Svobodná matka na MD. To znamená sama v domácnosti?

kinsli
15. dub 2008

Ahojky holky, mám prosbičku, chtěla bych se zeptat, běžná mateřská je myslím 28 týdnů a pro svobodné matky 37 týdnů.

Co si představíte pod " svobodná matka " platí to pro nesezdané nebo bych musela žít sama v domácnosti a pobírat alimenty???

Nechce se mi nikde trapčit po soudech, ale na druhou stranu mě to přijde taky nefér.
kdyby jsme byli svoji tak máme odpočet na manželku což vychází okolo + 1700,-
Když bych byla samoživitelka tak by mě zase doplácela sociálka
A takhle nemáme nárok absolutně na nic ☹

ocicka
18. dub 2008

Ahoj , uz si to nepamatuji presne, ale kdyby jsi chtela zda jste svoji nebo ne, nehraje roli. Jedine kdyby jsi napsala prohlaseni, ze spolu nezijete a partner ti neprispiva atd.Jinak ti zadne vyhody neplynou.A taky si nejsem jissta jake presne prispevky mas na mysli, dost toho bylo zruseno, tak ze muzes zadat o prispevky na bydleni, socialni atd.Promin vic uz si nepamatuju

ocicka
18. dub 2008

Ale koukam ze jsi z Hradce- tak to hodne stesti.Taky tady mam trvale bydliste a socialka tady stoji za ...Byla jsem se pred porodem 2x ptat na co mam narok, a 2x spatne rekly, a po porodu to i spatne vyresily, tak ze jsem to-prckovi je 8 mesicu- podarilo vyresit tak jak to spravne ma byt az tento tyden.Tak ze pokud muzes pokus se informovat i nekde jinde.Jejich oblibena veta je -Maminko a to jste se sama nekde neinformovala? 😀

maxkatka
18. dub 2008

Ahoj, taky jsem sice svobodná matka (teda nastávající), ale žijící ve společné domácnosti s otcem dítěte a tudíž na výhody svobodné matky nárok nemám a na druhou stranu si mě partner nemůže tzv. odepsat z daní...

Na jednu stranu to sice nikdo nezjišťuje, ale na druhou stranu, pokud máte stejné trvalé bydliště, tak těžko budeš na sociálce tvrdit, že spolu nežijete...

A že toho už od letoška hodně zkrouhli, tak to je pravda... jsem koukala, že nedostaneme už ani korunu přídavků na dítě... že do té hranice se začalo započítávat i příspěvek v mateřství a pak i rodičovský příspěvek (do rozhodného příjmu... ) ☹

katerinka.kr
19. dub 2008

Ahoj Kinsli, nechci kecat, ale myslím si, že každá mamina má nárok jenom na 28 týdnů mateřské, at už vdaná nebo svobodná. (nevím, jak je to u dvojčat a vícerčat)

ocicka
19. dub 2008

To je pravda, rozdilna je akorat doba u dvojcat

zulik
19. dub 2008

Termím "svobodná matka" asi teď neznamená vůbec nic. Teď je termín osamělá matka a matka žijící bez druha či nežijící v registrovaném partnerství. Mateřská je ale pro vdanou či osamělou matku stejná-28 týdnů.

snuli
22. kvě 2008

Ahoj,taky jsem svobodná mamina,ale co mi přijde nefér je,že matka,která je vdana a žije s mužem dostane tolik mateřský jako svobodná matka-samoživitelka.A ja nedostávam ani alimenty,nemám uvedeného otce v rodním listu,protože stím nesouhlasil.Takže ne jen 28dní je stejný ale i co se týče penězí. ☹

dolda
23. črc 2008

Nemáte pravdu, nárok na 37 týdnů má pracovnice, která je neprovdaná, ovdovělá nebo z jiných důvodů osamělá a nežije s druhem, pokud se stará o novorozené dítě.

sindel
13. srp 2008

ahojky chtěla bych se zeptat,mám 3letého prcka a chtěli bychom ještě jedno mimi ted v srpnu mu budou 3 a zajimalo by me,jak by to bylo kdybych otěhotněla,pobírala bych PPM?nebo stále ten rodičák na prcka do 4let?a jak je to s tím ppmkem,když není žena zaměstnaná vplácí jí to stát nebo ne?díky moc 🙂

iwu
15. srp 2008

ahojte holky, taky jsem si to trosku zjistovala - padl tu nejaky nazor, ze za urcitych podminek je prispevek v materstvi 37tydnu - to uz je od 1/O8 zruseno, tak s tim nepocitejte.
Me pocty jsou jednoduche - max. 28 t budu dostavat 14 tis a nejake drobne jako prispevek v mat., pak 2 roky nejakych 11tis. Nehlede na to, jak dobrou vyplatu jsem mivala predtim. Obavam se, jak vyjdu... 😖
Pro svobodne maminky mozna plati nejaka prednost ve skolkach, ale pokud jich je tak malo,jako tady u nas, tak neni vubec o cem mluvit...

vojtisek2007
15. srp 2008

PPM je opravdu i na 37.týdnů a to v tom případě, že se narodilo 2 a více dětí - od 1/08.

kvakrbyl13
22. led 2009

Ahojte holky,
jsem tu poprvé a mám dotaz. Žijeme s přítelem 4 roky. Před vánocemi jsme se nastěhovali do společného domku, trvalé adresy ale máme každý jinde (ještě nemáme zkolaudováno). Plánujeme miminko, já se chci vdávat ale přítel je pro to abych zůstala svobodnou matkou,že budu dostávat více peněz. Jo to ještě pravda? Děkuji všem za názory a odpovědi.

vojtisek2007
22. led 2009

kvakrbyl - pravda to není, protož jestliže budete ve společné domácnosti - bude se na všechny dávky posuzovat příjem vás obou - nebo by jste museli lhát, že spolu nebydlíte, udělat nějakou smlouvu o tom, kolik by platil výživné na dítě... - ale příjmy se posuzují jenom na přídavky nebo příspěvek na bydlení - mateřskou a rodičák to neovlivní, ani délku mateřské -tu už má stejnou jak vdaná, tak svobodná - rozdíl je pouze když máš jedno dítě, nebo dvojčata to ja pak mateřská místo 28týdnů 37 týdnů.... 😉