Čtvrté dítě, není to moc?
Zdravim všechny maminky,
Jsem mamča tří dětí,sedmileté Natálky a dvouletých dvojčat. Hrozně moc toužím mít ještě jedno dítě a manžel taky neni proti. Jen mam strach, jestli už to neni přeci jen moc :O(
Byla bych moc ráda,kdyby napsala nějaká maminka čtyř dětí.
Mějte se krásně. Molly
Stručné shrnutí
- Financčně zvládnutí čtvrtého dítěte rodiče v diskuzi popisovali pomocí opakovaného používání výbavy, nákupu v sekáči, používání látkových plen a postupného návratu do práce po mateřské či rodičovské dovolené.
- Pro dopravu rodin se čtyřmi a více dětmi bylo v diskuzi uvedeno řešení sedadel pro 7 osob, konkrétně modely Chrysler Grand Voyager, VW Multivan, VW Transporter, Renault Espace (běžná a Grand verze), Seat Alhambra, Sharan a 7místná Honda.
- Zdravotně a věkově uváděly účastnice příklady těhotenství i po 35, 37, 40 a 41 letech; po revizi někteří čekali na obnovení cyklu a používali měření bazální teploty, ovulační testy nebo kontryhelovou nať.
Nejčastější otázky
Q: Je čtvrté dítě finančně zvládnutelné, pokud má domácnost nízký příjem?
A: Některé matky uváděly příklad domácnosti s partnerem na 18 000 Kč čistého a ženou na 3 600 Kč plus 500 Kč přídavek, a popisovaly, že se to dá zvládnout šetřením (sekáče, věci po příbuzných), používáním látkových plen a případným návratem do práce po rodičovské.
Q: Jak šetřit při pořízení výbavy pro další dítě?
A: Diskutující doporučovaly opětovné používání kočárku a postýlky, nákup oblečení v sekáči nebo dědictví věcí po starších sourozencích, používání látkových plen a levnějších obchodů (např. army shop pro základní oděvy).
Q: Jaké auto vybrat pro rodinu se čtyřmi dětmi?
A: V diskuzi byly jako praktická řešení uvedeny 7místné vozy Chrysler Grand Voyager (uváděna i přestavba na plyn), VW Multivan, VW Transporter, Renault Espace (krátká i Grand verze), Seat Alhambra, Sharan a 7místná Honda; zároveň se upozorňovalo na omezený kufr při obsazení všech sedaček.
Q: Je vyšší věk (35–41 let) překážkou pro další těhotenství?
A: V diskuzi byly konkrétní příklady žen, které porodily ve 37, 40 a 41 letech, a uvedlo se, že věk není absolutní bariéra, ale lékařská doporučení mohou doporučit pauzu a zhodnocení zdravotního stavu po předchozích těhotenstvích.
Q: Jak obnovit plodnost po revizi nebo potratu?
A: Uživatelky popisovaly, že po revizi někdy menstruace nastoupila až za měsíc; doporučovaly měření bazální teploty, ovulační testy a pomocné prostředky jako kontryhelovou nať při snaze o opětovné otěhotnění.
Q: Jak pokrýt rostoucí náklady dětí ve školním věku?
A: Rodiče v diskuzi plánovali návrat obou rodičů do zaměstnání až děti povyrostou, uváděli domácí vaření, využití zahradních přebytků (jablka, brambory), sdílení oblečení a postupné přizpůsobení rozpočtu na školní pomůcky a kroužky.
Závěry z diskuze
Shoda
- Rozhodnutí mít čtvrté dítě je osobní volba rodičů a nelze ho univerzálně hodnotit jako „příliš“ nebo „málo“.
- Praktické úspory uváděné v diskuzi zahrnují opakované používání výbavy, nákup v sekáči, látkové pleny a zapojení starších dětí do péče.
- Pro rodiny se čtyřmi dětmi je běžné hledat logistická řešení jako 7místné vozy nebo přestavby auta.
Sporné názory
- Někteří účastníci považují mít více než tři děti v dnešní „ekonomické době“ za nevhodné kvůli finanční zátěži; jiní proti tomu argumentují, že velké rodiny nejsou automaticky sociálně slabé a že finance se dají optimalizovat použitím levnějších řešení.
Otevřené otázky
- Jak nejúčinněji přesvědčit partnera či blízké (např. rodiče) o podpoře dalšího dítěte?
