Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

kisasonka83
22. led 2012

@3bambulka no to je podla toho na aku dlhu dobu si si dala rodicovsky prispevok .ci na 2,3 alebo 4roky

3bambulka
27. led 2012

teraz som len prišla 16.1.2012. na slovensku som bola na rodičovskom príspevku do 3 roku mojej dcerky
😢

kisasonka83
30. led 2012

@3bambulka tak ked si si volila 3rocnu variantu tak uz nemas narok ,ten ti skoncil dovrsenim 3rokov dcerky

leni22
31. led 2012

Ahojte zienky,natrafila som na tuto temu,ze slovenky v cr,tak vas poziadam o radu.Pred 2 tyzdnami sa nam narodila dcerka,byvame v cr,na urade na Slovensku budem ziadat o ten prispevok pri narodeni,a povedali mi,ze potrebujem overeny preklad ceskeho rodneho listu.Neviete kde sa to robi,?Tu v CR alebo na Slovensku?Podla mna je to pekna blbost.Kto mi to prelozi a overi?Je tu v Cr nejaky urad alebo ako mam postupovat?Za kazdu odpoved dakujem,Lenka

kaji_
31. led 2012

@leni22 Overený preklad českého rodného listu? To počujem prvýkrát... a nie je ľahšie dať jej urobiť slovenský rodný list? Manžel mi tu vraví, že slovenské úrady by mali uznať český rodný list. Naša malá má dva mesiace, tiež sa chystáme požiadať o pôrodné plus ešte príspevok pri narodení dieťaťa (ospravedlňujem sa, ak si tie dve veci mýlim) a neverila som vlastrným očiam koľko úradných návštev musím absolvovať - pečiatku a podpis od pediatra, gynekológa, potom treba ísť na matriku a ešte na sociálku potvrdiť, že som tu nežiadala o tieto dve príspevky... 😲

leni22
31. led 2012

@kaji_ no ja som z toho uz chora,z tych papierovaciek..ja momentalne ziadam o rodic.prispevok tu,a teda z tych uradnikov ma ide slak trafit..🙂

kvetinkaivanka
31. led 2012

@leni22 o ten príspevok na Slovenksu som nežiadala,ale teda čumím čo po Tebe chcú!!!Čítala som niekde,že babám,čo o to na Slovensku žiadali,tak uznali český RL,ale neviem to na 100%.Vybavenie Slovenského rodného listu bude trvať mesiac-dva,pretože sa to posiela na matriku do Bratislavy.
S rodičovským príspevkom som tu nemala problém,iba som musela doniesť potvrdenie od kedy mám v ČR prechdný/trvalý pobyt 😉

evaviki
31. led 2012

@leni22 no radsej by som si zavolala na mpsvr a opytala sa.. myslim, ze ten preklad je blbost, mam dokonca pocit, ze CR a SR maju dohodu, ze preklad nie je povinny.. (slovak ked ziada o ceske obcianstvo, tak tiez nemsi robit testy z cestiny, je tam nejaka vynimka.. predpokladam, ze pri takychto dokumentoch by to malo byt jedno, ci je v cestine alebo slovencine..)

prinzesz
31. led 2012

@barky @em_ka joj kocky moc dik za vase rady! teda trosku ma to sokovalo, lebo som akosi pocitala s tym ze ked sa mi dieta narodi v cr tak dostane automaticky ceske obcianstvo a ja budem vybavovat slovenske este k tomu.. lebo by som chcela aby malo slovenske obc. no ale je to jednoduchsie.. a dieta bude slovak aj ked narodeny v cr.. takze v cr nedostaneme ziadne peniaze, tak pocitam ze snad na sk.. to porodne a este jedno.. /len nedavno som sa dozvedela ze je to z dvoch zloziek/ tak som vazne zvedava co po nas budu chciet.. no bude to este vesele ale nejak to prezijeme!

leni22
1. únor 2012

@kvetinkaivanka my ked sme sa pristahovali do CR,tak tiez som nemala problem z rodic.prispevkom,a teraz ked sa narodila druha dcerka,tak ho prepisuju na nu a teda take kraviny chcu,pri tom prvom vobec nie.

