Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

kisasonka83
12. zář 2011

Ahojte maminky,potrebujem poradit lebo uz neviem co robit. ☹ Momentalne som na materskej ktora mi konci 17.11.2011 a musim si podat ziadost o rodicovsky prispevok a tam mam problem.Od konca marca som sa vratila po 10rokoch na Slovensko a aj tu s rodinou ostanem.Matersku mi posielali z ciech a tam mam aj pracovny pomer na neurcito.Dneska som sa bola informovat na slovenskom urade prace ako je to s rod.prispevkom a pani mi tam zdelila ze ked mam pracovny pomer na cechach tak si mam o neho poziadat tam,ze oni mi nic nedaju lebo narok mi vznikol v CR.Ale ina uradnicka mi zase tu na SK povedala (o dvere dalej ) ze si mam o RP poziadat v CR,tam mi ho zamietnu pretoze moj cetrum zaujmu rodiny je na Slovensku a ked budem mat zamietavy papier z ciech v ruke tak si mam poziadat na sloven.urade prace kde mi vyplatia 190eur a kedze mam narok na vyssi rodicak ako je na slovensku tak zbytok mi doplatia v CR.Je to strasne zamotane ,nikto mi nevie dat normalnu odpoved a uz mam toho plne zuby.Neviete mi prosim niekto poradit,ze co mam robit?nechce sa mi ist do Prahy a tam zistim ze mi chyba nejaky doklad alebo papier a budem sa musiet znova vratit domov a zasa do Prahy mam to dobrych 850km takze ziadna kratka vzdialenost.Diky Soňa

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
szaboovak
12. zář 2011

Ahojte, a neviete ako je to s pridavkom na dieta? Ked matersku, aj rodicovsku poberam z CR, ale trvale pobyty mame na Slovensku? Dakujem.

kisasonka83
12. zář 2011

@em_ka dakujem za radu,vzdy ma fascinuje ako uradnicky nemaju pojem o tom ze co a ako sa ma urobit a hlavne dobre poradit,nemat internet a diskusie tak neviem nic ☹

kisasonka83
12. zář 2011

@szaboovak ahoj na toto mi odpovedala ze si mam podat ziadost v cechach tam mi to zamietnu lebo tam nemam narok ( mala som vysoky prijem za rok 2010 ) a papier kde je zamietnutie mam doniest na slovenske urady a tu mi budu vyplacat 20eur na dieta ,ale ja zijem na slovensku takze neviem ako to je ked niekto byva v cechach

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
kisasonka83
12. zář 2011

@em_ka podmienkou to vraj nie je staci ze matka a deti maju trvaly pobyt na slovensku a slovenske obcianstvo

vychodnarka
12. zář 2011

ahojte dievčatá, poradíte mi? neviem,možno máte niektorá podobné skúsenosti. žijem a pracujem v SR, platím si tu všetky odvody a pod., ale chcem sa presťahovať za priateľom do ČR a porodiť tam. dá sa to vôbec? budem si musieť vybaviť prechodný pobyt v ČR? ako to bude so zdravotným poistením? čo materská dovolenka, RD a rodičovský príspevok? som v tej legislatíve absolútne stratená 🙂

kisasonka83
15. zář 2011

@vychodnarka ahoj,samozrejme ze mozes porodit v CR.Prve co musis je ist do svojej zdravotnej pojistovni na slovensku a poziadat pracovnicku o europsky preukaz zdravotnej starostlivosti je to snad formular E 106.Ten ti zabezpecuje ze ta osetria v ramci EU teda aj v CR.Na cechach si budes musiet najst gynekologa alebo mozes dochadzat k svojmu na slovensku neviem odkial si.O matersku si musis poziadat na slovensku u svojho zamestnavatela a co sa tyka rodicov.prispevku ten by ti mali vyplacat v cechach pretoze centrum zajmu rodiny bude tam ,ale to si potom zistis na ceskej socialke.O porodne si poziadas na slovensku ak mas trvaly pobyt u nas,ale budes potrebovat slovensky rodny list dietata a ten si musis vybavit cez osobitnu matriku v CR a trva to cca 3mesiace.Na porodne mas narok do 6mesiacov od narodenia.Dufam ze som ti aspon trosku pomohla 🙂

eustoma
15. zář 2011

@kisasonka83
@vychodnarka
oprava nepotrebujes slovensky rodny list k ziadost o porodne. ziadala som a nemala som nevadilo to vobec. ako rodne cislo oni vyplnia za lomitkom 0000.

