Slovenky v Čechách. Pôrodné, materská, rodičovská

ronikacz
7. srp 2007

Ahoj baby, tento dotaz je hlavne na slovenky, ktore mozno uz maju podrobne info, ale pokial sa v tom orientuje aj Ceska, tym lepsie.Chcela som sa opytat na nutnost mat pridelene rodne cislo z minist.vnutra.V Cechach zijem uz 6.rok a celu dobu platim socialne a zdravotne poistenie.Moj manzel je Cech.Teraz som otehotnela a dozvedela sa, ze k ziskaniu davky je nutne mat pridelene r.c. Mate s tym niektora skusenost?Ako dlho trva, kym vam ho pridelia?Podla zakona do 30 dni, ale podla poslednej reportaze v TN to trva aj 2 roky...Dakujem za kazdu info.
Veronika

meindzi
4. kvě 2016

@frenci4442 prave na tej ziadosti,ako pise 456dominica je potvrdenie od gynekologa. Ja som sa tiez pytala,ci je nutne mat potvrdenie o tom,ze som chodila k mudr v cz,bolo mi povedane,ze nie,ze staci od sucasneho doktora. A stacilo.

viktoria182
17. kvě 2016

aahojte, je tu niektora mamicka, ktora dostava rodicovsky príspevok zo Slovenska, ale ma ho dorovnany z CR, pretoze tam pracovala? Velmi by som potrebovala vediet jednu info. Dakujem!

ttitine
17. kvě 2016

Ahojte možno sa to tu už rozoberalo ale čítať 87strán no radšej sa opýtam :D Chcela som si vybaviť rodičovskú na tunajšom úrade v Čr mi robia problém s tým že mi skončilo zamestnanie tak nemám nárok a mám si žiadať na Slovensku, podľa info z iných úradov by som nárok mala mať ale v Čr kedže som tu dlhšie ako jeden rok, a s dcérkou bývame v Čr ona má trvalý pobyt aj občianstvo české, na Slovensku som nebola už 15rokov tam mi materskú nedajú.

frenci4442
17. srp 2016

Ahojte ženy neviete mi poradit ako to jeohladom materskej??? Mala by som narok na matersku z cz??. Pracovala som tam od roku 2014 do roku 2016 do 20aprila..... a 10.8 som nastupila na MD ale na socialnej poistovni mi povedali ze na matersku nemam narok

456dominika
19. srp 2016

@frenci4442 pokial si pracovala v CR mala by si matersku dostat z CR

martinasip
18. říj 2016

Ahojte dievcata potrebujem surne poradit. Prestahovali sme sa na Moravu za priatelom. Nie sme manzelia, Dostali sme prechodny pobyt. A syn dostal ceske rodne cislo. Ako je to prosim s poistenim pre neho? Prosim o rychlu odpoved. Dakujem

tvojka43
24. říj 2016

Ahoj, chcem sa opýtať, pracujem v CR, momentalne PN. Ked nastupim na matersku dovolenku a zaroven mi aj skonci zmluva v praci, musim sa ist niekde hlasit? Ostáva mi poistenie alebo mi konci? Ci poistenie mi trva pocas doby kym som na materskej a potom aj rodicovskej???

bielanevesta
9. lis 2016

Poradite mi? Som slovenka s trvalym pobytom v CR. Z rozvedeneho msnzelstva mam dceru ktora mi bola zverena a ma teda TP nahlaseny kde ja.
Nedavno sa.mi narodilo druhe dieta s inym partnerom s ktorym spolu ale nezijeme, mame teda rozdielne TP. Dnes bol partner vybavovat rodny list malej a pani na urade mu tvrdi, ze mala bude musiet mat TP tam kde partner

