Úřad práce po rodičovské. Co byste poradily?

volcok87
5. únor 2020

Mám dotaz, jestli máte zkušenost, protože ani jedna pracovnice ÚP mi zatím nedala odpověď. V sobotu mi končí 4 letá rodičovská dovolená. Jsem ale studentka kombinovaného studia a navíc mám mámu po krvácení do mozku o kterou se budu muset starat až jí propustí z nemocnice. Jedna paní mi řekla ať zkusím se přihlásit na úřad práce a druhá ať tam vůbec nechodím. Tak nevím, jestli jste byla některá v podobné situaci? Mám zkusit se přihlásit na pracák i přes to, že těžko v mé situaci mi najdou odpovídající zaměstnání?

sudylichozrout
5. únor 2020

@volcok87 Ja bych byt tebou v teto situaci na UP sla. Alespon budes kryta pred platbami pojistneho. Akorat bacha na brigady, zjisti si podminky, za kterych mizes na UP brigadit.

volcok87
autor
5. únor 2020

@sudylichozrout já na brigády určitě nebudu mít čas, budu litat, školka, škola, máma, končím BC. a jdu na nMgr.to bych nedala.

volcok87
autor
5. únor 2020

Pokud se jedna o pojistné, to se mužu přihlásit sama na pojišťovně, ze budu doma pečovat o dítě do 7 let a platit ho nemusím, je teď složitá situace no. Kdyby se dávka z úřadu práce hodila, ale nevím jestli na ni mám nárok, každý říká něco jinyho

koordinatorka_odboje
5. únor 2020

podívej se na to, jestli nemáš nárok na Příspěvek na péči na maminku. Ale podívej se na to sama. U úřednic pomoc nehledej.

kozroz
5. únor 2020

Pokud vám konci rodičovský příspěvek, budete mít po přihlášení na ÚP nárok na podporu v nezaměstnanosti, počítanou právě z rodičáku. Takže se určitě přihlaste. Minimálně na tu dobu,kdy budete mít na podporu nárok. A pokud je zdravotní stav maminky na delší dobu, určitě se poptejte na příspěvek na péči. 😉

volcok87
autor
5. únor 2020

@kozroz pravé ze mi řekly, ze pokud nehodlám plnit součinnost a najít si aktivně práci, nemám nárok na dávku v nezaměstnanosti. Mámě se to stalo před 3 týdny a musí marodit aspoň 3 měsíce. No je ochrnuta po krvácení do mozku, takže určitě na nějakou dobu to bude, než ji rozhybou

slayc
5. únor 2020

@volcok87 na podporu v nezamestnosti vam narok vznikne, ovsem pokud odmitnete vhodne zamestnani, tak vas vyradi z uradu prace sankcne.. pokud maminku nemate v peci, tak by ale melo mit urcite nejakou vahu potvrzeni od lekare, ze maminka potrebuje osetrovani.. protoze alespon tak dokazete, ze tomu tak opravdu je.. vse musi byt cerne na bilem..

marketa1218
5. únor 2020

Mrkněte se na ten příspěvek na péči.

llluckaaa
6. únor 2020

@volcok87 Tak ono přísně vzato má ta úřednice pravdu - když nejsi uchazeč o zaměstnání a práci nehledáš a nechceš, tak tam být nemáš a nemáš ani nárok na podporu v nezaměstnanosti. Na pracáku to chce takovou strategii, že práci hledáš, ale nemůžeš najít takovou, která bude vyhovovat potřebám tvého nezletilého dítěte. Podle zákoníku práce máš nárok na kratší pracovní úvazek, jenom denní směny atd., takže pokud tě někam pošlou, požádej o ten kratší úvazek a bude větší šance, že tě tam nevezmou 😉 Podpora v nezaměstnanosti po rodičáku je nízká, ale každá tisícikoruna je dobrá, tak se nenech odradit přísnou úřednicí 😉