Čtvrté dítě, není to moc?
Zdravim všechny maminky,
Jsem mamča tří dětí,sedmileté Natálky a dvouletých dvojčat. Hrozně moc toužím mít ještě jedno dítě a manžel taky neni proti. Jen mam strach, jestli už to neni přeci jen moc :O(
Byla bych moc ráda,kdyby napsala nějaká maminka čtyř dětí.
Mějte se krásně. Molly
Stručné shrnutí
- Financčně zvládnutí čtvrtého dítěte rodiče v diskuzi popisovali pomocí opakovaného používání výbavy, nákupu v sekáči, používání látkových plen a postupného návratu do práce po mateřské či rodičovské dovolené.
- Pro dopravu rodin se čtyřmi a více dětmi bylo v diskuzi uvedeno řešení sedadel pro 7 osob, konkrétně modely Chrysler Grand Voyager, VW Multivan, VW Transporter, Renault Espace (běžná a Grand verze), Seat Alhambra, Sharan a 7místná Honda.
- Zdravotně a věkově uváděly účastnice příklady těhotenství i po 35, 37, 40 a 41 letech; po revizi někteří čekali na obnovení cyklu a používali měření bazální teploty, ovulační testy nebo kontryhelovou nať.
Nejčastější otázky
Q: Je čtvrté dítě finančně zvládnutelné, pokud má domácnost nízký příjem?
A: Některé matky uváděly příklad domácnosti s partnerem na 18 000 Kč čistého a ženou na 3 600 Kč plus 500 Kč přídavek, a popisovaly, že se to dá zvládnout šetřením (sekáče, věci po příbuzných), používáním látkových plen a případným návratem do práce po rodičovské.
Q: Jak šetřit při pořízení výbavy pro další dítě?
A: Diskutující doporučovaly opětovné používání kočárku a postýlky, nákup oblečení v sekáči nebo dědictví věcí po starších sourozencích, používání látkových plen a levnějších obchodů (např. army shop pro základní oděvy).
Q: Jaké auto vybrat pro rodinu se čtyřmi dětmi?
A: V diskuzi byly jako praktická řešení uvedeny 7místné vozy Chrysler Grand Voyager (uváděna i přestavba na plyn), VW Multivan, VW Transporter, Renault Espace (krátká i Grand verze), Seat Alhambra, Sharan a 7místná Honda; zároveň se upozorňovalo na omezený kufr při obsazení všech sedaček.
Q: Je vyšší věk (35–41 let) překážkou pro další těhotenství?
A: V diskuzi byly konkrétní příklady žen, které porodily ve 37, 40 a 41 letech, a uvedlo se, že věk není absolutní bariéra, ale lékařská doporučení mohou doporučit pauzu a zhodnocení zdravotního stavu po předchozích těhotenstvích.
Q: Jak obnovit plodnost po revizi nebo potratu?
A: Uživatelky popisovaly, že po revizi někdy menstruace nastoupila až za měsíc; doporučovaly měření bazální teploty, ovulační testy a pomocné prostředky jako kontryhelovou nať při snaze o opětovné otěhotnění.
Q: Jak pokrýt rostoucí náklady dětí ve školním věku?
A: Rodiče v diskuzi plánovali návrat obou rodičů do zaměstnání až děti povyrostou, uváděli domácí vaření, využití zahradních přebytků (jablka, brambory), sdílení oblečení a postupné přizpůsobení rozpočtu na školní pomůcky a kroužky.
Závěry z diskuze
Shoda
- Rozhodnutí mít čtvrté dítě je osobní volba rodičů a nelze ho univerzálně hodnotit jako „příliš“ nebo „málo“.
- Praktické úspory uváděné v diskuzi zahrnují opakované používání výbavy, nákup v sekáči, látkové pleny a zapojení starších dětí do péče.
- Pro rodiny se čtyřmi dětmi je běžné hledat logistická řešení jako 7místné vozy nebo přestavby auta.