bielanevesta
9. lis 2016

Poradite mi? Som slovenka s trvalym pobytom v CR. Z rozvedeneho msnzelstva mam dceru ktora mi bola zverena a ma teda TP nahlaseny kde ja.
Nedavno sa.mi narodilo druhe dieta s inym partnerom s ktorym spolu ale nezijeme, mame teda rozdielne TP. Dnes bol partner vybavovat rodny list malej a pani na urade mu tvrdi, ze vzhladom k tomu ze mam obcianstvo SR aj ked mam TP v Cechach, mala bude musiet mat TP tam kde partner. To sa mi nepozdava chcela by som aby ten TP mala tam kde ja. A ak je to pravda, ako je mozne, ze starsiu dceru som.mohla k TP prihlasit tam kde ho mam ja? Dakujem za pripadnu pomoc a odpovede

ttitine
30. lis 2016

Trvalý pobyt úrad určuje automaticky podľa matky, po narodení ale treba urobit zmenu a nahlásiť ju tam kde vám to vyhovuje, aspoň takto to bolo v našom prípade

kavka2806
2. bře 2017

Ahojte baby 🙂 chcela by som sa opytat ked som v cechach zamestnana a som na pn tak nemocenska davka mi bude vyplatene na ucet musi to byt iba moj alebo manzelov alebo to je jedno.Lebo tu na SK sa moze ina vyplacat bud na moj ucet alebo manzelov a nie ma iny.dakujem 🙂

miriamkitty
6. dub 2017

Ahoj potrebovala by som poradiť. Za tri mesiace mi končí rodičovský príspevok no teraz v blízkej dobe sa plánujem odsťahovať späť na SR. Priatel Čech zostáva i naďalej
pracovať v ČR. Budem naďalej poberať RP z ČR alebo mi zanikne nárok? Ďakujem za radu

kikinka95
9. dub 2017

Ahoj, potrebovala by som poradiť. Som Slovenka, už tri roky študujem v Čechách. Pracovala som tu len striedavo na dohodu a nemám tu ani prechodný pobyt. Priateľ je Čech. Odpracovaný nemám v podstate ani rok. Viete kde budem poberať rodičovský príspevok? respektíve či je nejaká možnosť si vybrať výhodnějšie miesto? :D V týchto veciach som úplne stratená a vobec neviem, ako to funguje. Ďakujem za radu 🙂

nikuska2106
3. kvě 2017

Ahoj prosím ako to je keď žijem V Čr 6 rokov priateľ je Čech... Malá tiež... Ja tu ale nemám trvalý mám iba potvrdenie O ubytovaní... Vždy mi to stačilo aj na pracáku pre podporu... Teraz vybavujem rodičak a zrazu problém musím 40 km na cizinecku vybaviť papier?.... Prosím môžete poradiť ako postupovať... Ak máte skúsenosť čo je potrebné a čo je potrebné pre trvalý pobyt? Už má štve aké tu mám problémy len preto že nemám trvalý tu...na cizineckej policí som nikdy nebola hlásena.... Chodím na úrady na sto krát a furt sa dozviem jak potrebujem ešte to a to a.to a už mi to lezie na nervy ale keď makam každému je to jedno :D

mirtica
4. kvě 2017

Ahoj nikuska2106. Narok na trvaly pobyt mas myslim az po dokazani min. 5rocneho pobytu v CR. Pises, ze si na cudzineckej nikdy hlasena nebola, tak to moze byt problem, lebo normalne by si mala mat prechodny pobyt a mali by ta v systeme. Na ziadost trvaleho pobytu potrebujes 2 fotky, pas, doklad o ubytovani, to by malo stacit, ale pre istotu si zavolaj na infolinku. Aeste jedna vec, uz to tu spominali, ale pri schvaleni trvaleho v CR nasledne prides o slovensky obciansky, ale tak je to snad vo vsetkych statoch.

martinasip
4. kvě 2017

Ano presne ako pise mirtica ja som si musela vybavit prechodny pobyt lebo len vtedy sa ti zacne ratat obdobia na ziskanie trvaleho pobytu. Trvaly pobyt je mozne ziskat po uplynuti 5 rokov prechodneho pobytu, alebo sa da skorej po 2 rokoch, z toho jeden rok musis byt vo zvazku ako manzelka.

