• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

13. září 2017 
@erin5 Viem,ze s tym nic nespravim,ale musim prejavit rozcarovanie nad nespravodlivostou, lebo inak by to vo mne asi explodovalo :D
13. říj 2014 ve 14:51  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@imkova neboj,tiez som si zanadavala,a zvlast pri dvojickach,to by bodla kazda kacka,teda euro :slight_smile:
13. říj 2014 v 15:28  •  čeká miminko, termín má v červenci 2014  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@erin5 Rozumiem.A zelam vela zdravicka Tebe aj dvojickam :slight_smile: Ja cakam len jedno,neviem si predstavit ako daju zabrat hned dve,uf. Tak vela sil.
13. říj 2014 v 15:30  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@imkova drz sa a opocivaj kym sa da :slight_smile:
13. říj 2014 v 15:32  •  čeká miminko, termín má v červenci 2014  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Ahojte chcem poprosit o radu.prestahovali sme sa do CR, zatial poberam matersku zo slovenska.konci mi v decembri a rodicovske by som uz chcela poberat tu, ak sa to teda da. Neviete ci je taka moxnost a co mi treba k vybaveniu? Dakujem. Katka
18. lis 2014 ve 13:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj..,som mladá slovenka.Žijem s priatelom v česku(v prahe).V Prahe nemam trvaly ani prechodný pobyt .Ak všetko bude tak ako ma byt v auguste sa nám narodi miminko.Rodit budem v česku.Zaujimalo by ma čo všetko budem musiet vybavit aby som dostala rodičovsky prispevok (matersku dovolenku) ak zostanem byvat v CZ ... ?? Dakujem za akukolvek odpoved.Budem rada za každu radu..
14. pro 2014 ve 20:05  •  čeká miminko, termín má v srpnu 2015  • Odpověz  •  To se mi líbí
@siss5496 ahoj, asi už neskoro ale ....bez potvrdenia od cudzinecekej o prechodnom pobyte sa ani nepohneš, to si urcite vybav, matersku ti vybavi zamestnavatel. o to som sa nemusela starat, o rodicovsku musim...zurovna dneska som tam bola a pani ma vratila s paierkom kde bolo napisane co vsetko potrebuje - občianka obidvoch rodicov, rodny list maleho, pracovne zluvy obidvoch rodicov, najomnu zmluvu a potvrdenie od zamestnavatla ze trva pracovny pomer obidvoch rodicov.....podobne to bolo aj ked som maleho nechavala poistit...tiez chceli vsetky mozne zmluv y a podpisovala som cestne prehlasenia........obcas sa citim ako by som ani nebola obcan EU
19. led 2015 ve 14:59  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@imkova presne takto som sa rozčúlila ja ja :grinning: a do toho ked idem vybavit rodičovsky tak ma vratia pre zmuvly a potvrdenia rozneho druhu...občas ma ide poraziť :slight_smile:
19. led 2015 v 15:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahojte, prosím neviete mi niekto poradit či sa oplatí pre malého vybavovat aj slovenský rodný list na ambasáde...má to nejaký význam? Díky
19. led 2015 v 15:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mirciatko16 ked tu zijes tak ano,kvoli pobytu a mala by si mu dat urobit pas a ked ma slovenske obcianstvo tak pas vybavis iba so slovenskym rodnym listom
19. led 2015 v 15:54  •  čeká miminko, termín má v červenci 2014  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Ahojte akurat som v 16 TT.a cely den sa pokusam najst co mam robit?som slovenka zijem v cr.v prenajme ale mam prechodny pobyt.len 2mesiace.pracujem tu v cr ale zmluva mi konci v maji.priatel je ties Slovak.neviete ci dostanem prispevok za prvorodene dieta kedze porodim cr.a dieta bude mat aku narodnost ?prosim o radu dakujem vam pekne a s marerskou a rod.prisp. som uplne vedla :cry:
20. led 2015 v 17:40  •  čeká miminko, termín má v červenci 2015  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojte baby,potrebovala by som od Vas radu.Nie som este skusna v tychto veciach a tak sa vas pitam som Slovenka a zijem v Brne som tehotna ale nemam precu co mam robit???dakujem
5. únor 2015 ve 13:21  •  čeká miminko, termín má v září 2015  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojte holky. Ja by som sa vas chcela opytat. Som v siestom mesiaci a stale zamestnana v cz ale s priatelom sme sa prestahovali na Slovensko. Co potrebujem k tomu aby som mohla rodit naSlovensku a ako jeto vlastne potom s materskou ? Ci ju budem dostavat z ciech alebo je pre mna lepsie dat vypoved a ist na urad prace ?Dakujem za pomoc
10. únor 2015 v 10:14  •  čeká miminko, termín má v červnu 2015  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj kočky, nestíhám tu prečítať všeko, tak prosím, ak niektorá z Vás už riešila vybavenie dvojitého občianstva v ČR, ak to prebieha? Sú aj pre Slovákov povinné tie skúšky? A aké sú poplatky?
