Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

jankkam
5. zář 2010

@czica potvrdenie o trvalom pobyte? myslela si o prechodnom ?

sonica
5. zář 2010

@czica mozem sa spytat, vidim ze riesis pridavky, me ich tu v CR zamietli ze mam vysoky prijem 😠 tym myslia RD na dva roky 😠 ale na slovensku mi povedali ze na ne nemam narok, ked sa tam nezdrzujem 😒 ako to teda je? 😕 dik
ja tam mam hlaseny trvaly pobyt mala ma len tu v CR

petronelar
5. zář 2010

@czica no prave, teziste zajmu mam na Slovensku, mam totiz vyrizeny formular E 106, aby sa male mohlo narodit na Slovensku, protoze bydlime 100 km od ceskych hranic a dojizdat na kontroly... to by nebylo moc vhodne. nasla jsem par prispevku, ze by sa mi to melo posuzovat jako ze jsem zamestananec EU a na zaklade formulare E104 bych mela mit narok na matersku ze SR v pripade ze mi skonci pracovni pomer v CR. pokud bude trvat, tak zadam z CR. ale s tim slovenskych si nejsem uplne jista. jak jsem tak procitala prispevky...

petronelar
5. zář 2010

a nevite jeste, jestli kdyz za me plati odvody zamestnavatel v CR, jestli se muzu jeste dobrovolne pojistit v SR?

andika10
5. zář 2010

@petronelar v dvoch štátoch nemôžeš byť poistená, ja som zamestnaná v madarsku odtial mam aj materskú, ale mam na slovensku kartičku poistenia ktorá vyzerá ako naša, len má v zadu napísané... poistená v zahraničí, a VšADE k doktorovi aj do lekárne musím brať fotokopiu kartičky, a manžel pracuje v taliansku, tak aj deti sú poistené cez madarsko lebo ani jeden z nás nie je zamestnaný na slovensku, čiže tam platíme odvody,

petronelar
5. zář 2010

@andika10 dakujem za info

petronelar
6. zář 2010

@andika10 a nemas problem s lekarama, kdyz prijdes s tou kartickou, ze jsi pojistena v madarsku, ze by ta nechteli bezplatne osetrit? nebo dnes uz je to bezne? dekuju

andika10
6. zář 2010

@petronelar zo zákona ťa musia zobrať , ale už som mala problémi na začiatku ale hlavne u dedinských doktoroch, ktorým sa nechce vypisovať papiere, ale inač v pohodelen všade treba kopiu karty, a to som bola na umelom oplodnení, čo nie je lacná záležitosť. Ono to funguje vlastne tak, že to doktorom prepláca naša poisťovňa a im to preplatí maďarská, ale posledné 3 roky som nemala problém, to som aj rodila, aj v nemocnici som bola, aj s deťmi chodím k doktorom...

petronelar
7. zář 2010

@andika10 ted myslis kopii jake karty? ja mam na poste prukaz od pojistovny, co mi vyzvedne manzel - teda doufam 🙂 a jeste je neco k tomu potreba? dekuju a odkud momentalne jsi ?

andika10
7. zář 2010

@petronelar ja som zo SR myslela som fotokopiu preukaz poistenca, to potrebujem ešte aj keď vyberám lieky na recept

petronelar
7. zář 2010

@andika10 oki, ze sa jim to tam nechava ofocene, jo?

andika10
7. zář 2010

@petronelar presne tak, oni tu fotokopiu posielajú do poisťovne inač im to nepreplatia

czica
7. zář 2010

@jankkam nie, myslela som trvalý pobyt
@sonica žiaľ po novom (od 1.5.) sa sleduje kde žijete, takže ak žiješ v ČR tak ti zo SR žiadne prídavky na dieťa nedajú
@petronelar ty si zdravotne poistená v ČR...tak to by som si overila v porodnici ako resp. kto bude hradiť všetky výdavky súvisiace s porodom a tvojim pobytom v porodnici. My keby sa nám nepodarilo vybaviť RL pre malú pred prepustením z porodnice, tak by sme celú starostlivosť museli platiť sami a to sme obaja poistení v ČR a rodili sme v ČR..ale sme slováci. Čo ja viem pár ľudí sa pokúšalo dobrovoľne poistiť a nepodarilo sa im to, takže musíš skúsiť, teraz každú chvíľu menia tieto veci, možno sa to už dá. V nejakej komerčnej poisťovni by to išlo určite. Vidíš..andika ti vlastne odpovedala.

