnka - podla mojho nazoru by si mala matersku aj rodicak dostavat z CR lebo tu si pracovala a aj odvadzala poistne. Ale urcite ti poradia na UP.

Barcaldine - tak poradit neviem, ale ak na nasom danovom ti nepotrvdia ceske tlaciva, nemozu ti dat len nejake prehlasenie? Neviem ovsem ci to bude stacit UP v CR. Daj vediet ako si to vyriesila.

czica
23. dub 2010

kacennka : na materskú v ČR máš nárok, ak si "nemocensky" poistená, alebo ak si bola v posledných 2 rokoch pred nástupom na materskú takto poistená 270 dní (do tejto doby sa počíta aj štúdium na SŠ, VŠ), takže ako napísala janula34, mala by si ju dostávať z ČR
barcaldine: to je o ochote tetušiek na úradoch, lebo nám v pohode akceptujú slovenské tlačivá. Nehovoriac o tom že k porodnému im u nás stačí čestné prehlásenie že som o to nežiadala v ČR.
renejaarudolf: my keď sme si vybavovali prechodný pobyt, rozhodujúci bol dátum na nájomnej zmluve...ak by mali s tým nejaký problém, tak im treba jednoducho vysvetliť že doteraz tu nebýval...teda ak nepracujete niekde pri nemeckých hraniciach a dochádzanie by bolo ako argument divné 🙂 papiere posielali do prahy a tam nám vystavili doklady k prechodnému pobytu...ale to aké dokumenty k tomu budeme potrebovať nám zakaždým povedali inak, takže to chce zrejme len pevné nervy

renejaarudolf
23. dub 2010

czica:manžel je tu už cca 6rokov a prac.zmluvu ma 3 roky a najomnu zmluvu mame od aprila, ale nasla som na nete že prac.zmluvu treba mat overenu od notara a od zamestnavatela ak je ta zmluva starsia ako 3 mes. mat potvrdenie ze prac.pomer stale trva tak dufam ze je to tak 😒 ,

barcaldine
24. dub 2010

Czica: prosim ta, mozes mi vysvetlit podrobnejsie ako to myslis? Ty si podavala slovenske tlaciva na ceskom urade? Lebo ja to chcem ziadat praveze na slovensku a chceli po mne nejake potvrdenie ze o porodne a matersku neziadam v cechach. (kedze tu zijeme s manzelom) Skusim to ale s tym cestnym prehlasenim aj ja najskor. V kazdom pripade skocim aj na urad v CR a este raz si pozistujem v com je problem.

mataharyy
26. dub 2010

barcaldine je to nějakej formulář E1... (nevím přesně to číslo), ale ty úřady si to mezi sebou přepošlou, kvůli nám se tak teď domlouvali na slovensku s čechama, jediné co je "problém" že čekáš o něco déle než se dohodnou a pošlous i ta potvrzení, jináč s čestným prohlášením asi nepochodíš (nám říkala že to nejde 😉 )
Jináč mám na vás dotaz, sice jsem opačný případ, češka na slovensku, ale tak nějak tápu ohledně pojištění. Mám trvalej pobyt v čechách kde mi trvá pracovní poměr, ale po dobu mateřské jsme na slovensku, teď plánujeme další mimčo a já bych ráda chodila po doktorech a rodila na slovensku, tak by mě zajímalo jestli nevíte jak je to s pojištěním, zda mi moje pojišťovna (OZP) může vydat nějaký doklad, který mi bude zajišťovat plně hrazenou zdrav. péči, nebo co?? Nevíte někdo proíím 😕
Díky moc

janula34
27. dub 2010

Mataharyy - to bol moj pripad ale opacne - Slovenska v CR, chcela som ist uz pred porodom za MM do CR a tu odrodit ale bolo mi povedane ze mi budu hradit len neodkladnu zdrav. starostlivot, teda porod ano keby bol prirodzeny a akutny (nakoniec to bol CS a vyvolavacka) , ale prehliadky pred porodom nie. Pokial tvoj manzel pracuje v SR, odvadza odvody a je zdrav.poisteny v slov.poistovni tak podla mojej skusenosti by si sa mohla normalne prihlasit do slov.poistovne akoby pod neho. Bolo by to ovela jednoduchsie, mala by si narok na vsetky ukony. Takto ako češka poistena v českej poistovni zijuca na slovensku mas narok len na neodkladnu starostlivost a ta rozhodne nezahrna prehliadky u gynekologa a tak. Nepredpokladam ze by ti OZP platila vsetky ukony v SR, a ak aj ano nemusia s tym suhlasit doktori - ale to su uz len moje spekulacie.

