Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

nae
7. črc 2012

@lienka434 Preco nema OP? Pretoze si menila OP kvoli menu a este nema hotovy? Tak ma urcite aspon pas, nie? To tiez staci.
Poistovna sa davala sice podla matky, ale teraz ked rodi v CR a otec je obcan CR, tak daju trvale bydlisko aj poistovnu podla otca. Matka je v CR poistena? Ma karticku europskeho poistenia alebo aspon formular zo ZP )(myslim, ze E206? uz si presne nepamatam..). Inak trosku neskoro na taketo info 🙂 Neboj, na chodbe ju nenechaju, a papierovacky sa vyriesia potom.

lienka434
7. črc 2012

@nae ahoj,OP nema este hotovy,pas ma ale asi na stare meno,neviem ci si dala robi novy.Aha u CR obcanov som nevedela ze ak je manzel tak dieta ide na manzela-dobre, ten formular zo ZP- E206 co zabezpecuje?lebo ona tu pracovala a zije v CR takze je normalne poistena a ma narok.diky

nae
8. črc 2012

@lienka434 Ked pracovala v CR a zije tu, tak sa nema coho obavat - dieta bude mat poistenie po nej, a s platenim porodu si nemusi lamat hlavu, kedze je normalne poistena. Tak uz prajem len uspesny porod a nasledne obdobie 🙂 Ten formular som si napr. vybavovala ja, ked som mala poistovnu na Sk a v CR som chodila do skoly, aby mi preplatila poistovna navstevu lekara, keby som nahodou potrebovala. Ale vtedy este nebola EU a vsetko sa vybavovalo zlozitejsie.

missymici
9. srp 2012

Ahoj,...Maminky,potrebuji se zeptat jestli to je mozne... Jsem slovenka zijici v čechach uz nekolik let.
Informovala jsem se na slovenskym uradu,jestli mam narok na porodne a prispevek,jelikoz mam obcanstvi SR i trv.pobyt na SR.Splnuji vsechny podminky....ale chci se zeptat,jestli je mozne veskere potvrzeni a formulare jim odevzdat postou nebo mailem...Nemate nektera skusenost,...jestli je nutne tam jit osobne? Je mozne to vse zaridit pres postu nebo mail? 😉

nae
9. srp 2012

@missymici ahoj, tak poštou by ti formuláre mohli poslať, ak budú ochotné tety úradníčky 😀 mailom nie, treba tam potvrdenie od gynekológa aj od pediatra a tiež tvoje podpisy. Myslím, že tiež im to potom možeš poslať poštou naspať, ak si budeš istá, že máš všetko ok vyplnené. Mne to tam (na ÚP) bude niesť vyplnené a potvrdené mama, tiež tam nepojdem osobne, bývame v ČR, trvalý pobyt mám ešte v SR.

missymici
9. srp 2012

@nae
Ahoj a dik za odpoved....ja jsem si formulare z uradu stahlka z netu...takze vse potrebne mit budu...Jen jsem prave nevedela jestli tam musim osobne...

margotka666
9. srp 2012

baby co budete rodit v cechach a nemate tam poistku.. vybavujete si nejake poistenie v cechach, alebo sa to ani neda, ked som tam nebola zamestnana a trvaly pobyt mam stale na slovensku..
pytam sa koli porodnici, ako to je? budeme si musiet vsetko platit same?

bambola
9. srp 2012

@margotka666 si vydata za otca dietata a ma on zdravotne poistenie v CR? ak ano tak chodte do zdravotnej poistovne, poistia ta na manzelovu poistku

margotka666
9. srp 2012

@bambola nie nie som vydata, svadba este nebola...

lienka434
9. srp 2012

@nae ahoj,chcem sa ta opytat k tym papierom ohladom prispevku,das to bud pracovnickam v mieste svojho bydliska alebo sa to moze zaslat aj do BA?

lienka434
9. srp 2012

Chcem sa opytat ci ste o niecom poculi ci je to uz platne alebo este len pride do platnosti.Vraj sa ma znizovat v CR materska zenam ktore idu z materskej na matersku,teda vobec nejdu do prace.Vraj zenam ktore pojdu aspon na rok do prace sa to nestane.Co je na tom pravdy a koho sa to bude tykat su nejake vynimky???diky za odpovede

nae
9. srp 2012

@lienka434 dám to v mieste bydliska, pretože tam je aj nejaká kolonka týkajúca sa matriky a neviem, či si to úrady sami doplnia alebo čo.

nae
9. srp 2012

@lienka434 o tom nič neviem, prečo by sa znižovala materská? a ako to myslíš z materskej na materskú? Akože z rodičáku na materskú a potom na rodičák, nie?

