Jak dlouho jste používaly dětský prášek na praní?
Pokud tu někde toto téma už je, tak se omlouvám, ale přehlédla jsem.
Jen jsem se chtěla zeptat, kdy se u dětí zkouší normální prášek na praní místo dětského.
Mám už už skoro sedmiletou holčinu, ale nějak si nevzpomínám, kdy jsem to u ní poprvé zkusila. Předem díky za odpověď.
Stručné shrnutí
- Přechod z dětského pracího prášku na „normální“ se v praxi řídí podle reakce pokožky dítěte; někteří lékaři a rodiče uvádějí používání Ariel nebo Persil už od narození, pokud nezpůsobují ekzém.
- Šetrné alternativy pro citlivou pokožku zmiňované v praxi jsou Lovela, Batole, Persil Sensitiv, Lenor Sensitive, Ecover a hypoalergenní produkty jako Minirisk nebo koncentrované prášky Amway.
- Doporučená opatření při praní pro kojence a alergiky jsou vynechat aviváž při ekzému, přidat jedno máchání navíc, použít předpírku na silné skvrny a na skvrny používat žlučové mýdlo, Lanza nebo odstraňovače jako Vanish.
Nejčastější otázky
Q: Kdy mohu přejít z dětského prášku na běžný prací prášek?
A: Přechod se volí individuálně podle kožní reakce dítěte; v diskusi rodiče uváděli přechody v rozmezí od 6–11 měsíců do přibližně 1 roku a někteří používají běžné prášky (Ariel, Persil) už od narození, pokud nedochází k vyrážce.
Q: Které prášky jsou vhodné pro děti s atopickým ekzémem?
A: V diskuzi byl uveden doporučený Ariel (kožní v Motole řekl „jedině Ariel“) a Persil Sensitiv; jako šetrné varianty byly zmíněny Batole, Minirisk, Lovela a hypoalergenní produkty Amway.
Q: Můžu používat aviváž u dětského prádla a od kdy?
A: Při ekzému mnozí rodiče doporučují aviváž vynechat; pokud se používá pro měkčí prádlo při tvrdé vodě, v diskusi byly jmenovány Lenor Sensitive a Silan Sensitive.
Q: Jak nejlépe odstranit skvrny od mrkve, broskve nebo jídla z dětského prádla?
A: Doporučené metody jsou předpírka, žlučové mýdlo z DM, Lanza mýdlo a odstraňovač Vanish; také bylo zmiňováno praní v „Savu Perex“ pro bílé pleny.
Q: Kde koupím ekologické nebo hypoalergenní prací prostředky?
A: Ecover byla uvedena jako ekologická značka a prodejní místo www.branakdetem.cz; drogerie TETA měla uvedenou akci: LOVELA GEL 4,5 l za 229 Kč a LOVELA PRÁŠEK 8,1 kg za 399,90 Kč, v diskuzi byla zmiňována i nabídka Persil 9 kg za 299,90 Kč.
Q: Jsou lepší práškové nebo gelové prací prostředky pro dětské prádlo?
A: V diskusi byl názor, že práškové prostředky mají obecně větší prací schopnost než gely, protože gely obsahují více konzervantů; zároveň byla chválena koncentrovaná bezplnidlová varianta Amway.
Závěry z diskuze
Shoda
- Přechod na běžný prášek se má řídit podle individuální reakce pokožky dítěte.
- Při ekzému se obecně doporučuje vynechat aviváž a přidat jedno máchání navíc.
- Na skvrny se často doporučuje předpírka a použití žlučového mýdla nebo Lanza/odstraňovače jako Vanish.
Sporné názory
- Ariel a Persil jsou podle některých testů a lékařů nejšetrnější k pokožce versus Ariel a Persil jsou podle jiných zmínek „nejagresivnější“ a mají dlouhou dobu rozkladu.
- Lovela/Batole jsou podle části rodičů šetrné a ekologické versus Lovela u jiných rodičů vyvolala vyrážky a ekzém.
Otevřené otázky
- V jakém konkrétním věku lze bezpečně přejít na běžný prášek bez zvýšeného rizika ekzému?
- Který odstraňovač skvrn je nejbezpečnější pro děti s citlivou pokožkou?
- Jak dlouho trvá, než ekzém způsobený změnou pracího prášku zcela ustoupí?
Zmíněné značky a firmy
Ariel, Persil, Persil Sensitiv, Lovela, Batole, Lenor Sensitive, Silan, Ecover, Amway, Bonux, Minirisk, Vanish, Lanza, A-derma Exomega, Bübchen, Nivea, SebaMed, DM drogerie, Rossmann, TETA, www.branakdetem.cz, Motol
Zmíněné produkty a metody
dětský prášek, normální (běžný) prášek, Persil Sensitiv, Ariel, Lovela, Batole, Lenor Sensitive, Silan, Ecover, Minirisk, Amway koncentrovaný prášek bez plnidel, tekutý prací prostředek, práškový prací prášek, gely vs prášky, hypoalergenní, máchání navíc (extra máchání), předpírka, dvojité máchání, žlučové mýdlo, Lanza mýdlo, Vanish, Savu Perex, praní v Savo Perex, žlučové mýdlo z DM, hormonální mast, dvousložková mast, olejíček Nivea, kosmetická vazelína, krém do špatného počasí Bübchen, Savu/Perex na bílé pleny, zkušební vzorky prášků
Místa a osoby
Motol, DM drogerie, Rossmann, TETA, www.branakdetem.cz
Ahoj, tak i já si dovolím přispět s troškou do mlýna 😉
Máme 6-ti měsíční mimi, do 6-ti nedělí jsem prala jen v prášku Batole. Potom jsem občas vyprala v normálním prášku (Bonux) a všechno bylo v pořádku. Teď již v dětském peru jen plínky,používáme látkové a aviváž používáme taky Lenor Sensitive a to proto, že máme tvrdou vodu. S aviváží je prádlo příjemnější,není tak "tvrdé".