leni22
1. únor 2012

@kvetinkaivanka
@evaviki
@kaji_ dajujem za odpovede,ja si tiez myslim,ze su to pekne blbosti,preco by nemali uznat cesky rod.list??no ale tak mi to povedali,asi si este zavolam na ten urad ale do ineho mesta.Viem,ze ked dam na matriku cesky rod,.list,tak mi ho vezmu a do 3 mesiacov mi vystavia slovensky,tak asi s tym uz potom budem ziadat o ten prispevok.Nech sa nemusim dotahovat o ten preklad ci co to chcu po mne.

kaji_
1. únor 2012

@leni22 Nemáš za čo, rada som aspoň trochu pomohla 😉

leni22
1. únor 2012

vy,co sa vam deturence narodili v CR,potrebujem vlastne ten slovensky rodny list??Rozmyslam,ze mame cesky,tak ci vobec potrebujeme aj slovensky.Dakujem za nazory🙂

ciernavila
3. únor 2012

@leni22 na neiktorych uradoch pri vybavovani porodneho to chceli, na neiktorych stacil cesky. Ja som si vybavovala v BA aj slovensky, stalo to za to, porodne je dobra ciastka, zide sa.

lea17
4. únor 2012

Ahojte viete mi niekto poradit? Zijem s dcerou na Slovensku a manzel pracuje v CR. 24.1. mi skoncila MD a poziadala som o RP na SR a samozrejme mi zamietli ziadost (zatial mi to oznamili telefonicky, stale cakam na rozhodnutie) z dôvodu, ze manzel pracuje v Prahe v CR. Chcem sa Vas opytat, žiadateli ste niekto o RP v CR? Ziadal o RP v CR manzel, alebo ziadate o RP vy ako osoba starajuca sa o dieta? My sme chceli ziadat o RP na manzela, kym mi uradnicky zo zdravotnej poistovne v SR neobjasnili, ze pokial neprinesiem rozhodnutie o tom ze RP je vyplacany na mna, tak sa nepovazujem za osobu na rodicovskej dovolenke, ktora sa stara o dieta mladsie ako 6 rokov a stat nebude za mna platit zdravotne poistenie. Tak som sa musela na zdravotnej poistovni nahlasit ako samoplatca, kym sa nevyriesi situacia s rodicovskym prispevkom. Tak sa ideme pokusit vybavit RP na mna aj ked nemam bydlisko v CR. Ak mi viete niekto poradit, ako ste postupovali v CR a na koho ste ziadali RP, budem velmi rada. 🙂

kisasonka83
5. únor 2012

@lea17 ahoj ja mam plateny RP z ciech konkretne z Prahy 10 a zijem so synom na SVK.U mna je to tak ze ja mam pracovnu zmluvu v Prahe na dobu neurcitu a otec mojho syna je nezamestnany a evidovany na UP na Slovensku,takze ako primarna krajina je u mna na vyplatu RP CR,ak by sa partner zamestnal tak mi bude RP vyplacat Slovensko a rozdiel mi doplati CR.U teba neviem ako presne to je ale ak ti manzel pracuje v CR tak by ti mala prispevok vyplacat CR z dovodu zamestnania manzela v CR.Dam ti telefon.cislo na pani na slovenskom ministerstve rodiny a socialnych veci,poskytuje informacie ohladom ziadania prispevkov v EU je to pani Vršanska a telefon ma 02/20455866 alebo si zavolaj na Urad prace na Prahu 10 tam som sa dohadovala s uradnickami ja a pani Kubičková (veduca pobocky) telefon 00420950178703 alebo linka 00420950178708 alebo 706 na konci tam ti podajuinformacie.Snad som ti pomohla