Sporné názory
- Někteří účastníci považují mít více než tři děti v dnešní „ekonomické době“ za nevhodné kvůli finanční zátěži; jiní proti tomu argumentují, že velké rodiny nejsou automaticky sociálně slabé a že finance se dají optimalizovat použitím levnějších řešení.
Otevřené otázky
- Jak nejúčinněji přesvědčit partnera či blízké (např. rodiče) o podpoře dalšího dítěte?
- Jak konkrétně naplánovat rozpočet na období, kdy děti vstoupí do školy a kroužků?
- Jak rychle se po revizi či potratu obvykle obnoví ovulace a jaké metody (teplota, testy, bylinky) jsou nejspolehlivější?
- Kdy stanovit horní věkovou hranici pro snahu o další dítě vzhledem k individuálním zdravotním rizikům?
Zmíněné značky a firmy
Chrysler Grand Voyager, VW Multivan, VW Transporter, Renault Espace, Seat Alhambra, Sharan, Honda, Škoda, Adidas, Nike, modrykonik.cz, beremese
Zmíněné produkty a metody
látkové pleny, kočárek, postýlka, ovulační testy, měření bazální teploty, kontryhelová nať, revize (po potratu), přídavky na děti, mateřská dovolená, rodičovská dovolená, 7místné vozy, plynová přestavba auta, sekáč (second-hand), dědění oblečení/výbavy
Místa a osoby
žádné
tak moje teta je sice ze socialne slabsi rodiny ale i presto vychovala 3 skvele holky a ted kdyz jsou devcat uz dospela,tak si poridila jeste chlapecka,a neni pro ni na svete nic dulezitejsiho,nez rodina,i kdyz obcas "ani na chleba nebylo"
Moje teta má sedm skvělých dětí, bratránek s manželkou čekají v květnu čtvrtý...mám jim všem vyřídit, že jsou divní a nezodpovědní? 😒
s někým takovým jako je Miriam-nemá vůbec cenu zatrácet svůj drahocený čas co myslíš Gedren?Nepřipadá ti OMEZENOST nebezpečná?Hrozně jsem se nasmála u odpovědi,která byla adresovaná tobě od Miriam 🙂 ☹ Je to k pláči,snažit se někomu takovému vysvětlovat něco laskavým a citlivým způsobem.
Sariku, nema...ale je to sranda, ne? A Gedren je natolik inteligentni, ze na to ani nebude reagovat
mila Miriam.a - kazis nam svyma recma vsechny diskuze - my tady debatujeme o tom, jak to kdo citi a ty se do nas navazis a snazis se delat rozruch...nas to ale nebavi a tebe uz, doufam, taky ne. Tak toho proste nech a bude klid...
Miriam! Kdyby jsme jsme na to neměli, tak děti nemáme! A tuhle diskuzi, jsem založila, abych si mohla popovídat s maminkama více dětí a ne,aby někdo jako ty urážel vícečetné rodiny! Za rok se stěhujeme do domečku, peněz máme taky dost,tak nevidim důvod proč bych nemohla máít další dítě, když si ho s manželem přejeme 🙂 . Ty máš asi nějaký problém sama se sebou,měla by jsi navštívit odborníka, určitě ti pomůže 😉 .
miriam.a: je to se sklani ke krasne prenici zvlaste po te vete rozkazovaci ukoncene otaznikem 😅
netuším o čem přemýšlí někdo takový jako jsi ty,ale bude to asi děsná nuda viď?.....divím se,že se za sebe ani trochu nestydíš...to co jsi napsala KRISTI...SI TADY BUDOU VŠICHNI PAMATOVAT..i ti,kteří tě neznají,jako já doposud.