jankkam
8. zář 2010

@czica ako ho preukázat stačí prefotený O,P alebo ake tlačivo treba
a čo ta sonica píše že mi tie prídavky na SR nedajú ak žilem v ČR

czica
8. zář 2010

@jankkam z mestského/obecného úradu si vypýtať potvrdenie o trvalom pobyte, oni ti vytlačia alebo vypíšu také tlačivo (u nás to malo formát A6)

obávam sa že nedajú...mne teraz zamietli vyrovnávací príspevok z dovodu že žijem v ČR a to mi predtým pani hovorila že si o to mám požiadať lebo na SR sú prídavky vyššie... ale vraj to mám skúsiť v októbri, lebo to dostanú nejakú metodickú príručku k zmenám od 1.5.!!!! a možno na prídavky na dieťa sa nebude zohľadňovať kde žijeme... tak jedine že by si si tam skúsila zavolať a overila si to, lebo evidentne v tom u nás ešte nemajú jasno

pdm1
13. zář 2010

czica Ahoj!tak podla toho kalendáru m vyšlo,že to bude chlapec 🙂 uvidím ečo nám povie doktorka,v piatok ideme do nemocnice na ultazvuk.. tak ten 2,timestr je úžsasný..nevolnosti sú preč..a už nepracujem,od 1,9. som na nescgopenke 🙂

jessy28
11. říj 2010

Dobry den,chcem Vas poprosit o radu.Zijem a pracujem v CR 3 roky.Pracujem na dobu neurcitu takze pracovny pomer stale trva,som tehotna a trvaly pobyt mam na Slovensku aj moj priatel.Prechodny pobyt mam v CR.Kedze mam uz jedneho 6r syna ,narok na porodne mi zanikne v Cr.Mohla by som si ziadat o porodne na Slovensku ak porodim v CR?,a ako by to bolo s rodicovskym prispevkom?Za inf.vopred Dakujem

andrejka77
13. říj 2010

ahojte chcem sa iba spytat bab co uz poberajú rodicovsku z ciech ci im uz tento mesiac nabehla mne chodila pravidelne do 12.v mesiaci a tentoraz mi este neprisla .....
ci sa tam zas cosi nemenilo aby som bola pripravena
dik

zuzasch
13. říj 2010

ahojte. mohli by ste mi poradit? Nastupila som na matersku 3.septembra. Pracovny pomer mi stale trva. Moj zamestnavatel odoslal ziadost o matersku ale doteraz mi neprislo ziadne rozhodnutie o vyske materskej a jemu tiez nie. Neviete ako dlho to trva a ci to pride mne (kedze tu mam len prechodne bydlisko) alebo jemu? Diky

lucika1988
13. říj 2010

Ahojky maminky a buduce maminky chcem sa opytat bola som na 2 roky v čr pracovne ked som odchadzala na MD t.j. 20.8.2010 a na Slovensko podala som žiadost o matersku,do kolkych dni by mi malo prist potvrdenie o poberani materskej ? Pretože mam to teraz komlikovane lebo do 30.09.2010 som bola zamestnana na dobu určitu a tym mi zaniklo aj zdravotne poistenie v čr a teraz sa musim poistit tu na Sk ale problem mi roby to že tam potrebujem to potvrdenie o prijmu materskej inak ma nepoistia a neviem čo mam robit prosiim poradte mi!!!!! ☹ ☹ ☹ 😨

janula34
14. říj 2010

AHojl holky, prosim vybavovala ste si niektora vypis z registra trestov tu v CR? Nechce sa mi ist kvoli tomu na Slovensko a neviem ako to bezi tu v Prahe. Poradite? Dakujem

eustoma
15. říj 2010

@janula34 da sa aj tuna, ale trva to 3 tyzdne. ja som to nakoniec vzdala a skocila som na slovensko, tam to bolo na pockanie.

janula34
15. říj 2010

@eustoma - diky, prave som sa dovolala aj na velvyslanectvo, trva to 4 tyzdne vraj 😠 Ale ja idem do prace, takze asi nehrozi aby som sa v prac.den dostala na Slovensko, tak to necham tak a dam to urobit v Prahe. Hold, zamestnavatel bude musiet pockat. 🙂

anonym22
18. říj 2010

Ahojte,
potrebovala by som od Vás poradiť. Momentálne som tehotná a v novembri idem na materskú, žijem a pracujem v Čechách. Rada by som rodila na Slovensku, ale neviem ci by mi to nenarušilo vyplácanie materskej, ktorú by som mala dostávať tu v Čechách?
Máte niektorá skúsenosti s takýmto prípadom????