- Jak konkrétně naplánovat rozpočet na období, kdy děti vstoupí do školy a kroužků?
- Jak rychle se po revizi či potratu obvykle obnoví ovulace a jaké metody (teplota, testy, bylinky) jsou nejspolehlivější?
- Kdy stanovit horní věkovou hranici pro snahu o další dítě vzhledem k individuálním zdravotním rizikům?
Zmíněné značky a firmy
Chrysler Grand Voyager, VW Multivan, VW Transporter, Renault Espace, Seat Alhambra, Sharan, Honda, Škoda, Adidas, Nike, modrykonik.cz, beremese
Zmíněné produkty a metody
látkové pleny, kočárek, postýlka, ovulační testy, měření bazální teploty, kontryhelová nať, revize (po potratu), přídavky na děti, mateřská dovolená, rodičovská dovolená, 7místné vozy, plynová přestavba auta, sekáč (second-hand), dědění oblečení/výbavy
Místa a osoby
žádné
@mvkoty-To je my líto že jí máš špatně srostlou,já když byla malá tak mě před barákem srazilo auto,ale naštěstí jsem rodila kluky normálně.
To je fajn že už máš doma vše nachystané pro mimíska. 🙂
@mvkoty a co teprve na ivf u padesátnice,to je masakr,a moje teta se strejdem si žádají v 37 letech o adopci a řekli jim že tam max 8 leté dítě a možná ani to je,padlé na hlavu ten svět.-(
Jinak souhlasím,do 30 chci mít odrozene,max tak 34 let a pak si děti užít i jejich dospělosti a vnoučat,mít je ve 40 je nejen sobecké ale vlastně hloupé,možná je ani neuvidím dospělé,neužiji si vnoučat a další
@saminomimino jojo já jsem říkala, že bych ještě to ivf pochopila v 35letech kdyby to bylo první ale když už doma má děti tak bych to normálně zakázala. darovaj vajíčka se taky smí jen do 30let pak nejsou kvalitní. Takže i umělka bych udělala hranici 35let . Pak se točí senzace že někde porodila 60leté babča 🙄 🙄 🙄 🙄
@mvkoty jenže tady jde o bussines,po 40 si to plně haradí samy a reprodukční centra by i byla samy proti sobě,kdyby si vzali za pacintky jen ženy do 40 ctky,,v tom jsou obří prachy,to nikdy neomezí ☹
@saminomimino-Já bych ve 40.letech taky do dítěte samozřejmě nešla.
Ale už i je pozdě 36.let mít dítě narodilo by se my to už ve 37.letech takže hodně pozdě to je,moje švagrová měla 5.dítě ve 40.možná později a kluk má 5-6.let přesně to nevím.
A už i těhu se bojím že bude podobné jako to třetí. ☹
Škoda že nejsem mladší.Že bych ty čtyři děti třeba měla,ale muj chlap ne a ne se nechat přemluvit.
Já jako jsem rozhodnutá dotoho jít ale něco mě brzdí.
Moc vám holky přeji nemít takové problémy v rodině jako mám já,a hlavně jdete do toho čtvrtého moc vám to přeji jste mladší než já.
A taky jak tu píšete poslední dobou chcou rodiče spíše po té 30.děti jak do 22.let vubec to nechápu proč chcou nejdřív karieru a pak děti nemusí se povést a musí podstupovat velkou trad na dlouhé loktě navštěvovat IVF nebo umělé oplodnení.
ahoj holky 🙂
tak jsem relativně v pořádku doma z dovolených a jsem ráda, že už mě letos žádný nečekají....se ségrou,mojí elis,její verčou a mamkou jsme zvládli kanáry, vrátili jsme se ze soboty na neděli, z letiště jsem jela ke tchýni, kousek za Prahu, ta mi vyprala prádlo, já si schrupla a valili jsme na chatu na sázavu,kam za námi v úterý dorazil zbytek rodiny z norska z ryb....chtěli jsme zůstat až do neděle, ale chytil mě zub (a to s kartáčkem kamarádím velice), boulička nad jedničkou mi narostla do obřích rozměrů,takže v sobotu (čili dnes),že můj zubař mi na to jukne, v pondělí jede na dovolenou, tak jsme včera večer mazali domu a večer když jsem si myla obličej, tak mi ta boule praskla...jako úleva jak sviňa,ale stejně to tam mám tvrdý a zub mě bolí na poklep.....takže ve dvě na mě jukne. Jinak na kanárech krásný, jako vždycky, horko, ale srovnatelný teda s tím tady u nás co bylo když jsme se vrátli,ale tam se to tak nějak líp prodýchává 😀 😀 😀
@napolitano....jak je , lepší ? hlavně žádným depkám nepropadat...a k flašce raději nepřilnout...koukni na Bartošovou 😝 😝 😝 a ten tvůj chlap by potřeboval s prominutím pár přes držku...nemáš bráchu, co by mu uštědřil malou lekci ?