Nevěděla jsem kam to napsat tak jsem vybrala toto téma 😀
hlásím akci drogerie TETA
LOVELA GEL 3L+50%ZDARMA=4.5L ZA 229Kč!!!
LOVELA PRÁŠEK 5.4KG+50%ZDARMA=8.1KG ZA 399.90 !!!
AKCE PLATÍ OD VŠEREJŠKA DO 21.2.09 JÁ MÁM NAKOUPENO 😀 , TŘEBA JSEM NĚKOMU UDĚLALA RADOST.
My používáme minirisk, není moc známý, ale je zcela hypoalerginní. ALe taky by mě zajímalo, kdy mohu používat normální prášek a od kdy aviváž?
kacenko, my taky používáme bonux, na naše prádlo. A ten lenor sensitiv se tedy může dávat do dětského prádla od kdy asi?
tak já Lovelu, už nikdy mě se po ní malej osypal a od té doby se pereme s Atopákem, dokud jsem prala v Batoleti, tak nebyl problém 😒
já se přidávám mě se po ní dcera taky pěkně osypala a já z ní měla pěkně vysušený ruce lovelu už nikdy víc
ahoj, od malicka pouzivam lovelu a lovelu avivaz a bez problemu...
dnes sem ale uz koupila persil sensitiv a avivaz sensitiv silan a budu prat uz v tom, uvidime, snad to bude ok... 😉
malému se AE udělal zase po Batoleti a na kožním v Motole mě řekli, že jedině Ariel. Možná, že se dlouho rozkládá, tudíž není ekologický, ale co se týče škodlivosti na pokožku, tak vyšel v testech nejlépe spolu s Persilem. V Arielu jsem prala vždycky i bez dětí, peru v něm i teď a prát v něm budu asi vždycky dokud tady bude. Vypere všechno prádlo fakt super, neopírá barvy a bílá je po něm fakt bílá. Tyyy jo, to je jak z reklamy co? 😀 😀 😀 😀 😀
tak mi po Batoleti vč.aviváže Batole neměli probém, teď jsem koupila Persil sensitiv, tak uvidíme 😕 a aviváž jsem přestala kvůli malého exému používat uplně a přidávám máchání 🙂
beru: jojo já vím myslím, že si mi to, už jednou písala 😉 Lovelu, už fakt nikdy 😉
hele kdyz uz deti takovy srajdy z prasku chytnou, po jaky dobe to uplne prejde?? 😒
andy - díky za radu,ozkouším,protože mně teda nebo spíš Ladíčkovi zůstávají všude fleky po jídle 😖 no síla
many na skrvny je pry dobry zlucovy mydlo z DM drogerie, pry de vsecko dolu raz dva, tak mozes vyzkusat 😉
Ahojky, my pereme v persilu sensitive a dobrý, dřív jsme prali v lovele a malý měl vyrážku tak nevím.
No, ale persil mi nevypere mrkvu, tak nevím 😒
My pereme v Miminu, ale jelikoz mam v koupelne hodne vlhko, ten sypky prasek mi vlhne a hrudkovati ☹... Tak zkusim tu tekutou lovelu... Jinak skvrny Vanishem, nastesti bez reakce nebo uzasne je obycejne lanza mydlo... Vypere fakt vse 🙂...
Ahoj tak já mám lovelu,ale chci ji vyměnit za persil.Zdá se mi,že toho moc nevypere.Hlavně s broskví jsme měli děsný problém 😠 Ale třeba i čaj 😕 😝 Tu Lanzu taky zkusím.Dík za typ 😉
tak to nevim me typralo Batole i boruvky v pohode a z bily deky !!! 😀 ale mrkev fleky nechava nekdy ale na krmichich plinach nabo na bryndaku to tak nehrotim 😅
Ja jednou za cas vyperu i krmici pliny v savu perex a hotovo, bile jak snih 🙂
Tak pokud jsou to krmici pliny, tak je na pokozce jako takove nema, jen chvili jako bryndacek nebo v nasem pripade jako oblozeni vseho okolo 🙂... A potom samozrejme pridavam machani, mam program, ktery prida machani 3... a v poho 🙂...
jojo taky mam machani navic u vseho, tak ja to zkusim , kouknu po tom v drogosce zitra 😉

já prala od mala v lovele,a po 11 měsících začal mít malej ekzém,tak mi dr.řekla at peru v persilu že v Lovele prala ponižky 😉 že to malej může mít z toho,ale po 11 měsících???to se mi zdá jako blbost,tak ted peru v Persilu a v pohodě.