nikuska2106
9. kvě 2017

A neviete ako to je keď som tam nebola nikdy hlásena? Aké sú Z toho problémy postihy a tak? Som tu od 19 r a bohužiaľ keď som sa spýtala všade čo potrebujem atď nikdy mi nikto nepovedal že musím byť tu hlásena dokonca nikdy nikde nebol problém preto sa dozvedam až teraz že sa to musí som Z toho úplne mimo :/ takže že tu žijem 6 R sa mi nepočítá lebo som nemala prechodný? bol niekto prosím V podobnej situácii?

petrinda
9. kvě 2017

@nikuska2106
Minulý rok sme vybavovali TP súčasne pre syna aj manžela. Manžel je v ČR od roku 2004 na škole, nikdy nekde hlásený nebol. Problém nemali, potrebovali doložiť len tých 5 rokov spätne - tj. od roku 2010, staršie dokumenty ich nezaujímali. TP dostal v pohode.

nikuska2106
27. kvě 2017

Ďakujem už som.tam bola A pohoda podala som prechodný pre rodičak aby som to stihla nahlásiť včas a rovno aj na trvalý stačil papier Z poisťovne aby videli obdobia... Tak čakám kedy schvália aj to 🙂

martinasip
29. kvě 2017

@nikuska2106 a ty si bola ako poistena v cr bez pobytu?

nikuska2106
7. čer 2017

ano 6 rokov a nikto s tym nemal problem vzdy aj na pracaku stacilo potvrzeni o zajisteni ubytovani ....dokonca ani na policii ked som bola 2x svedcit tak nikomu to nevadilo

martinasip
7. čer 2017

@nikuska2106 ale mala si pracu v CR predpokladam ked ta poistili..ci?

nikuska2106
15. čer 2017

áno preto som odišla do Čr ...za prácou ...samozrejme som sa sťahovala kade tade podľa vzťahu tak som sem tam skončila na pracáku než sa niečo našlo.. ale inak áno...len som nechápala aké halooo okolo toho zrazu keby som vedela vybavím skor ale nikto to po mne nikdy nechcel a zrazu problém hlavne som sa bála aby som stihla všetko podať včas aby som nemala nejaké meškanie pretože nikto za mňa nezaplatí moje výdaje..ale naštastie som to stihla len tak tak ale cestovať 40 km a stráviť 3/4 dňa na cizineckej aj s malým miminkom je dosť na palicu

martinasip
16. čer 2017

aha tak ja mam iny pripad..ale dobre, ze sa to dalo spatne zrealizovat. No to je mi hovor...ja som tam chodila ako na klavir :(

breky88
19. čer 2017

Ahojte baby, moja situácia je taká, že na Slovensku som bola dlhodobe od roku 2012 do 2016 na úrade práce,teraz bývam prechodne v Prahe,aj tu mám vybavené na cudzineckej polícii prechodné bydlisko, len tak o rok plánujem otehotnieť a ide o to, že tu v Prahe mám prácu len na dohodu. Mám nárok na nejakú materskú?

moni0801
29. čer 2017

ahojte mam otazku, mam mesiac pred porodom a vyplnujem Prohlaseni o jmenu ditete. mam ale problem s rodnym cislom ake tam vyplnit, kedze mam aj slovenske a ceske..stretli ste sa s tym niektora?

martinasip
29. čer 2017

@moni0801 ja som pisala prihlasku do skoly a nevedela som ake napisat tak som napisala obidve...tiez by ma to zaujimalo mmm

moni0801
29. čer 2017

@martinasip no ja mam problem lebo napisat mozem len jedno, nemoze sa tam nic skrtat...a volam na matriku a cely den obsadene...tak to nechavam zatial tak

martinasip
29. čer 2017

Fuha rada by som poradila, ale netusim tiez som vzdy zmatena a vzdy som mohla dat 2. A vobec neviem na co ma syn 2 rodne cisla...mmm.. ty mas teraz mimi? ci k comu sa vztahuje ten papier?

moni0801
29. čer 2017

@martinasip no este sa ma len narodit a mam papier kde sa vypisuju udaje kvoli jeho rodnemuu listu ktory dostane tu v cr...a preto neviem ktore tam dopisat..