@vojtisek2007 Včera mi manža oznámil, abych od zítra na odpoledne nic neplánovala - že budeme řezat dřevo... :-P. Někdy si říkám, proč nebydlím v paneláku! 😀. Musíme to ještě nařezat a uklidit do kůlny, takže na tebe budu myslet 😉
Tak a nový cyklus je tu,takže pak hurá na to,jsem zvědavá zda k nám to 4 té ještě chce 😉
@edeltraut no nás poslední víkend v srpnu čeká teprve les....celý víkend, přes týden po práci to nařezat,naštípat a naskládat do kotelny, další víkend znovu a znovu celý týden....to celé tak 3x po sobě....les je tety, takže ještě za to udělat dřevo na zimu jí...ale tak je zadarmo a ona je sama....tak rádi pomůžeme, bohužel jsme na to jen já a manža a teda teta a náš nejstarší .....no potěš koště.
@saminomimino tak držím palečky...k nám se 4tému moc nechce,ale je teda taky fakt,že se nijak nesnažíme, antiko neberu, občas nám to "ujede", ale zatím to nijak nehrotíme....a asi bych měla páč je mi už 34 😀 ,tak abych se ho nedočkala v důchodu, tak si myslím, že max do těch 36 a když se to nepovede, nic hrotit nebudem a čtvrtě prostě nebude.
@vojtisek2007 Tak to my jsme letos "vyplázli" za dřevo skoro 11tis. a to je samodělba, náklady na naftu, benzín atd. nepočítám..., ale pořád je to nejlevnější eko topení 🙂.
Láďa v lese strávil tak týden a pak to tady asi čtyři dny likvidoval do hranice... Tak teď navozit zásoby domů a zima může začít 😀 NEEE, kecám, ať je takhle aspoň do vánoc a od vánoc znovu 😀
@saminomimino To víš, že chce 🙂
@edeltraut ty bláho 11tis za samodělbu ? to je nějak moc ne, to už se snad ani nevyplatí dělat....já když si představím, že od října už zase topná sezona a topit jsme přestali někdy v květnu, to je v pr.....kvůli tomuhle bych šla z fleku do paneláku
@vojtisek2007 JJ, je to děs. Když jsme sem přišli, tak jsme dělali za 20-50Kč metr, dneska 450 ☹. Ale stopíme kolem 30metrů, takže je to pořád o dost levnější... Už jsme taky mluvili o tom, že kašleme ne ekologii a příští rok objednáme uhlí... Dřív byli rádi, že jim lidi les vyčistili, dneska se o to všichni perou a ceny jdou nahoru... 😠
@vojtisek2007 my taky nebudeme mít sexuální harmonogram 😀 ,prostě si nebudeme dávat pozor a když budu vědět že je ovule tak to pojistíme,ale nepočítám že se zadaří nějak brzy,sice Olivie se nám podařila i bez nehody a zcela nečekaně ale nemyslím že by se zázrak opakoval,tak hodně štěstí 😉
@edeltraut tak to my stopíme max 10 metrů....no tak pro nás je pořád dřevo jediná možnost,máme kotel čiště na dřevo, a plyn na topení tu zaveden není....dřevo máme zdarma - za práci,ale bylo by rozhodně lepší, kdyby tu byl plyn si to nastavit aby mi to ve tři začlo topit a až člověk se přiřítí ve čtyři z práce, je teplo a pak najedu klidně na kotel....ale takhle přijet do "vymrzlýho" bytu, hodinu topit,než se to tu ohřeje.....lítám tam každých 15 minut, což je fakt super,když potřebuju začít vařit apod...ale tak loňsko zimu kotel komplet obsluhovat nejstarší ...taky je fakt, že 3x v týdnu jel domu první,takže když jsme přijeli my,už bylo teploučko....