lea17
5. únor 2012

@kisasonka83 dik moc za info a telefonicky kontakt! zhodou okolnosti podla bydliska patri manzel tiez pod PH 10 🙂 bol tam uz za nejakou uradnickou a dala mu nejake formulare a zoznam ake doklady priniest. Len vraveli, ze vybavit RP na neho by bolo jednoduchsie nakolko tam pracuje. Ja som pred MD bola zamestnana len v SR, kde sa aj s dcerou nadalej byvame. Problem mi robi akurat zdravotna poistovna, nakolko mi nebol priznany RP na SR, tak podla nich nie som osoba na rodicovskej dovolenke starajuca sa o dieta mladsie ako sest rokov, preto sa budeme snazit vybavit RP v CR na mna, aby som zdravotne poistenie platil za mna na SR stat a nemusela som si ho platit sama ako samoplatca. Chcela som vediet, ci nema niekto skusenost, ze vybavoval RP v CR na seba bez toho, ze by tam mal pobyt a zil tam. Prosim Ta, Ty to mas ako zariadene zo zdravotnym poistenim na SR? Uznali Ti rozhodnutie o RP z CR a plati zdravotne poistenie za teba stat? Alebo ste to riesili cez formular E106?

kisasonka83
5. únor 2012

@lea17 no ja zijem na SVK a ani prechodny pobyt v Prahe nemam,ten mi zanikol priprestahovani sa na trvalu adresu co mam na SVK,o RP som si ziadala v mieste mojho zamestnavatela coz je ta Praha 10,tym ze mam pracovny pomer na dobu neurcitu tak zdravotne za mna plati CR a na SVK mam vybaveny formular E 106,ako je to u teba neviem poradit,ale snad niekto poradi,co sa tyka papierov tak musi manzel vyplnit ziadost o RP,tym ze nebol na MD tak mu daju automaticky 3rocnu variantu RP mam pocit,vyplnuje sa papier doplnujici udaje o spolocne posudzovanych osobach pro ucely vyplaceni davek v ramci EU a podajte si ziadost o pridavek na dite( ak Vam to zamietnu v CR z dovodu vysokeho prijmu) mozete si podat ziadost o rodinne pridavky na SVK,ale musis mat trvaly pobyt na SVK.Inak pracovnicka na slovenskom Urade prace ti mala podat komplexne informacie ze co a kde mas ziadat a ako je to s pojistovnou,od toho su tam

ellenie
8. únor 2012

ahojte babenky, chcem sa opytat, kedy prichadza rodicovska na ucet? lebo materska prichadzala vzdy 8 dna v mesiaci

stanka77777
10. únor 2012

Ahojte, ak by ste mali záujem, prečítajte si články o materskej a rodičovskej dovolenke, tu sú na ne linky: http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka......, a druhý: http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka....... V predmetných článkoch je množstvo potrebných informácií a cenných rád k problematike materskej a rodičovskej dovolenky a ku všetkému, čo s nimi súvisí.

stanka77777
10. únor 2012

Keďže som dostala pár upozornení, že mnou uvádzané linky nefungujú, uvediem ich ešte raz.

Tu sú:

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

leni22
11. únor 2012

Baby,ked budem vybavovat na Slovensku slovensky rodny list malej,tak oni mi zoberu original toho ceskeho alebo staci len kopia?Ak original,tak potom mi ho vratia,ci ako to je??Dik

ciernavila
15. únor 2012

@leni22 ja som mala original zo sebou a kopiu len, original asi len ukazat, ale ak budes mat pri sebe len kopiu bez originalu tak zrejme len ak by bola overena notarom. to podla mna na kazdom urade to chcu inak, niekde staci len neoverena kopia.

katka108
17. únor 2012

ahoj
som v CR 4 roky. Nejake tie roky mam odpracovane a bohuzial pri nastupe do novej prace som zistila ze som tehotna a kedze to bola praca ktoru som nemohla nadalej vykonavat bola som nutena PP ukoncit. No a tak som sa ocitla na urade prace a moj dotaz je ze ako mam v tomto pripade postupovat pri vybavovani materskej dovolenky.

