Změna příjmení. Poradíte, prosím?

7. srp 2023

Ahojky, je mi 25 a rozhodla jsem se zmenit prijmeni. Mam prijmeni me matky a nikdy jsem ho nechtela vzdy jsem chtela mit tatovo prijmeni. Zadost uz mam doma a taky vim ze to stoji 1000kc. Ale chci poradit jestly nekdo nevi jak to jde dal? A jestly kdyz si zmenim i jmeno jestly se priplaci? Dekuji

1janinka1
7. srp 2023

Už je to pár let, co jsem to absolvovala, takže si to už přesně nepamatuji. Myslím, že po mě chtěli důvod, a pak proběhlo správní řízení a po něm rozhodnutí. Taky to bylo za 1 000, a pak jsem si musela oběhat OP atp. Ale jak je to s křestním jménem, to opravdu netuším.

mrs.duck
7. srp 2023

@1janinka1 Můžu se zeptat, jaký jste uváděla důvod, prosím? Ja napsala důvod na půl strany A4 a mou žádost ani nepřijali s tím, že důvod musí být velmi konkrétní a detailní, protože změnu posuzuje komise a mou žádost by zamítli.
Jedná se o hodně osobní a citlivé detaily, které nechci, aby řešila každá úřednice na maloměstě. Ale ze své práce vím, že hodně lidí má provedenou změnu příjmení i mimo sňatek/rozvod a tak by mě zajímalo, jak to v praxi provést.

zelenaesmolda
7. srp 2023

A neni to zbytecne?Stejne se pravdepodobne vdas driv nebo pozdeji.
Chapu to jeste jako teenager nebo cerstve v 18 ale v 25 uz mi to prijde zbytecne.Vyrizovat vsechny doklady,karty znova by se mi fakt nechtelo.

merope
7. srp 2023

@zelenaesmolda Tak pokud ani nemá partnera a to příjmení ji vadí, tak s ním klidně může žít dalších 20 let.

1janinka1
7. srp 2023

Svůj důvod uvádět nebudu, ale jeden konkrétní, kde to v pořádku prošlo, bylo špatné dětství, a ten člověk s tou rodinou nechtěl být už nijak spojován, a to prosím poradila přímo úřednice a sepsalo se to na místě. Anebo důvod může být i finanční, když se dva nemůžou vzít třeba kvůli dluhům, ale aby měli kvůli dětem stejné příjmení, ale to není váš případ...

mrs.duck
8. srp 2023

@1janinka1 Děkuji, tak to byl, bohužel, přesně ten důvod, co jsem uvedla a změnu mi nevzali, že chtějí konkrétní případy a mám vypsat detaily :-/

1janinka1
8. srp 2023

@mrs.duck No tak to je divný. Buď se něco změnilo od té doby nebo je to jen o lidech... No tak holt budete muset vypsat ty detaily. Tomu se asi nevyhnete...