A nebylo by nejlepší ji ignorovat? Myslím, že když jí na ty řeči nebudeme odpovídat, tak ji to přestane bavit. 😎
Já osobně čekám první miminko, ale taky bych moc chtěla velkou rodinu. Bavili jsme se s manželem taky o čtyřech dětech, ale to člověk těžko dokáže posoudit, když ještě žádné děťátko nemá. To uvidíme asi po druhém. Nicméně proti tomu nic nemám, ba naopak se na svou rozrůstající se rodinu už moc těším. 🙂
molly, poridte si to 4 ditko a mejte z nej radost, ju? s laskou a klidem jde vsechno...
miriam to má popletené,rodiče co mají více dětí v dnešní době,naopak ani nemůžou být sociálně moc slabý,myslím že s těmi dnešními sociálními přídavky,je to nevytrhne 😀
Ona je vůbec na vše nějaká nabručená.Psy ji přijdou v postely nechutní,holky taky,víc dětí taky.Musela mít divnou výchovu.
A přitom jsou zvířátka zlatíčka,holčičky taky... 😀 No nemá smysl se radši ani ozývat,tak jdu
miriam.a boze ty jsi ale drzka nevymachana 😲 ,byt tebou tak sem radeji ani nelezu
má vůbec miriam.a děti? přijde mi, že snad ani ne. a to ji možná žere. a k ní už víc reagovat nebudu. vyvracet argumenty se dá i slušně a ne urážkami. 😒
taky si nemyslím, že by dnešní doba byla něčím výjimečná. každá doba je zrovna ta dnešní a každá má něco.
velká rodina je krásná. není nic horšího, než když se udělá rodinná oslava a tam je všehovšudy 5 dospělých a 1 dítě. a navíc jsou to třeba 3-4 generace. znám to z okolí. mladí se se staršíma moc nemají o čem bavit, protože ti většinou jen nadávají na dobu, politiku, drahé léky,.... mladí předkládají argumenty, ale je to na houby, protože staří si melou svou a akorát je z toho pro celou rodinku otrava.
moji rodiče jsou oba ze 4 sourozenců, když je u nás oslava, je nás min. 30 a to je teprve pařba, z každé generace po 5 lidech, mají svá témata, své zážitky, do toho lítají a křičí děti, nikdo se nenudí a není trapné ticho, kdy se každý jen dívá, o čem mluvit, aby zábava nevázla.
já si vždycky měla v dětství s kým hrát, byl dostatek bratranců a sestřenic. prázdniny u babi neměly chybu.
velkou rodinu nemají jen socky a menšiny. a s tím vyděláváním na přídavky. většina maminek se vrací do práce, také vydělávají na další maminky. a už nevím, kdo to tady psal, ale má pravdu v tom, že těch pár peněz od státu je spíš pro formu. skutečná cena odvedené práce ženy na mateřské se nedá ani docenit.
když pomineme to, že vychovává další plátce daní a důchodů, dělá doma tolik práce, že kdyby se to spočítalo nebo nechalo dělat firmě, tak se rodina nedoplatí.
jedináčka bych také nechtěla. na škole jsem měla spolužáka jedináčka, rodiče rozvedení, oba na něm velmi lpěli a proti sobě brojili. dopadlo to tak, že v den jeho 16. narozenin mu volal otec, ať také přijde k němu, že spolu oslaví narozeniny, matka mu to nechtěla dovolit, protože je bude celý den slavit s ní a kluk se večer oběsil, neunesl vyčítání mámy, která ho nechtěla pustit za tátou.