kisasonka83
15. zář 2011

@eustoma ahoj tak toto ja uz neviem ja som syna rodila na slovensku a rodny list som mala vydany hned ako je to ked si ziadas z ciech tak to neviem .Ked som si ziadala o porodne ked som porodila holku,tak to bolo zasa inak 🙂vzdy nejaka zmena

vychodnarka
16. zář 2011

@kisasonka83 , ďakujem, pomohlo mi to, už mi je to jasnejšie, preštudovala som si už aj predchádzajúce príspevky 🙂 najťažšie bude asi nakoniec nájsť si nové zamestnanie v čechách :(

stefanny
16. zář 2011

@vychodnarka neboj najdes, mam podobny osud 😎 slovaka uz manzela, zijeme v CR a mam 2mesacne babo. poberam tu MD a porodne idem ziadat v SR, tak ste ma potesili ze nemusim mat hned SR rodny list 😅

79amadea
16. zář 2011

@kisasonka83 ahojky ,riešim rovnaký problém ako ty dnes som bola tiež na úrade práce dostala som rovnakú odpoved,bohužial neviem to tak isto vyriešit, ale potrebujem poradit tiež sa mi nechce íst do prahy ale ked iná možnost nebude vieš mi prosím ta dat odpoved kde a na aký úrad sa mám v tej prahe obrátit?

kisasonka83
16. zář 2011

@79amadea ahoj ja este nviem chcem tam zavolat alebo napisat na email tak uvidim ako pochodim,mne prechodny pobyt zanikol odchodom na slovensko,ale podla ,mna by som mala ist na Prahu 8 lebo tam spada moj zamestnavatel.Aspon si myslim,z tej casti prahy mi chodila aj MD,ale do Prahy asi budes musiet ist lebo potrebuju vidiet doklady a budu to chciet urcite podpisat.Ja som este rozmyslala ze si v Prahe na poste zriadim ten Czechpiont a to je vlastne ze sa moze potom o dalsie pridavky alebo cokolvek co budes potrebovat ziadat cez internet.Na ktorej casti Prahy mas zamestnavatela?

79amadea
16. zář 2011

@kisasonka83 vdaka za odpoved ,MD mi tiež chodí z prahy 8,zamestnávatel kde som chodila do práce praha 9,kto by mi poradil mám ešte otázku či existuje také niečo v čechách ako na slovensku, že ak je materská nižšia ako výška rodičovskeho príspevku úrad prace doplatí rozdiel to platí na slovensku a v čechách?

kisasonka83
16. zář 2011

@79amadea myslim ze ano pozri sa na stranky www.mamaaja.cz a tam si najdi poradny a kolonku poradna o socialnom zabezpeceni a tam je vsetko o MD,RD a davky socialnej podpory precitaj si prispevky a uvidis,ale ak je materska nizsia socialka by ti to mala spravne doplatit do vysky rod.prispevku v 3rocnej dlzke

mishena_20
19. zář 2011

ahoj,chcela by som sa na nieco opytat,lebo uz si neviem rady,...zijem s priatelom v prahe,on je tiez slovak,a mam 2-rocnu dceru,cize som na materskej a poberam matersky prispevok.a neviem,ako to je,mam narok poberat v cr..? teraz budeme mat svadbu,a zdravotne poistenie budeme mat tu,budeme spadat pod mojho buduceho muza,len neviem,jak je to s tym prispevkom..:( poradte prosim,,

simona24
20. zář 2011

ahojte, chcem sa spytat sestra sa vydala do Ciech, matersku pobera tam ma ju na 4 roky, Maly bude mat teraz 3 roky a ona je stale na Slovensku v pracovnom pomere. Moze nastupit do zamestnania a poberat v CR rodicovsku? pravdepodobne da vypoved s 2 mesacnou vypovednou dobou.

kisasonka83
22. zář 2011

ahojte maminky,chcem sa opytat ci nahodou niekto neviete ako je to pri ziadani o rodinne pridavky v cechach?Je tam potreba dolozit len moj prijem za predchadzajuci kalendarny rok od zamestnavatela alebo vyzaduju aj prijem mojho partnera?Dakujem

em_ka
Autor odpověď smazal
Zobraz
kisasonka83
22. zář 2011

@em_ka dakujem

kisasonka83
22. zář 2011

@em_ka a este je to za rok 2010?

em_ka
22. zář 2011

@kisasonka83 100%ne ista nie som, ale asi je to vzdy ten predosly kalendarny rok.