bambola
9. srp 2012

@margotka666 skus sa vo svojej zdravotnej poistovni informovat o formulari za ucelom spojenia rodiny, to by ti malo zabezpecit zdravotnu starostlivost. ja si nepamatam presne tie formulare, ale trvaj na svojom. 😉

lienka434
9. srp 2012

@nae aha jasne mas pravdu s tymi papiermi,ja som to brala vseobecne ako materska ale myslim tym z rodicaku na rodicak..ked napr.prve dieta dovrsi 3roky a hned sa ti narodi dalsie tak vraj nieco take nove je..to mi kamoska nedavno tvrdila.

margotka666
9. srp 2012

@bambola skusim este pozistovat... dakujem pekne 😉

bubutko
10. srp 2012

@margotka666 no presne to teraz vybavujem tiez. Lenze ja mam este taku prekazku, ze po rozvode bude v rodnom liste zapisany este ex-manzel (koli zakonnej lehote) takze na priatelovu cesku ZP si nemozem nic cerpat. Chcem ale rodit v CR aj ked tam nemam ZP a ani som tam nikdy nepracovala. Je na to formular e106 ktory ale neradi v poistovni davaju. Ten zabezpeci pokrytie plnej vysky zdravotnej starostlivosti na tu dobu co budes rodit v CR pre teba aj pre babetko. Plati ale iba pol roka. Ak ale si zarobkovo cinna na Slovensku (bud tu pracujes, alebo poberas davky, pripadne si na materskej uz) tak ti to tlacivo VSZP nebude chciet dat - lebo vraj ho davaju iba v pripadoch ked ma zena trvaly pobyt mimo CR, alebo ked tam pracuje. Jedine by ti ho dali, ak by si si vybavila v CR prechodny pobyt. Ja som ale zistovala a neviem ci sa da vybavit v CR pre tehotnu slovenku pracujucu v SR prechodny pobyt. Potrebujes tam totiz doklad o ceskej ZP, pripadne doklad ze pracujes/studujes v CR. Co ja nesplnam. Neviem ako dalej.

margotka666
10. srp 2012

@bubutko jeee, tak si sa rozhodla odstahovat sa do ciech? verim, ze sa tam budete mat dobre...
to s tym otcovstvom je ozaj dost blbe, ze musis v rodnom liste uviest ex- .. skus sa na to opytat este na matrike, ci sa to neda obist a napisat tam toho cecha.. lebo slobodnym mamickam davaju formular na matrike, nieco o uznani otcovstva.. my sa to chystame tiez ist vybavit, ale asi az v septembri.. no rozvedenym mamickam ozaj neviem ako...

skusim sa opytat v zdravotnej poistovni na slovensku, a asi aj v cechach zajdem do zdravotnej poistovni, ze ak to je, ci sa tam mozem prihlasit ako samoplatca alebo co..

ja som vedela, ze si budem musiet porod zacvakat, ale az teraz pred par dnami som niekde citala, ze 1000eur + pobyt v nemocnici, ta mi sanka padla, a zacala som zistovat co a ako... kebyze nejaka stovecka, dve nepoviem... ale to uz je az moc...

bubutko
10. srp 2012

@margotka666 neda sa to obist :( je na to zakonna lehota po porode ako ochrana tehotnych rozvedenych zien :( tusim 300 dni po rozvode este dieta zapisu exmanzelovi. neda sa ani podpisat na matrike ten formular co dali tebe, ze priznanie otcovstva mojim priatelom. musi sa zapisat manzelovi a nasledne podat navrh na sud o popretie otcovstva, kde sa vsetci dostavime , moj ex poprie otcovstvo a zroven priatel ho prizna. az potom sa moze priatel zapisat ako otec do RL dietata. :( je to tak aj v CR aj u nas. neda sa to nijako obist ani nijako sa tomu vyhnut. :(

margotka666
10. srp 2012

@bubutko ou, to je skoda, ze take opletacky este s tym mate..
sice tiez mam toho dost, ale to jedno ohladom otcovstva viem, ze mozem vybavit dopredu na matrike.. kebyze nemame ten papier pri narodeni, potom sa to tiez riesi cez sud.. ak na hlavu vsetko postavene..
ziadne jasne zakony a pravidla na nic... 😠

evula83
14. srp 2012

Ahojte,chystate sa niektora teraz vybavot rodicovsky prispevok...?co vsetko je potrebne k tomu...a kedy je potrebne zacat lietat a vybavovat papiere..?je to mozne aj napr..mesiac skor?

iwynka
20. srp 2012

ahoj..mám takú otázočku..teda viacero..už má totiž v hlávke totálny chaos po všetkých informáciách..
, takže poberám nemocenskú pekných 4900,- mesačne..aj to som si musela počkať dva a pol mesiaca pre neschopnosť agentúry..lenže naskytli sa mi v hlávke ďalšie otázky..
dňa 16.10. mi končí zmluva, termín pôrodu je 1.12., čiže v tom období by som mala nestúpiť na materskú..mám nárok na PPM, keďže je to 6 týždňov a 5 dní pred plánovaným pôrodom? kam s tlačivom, normálne na agentúru? a kedy? pred ukončením zmluvy, čiže pred 16.10., lebo vlastne potom budem nezamestnaná a budem sa musieť ísť nahlásiť na UP? musím mať nahlásený prechodný pobyt, keďže sa pravdepodobne budeme po nástupe na materskú vracať na Slovensko?
prosím o radu..