mataharyy
27. dub 2010

Jak přihlásit pod manžela, to jde 😕 Mě totiž v ČR řekli že pokud jsem zaměstnaná (což jsem) tak nemůžu zrušit pojištění a hradit si ho jinde, tak jsem po tom dál nepátrala, jenže teď se mi fakt nechce až budu těhotná jezdit s dítkem autobusem co měsíc do čr na kontrolu a pak rodit... Hledala jsem na netu a tam je o nějakých potvrzeních od pojišťoven, že něco hradí (nějaký E-čkový formuláře 😨 ), jako kdybych byla zdejší, ale nevím zda je to aplikovatelné i na můj případ a když jsem psala na pojišťovnu do čech, tak mi projistotu neodpověděli... Tak nějak nevím co teď, ráda bych to vydumala ještě než to bude akutně aktuální 😅 Je to fakt na palici, sotva dořešíme problém s pojišťovnama u malého, tak se v tom motáme znovu 😒

cuttysark
27. dub 2010

ahoj holky, viem, ze uz sa to tu preberalo, ale chcem sa spytat na aktualne info, ako to je s porodnym, ked zijem v CR. Trvaly mam stale na SR, takze si chcem poziadat tam. Na slovensku je porodne rozdelene na zakladne porodne a pridavok k porodnemu po mesiaci (ak som to spravne pochopila). Takze ja musim bezat na slovensko osobne podat o to ziadost? Alebo mi to moze podat napr. aj mamka, ked jej dam splnomocnenie? Manzel je Anglican, ten toho tu na uradoch moc nevybavi ☹ A v akom casovom horizonte mam o porodne ziadat? Mozem ziadat o to zakladne aj ten pridavok naraz? A ta ziadost - da sa to niekde stiahnut z netu? Diky za odpo!

mataharyy
27. dub 2010

Ahoj cuttysarka, mě na úřadě řekli (na slovensku) že nemají problém s vyplacením porodného, když se dítě narodí tady (platit by to dle mé informace mělo i naopak), žádosti můžeš stáhnout z netu, ohledně splnomocnění by mohl být trochu problém, ale když si zavoláš tak ti to řeknou přesně, jeden čas se žádosti dali posílat i poštou, ale teď těžko říct 😒 Každopádně požádat můžeš na slovensku, ale pokud pracuješ v čechách, tak od nich budeš určitě potřebovat potvrzení že jsi o porodné nežádala tam a naopak, pokud budš žádat v čechách, pravděpodobně budou chtít potvrzení že si nežádala na slovensku (takové potvrzení o potvrzení, na potvrzení... 😀 ). Ještě záleží kde se dítě narodí, protože paní na slovensku mi říkala že s vyplacením porodného nemá problém v případě že dítě má slovenskej rodnej list 😉

czica
27. dub 2010

barcaldine:
teraz si už nespomeniem čo konkrétne sme vybavovali, ale viem že na slovensku sme bez problémov odovzdávali nejaké české tlačivá a naopak...
po mne tetušky na slovensku chceli len čestné prehlásenie že tu som si nič nežiadala..ako hovorím, iný kraj, iné tlačivá a postupy. Napríklad na dokladovanie smetí na slovensku musím každý rok posielať potvrdenie od zamestnávateľa, že pracujem v ČR, doklad z polície o prechodnom pobyte totiž pre náš mestský úrad nemá evidentne žiadnu cenu.. Manžel nemusí dokladovať nič, jeho mama len nahlásila /ústne/ že tam nebýva a je to OK.
tak isto pri voľbách na voličský preukaz musím posielať našim overené splnomocnenie , manželova mama zájde na úrad a bez problémov bez akýchkoľvek dokladov jej voličský preukaz vystavia.

czica
27. dub 2010

cuttysark: ty ako slovenska žijúca a pracujúca v ČR si možeš vybrať kde budeš žiadať o tieto príspevky. Či stačí aby to podala tvoja mamina...to je ťažko povedať, ako som písala už viackrát, záleží to od ochoty tetušiek na úrade. Mamina nech si nájde chvíľu a skočí sa opýtať či tam musíš osobne.
Ako spomína mataharry rodný list...my sme si to teraz celé absolvovali... Ak porodíš v ČR, dostaneš český rodný list. Manžela som poslala domov na matriku a tetušky sa ho tam pýtali či chceme slovenský rodný list...evidentne to nie je nutné, ale pri vybavovaní ďalších vecí by to bol problém. Tak nám český zobrali a vystavili slovenský, trvá to 1-3 mesiace!!! (skor im to bude trvať 3 ako ten jeden) na to treba myslieť, aby si neprešvihla nejakú lehotu na príspevky.

mataharyy
27. dub 2010

czica, není manžel z vesnic? Tam je to o něco jednoduší, každej každého zná a ví o něm i to co sám neví 😀
Jináč jak říkám nám řekli že to nelze na čestné prohlášení, tak se jednalo s českým úřadem a vše je OK, tedy úřady si to více méně vyřešili sami 🙂

mataharyy
27. dub 2010

No s tím rodným listem, opravdu tři měsíce, dřív skoro není šance, paní na úřadě nám to tak řekla, jináč nám českej taky vzali, ale s tím že kdyby jsme ho chtěli tak si máme zajít na matriku v čechách a oni nám ho vystaví znovu (už při narození nám paní na matrice udělala dva, asi tušila co nás čeká 😎 ), takže malej má českej i slovenskej a bydliště taky obě 😉

janula34
27. dub 2010

Mataharyy - ja som bola zamestnana na slovensku, isla som na MD, porodila a normalne ma prehlasili do ceskej poistovne. Ci tam nehralo ulohu to ze sice som bola zamestnana v slov.firme ale uz som bola na MD. Asi ano. 😖 ,
Czica - no ja musim nosit kazdy rok na mestsky urad na slov. doklad z polície o prechodnom pobyte 😉 Evidentne si to uradnici vysvetluju ako sa im hodi 😒 😠