marusinka80
23. zář 2011

potrebujem zistiť, aká bude výška RP v prípade, že som Slovenka, žijem v ČR, manžel je Čech a ja som zamestnaná na SK. Mám žiadať o RP v ČR??? Viem, že sú rôzne výšky, podľa dĺžky čerpania. ( zvýšené (11 400 Kč), základní (7 600 Kč), snížené (3 800 Kč) a nižší (3 000 Kč). Keďže ja som nebola zamestnaná v ČR, mne tam nárok na PPM nevznikol, no keďže tam s rodinou žijeme, potrebujem zistiť, aké sú moje možnosti. Našla som nasledovné: "Co se týká rodičovského příspěvku, pokud mají rodiče dva státy zaměstnání, prioritní k vyplácení rodičovského příspěvku je stát, kde žije dítě/děti, druhý stát poskytuje případný doplatek." Viete mi niektoporadiť z vlastnej skúsenosti? Ďakujem

kacenkaharris
23. zář 2011

Dievcence, uz som pisala na Konika na rozne miesta a este som nenasla odpoved. Da sa dopredu zacat platit DNP v CR, ak som Slovenka? Chceme sa prestahovat do Ciech z USA v aprili 2012. V auguste 2012 by som chcela otehotniet. Samozrejme si budem hladat hned pracu. Neviem, co mam robit, aby som mohla v CR poberat matersku dovolenku a aby bola cim najvyssia, tak som rozmyslala, ze si tam zacnem platit ceske DNP dialkovo. Pre istotu, ak by som hned nenasla pracu. Na Slovensku si socialne neplatim, len zdravotne. Pomohlo by mi dako zacat si dialkovo platit DNP na Slovensku miesto v Cechach?? Dakujem pekne za odpovede!

eustoma
24. zář 2011

@kacenkaharris neviem ci nazyvas spravne veci. ale narok na metrsku v cr je: "Žena je účastna na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na mateřskou. Není-li tato hlavní podmínka splněna nemá žena na mateřskou nárok."
dopredu sa platiti nemocenske da zacat. detaily neviem. no rozhodne ak si to budes platiti budesmat narok na matersku. lenze materska sa pocita 70% z prijmu za predchodzich 12 mesiacov. takzeta ci ona musis byt zametnana, aspon nejaku dobu, inak ti nemaju s coho tu matersku pocitat. materska je potom 28 tyzdnov. nasledne potom je rodicovska. ak nebudes mat narok na matersku, tak nemas narok si vyberat rodicovsku. rodicovska moze byt do 2, 3 alebo do 4 rokov veku dietata. ak by si nemala matersku nastupujes priamo na 4 rocnu variantu.

k poisteniu, netusim presne ako to pojde, kedze si cudzinec, aj ked z eu, ale cudzinec. keby ze si zamestnana, tak poistenie je rovnake ako cesi. to iste kebyze si zalozis zivnost. ale ako samoplatca netusim ake poistenie ti daju. viem ze s tym robia problem. doporucujem priamo kontaktovat poistovnu. urcite sa da spravit to, ze tvoje poistenie sa naviaze na manzela. azdopadne, ak y si mala poistenei v cr, tak musis zrusit poistenie na slovensku. nemoze byt clen eu poisteny v dvoch statoch v rovnaku dobu.

platenie na slovensku by ti nepomohlo, ak chces poberat matersku a rodicak v cr. tu je zase moznost, zeby si im nepovedala, ze zijes v cr. a ak by si nemala pracu, tak y si ziadala o matersku a rodicak na slovensku. jedine vtedy by malo vyznam to platit. ako funguje na slovensku, kedy a na co mas narok to netusim.

moc som ti nepomohla

eustoma
24. zář 2011

@marusinka80 tuna mas dve moznosti. bud aby na matersu po narodeni dietata nastupil otec, aj ked len na jeden den. potom by ste si zvolili dlzku rodicovskeho prispevku a nasledne by rodicovasky prispevok presiel na teba. to ako presne to spravit poriadia holky v inych diskusiach. rozhodne,a pracoval, je toto najlepsia varianta.

druha moznost je ze, ze to zostane na teba a dostala by si automaticky 4 rocnu variantu. teda by si poberala po od narodenia baba zakladnu vymeru 7600 kc po 9 mesiacov a potom znizenu 3800 kc po dobu 48 mesiacov.

bohuzial ako by to bolo s tym doplatenim zo slovenska, to uz neviem.

petruci6
24. zář 2011

zdravotne poistena mozes byt iba v 1 state EU,tak ak chces ist do CR a poberat RP tam,odporucam platit DNP v CR a odhlasit sa zo SR poistovne