prostě zkrat, kdyby možná měli více dětí, tak by na tom jednom tak nelpěli a on nebyl mezi dvěma kameny. neříkám, že je to jen u jedináčků, stejná situace může nastat i u více dětí, ale to vědomí, že se může jednomu něco stát a člověk pak zůstane úplně bez dětí... ☹
Miriam
dost jsi mě nadzvedla
sama jsem ze 4 dětí a rozhodně nejsme ani romové ani sociálně slabá rodina
měli jsme od rodičů vše, co jsme potřebovali a rozhodně jsme netrpěli nedostatkem, v 18ti letech jsme všichni měli výbavu včetně mého bratra + našetřené peníze do začátků, pro upřesnění - mě je 37 a nejmladšímu bráchovi 25, takže jsme se narodili za "hluboké totality" a můj otec nebyl žádný papaláš, přesto se o nás dokázal postarat a maminka se nám maximálně věnovala
a nevím, kdy je tedy ta správná doba mít děti, když ne teď, máš pocit, že za válek to bylo lepší, to se taky rodily děti a bylo to naprosto přirozené
na tom, že chce někdo velkou rodinu není nic perverzního a většina inteligentních lidí, kteří sem píší si ji nebudou pořizovat, pokud pro ni nebudou mít zázemí, to je asi jasné každému
a můžu tě ujistit, že většina lidí si o přídavky ani nežádá, protože to běhání kolem nestojí za tu almužnu co dostanou
mě naopak připadá perverzní, že si můžeš myslet, že si někdo pořizuje děti kvůli sociálním dávkám.....
Olus máš úplnou pravdu. Ale miriam vůbec netuší o čem mluví, asi nemá děti, protože by mluvila jinak. A podle těch jejích řečí je jí tak 15
A co ty plánuješ taky aspoň 4 děti?
Alčo,
bylo by to prima 4 děti,
ale je mi už dost a navíc bydlíme v 1+1
a já vlastně 4 děti mám - teda budu mít v květnu - 2 manželovy a 2 svoje
Olus a kolik ti je roků?
Já mám dvě děti, ale u toho nezůstane, ať si myslí kdo chce co chce. Mě je 27.
tak já patřím mezi ty holky,které by víc než 2 děti nezvládli a to psychicky.Myslím si,že výchova dětí je hodně náročná věc a víc jak 2,to si neumím představit.To musí stát nervů 🙂
alenahabibi asi je u muslimů normální mít víc dětí vid?
ridzik : u muslimu je to normalni,protoze rodina je pro ne posvatna a deti zboznuji,ale neni to bezne.Napriklad muj pritel nechce vic jak 2-3stejne jako ja.
U muslimů je to tak, děti a rodina jsou nadevše. Já děti miluju, a pokud je dokážu uživit tak jich budu mít i deset.
Já bych taky dětiček nejradši co nejvíc,ale asi skončíme "standartně" u 2, no vlastně dneska už je možná častější jen 1,ale pocitově bych si klidně dala říct i na 4 (no, uvidíme, co budu říkat po porodu 😀 ),nepřipadá mi vůbec divné, když někdo chce mít hodně dětí.
no jo,to není je tak mít více dětí,mě přijde,že některé z vás prostě nepřemýšlí a sekají si jedno za druhým a mají z toho pak hlavu někde.....nevím,ale mě nepřijde nějak moc super mít doma kopu dětí.Stačí 2.
Muslimové mají doma 10 dětí i více,žijí v hrozných podmínkách,někdy jich žije 20 v jednom malém bytě 😠 a tomu říkáte životní výhra jo?
holky mám dotaz,jak zvládáte finnačně tolik dětí???????to nechápu.Vždyt pokud nejste žádná vyšší třída a nemáte miliony,tak nechápu jak to s jedním platem děláte?
U nás pracuje partner,má ca.18.000kč čistého,já beru jen zatím 3600kč+500KČ PŘÍDAVEK.Platíme nájem,jídlo,telefon,net a inkaso,k tomu oblečení na malou,jídlo,hračky a jsme stále na kontě v mínusu a to máme jen jedno dítě!!!!!!!!!!!!!!!!!nechápu to,víc dětí bychom mít nemohly kvůli penězům a vy tady píšete o 4-více dětech 😲 😲 😲
miriam, jak můžeš vědět jak žiju. My máme momentálně 3 pokojový byt a jsme v něm 4, co jsou na tom ty hrozné podmínky?
Wendy, sama deti nemam, ale jak jsem si vsimla u poctenejsich rodin, pro dalsi dite toho nemusis uz tolik kupovat, jen jidlo a plinky, obleceni podedi nebo koupi v sekaci.

ty jsi fakt nemocna, psycho co??