czica
19. říj 2010

@jessy28 slovenky žiadajú o porodné v SR nakoľko tam nesledujú centrum záujmu ale trvalé bydlisko. Rodičovský dostaneš normálne z ČR.
@andrejka77 mne nabehla 12.10. aj s prídavkami na dieťa
@zuzasch rozhodnutie o materskej príde tebe poštou, mne prišli peniaze skor ako toto rozhodnutie. Može sa stať že im to trvá dlhšie, závisí to od toho kedy zamestnávateľ odoslal papiere. Skús si tam zavolať s tým že sa chceš len opýtať či im niečo nechýba (nejaké údaje), či je všetko v poriadku.
@lucika1988 na tvojom mieste by som volala na UP v ČR...je možné že sa budú dohadovať SR a ČR odkiaľ máš poberať materskú, predpokladám že keď žiješ na SR tak nakoniec skončíš so slovenskou materskou ak si to nevyhádaš z ČR
@anonym22 to kde porodíš nemá vplyv na vyplácanie materskej. Zisti si však ako to bude s uhradením tvojho pobytu v porodnici, aby ti pri odchode nedali do rúk faktúru keďže si poistená v ČR.

vifinka
26. říj 2010

Ahojte, super temicka 🙂 a dufam, ze mi poradite - resp. usmernite

Ja pracujem v CR - mam tu 8 rokov prechodny pobyt a mam zmluvu na dobu neurcitu (dnes uz som teda na materskej), manzel je zamestnany na Slovensku, ale zijeme v Prahe (zamestnavatel mu to tak umoznuje). Obaja mame stale trvaly pobyt na SK.
Matersku a rodicovsku budem poberat v CR. O porodne si mozem poziadat na SK (je vyssie ako v CR), to zavisi na mieste trvaleho bydliska + potrebujem k tomu nejake formulare a podobne.
Ale, zaujima ma, ako je to s rodinnymi pridavkami - v CR je obmedzenie 2,4 nasobok ziv. minima (co mame viac, takze predpokladam, ze nam ich v CR zamietnu). Ako je to s nimi na SR? Je tam nejake obmedzenie na ich ziskanie? Kedy sa o ne mozeme zacat ziadat?
A este jeden dotaz - da sa vybavit rodny list aj na ambasade SR v Prahe? Doteraz som citala, ze ste ziadali o slovensky rodny list v BA.
Dakujem!

eustoma
26. říj 2010

@vifinka ahojky, ja somt eraz zitovala podobne veci. na matersku sa chystam. na porodne narok samozrejem mas, ak predlozis ze ti nebolo vyplatene v cr. porodne sa viaze na miesto trvaleho bydliska. pokial ide o akekolvek dalsie prispevky, tak na ne narok, ak si zamestnana v cr, tak uz nemas. ale zase za pokus nic nedas, co uradnik to iny vyklad.

chances
30. říj 2010

Ahoj dievcata, velmi prosim o radu. Som tehotna, zijem a pracujem na ZL uz niekolko rokov v Cechach, tu odvadzam zdravotne aj socialne, mam tu prechodny pobyt. Priatel je Cech, tiez pracuje na ZL. Neplatila som si dobrovolne nemocenske, preto nemam narok na matersku, len na rodicovsky prispevok. Potrebovala by som niekolko info:
1, o rodicovsky prispevok budem ziadat asi tu v Cechach. Mam nan narok v kazdom pripade, alebo len ak moje a priatelove prijmy nepresiahnu urcitu vysku?
2, chcela by som ziadat o porodne na Slovensku. Da sa to? Ako postupovat pri vybaveni, co treba dolozit?
3, existuju este nejake ine socialne prispevky, o ktore je mozne poziadat (okrem rodicovskeho a porodneho)?
Budem vdacna za vsetky rady.

anonym22
2. lis 2010

Ahojte baby,
Zijem v Cechach druhy rok, ale zatial tu mam iba prechodny pobyt.
Potrebovala by som od Vas poradit, dnes mi sestricka vystavila ziadost o pnezitou pomoc v materstvi, kde v casti A vyplnila ako Trvaly pobyt, moju adresu tu v Cechach, ale ta je iba prechodna, podla spravnosti moj trvaly pobyt je stale na Slovnesku.
Mate s tym niektora skusenosti, je treba to zmenit, alebo to nie je podstatne ?
Prosim Vas o radu.

hajatanufus
2. lis 2010

@anonym22 myslim ze to podstatne nie je pretoze pre urady trvaly pobyt je tam kde sa zdrziavas dlhodobo aspon 365 dni to je teda rok takze to sa poklada za trvaly pobyt inak ja som v uk aj som tu rodila a v cr mam trv prac pomer a trvaly pobyt na sk a matersku dostavam z ciech a vybavovala som si ju na dialku len cez internet ak chces rodit na sk tak si v poistovni vybav e106 to je poukaz na plne osetrenie aby si nebola prekvapena ze ti na sk daju fakturu za porod ked mas zdrav. poistenie v cr dufam ze prac pomer si nerusis inak by si nemala narok na rod. prisp. z ciech a preco nechces rodit v cr tam je to lepsie aj ja som tam porodila prve dieta a az pom porode som sa prestahovala na sk a porodne si mozes ziadat na sk staci ti doklad ze si v tehotenstve chodila na pravidelne kontroly a tiez potvrdenie ze si ho nemala vyplatene v cr