Moc dakujem a prajem zdravicko miminkam a maminkam🙂

amalko
17. únor 2012

Ahojte je tu nejaka Slovenka?Potrebovala bych poradiť.Žijem v Čechách a rodila som tu a nejako sa neviem dopracovať k rodičovskému príspevku.Tu som pracovala odvádzala dane a vše kolem toho,a teraz keď si vybavujem rodičák mám problém za problémom.Materskú mi vyplácali tu a pri rodičák si mám vyžiadať na Slovensku a tu mi len doplatia do tých 7600kč.aspoň tak ma tu furt presviečaju úradníčky.Pravdu povediac už mám v tom hokej.Už 5 mesiac jsem tu bez prímu co je dosť na figu.Furt ma tu zavalují nejakýma blbotinami že pokial máme všetci trvalý pobyt na Slovensku a manžel tam podniká mám si rodičák vyžiadať tam.(prechodný pobyt mam v ČR)Neviete mi v tom někdo pomoc.Budu vďečná za každou radu.Moc dekuji

ciernavila
17. únor 2012

@amalko tak to ti teda povedali riadnu kravinu! Ako dlho si tu pracovala? Ako dlho tu mas prechodny pobyt? Ja som tu asi 3 roky a mam tu len prechodny, na SK mam trvaly. Pracovala som tu od 2008 v CR, tiez som si vsetko odvadzala. Matersku mi tu platili - chodila mi z PRahy lebo to je podla adresy zamestnavatela. Rodicak si ziadas podla tvojej adresy /ja patrim pod stredocesky kraj, vybavovala som si to tu v nasom meste na ÚP/ a ver mi ze tiez som bola par mesiacov bez prijmu. A to z dovodu ze rodicak mi sice uznali tu v CR /Musela som k tomu mat kopec papierov ktore mi tam dali na vyplnenie a doniest potvrdenia o materskej co som brala/ ale potrabovali navyse POTVRDENIE zo SK ze som si tam o rodicak neziadala a nic tam nepoberala. A kedze bolo to v obdobi okolo sviatkov a Vianoce tak si s tym SK strana dala nacas a tym padom mi v CR museli schvalenie rodicaku pozastavit kym ten papier z SK nedosiel sem. Ale Oni to spatne vyplatia, to sa neboj. Ak tu ale zijes a pracujes, neexistuje aby ti ten rodicak nedali tu ked mne ho dali.

ciernavila
17. únor 2012

a porodne som si tiez riadne obehavala na SK lebo ked tam mam trvaly pobyt mala som pravo aj na porodne aj na prispevok k tomu a nakoniec to za tie peniaze stalo. Lebo je to slusna suma a tu v CR uz pri porode by som nedostala nic.

ciernavila
17. únor 2012

@prinzesz ano je ro porodne a prispevok k porodnemu. Vsetko sa da stihanut na nete a len je to ostara to cele vybehavat. Ale oplati sa 🙂

amalko
17. únor 2012

ahoj porodne som si vybavila na Sk dala som len Čestne prehlasenie že tu som si o to nežiadala a super za 2 tydne mi to Slováci vyplatili.Ja som tu od roku 2004 a do roku 2011 som tu pracovala,ale oni mi tu furt splietaju že pokial manžel podniká na Sk mám si to tam žiadať.V pondelok du na socku a som zvedavá čo zase nové na mna vytiahnu.Inak moc ti dekuji za radu si zlatá že si sa ozvala a trochu ma potešila 🙂 🙂 🙂

amalko
18. únor 2012

@prinzesz Ahoj pokial ste obaja Slováci tak nárok na rodičák tu v ČR nebudeš mať nárok.Žial mi sme tiež obaja Slováci a teraz behám a vybavujem rodičák na Slovensku.Dobrá blbosť že?Český štát sme dotuvali a teraz máme brať tie mizerné eurá.Je to dosť stupidné nakoľko tu som pracovala tu jsem dostala materskú a teraz musím rodičák brať zo Slovenska.A čo se týka porodného a rodinnych tie si potom tiež musíš zažiadať na.Slovensku.A poradím ti na porodné ti stačí keď si vypíšeš Slovenké papiere a stačí ak si napíšeš čestné prehlásenie že si si to nežiadala v ČR lebo na to tu tiež nebudeš mať nárok.Nepotrebuješ žiadne potvrdenie z ČR ja som spravila len prehlásenie a bohate im to stačilo.Ale je to fakt dosť smutné že tu pracujeme a nemáme na nič nárok.Držím ti palce