Mám tu už 9 rokov TP, manžela Čecha, deti majú české občianstvo, tak by som to rada tiež doriešila aj pre seba. Poradíte niekto s osobnou skúsenosťou?
Díky moc
26. únor 2015 v 09:56  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj baby :slight_smile: som slovenka, zijem v Prahe ccac8 rokov a mam tu aj TP. Chcela som sa opytat, otec miminka je cech. Bude mat babo automaticky TP po mne v Prahe a po tatinkovi bude mat malinka ceske obcianstvo? Tym padom ju nemusim nikde hlasit a dostane aj cesky pas, takze bude ceska, ked tomu dobre rozumiem :slight_smile:
Dakujem za pomoc :slight_smile:
2. bře 2015 ve 14:12  •  čeká miminko, termín má v březnu 2015  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mirciatko16 ahoj dakujem ti za odpoved,ale nakoniec som sa rozhodla že budem rodit na slovensku :slight_smile:
4. bře 2015 v 09:01  •  čeká miminko, termín má v srpnu 2015  • Odpověz  •  To se mi líbí
@aranelka ano, aj pre slovakov su skusky povinne. Je to fraska, bola som tam. Od juna mam podanu ziadost na obcianstvo a cakam. Hlavne, ze na to maju 180dni. :sunglasses:
15. bře 2015 ve 14:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mia___ díky za info. A prosím, prosím, aké sú poplatky za tie skúšky?
16. bře 2015 ve 14:02  • Odpověz  •  To se mi líbí
@aranelka Obe tie skusky (jazyky a realie) stali 5tisic minuly rok, neviem ci sa nieco zmenilo. Je skor problem prihlasit sa na termin, byvaju dost obsadene. Budes sa hlasit?
17. bře 2015 v 08:53  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mia___ nooo občianstvo by som si rada už konečne doriešila, ale tých 5 tis. za skúšky + 2 tis. potom za udelenie je dosť, takže uvidíme....
a prosím ťa ešte = v SR sa už neplatí nič? je už ofiko povolené v prípadoch zmiešaných manželstiev dvojité občianstvo?
18. bře 2015 v 08:09  • Odpověz  •  To se mi líbí
@aranelka neviem, preco by som to mala slovakom oznamovat. Ale niekde som citala k tomu Ficovmu protimadarskemu zakonu, ze 2 obcianstva su povolene v pripade, ze ho ziskas svadbou alebo narodenim. V cechach ho sice svadbou neziskas, ale tak detailne ich to zase nemusi zaujimat.
18. bře 2015 ve 12:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
a v ČR po Tebe nikto nič zo SR nechcel, keď si žiadala o občianstvo? stačí pas či OP?.... ono viem, že na nete sa dajú nájsť informácie, ale každý si to potom vykladá po svojom... a Ty už máš osobnú skúsenosť :slight_smile:
takže můžem poprosiť, ako to prebiehalo?
prihlásím sa na skúšky, absolvujem ich a potom idem na krajský úrad, tam vyplním formuláre a dám fotky, oni si ofotia OP a potom len čakáš? a v SR nič nenahlasuješ? máš stále aj slovenský OP, alebo potom už len pas?
prosím, ak máš čas, písni... díky moc
18. bře 2015 ve 13:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
18. bře 2015 ve 13:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
AHOJKY MAMICKY CHCEM SA OPITAT BYVAM V CZ A MAM PROBLEM NECHCU MI TERAZ PLATIT ZDRAVOTNE POISTENIE AKO TO JE POBERAM RODICOVSKY PRISPEVOK
30. bře 2015 v 16:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojte,
som uplne zmätena, tak prosím, keď niekto vie poradiť. Už sa to tu možno rozoberalo...
