Stačí mimi zapsat do rychlopasu?

mamusa1611
29. črc 2011

Rozhodli jsme se teď s přítelem, tak narychlo, že za 14.dní.pojedeme do Belgie na dovolenku..... Jenomže nevím jak je to s pasem pro mimčo... 😒 Před 2.lety jsme jeli taky, prckovi byl rok a půl a museli jsme vyřizovat potvrzení o občanství u kraj.uřadu v Ostravě.... Nevíte jestli se něco nezměnilo?? Přeci jen 4.měsíčnímu mimču dělat pas, se mi zdá zbytečné... Nestačilo by ji zapsat jen ke mě do rychlopasu?? Kluci pasy mají, jde mi hlavně o malinkou 😕 ... jestli někdo víte, jak to tedka je, budu ráda za info... Nebo kdyžtak nějaký odkázek, kde se dovím víc... 🙂 díky...

babulinkab
29. črc 2011

Podle zákona č. 197/2010 Sb., kterým se mění zákon č. 329/1999 Sb., o cestovních dokladech a o změně zákona č. 283/1991 Sb., o Policii České republiky, ve znění pozdějších předpisů, (zákon o cestovních dokladech), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů se ke dni 30. 06. 2011 ukončuje zapisování dětí (občanů mladších 10 let) do cestovních dokladů rodičů.

Po tomto datu smí dítě cestovat mimo Českou republiku bez vlastního cestovního dokladu pouze s rodičem, v jehož cestovním dokladu bylo již zapsáno před 01. 07. 2011.

babulinkab
29. črc 2011

JAK ZAŽÁDAT O VYDÁNÍ CESTOVNÍHO PASU PRO DÍTĚ ?
1.Dítě cestovní doklad ještě nikdy nemělo
K prvnímu dokladu dítěteje nutno nejdříve vyřídit Osvědčení o státním občanství – vystavuje ho krajská matrikářka na Krajském úřadu Středočeského kraje. Žádost může podat zákonný zástupce dítěte přímo tam a nebo, pokud na to nespěchá, prostřednictvím matriky. Přinese s sebou originál rodného listu dítěte, rodných listů rodičů dítěte, oddací list (pokud je vydaný do 30. 06. 2001), vyplní žádost, zaplatí správní poplatek ve výši 100,- Kč. Vystavené Osvědčení o státním občanství obdrží buď osobně na Krajském úřadu Středočeského krajenebo doporučenou poštou na adresu trvalé bydliště, pokud o něj bylo požádáno prostřednictvím matriky. Po obdržení Osvědčení o státním občanství vezme jeden ze zákonných zástupců ještě originál rodného listu dítěte a s dítětem se vypraví na MěÚ Černošice, pracoviště Praha, Podskalská 19, Praha 2, kde požádá o vydání cestovního dokladu pro dítě. Pracovnice oddělení cestovních dokladů s ním vyplní žádost v přímo v počítači, dítě vyfotí – jedná se o speciální foto pořízení biometrických údajů (fotografie s sebou již nenoste!!!), zákonný zástupce zaplatí správní poplatek ve výši 100,-Kč a ve lhůtě nejpozději do 30 dnů bude dítěti vyhotoven cestovní doklad s biometrickými údaji.

mamusa1611
autor
29. črc 2011

@babulinkab u té první odpovědi..... musí to být OP?? Já tam mám jen kluky, kdybych si udělala rychlopas a zapsala tam všechny, šlo byto?? Nový OP přeci jen trvá déle... 😒

babulinkab
29. črc 2011

@mamusa1611 co myslíš tím op - jako občanský průkaz? té tvé otázce nerozumím.
ale podle mě ať si uděláš rychlopas nebo normální pas - jako nový - tak teď už ti tam děti nikdo nezapíše, to zapisování dětí do pasu prostě skončilo toho 30.6.
My jedeme do chor. v září - já si to pohlídala a děti nechala zapsat v červnu.
Já to chápu tak, že jediná možnost pokud chcete jet je nechat udělat malé pas.

babulinkab
29. črc 2011

@mamusa1611 já bych zkusila zajít nebo zavolat na úřad, ať ti v konkrétní situaci poradí, když chcete za 14 dní jet, jaké máte možnosti

llllucka
29. črc 2011

@mamusa1611:bohužel mám pro tebe asi špatnou zprávu,ale nejspíš s mimčem nikam nevyjedeš.Do pasu ti ho nikdo nezapíše,OP není cestovní doklad,proto i kdyby sis nechala dítě zapsat do OP,tak ho zákonně vyvézt nemůžeš.Rychlopas pro dítě si udělat nemůžeš,protože nemáš Osvědčení o státním občanství (vydání tohoto osvědčení trvá 30dní).Zkus zavolat nejdřív na Krajský úřad,jestli by ti to osvědčení nevydali dřív,protože jinak bohužel nemáš šanci.Držím palce a dej vědět,jak jsi dopadla.

kami1984
29. črc 2011

@mamusa1611 je to opravdu tak,jak pisi holky,s malou bohuzel nevyjedes.
Zjistovala jsem si informace tykajici se tohoto vseho na zacatku cervna, jelikoz se maly narodil 22.6.,zda muzeme jeste zapsat syna do pasu manzela. Cestujeme casto do Polska a meli bychom smulu. Nikdo by nam to drive nez za 30dni neudelal:((
skoda, ze jste si to nepohlidali:((

scai
29. črc 2011

mě udělali osvědčení o státním občanství na počkání! Ten den, co jsem tam přišla, žádné čekání 30 dní nebylo

kami1984
29. črc 2011

@scai tak to jsi trefila na dobreho urednika...u nas jsou ty baby desne:(((

michamicha
29. črc 2011

u nás to osvědčení taky dělají na počkání 😉 holt jiný kraj, jiný mrav 😀

kami1984
29. črc 2011

@michamicha kdybych to sama neslysela, ze mesic cekam, tak po tehle dvou prispevcich neverim...
ale je fajn, ze to delaji i na pockani, sama nechapu, co jim na 1papiru trva 30dni...