iwynka
20. srp 2012

prípadne ako by som mala postupovať, ak by sme sa sťahovali na Slovensko už v septembri, teda pred nástupom na materskú..ukončiť pn, a nahlásiť sa na ÚP na Slovensku a potom vybavovať z domu materskú a PPM v Čechách? prosím, prosím o radu..som absolútne mimo, čo sa týka riešenia..

janka0108
20. srp 2012

Ahoj, chcela by som sa Vás opýtať či neviete, či Slovenka s trvalým pobytom na území ČR potrebuje na cestovanie na Slovensko cestovné poistenie? To isté sa týka i syna, má české i slovenské občianstvo ale žijeme v ČR a často cestujeme na Slovensko. Dík za rady.

nae
20. srp 2012

@janka0108 obe krajiny sú v rámci EU, stačí kartička európskeho poistenia. Samozrejme pripoistiť sa možeš.

nae
20. srp 2012

@iwynka Existuje ochranná doba 6 mesiacov, do ktorej spadáš, takže na PPM máš nárok. Aké tlačivo máš na mysli, od gynekológa, že nastupuješ na MD? Keďže PPM prepláca zamestnávateľ, tak to zanesieš tam. Gynekológ ti to dá aj tak až v nejakom 34.tt. Event. možeš natúpiť na MD 8 týždňov pred termínom porodu, aj tak sa dá a budeš ešte v rámci "normálneho" zamestnaneckého pomeru.Na ÚP by si sa šla nahlásiť až po uplynutí doby MD, keby si žiadala o rodičák, ale t.č. už aj tak budete v SR. Takže o PPM (a MD) si zažiadaš v ČR a o rodičák si už zažiadaš v mieste, kde sa budeš v SR vyskytovať.
p.s. teda dúfam, že si pracovala na HPP, nie na dohodu.

iwynka
21. srp 2012

@nae áno, to tlačivo som myslela..ďakujem krásne..ale budem akože naďalej zamestnaná, aj keď uplynula doba, alebo budem ako nezamestnaná?..no vypadá to tak, že na SR nepôjdeme, z čoho mi je dosť smutno..no, zamestnávateľ je agentúra, ale podpisovala som pracovnú zmluvu na dobu určitú-6 mesiacov a nikde namôžem nájsť slovíčko dohoda, takže sa modlím, že sa to jedná ako HPP...keď sme boli s manželom totiž pod inou agentúrou, to sme chodili podpisovať dodatky každý mesiac..čo by sa stalo keby to bola dohoda?..niekde som ale čítala, že je rozdiel medzi dohodou o pracovnej činnosti a dohodou o vykonaní práce, ktorá sa neakceptuje ako adekvátna zmluva na výplatu dávok..

nae
21. srp 2012

@iwynka No práve, dohoda o vykonaní práce nie je štandardnou pracovnou zmluvou (http://finance.idnes.cz/dohoda-o-provedeni-prac...).
Ale v tvojom prípade sa jedná zrejme naozaj o pracovnú zmluvu.
V prípade, že sa do SR neodsťahuješ, budeš si žiadať o rodičák v ČR.
Zamestnaná síce nebudeš 🙂(tzn. po rodičáku si budeš musieť hľadať nové zamestnanie a v prípade schémy MD-rodičák-ďalšia MD už nebudeš mať na PPM nárok), ale aj keď budeš nezamestnaná, vzťahuje sa na teba tzv. ochranná lehota: http://www.podnikatel.cz/clanky/ochranna-lhuta-...

iwynka
21. srp 2012

@nae ďakujem za informácie..si skvelá..takže ja si to zhrniem polopatisticky..ak pôjdem 6 týždňov alebo 8 týždňov pred pôrodom na MD, v oboch prípadoch sa pôjdem na ÚP hlásiť ako nezamestnaná po ukončení MD + žiadať o RP..či len keď pôjdem 6 týždňov pred plánvaným TP?
či sa keď pôjdem 6 týždňov pred, tak sa hlásiť ako nezamestnaná na tých 5-6 dní pred hlásením na MD? a keď 8 týždňov pred plánovaným TP, tak až po rodičáku? sorry, musím si to nejako vytriedť...🙂)))))) asi by bolo najlepšie ísť 8 týždňov pred, v rámci "normálneho " PP, pretože ak by sme náhodoou predsa len odišli na SR, mohla by sm žiadať asi aj o vyrovnávaciu čiastku k RP z ČR? lebo ak by som išla 6 týždňov pred, to by mi asi neuznali, keďže by som išla na MD po ukončení zmluvy...ďakujem za trpezlivosť..🙂

domka1208
22. srp 2012

@bielanevesta Ahojte a ked nemam pracovnu zmluvu ako to funguje
🙂