@vojtisek2007 My plyn vůbec ve vsi nemáme, takže možnost topit - tuhá paliva nebo el. a vzhledem k objemu kubíků, které vytápíme, by nás el. zruinovala... takže dřevo, protože se tu nechceme dusit, ale jestli to bude takhle pokračovat, tak tedy "ať žije uhlí" 😅
@vojtisek2007
@edeltraut Ahoj, magnet jsme ještě nenašli, takže ho podezírám z toho že ho vůbec nesežral a dělá si ze mě prd... 😝 Jináč tedy takové prachy za dřevo, my jsme dávali za dřevo (metrovice i s dovozem) 13-14 tisíc 😅 Jenže protože krajina baní, tak jsme pak vyšmelili uhlí a jeli jsme 1:1 dřevo, uhlí... Zase nejsem rentiér (zatím 😀 ). Ale i ta práce kvůli tomu dřevu mě od vlastního domečku neodrazuje... 😉
Dovolenou závidím, my pojedeme do... Ale dnes jsem se i tak parádně spálila, mám úplně rudou jednu nohu jak svítil punťa z jedné strany, je to pohled pro bohy vypadám dosti komicky a kdejaký pestrobarevný pták by mi mohl akorát závidět ten odstín rudé 😎
Také jsem pro velký úspěch zjistila že s pravděpodobností na 99% se otec sester pokouší vydrbat nejen s námi, ale i s máti a dělá vše proto aby nás dostal co nejdále a barák mu spadl do klína, tak jsem šťastná a čekám co z toho vznikne 🙄 Se z toho všichni taky možná pěkně pose... 😠
No a závěrem jsme dnes fofrem jeli domů, protože jsme měli v bytě okna dokořán a v noci na dnešek tu řádila pohroma a dnes odpoledne nastal konce světa, tak jsem s maličkou dušičkou jela domů ve strachu z vyvrácených oken, ale chvála bohu udrželi se 😵
Prostě prima víkend 😀 😀
@mataharyy ahoj,taky to nemůžete mít jednoduchý...to by byla nuda,co?Mluvíš o baráku,kam se máte stěhovat k mamince?A jak to vůbec pokračuje?
@vojtisek2007 vítej z dovolený 🙂 .
@marton kanáry krásný, nezklamali 🙂, synátor nasbíral asi 26l borůvek a je fakt, že letos teda moc nerostli, teď chodí mejt okna autům na benzince....snaží se....ale co je to platný, když mi přijde, že poučení z toho nula,nula prd, to zaplatí, ne , tak co 😠 😠 😠 ......bych ho nejradši v rámci výchovy někam nechala zavřít, fakt že jo....aspoň na měsíc
@vojtisek2007 je dobrej,nikam ho nezavírej 😉 .Taky by se na to mohl v rámci puberty vyprdnout 😀 .A jak ty a práce?Užíváš volna?
@marton no tak to by si mohl zkusit - v rámci puberty se na to vyprdnou - to by asi s povahou mýho chlapa mohlo být po něm 😀 😀 😀 ...já vím, že se snaží,ale ty kecy, že to nemáme tak hrotit, že to prostě zacvaká - jakože prachy všechno spláchnou....já jsem se snažila mu vysvětlit, že tak "lehce" to skončit nemuselo, mohl někdo přijít i o život, aby prostě pochopil,že ne všechno se dá zaplatit penězma,ale je to jak kdybych tady mluvila do dubu 😠 to mě sere. No práce, rozjíždíme novej "bussines",tak zatím tak nějak půl napůl na úřadech, ve městě a doma....a od září/října už budu nastálo v prodejně/kanceláři....spíš se teď děsím začátku školy - ještě nemáme nic nakoupeno - Vojta dostal do první seznam na A4....taky se mi nějak vytáhli a čouhají jim nohy z kalhot - takže absolvovat s nima nákupy oblečení - to bude porod - ne, porod byl brnkačka - tohle bude horor, zvlášť s nejstarším....musím to rozdělit, s každým pojedu nakupovat sólo....páč najednou se to už fakt nedá 😝 .
Eli byla včera na očkování, tak chuděra leží a má teplotu ☹, z očí se jí koulí slzy jako hrachy a maminko, ta ručička mě táááák bolí....a ty jsi říkala, že očkování nebolí, jak to ?

@staninka77 mám pánev špatně srostlou, takže už jinak než sekcí rodit nemůžu ☹ určitě si necháme říct co je v bříšku schované. Doma už mám taky všechno jen to miminko 🙂