Som slovenka, trvalý pobyt na SK, prechodný pobyt v ČR nemám, priateľ čech, čakáme mimčo. Som zamestananá v ČR. Moje otázky: materskú budem dostávať v ČR, rodičovské asi tiež. Pôrodné? Zatiaľ to máme tak, že by som rodila v ČR dostanem tu asi aj pôrodné, že? Pokaiľ by som rodila na SR tak pôrodné dostanem na SR aj keď sa všetky odvody platia v ČR? V mojom prípade asi lepšie keď pôrod bude prebiehať v ČR.
Trvalý pobyt dieťa dostane po matke? takže v mojom prípade trvalý pobyt bude mať na SR? Alebo môže mať automaticky trvalý pobyt v ČR?
čo sa týka občianstva? Keď sa to narodí v ČR tak dostane automaticky české občianstvo? alebo op matke slovenské?
Ďakujem za každú odpoveď. :slight_smile:
28. dub 2015 ve 12:32  • Odpověz  •  To se mi líbí
@sunshine15 nárok na materskú máš, pokiaľ si bola zaměstnaná a zamestnávateľ za teba platil nemocenské poistenie minimálně 270 dní v priebehu dvoch rokov. Rodičovský príspevok pokračuje hneď po materskej, samorzejme si musíš vybaviť papiere. Ale nárok máš :wink: Porodné- čistý príjem rodiny nesmie presiahnuť 20 817 kč, inak na porodné nárok nemáš. Matka samoživitelka - čistý príjem nesmie presiahnuť 13 176 kč :wink: S trvalým pobytom to neviem presne, ja tu mám TP už 6 rokov, ale myslím, že v ČR. Kedže otec dieťaťa je občan ČR, dieta bude mať automaticky dvoje občianstvo. Je možné, že niekto bude mať aj iné informácie. Ja som s TP a občianstvom nemala problém, na Slovensku som synovi nevybavovala nič, má iba český rodný list a pas.
2. kvě 2015 v 11:18  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Dobrý deň. Vedeli by ste mi poradit? Som v druhom trimestri a vypisana českým gynekológom na PN, s trvalým pobytom na SR, kde sa aj momentálne zdržiavam. Je možné, keď som držitel európskeho zdrav. poukazu, mať nárok na gynekologické prehliadky a pôrod na SR? Ako ste to riešili? Dakujem za každú info
13. kvě 2015 v 19:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahojte mozete mi prosim poradit?sme slovaci v cr manzel tu pracuje mame tu prechodny pobyt a na sk este trvaly mala na o mesiac 2 roky a rodicovsky poberam od januara tohoto roku v cr vo vyske 3800 kc mala by som narok na doplatenie rodicaku zo SR?niekde som citala ze ak v krajine s trvalym pobytom by som dostala viac ako v krajine v ktorej teraz som tak ta by mi to mala doplatit ako to vlastne je?dakujem
16. kvě 2015 v 08:18  • Odpověz  •  To se mi líbí
@linda288
na SR neplatíš nič na zdravotné, myslím ako dobrovolný plátca?
16. kvě 2015 ve 12:09  • Odpověz  •  To se mi líbí
Mám otázočku:
som zamestnaná v ČR, materskú budem poberať v ČR. V prípade, že mám gynekologičku zo SR a ona ma vypíše na rizikové tehotenstvo, tak mi to české úrady uznajú? alebo to musí byť od ČR gynekológa?
Ďakujem pekne.
16. kvě 2015 ve 12:12  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek