Jak dlouho jste používaly dětský prášek na praní?
Pokud tu někde toto téma už je, tak se omlouvám, ale přehlédla jsem.
Jen jsem se chtěla zeptat, kdy se u dětí zkouší normální prášek na praní místo dětského.
Mám už už skoro sedmiletou holčinu, ale nějak si nevzpomínám, kdy jsem to u ní poprvé zkusila. Předem díky za odpověď.
Stručné shrnutí
- Přechod z dětského pracího prášku na „normální“ se v praxi řídí podle reakce pokožky dítěte; někteří lékaři a rodiče uvádějí používání Ariel nebo Persil už od narození, pokud nezpůsobují ekzém.
- Šetrné alternativy pro citlivou pokožku zmiňované v praxi jsou Lovela, Batole, Persil Sensitiv, Lenor Sensitive, Ecover a hypoalergenní produkty jako Minirisk nebo koncentrované prášky Amway.
- Doporučená opatření při praní pro kojence a alergiky jsou vynechat aviváž při ekzému, přidat jedno máchání navíc, použít předpírku na silné skvrny a na skvrny používat žlučové mýdlo, Lanza nebo odstraňovače jako Vanish.
Nejčastější otázky
Q: Kdy mohu přejít z dětského prášku na běžný prací prášek?
A: Přechod se volí individuálně podle kožní reakce dítěte; v diskusi rodiče uváděli přechody v rozmezí od 6–11 měsíců do přibližně 1 roku a někteří používají běžné prášky (Ariel, Persil) už od narození, pokud nedochází k vyrážce.
Q: Které prášky jsou vhodné pro děti s atopickým ekzémem?
A: V diskuzi byl uveden doporučený Ariel (kožní v Motole řekl „jedině Ariel“) a Persil Sensitiv; jako šetrné varianty byly zmíněny Batole, Minirisk, Lovela a hypoalergenní produkty Amway.
Q: Můžu používat aviváž u dětského prádla a od kdy?
A: Při ekzému mnozí rodiče doporučují aviváž vynechat; pokud se používá pro měkčí prádlo při tvrdé vodě, v diskusi byly jmenovány Lenor Sensitive a Silan Sensitive.
Q: Jak nejlépe odstranit skvrny od mrkve, broskve nebo jídla z dětského prádla?
A: Doporučené metody jsou předpírka, žlučové mýdlo z DM, Lanza mýdlo a odstraňovač Vanish; také bylo zmiňováno praní v „Savu Perex“ pro bílé pleny.
Q: Kde koupím ekologické nebo hypoalergenní prací prostředky?
A: Ecover byla uvedena jako ekologická značka a prodejní místo www.branakdetem.cz; drogerie TETA měla uvedenou akci: LOVELA GEL 4,5 l za 229 Kč a LOVELA PRÁŠEK 8,1 kg za 399,90 Kč, v diskuzi byla zmiňována i nabídka Persil 9 kg za 299,90 Kč.
Q: Jsou lepší práškové nebo gelové prací prostředky pro dětské prádlo?
A: V diskusi byl názor, že práškové prostředky mají obecně větší prací schopnost než gely, protože gely obsahují více konzervantů; zároveň byla chválena koncentrovaná bezplnidlová varianta Amway.
Závěry z diskuze
Shoda
- Přechod na běžný prášek se má řídit podle individuální reakce pokožky dítěte.
- Při ekzému se obecně doporučuje vynechat aviváž a přidat jedno máchání navíc.
- Na skvrny se často doporučuje předpírka a použití žlučového mýdla nebo Lanza/odstraňovače jako Vanish.
Sporné názory
- Ariel a Persil jsou podle některých testů a lékařů nejšetrnější k pokožce versus Ariel a Persil jsou podle jiných zmínek „nejagresivnější“ a mají dlouhou dobu rozkladu.
- Lovela/Batole jsou podle části rodičů šetrné a ekologické versus Lovela u jiných rodičů vyvolala vyrážky a ekzém.
Otevřené otázky
- V jakém konkrétním věku lze bezpečně přejít na běžný prášek bez zvýšeného rizika ekzému?
- Který odstraňovač skvrn je nejbezpečnější pro děti s citlivou pokožkou?
- Jak dlouho trvá, než ekzém způsobený změnou pracího prášku zcela ustoupí?
Zmíněné značky a firmy
Ariel, Persil, Persil Sensitiv, Lovela, Batole, Lenor Sensitive, Silan, Ecover, Amway, Bonux, Minirisk, Vanish, Lanza, A-derma Exomega, Bübchen, Nivea, SebaMed, DM drogerie, Rossmann, TETA, www.branakdetem.cz, Motol
Zmíněné produkty a metody
dětský prášek, normální (běžný) prášek, Persil Sensitiv, Ariel, Lovela, Batole, Lenor Sensitive, Silan, Ecover, Minirisk, Amway koncentrovaný prášek bez plnidel, tekutý prací prostředek, práškový prací prášek, gely vs prášky, hypoalergenní, máchání navíc (extra máchání), předpírka, dvojité máchání, žlučové mýdlo, Lanza mýdlo, Vanish, Savu Perex, praní v Savo Perex, žlučové mýdlo z DM, hormonální mast, dvousložková mast, olejíček Nivea, kosmetická vazelína, krém do špatného počasí Bübchen, Savu/Perex na bílé pleny, zkušební vzorky prášků
Místa a osoby
Motol, DM drogerie, Rossmann, TETA, www.branakdetem.cz
andy fajn, děkuju, používám Lovelu a jinak naše prádlo peru také v Arielu, tak už to také vyzkouším, přinejhorším se malá snad jen osype. Aviváž používám stejnou.
ahoj, a proč chceš používat "normální" prášek? já používám Lovelu pro celou rodinu - podle testů je to "normální" prášek, dobře pere a navíc je ekologický. 🙂 Tak proč ji měnit? Mám pocit, že je i levnější.
Aviváž nepoužíváme vůbec, je to jen další chemikálie navíc. Zjistila jsem, že to není potřeba. Takže u Lovely zůstávám.
Já používám jedině Ariel už od narození,při starší holce jsem jako blb koupila dětský prášek a udělal se jí po tom exem,takže jsem u ostatních dětí začala používat hned od narození ariel,v nějakém testu bylo,že od narození vyšel nejlíp ariel a tuším,že ještě persil.S arielem jsem spokojená,ještě se mi po něm děti neosypali.
ahoj malá má AE,používam pořád Lovelu nebo Batole
když,je oblečení od pomeranče,mrkve dam na předpírku Persil Sensitiv a na hlavní praní Lovelu nebo Batole a pak dam jedno máchání navíc.Ariel je podle mě nejagresivnější prášek kor pro alergiky
migula: tak náš malej se mi vysypa,l právě po tom co jsem místo Batolete, který neměly koupila Lovelu a prala mu v ní ☹ a doteď bojujem s vyrážkou či exémem, protože žádnej doktor nám nebyl doteď schpen říct co nebo z čeho to je 😒
me se malej ale straaaaslive osypal z LOvely, koupila jsem Batole av poho , avivaz vubec nepouzivam a dvojite machani to jisti 🙂
ja myslim ze u toho zustanu tak do roka, pak uz vsechny ty kozni sajrajty 80% deti prejde a dam normal prasek a si Persil myslim ten Sensitive je primo jako setrny na deti....
