Trvalý pobyt miminka. Jak to je?

mirabella111
9. čer 2023

Ahoj, s manželom sme obaja slováci. V ČR ale žijeme a pracujeme (obaja na zmluvu) už niekolko rokov. Poistenie máme skrz zamestnávatela tu v ČR. V ČR máme ale obaja len prechodný pobyt, trvalý máme stále na Slovensku. Znamená to, že v prípade, že sa nám narodí miminko musí mať nutne trvalý pobyt na Slovensku? Na Slovensko sa pravdepodobne neplánujeme vrátiť a preto by sme radi, ak by malo miminko trvalý pobyt v ČR, keďže tu reálne pracujeme a bývame. Ďakujem za rady a pekný deň 🌷

michaela666
9. čer 2023

@mirabella111 Asi bych zavolala na sociálku a zeptala se přímo jich. Co vím, tak dítě má automaticky trvalý pobyt a pojišťovnu stejnou jako matka.

dyechampion
9. čer 2023

@mirabella111 tak si ten trvalej pobyt udelejte ne? Jestli tu chcete zustat, tak je to dobry mit kvuli akolkam skolam atd. Mimco dostane adresu podle matky, takze trvaly na Sk..samotne dite trvaly pobyt v cr nedostane.

barchen
9. čer 2023

Nemusí, a ani nebude mít pokud se narodí v ČR. Dítě nedostane trvalý pobyt podle matky. Prostě to dítě bude bez trvalého pobytu a v ČR ho přihlásíte pouze na přechodný pobyt. Na SR ho přihlásit můžete ale i nemusíte, plynou z toho určité povinnosti. Časem, pokud vznikne nárok na trvalý pobyt vám oběma, do žádosti zahrnete i dítě a pak dostanete povolení k trvalému pobytu, nikoliv trvalý pobyt.

barchen
9. čer 2023

@dyechampion Nedostane podle matky.

mia_von_prag
9. čer 2023

Toto viem presne, mali sme rovnakú situáciu.
Pokiaľ ho sama nenahlasis na Slovensku k pobytu, nebude ho tam mať.
Ak pracuje jeden z vás v ČR dlhsie ako 5 rokov, môže žiadať o TP v ČR a následne žiadať o TP pre dieťa.
Ak máte vy len prechodný, pre dieťa nemôžete žiadať TP v ČR.
V praxi to bolo u nas tak, že syn získal TP až ked mal skoro 2 roky. Dovtedy nemal TP žiadny.

mirabella111
autor
14. čer 2023

ďakujem všetkým a ďakujem @mia_von_prag za info priamo z praxe ❤️ občiansky preukaz SR si prosím následne tiež menila a na ňom máš teraz uvedenú českú trvalú adresu? A dieťa si k odpadu hlásila teda tu v čr? pardon ak sú to hlúpe dotazy, mám v tom všetkom trochu zmätok.

vladienka
14. čer 2023

@mirabella111 trochu sa do toho zamiesam. Obcianku menit nemusite, mozete mat trvale pobyty 2, ale ak chcete samozrejme mozete, ale musite priamo v mieste trvaleho pobytu na sr, nie na ktoromkolvek urade. V obcianke potom budete mat cesku adresu. K odpadu treba prihlasit v cr

mirabella111
autor
14. čer 2023

@vladienka dakujem krásne 🌷 už mám v tom jasno

mia_von_prag
14. čer 2023

@mirabella111 ja som po získaní TP v ČR ten trvaly na Slovensku zrušila na mestskom úrade na Slovensku. Pre mňa nie je dôvod nechávať si ho, jedine moji rodičia s tým kazdy rok maju problém kvoli smetiam.
A rovno som šla na políciu spraviť nový občiansky, mam slovenský OP kde je uvedené len Praha. Nie presna adresa.
Kvôli uradom s tým nemám ziadny problém.

A ešte pozor, ak nahlásis dieťa na Slovenku k TP, bude musieť plnit povinnú školskú dochádzku na Slovensku. Teda buď nejaké skúšky raz za rok alebo vybavovačky s riaditeľom, že plní dochádzku v ČR. Ja som preto deti na Slovensku k pobytu nehlásila.
A ano, odpad sme hlásili v ČR správcovi SVJ.

mirabella111
autor
15. čer 2023

@mia_von_prag ďakujem, tak to bude aj v našom prípade asi najlepšie.. Trvalý pobyt na SR zrušiť, keďže každoročne tiež s tým otravujem mamu kvoli smetiam.. A dieťaťu trvalý pobyt na Slovensku vôbec nehlásiť 👍