ameli
29. črc 2011

Potvrzení o státním občanství se dělá na počkání, jsou k tomu potřeba rodné listy rodičů, pokud se narodili po r. 1980 tak RL prarodičů, nečeká se 30 dni, vím to jistě, pokud ano tak to není v pořádku na tom úřadě a hádala bych se tam 😉 No přece existuje pas tzv. na počkání do 5 dnů ho udělají, ten jde udělat i pro dítě, sice to nevyjde nejlevněji a platí jen na 6 měsíců, ale vyjet do zahraničí s dítětem narychlo se dá 😉

ameli
29. črc 2011

http://www.mvcr.cz/clanek/osobni-doklady.aspx?q...

tady píšou, že pas bez biometrických údajú se vydává ve lhůtě do 15ti dnů, tak byste to měli dost na těsno, nám ho vydali snad do 4 dnů, záleží na úřadě asi kolik toho mají, ale většinou to bývá dřív myslím. Normální pasy nám teď vydali do 14ti dnů.

zevina
29. črc 2011

jediné řešení je, zažádat si o osvědčení o občanství přímo na krajském magistrátu, jinak se o to žádá běžně na obecním nebo městském úřadě podle místa bydliště, odkud se žádost odesílá na kraj a proto ta lhůta cca 30dnů 😉

ameli
29. črc 2011

Tak se omlouvám, potvrzení o státním občanství se vydává ve lhůtě až 60 dní od podání žádosti 😒 Nám paní na úřadě tvrdila, že na počkání a taky to tak bylo, měli jsme to vyřízené během 5ti minut.

http://www.mvcr.cz/clanek/rady-a-sluzby-dokumen...

ameli
29. črc 2011

@zevina aha, tak to dává smysl, to jsme měli štěstí, že jsme z velkého města.

achina
30. črc 2011

já jsem zapsani maleho do pasu nestihla o jeden den, nevedela jsem, ze to konci, byla jsem neskutecne nasr.....tim spis, ze jedeme jen na Slovensko. Potvrzeni o st. obcanstvi jsme dostali take na pockani - ve Zline. Jinak bychom to taky nestihli. Chtela jsem to risknout jen s OP, ale varovali me, tak jsem mu radeji vyridila pas. Nechci si nechat zkazit dovolenou.

dzej
30. črc 2011

@scai ahoj, a kde jsi žádala o občanství? Na magistrátu nebo městským úřadě?

scai
30. črc 2011

@dzej na krajském úřadě v Liberci. Z magistrátu (tam kde jsem žádala o pas), mě poslali na ten úřad...
Paní teda moc příjemná nebyla, na tom občanství, ale zase mi to udělala hned a když čtu, že to někde trvá měsíc.... tak to byla zase dobrá 😀

mamusa1611
autor
30. črc 2011

@llllucka vydání potvrzení o stát.občanství trvá necelou hodinu... dělala jsem ho klukům na počkání na kraj.uřadě v Ostravě, před rokem... Právě, že moje švagrová má děti zapsané v OP a normálně za hranice vyjede... jezdí rok co rok do Francie... Jenže nový OP trvá měsíc.... Do rychlopasu se děti nově nepíší, takže udělám pas přímo malé. Na počkání nechám vyřídit státní občanství, a do týdne mám pas, říkala paní na Měu 😉
@kami1984
@scai

benjik
30. črc 2011

U nás na Mělníku se potvrzení o občanství vydává na počkání,ale kamarádce v Benešově,že na něj může čekat i dva měsíce.

kami1984
31. črc 2011

@mamusa1611 no super🙂)) asi zalezi clovek od cloveka 😠 😠

mamusa1611
autor
1. srp 2011

@kami1984 no to asi bohužel jo... 😠 😒 tady je jasný důkaz toho, že zákony neplatí pro každého - nebo spíš pro uředníky stejně, jako pro lidi..... 😒 ale já si můžu oddechnout.. 🙂

llllucka
1. srp 2011

@mamusa1611:tak tvoje švagrová má buď velký štěstí nebo je velký blázen.Dítě zapsané v OP opravdu nestačí (zjišťovala jsem si to u prvního dítěte).Pokud nebudu mít dítě zapsané v pase nebo jeho vlastní pas,tak riskuju,že mě buď do země nepustí a nebo v horším případě,pokud na to příjdou v dané zemi,nepustí mě s dítětem zpátky a slyšela jsem už i o případu "zabavení" dítěte.Taky jsme chtěli vyjet z dětma za hranice,ale zapomněli jsme mladšího syna zapsat do pasu,takže jsme cestu odložili.Rozhodně nebudu riskovat,že někde zůstane trče mimčo beze mě nebo budu někomu složitě vysvětlovat,že to dítě je opravdu moje.

lena27
1. zář 2011

tak to máte štěstí, že vám to vyřídí na počkání. v pondělí to budou už 3 týdny a potvrzení od matriky stále nemáme. ani si netroufám odhadovat jak dlouho bude trvat samotný pas. 😢 😠
nevíte někdo jak staré může být potvrzení při žádosti o pas?