jojo taky bych to tak viděla i když maminy radí Ariel a Persil klidně hned, tak nevím, ale celou výbavu jsem vyprala v Batoleti a nic ani do těch 8 týdnů nic, pak jsem koupila Lovelu a snad během týdne šup, začlo to flíčkama na spáncích a do 2 týdnů celé čelíčko i tváře a hlavička taky 😠 ☹
ani nemluv, museli jsme mit hormonalni masticku aby se toho zbavil, nic nezabiralo, mel na hlavicce uplne stroupky, chudinka... lovelu nikdy vice, do toho roka se to da vydrzet... 😉
tak mrkni do mýho albíčka dala jsem tam jednu fotku jak vypadal teď na silvestra, když se mu to zase vrátilo a zhoršilo o dost teď používám jen A-dermu exomegu a nějakou obyč 2 složkovou mast od dr jen na promazávání a je to lepší jsou dny kdy skoro nic nemá a na tělíčku mu to skoro všechno zmizelo jen na těch místech je trochu znát, že to tam měl, ale obličejík se ne a ne zahojit 😒 ☹
my uz to nemame vubec, vyhodila jsem olejicek Nivea a kupuju jen Bübchen v lekarne, na noc olejicek + rano celeho mazu obyc. kosmetickou vazelinou - je hoodne mastna 😉 a uplne v pohode, ani pamatky po exemu 😉
ty jo tiše závidím a samo přeju, že jste ok já mám tu vazelínu taky, ale jen byl umaštěnej a oblečení taky a nic te´d po tý masti je to celkem ok, tak uvidím půjdem k homeopatovi páč už to máme 3,5 měsíce a nic nezabralo
tak at se toho zdarne zbavite 😵 hlavne to chce duslednost, mazat a mazat a mazat, jednou vynecham a hned ma suchy flicky... ale to je i zimou, na jare bude lip zase o neco 😉
jojo taky když mu to namažu přes den míňkrát tak to má hnes suchý a červený, snad se toho taky zbavíme brzo, ale je fakt, že venku má obličejík jak z alabastru 😕
ja mam na ven primo krem do spatneho pocasi od Bübchen a je super, ma krasne jemny tvaricky i v mrazu....
Ecover je zcela ekologická značka---mají různé čistící prostředky mimojiné i tekutý prací prášek pro citlivou kůži miminek....proč zatěžovat okolí ještě fosfátama...že?
a kde to kupujes?? to bude palka co?? 😲 mno ja moc eko nejsem, odpad tridim, to jo ale jinak jak slysim eko tak vidim ty blazny co se poutaj ke stromum 😀 bez urazky... 😎
tak my se tedy nepřivazujeme 😀 😀 😀 jen prostě si myslím, že je toho všude už tolik, že není špatný se nad tímto zamyslet, když už hold jsme pány toho tvorstva....aby pak ryby neměly 3 oči a tak....
Já už dětský nedávám asi 2 měsíce,používám prášek od firmy Amway a v ničem lepším jsem neprala.Vyrábějí i dětský a snášejí ho i dětičky s exzémem. Ty prášky jsou bez plnidel a hodně koncetrované,vydrží dost dlouho.
taky nejsem žádný ecoterorista 😀 , zkoušela jsem i Ecover, ale nějak mi smrdí - ta Lovela je co do prací síly i ekologičnosti srovnatelná. Jo a rozhodně lepší je prášková - gely mají obecně menší prací schopnost, pač jsou plné konzervantů
Musím říct, že jsem docela překvapení Persilem a Arielem - podle testů vyšly právě jako největší svinstvo s nejdelší dobou rozpadu. Jám mám takový tester na prášky: když vyperu své spodní kalhotky a nedostanu do večera mykózu, tak to je to pravé. Samozřejmě přidávám máchání a prádlo pak voní vodou, ne práškem - z Lovely jako jediného prášku jsem problém neměla. Takže usuzuji, že bude asi hodně šetrná. Ale je jasné, že každému dítěti vadí něco jiného. Mě se syn osypal třeba po SebaMedu - 😝 Nesnesl ho.
kubaka : Používám Lovelu také na naše prádlo, ale neboť měla jsem ráda Ariel, tak proto jsem se ptala, jinak mi používání Lovely v ničem nevadí, byl to čistě jen dotaz. 😉
no tak směle do něj, když ti voní - když nebude vadit dcerce, to zjistíš nejspíš velmi rychle, tak není co řešit. mě třeba úžasně voní Persil - ovšem nesneseme ho. Akorát jsem použila vzorek a 😢
.
Vypadalo to spíš, že Lovela ti přijde zbytečně dětská a málo "normální"- chtěla jsem tím říct, že je fuk, v čem se pere, pokud to snese kůže, čich a peněženka 😀 To musí každý vyzkoušet sám 😉

Od narození používám ariel. Syn měl atopický exem a naše doktorka i doktorka na kožním nám řekli, že dětské prášky nemáme používat, že nejmenší zlo pro děti je Ariel. Takže já nikdy dětský prášek nekupovala. Stejně pak dávám aviváž a tu dávám jen Lenor Sensitive (ten s miminkem na obalu)